VAK r I TO 13 F .LU 11! J u tv 1 ®B i K L E I N B L A D. 9 N.'- 2049. JAAR. L ZATERDAG 1 APRIL 1865. fr. iatl. 19 66 17 86 13 99 8 66 7 00 7 50 1 76 1 50 17 00 00 00 00 00 00 00 00 00 0 00 0 00 0 00 0 00 a a a a a a 00 00 a 30 00 a 28 00 a 26 00 a 18 00 14 00 27 00 7 75 3 09 vend corps net reent 1 ,1 '5 Blad voor Annoncen, Landbouwnieuws, politieke en Een Nummer, en ’een Supplement op half blad, per week. vol welwillendheid en smeekingen vol be zorgdheid. Hij is bevreesd, in het belang zelve van dal gouvernement, omdat het geen rekenschap genoeg houdt van de noglans en de conventie van 15 september te ver- oordeelen. De pruissischekamer der afgevaardigden heeft lier de handschoen opgenomen, haar door den minister van oorlog toegeworpen. De heer von Roon had verklaard, dat de aanvaarding der besluitselen van het alge meen verslag, het sein van eenen oorlog zou zijn lussclien de kroon en de nationale vertegenwoordiging. Maandag avond heeft de kamer niet alleen al die besluitselen aan vaard, zonder er een enkel uit te zonderen, maar heeft er nogeen bijgevoegd, door den heer von Virchow voorgesteld, bij hetwelk zij vraagt, dat hel gouvernement van nu af op hel budjet van 1865 de wijzigingen zou toepassen, als dringend in hel algemeen verslag aangeduid. De crisis is dus op zijn hoogste gestegen, en hoe er ook tie uitslag van zij, zij zal voor de lotbestemming van Pruissen beslissend zijn. Hel is maandag dal Beijercn, Saksen en Hessen aan den Bondsraad hun collectief voorstel hebben gedaan om aan de twee groole mogendheden de zoo spoedig moge lijke overhandiging te vragen der hertog dommen Sleeswijk en Holstein aan prins Augustenburgj om door hem op eene onaf hankelijke wijze bestuurd te worden, alsook de mededeel ing der overeenkomsten betrek- MYNHEER QUINT’S VERLOVING, zeerduidelijke onderrichtingen, die erdoor de laatste kiezingen aait geleverd zijn; hij is verschrikt omdat het zich in eene afzon dering houdt, waaruit het niet treden kan zonder aan de democratie waarborgen van vrede en vrijheid legeven, door lot zich, ten einde opvolgers aan de staatsmannen van heden voor te bereiden, de jongelingen te roepen die, nu bezijden gelaten, zich laten bederven door luiheid en slechte driften. Na den heer OHivier hebben de heeren Latour-Dumolinen Plinchon het woord ge-, nomen, de eerste om eene redevoering af te lezen, waarin hij vooral voor hel welge- l van amandemenl ge- I ëischl heeft, de tweede om den lof te maken van hel liberalismus van den Heiligen Sloej 59.c POLITIEK OVERZICHT. De beraadslaging over het adres in het 'wetgevend corps van Frankrijk is maandag begonnen met eene redevoering van den heer OHivier. Die afgevaardigde van Parys verklaarde dat het keizerlijk gouvernement hel gouvernement is geworden, waaraan hij den voorkeur geeft, en het was ten dien titel, dal bij het raadgevingen toestuurde algcnicene Tijdingen, Marktprijzen en Ilandelzakeii. kelijk het hertogdom Lauenburg. De stem- ming]van dit voorstel is verzonden gewor den tot op G april, met negen stemmen legen zes. De overwinningen van Schorman in Noord- Carolina en van Sheridan in Virginia wor den bevestigd. Zelf liep te New-York op 16 maart hel gerucht, dat Scheridan, na Early geklopt en den spoorweg van Charlotleville naar Lynchburg vernietigd le hebben, zich maar op eenen afstand van twintig mijlen van Richmond meer bevond. Men zegde ook dal de ontruiming dier stad onvermij delijk was en dat de voorzitter der zuid erlijke staten dit weldra aan hel zuiderlijk congres zou bekend maken. Wat Sherman betreft, na Fayetteville be zet te hebben, had hij zijnen tocht naar hel noorden, in de rigling van Raleigh herno men, zijne bewegingen met die van Scho lefield doende samenwerken. Deze, uil Newbdon vertrokken, was er in geslaagd te Kingston bij Godsboro stand te vatten. Hel noorderlijk gouvernement ziel zijne hulpbronnen met zijne overwinningen ver meerderen. Men gelooft te New-York dal het zijne betalingen van da intresten der in mei vervallende coupons voorop zal doen. Het goud is gedaald lot op 65 s/t. 1 y *t. irt. Voor stall w ortliti* irl. art. art. tart. Loon. 1 blad, Oogstraat van het rijk. A i a a a 125 I 45 a 22 00 105 kil. a 98 00 a 83 50 Prijs van inschrijving, BETAALBAA’R VOOROP 6 franks ’s jaars. 3 fr. 25, 6 maanden. 1 fr. 75. 3 maanden. 7 franks ’s jaars. 'Voor buiten, vrachtvrij: 3 fr. 75 6 maanden. 2 fr.25 3 maanden. '•Voor .Frankrijk 16 fr. 50 ’s jaars. (Naar ’t lloogduitsch van li. Zschokke). elfslc vervolg, ziel ons vorig nummer XIX. liet ligt in ’t karakter van groote mannen dat zij door de strijdigsle voorvallen niet kunnen van hun stuk gebragl worden. Al wat groots, buitengewoons, schokkends is, behoort, als ’tware, tot hun wezen en werk. Daarentegen zijn kleinigheden dikwijls hunne overwinnaars. Zoo acht de leeuw den tand des ligers nauwelijks in den strijd; hij springt noglans bij eenen steek van eene mugge op. Dat is alles wat men kan zeggen oin de eer v*n mijnheer Quint te redden. De zwaarste opoffering zou hij met heldenmoed gedaan, het grootste lijden als ma» hebben verdragen maar dit oogenblik voor den spiegel, terwijl de dorpklok sloeg, ontrukte hem de krachten. Hij wierp zich voor de derde maal zijne klecderen if, en zette zich in zijnen nachtrok voor de poeder- .afel om zij o haar te krullen.Ook hier stoorde tem een arglistige geest. Dan eens stonden de zij- ‘rullen te hoog, dan eens te laag. Er was niets goeds van te maken. In overijling en verstrooidheid *aul hij studeerde nog altijd zijne aanspraak en tee- <endc van lijd tot tijd hel beste met potlood op, bedierf hij steeds wat hij te voren tamelijk verdra- TOijk had gemaakt. Driemaal smeet hij woest en poederborstel op den grond, en nam ze driè- l"aal weêr op;want het was maar eens verlovingsdag, hij ko nor niets aan veranderen. Ifchter dan ooit gefrizeerd, maar toch zoo ver- Men abonneert zich op het bureel van het N.’ 33, te Veürnc, en op al de pöstkantooren Insertion, IScentimen den drukregel. Een afzonderlijk nummer 20 c.‘, het supplement 15 c.’ Alle allichcn, bij de uitgevers van dit blad gedrukt, eé.njiaal ónvcrgeld in hetzelve geplaatst. Brieven en geld vrachtvrij toe te zenden. schrikkelijk slecht niet dan hij zelf het geloofde, stond hij eindelijk op. Hij was op het punt zijne ont werp.m van komplimenlen nog ecus le overloopen. Daar sloeg de belooverdu dorpklok elf uren, en de vrome bedeklok klepte er daarenboven nog drie maal achterna. Mijnheer Quint werd bleek van schrik. Hij had geen oogenblik te verzuimen. Voor halfeen uur kou bij nu ónmogelijk in Pyk’s huis zijn. Een verre weg, een ongewoon heete dag naar de' verloving men denke eens na. Haastig greep hij stok en hoed, wierp den bestoven nachtrok af, trok het violetkleurig aan maar daarmede was het nog niet gedaan. Er viel bieren daar te borstelen. Op de schoenen was poeder ge vallen; de hoed had aan ’tbed gehangen en pluisjes opgevangen, men had nog huisbezigheden, die moes ten afgedaan worden en door niemand anders kon den worden verrigt. Het sloeg half voor twaalf uur, cn mijnheer Quint liep wanhopig den huize uit. Loopen doet niet snel zijn. Hij verloor weldra den adem, hij moest langzamer gaan, cn do schaduwe zoeken, want de zonne stak hem geweldig. Gedurende den galop, dien mijnheel Quint anders zelden gewoon was te nemen, had hij cigenllijk niet kunnen denken. Eerst bij’t langzaam gaan werd de loop zijner gedachten sneller. Hij voelde dat reeds alles verbrod was. In allen ge valle moest het vergaderd gezelschip bij mijnheer I’yk over hel wegblijven van den bruidegom m ver slagenheid geraakt zijn; in allen gevalle moest juf vrouw de bruid aan do slechte manieren van den bruidegom gevoelig zijn; in allen gevalle had mijn heer l’yk regt om le knorren; in alle gevalle moeten verontschuldigingen daar tegengesteld worden,in ;illen gevalle stonden de zaken zoo erg dat hij post- [leerden zou hebben mogen nemen cn naar Archangel of Kamschatka rijden. Buiten zijnen geboortedag, zonder welken hij nooit den huidigen zou hebben gezien, had mijnheer Quint in zijn leven er geenen gew igteren gehad. En juist deze mislukte zoo zeer. Hij stond stil om na te denken wat hij doen moest. Hij zag achterwaarts, voorwaarts, naar de Alpen op, naar den stroom neer; goede raad was in alle hoeken duur. De gloeij nde schijf der middagzonne hing zengend over het dal. De schaduwen kropen naar de wortels der hoornen terug. De kale rotshellingen aan de zijden der bergen verblinden zijne oogen; iedere trede deed over de schrale vlakte eene stofwolk opstijgen. Mijnheer Quint had zich nooit zoo slecht, zoo ver drietig gevoeld. Hij kwam bijna tot een besluit naar huis te keeren enden heelen sleep van verloving, gastmaal cn feest le laten varen, onder voorwendsel dat hij plotselings was ziek geworden. Nog had hij een uur le gaan, eerst eene halve afgelegd Om zijn mishagen le vermeerderen, voelde bij sterken eetlust. Zijne wel afgerigle maag kende het gewoone middaguur en hield aan den ouden regel. Met die omstandigheden stond het met do voorge wende ziekelijkheid slecht. Doch zijn nood was tiog niet ten einde. Er waaide van over den stroom een streelend koel tje, dat zeker mijnheer Quint zou deugd hebben ge daan, indien het hem niet van den nek, over tic schuuders, eenen bos haar geblazen had. Hij draaide zich haastig om. Niemand was er. Hij deed de hand in zijnen hals; daar was het kwaad. Of de haarzak was vergelen ofonderwege verloren. Hier bleef geen tijd te verliezen. Ilij sprong om en ijlde in eenen loop naar buis terug. J. F. J. IIERREMANS. Te vervolgen).

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 1