VAN VEURNE L y I' KLEINBLAD. BI P w JAAR. N.r 2034. ZATERDAG 45 APRIL 1865. ril. 'ff algemeene Tijdingen, Marktprijzen 1' Zoon. 0 00 0 00 0 00 0 00 ril. r?l fransche troepen, die nog het wereldlijk gezag beschermen. Men verwacht zich aan boden, en dat dit ontslag aanvaard is. Eene zekere gisting heerscht in Portngaal. Op verscheidene punten van hel koningrijk zijn er onlusten uitgeborsten, die de verzending van troepen hebben noodzaakelijk gemaakt. Reeds sedert eenigen lijd liep te Parys en te Londen, in kringen waar men het Zuiden toegenegen is, liet gerucht dat ge neraal Lee weldra eenen uitval zou doen, en door een schitterend wapenfeit den ijzeren kring zou weien te doorbreken, waarin Grant hem meer dan ooit eng inge sloten houdt, sedert de overwinningen van Sheridan in de oppervallei van den James. Eene poging in dien zin is inderdaad ge daan geworden den zaterdag, 24 maart, door den opperbevelhebber der zuidertroe- pen bij Petersburg. De slag is zeer ernstig geweest; onder de gunstigste voorwaarden voor het zuiden begonnen, eindigde hij met eene nederlaag. Lee werd in zijne lijnen teruggeworpen, na groole verliezen geleden te hebben. Ook de Noordertroepen hebben veel ge leden, doch hun verlies wordt ruimschoots vergoed door de overwinning voor Peters burg bekomen en de tijding dat Sherman, Schofield vervoegd hebbende, Goldsboro en Ilandelzaken. 59.e MYNHEER QUINT’S VERLOVING, (Aaar ’t HootjduilscK van 11 Zscrokke). POLITIEK OVERZICHT. T)eberaadslaging aangegaan in den schoot •van het wetgevend corps van Frankrijk over het kosteloos en verplichtend onderwijs, is zaterdag ten einde geloopen door het Ver werpen van het amendement der oppositie, dat maar zeventien stemmen vereenigd heeft. De heer de Parisis, onder-voorziiler van den staatsraad, die in naam van het gouvernementhel laatste woord in hetdebat voerde, heeft verklaard dat aan het wetge- vend corps weldra al de verbeteringen en al den noodzaaklijken vooruitgang zouden voorgedragen worden, zonder echter het grondbeginsel der kosteloosheid of der verplichting te aanvaarden. Na die stemming heeft de heer Gucroult met eenige zijner collegas een amendement voorgedragen over de encijclik en de man dementen der bisschoppen: het was een echte act van beschuldiging tegen de kerk van Rome en hare werken. Aanhanger der volstrekte scheiding van kerk en staat, heeft hij de afschaffing gevraagd van het budjet der eerediensten en de terugroeping der eene redevoering in tegenstrijdige!! zin van den heer Thiers, die, ofschoon een voltai- riaan, echter vijandig is aan de conventie van september. Wat het gouvernement be treft, men denkt dat het zijn antwoord aan den heer Thuillier zal toevertrouwen. Eene expeditie op groote schaal gaat in Algerie legen de Bahorsgebergten plaats grijpen. Zij zal uit tien duizend mannen be staan, onder het opperbevel van den maar schalk hertog van Magenta. De wijze waarop Pruissen over de haven van Kiel als over zijn eigendom wil be schikken, schijnt het kabinet van Oosten rijk sterk misnoegd te hebben. Volgens de Francforter Zeitung zou Oostenrijk aan het kabinet van Berlyn uitleggingen hebben ge vraagd over de verklaringen aan de kamer der afgevaardigden door den heer von Hoon, minister van oorlog, nopens de ver sterkingen der haven van Kiel gedaan. Ook de zeemogendheden zouden niet met onverschilligheid zien dal Pruissen zich op eigen gezag zulk een belangrijke standplaats toeeigende. Eene depeche uil Lissabon meldt dat het kabinet, door den heer de Loulé voorge zeten, den koning zijn ontslag heeft aange- Blad voor Annoncen, Landbouwnieuws, politieke en Een Nummer, en een Supplement op half blad, per week. ABVERTE4TIE-B 0 00 Voor stad worden a na:.» den i i -1ÜS' ril. 00 00 00 00 00 00 00 00 pril. )0 )0 )0 J0 J0 Jü J0 1)0 30 )0 30 30 DO 45 ipiil. liA I I I I 1 1 f u a a blad Ooslstraat, van liet rijk. a a a a 000 >ril. Prijs van ***^-"**wv».‘ •g«y^*2 Men abonneert zich op bet bureel van het N." 83, te Veurne, en op al de postkanlooren Insertien, 15 centiiueu den drukregel. Een afzonderlijk nummer 20 c.’, het supplement 15 c? Alle affichen, bij de uitgevers van dit blad gedrukt, éénmaal onvergeld in hetzelve geplaatst. Brieven en geld vrachtvrij toe te zenden. eer bij aap de stroombrug aan ’t tolhuis kwam. Hel ouweder was afgezakt; deregen alleen stroomde met dubbele hevigheid. Mijnheer Quint, aan welken op dezen dag zoo veel was tegengeslagen, slagtofferde nu nog ook dezen laalsten wensch. Hij besloot in t tolhuis te overnachten, want hij was moede. Esn eenzaam licht glinsterde nog in de kamer van tollenaar. Hier sliep alles reeds eenen diepen slaap. Slechts de huisvrouw, al half ontkleed, was nog wakker. Zij kende mijnheer Quint, en beklaagde hem, dewijl de regen veel reizenden var. de straat tot haar in huis had gedreven, en er geen bed meer overig was. «Onzalige dag!, morde mijnheer Quint, die een goed leger lief had, moet dan alles legen mij samenrotteu Doch neen! riep de vrouw na eenigen tijd nadenkens; indien gij er niet tegen zijt, zoo kunt gij getwee slapen. Het ouweder heeft ook onzen wel eerweerdigen heer pastor gedwongen in te komen; een groot bed voor twee, waarin des noods drie man plaats zou vinden, laat er' u genoeg over. Gij moet het u laten welgevallen. Maar het bed is goed. Neen! om 'sHemels wil, ik wil hem in zijnen slaap niet stoorenriep mijnheer Quint. Toch niet, de oude dikke heer heeft eenen vasten, gezonden slaap, en neemt bet niet kwalijk, hernam zij. Daar, neem de keers. Gij vindt de kamer geiuakkelijk; ter regter hand de eerste, als gij den trap op zijl. Zwijgend nam mijnheer Quint de keers. Z.oodra hij aan de beschrevene deur kwam, blies hij bescheiden hel licht uit, om mijnheer den pastor niet te wekken. De maan scheen mat door de ruiten. Hij vond het bed; wierp rok, schoenen en haarzak af, legde zich zachtjes nevens den sluimerenden zielenherder, en sliep in, moede van de vele avonturen. J. F. J. HERREMANS. Te vertaiyen'). Kr derliensle vervolg, ziel ons vorig nummer XXI. En om er zich beter van te verzekeren, besloot hij eenen naburigen, digtbewassenen heuvel te bestijgen, van welken hij de burg van Pyk benevens al wal uit en inging, wel zoii kunnen bemerken. Er was van hier lol daar nog eene halve mijic wegs. Hij koos zich hel beste plaaisken, en trok zijnen verrekijker uit. Hij “g do vensters open zag rondom eene lange gedekte tafel de gasten zitten in bonte rijen. Men scheen vergenoegd te zijn en op hem niet te denken. Heete tranen kwamen hemin de oogen. Hij gevoelde al het afschrikkelijke van zijnen toestand. Afgemat van het lang loopeu, krachteloos 'au de hitte des dags, hongerig en treurig, op eenen gestorven eikenstam, moest hij zijn eigen verlovings feest door den verrekijker beschouwen. Wie ware in zijne plaats gelaten gebleven? Hij wierp de zienbuis weg en droogde van ’t gioei- jend aanzicht de tranen des spijts. Hij zwoer in zijn herle zich van Belely en de lieele wereld los. Hij zwoer, nog strenger dan lot hier toe, de eenzaamheid te zoeken; niemand toe te hooren; van alle lusten der wereld afstand te doen en zijn genoegen slechts te vinden in ongelukkig te blijven. In deze eeden lag zeker geen logische samenhang; maar hij voelde zich in de diepe stilte des wouds alleenlijk door den afstand van alles wel. Het was hem, als iemand door de stormen der wereld hier en ginds geworpen, die in de kloostermuren de belofte van eeuwige verzaking aflegl. De vrede van 't bosch, He stilte rondom, de schemering ouder de takken '’erkteu kaltnend opzijn krank gemoed. Hij nam dezen bestand, als gevolg van filosofische beradenheid. inschrijving, BETAALBAAR VOOROP 6 franks ’sjaars. 3 fr. 25, 6 maanden.- 1 fr. 75. 3 maanden. 7 franks ’sjaars. Voor buiten, vrachtvrij: 3 fr. 75 6 maanden. 2 fr.25 3 maanden. Voor Frankrijk 16 fr. 50 ’sjaars. a 00 00 a 29 00 a 28 00 a 20 00 a 18 00 14 00 a 28 00 8 3 09 1 80 a 24 00 105 kil- a 00 00 a 83 50 fr. pril. Zoo zij het dan! sprak bij lot zich zelveu: zoo is er mij ook rust te wachten. De wereld is niet voor mij, en ik deug niet voor haar 1 Hij verwachtte in deze stemming op den heuvel den avond. Eerst, in den donkere, ongezien en onge kend, besloot hij naar zijn huis te keeren. Mijnheer Quint heeft daarna beleden dat de uren, welke hij in dit woud lot den avond, onder duizend droomen, doorbragt, lol de genoegelijkste zijns leveus behoorden. Om zijn door heiuzelven geschapen paradijs door niets le laten stooren, verliet hij het zicht van het landgoed van Pyk en van ’t verlovings- gastmaal; koos eene andere plaats; zag hier een deel des dals onder zijne voeten; zag pere! kleurige onweers wolken over de toppen der bergen glansen, of booge sloltuilen door ’tdal en over den slroom dansen, of de zwaluwen met blinkende vleugelen tol eene bui- tengewoone hoogte vliegen. Zoodra het duister werd, rigtte hij zich op, om den terugweg aan te vangen. Doch het hevige ouweder kwam reeds uit de bergen te voren. Weldra ontvlamden alle wolken en rotsen, en de donder rolde klaterend door ’tdal, als stortten de Alpen en de eeuwige sneeuwtoppen. Gelukkelijk kende mijnheer Quint zijnen weg. Hel ontzettend spel der natuur verschrikte hem niet. Het was in eenklank met zijn binnenste. Als vretend de bliksem door de in brand vliegende wolken trok; als een wervelwind zich bruisend in de wouden verloor; als de donder langs de berghellingen rolde, dan was het hem als of zich een graf met weldoende vernie ling over al het lijden van ’tverledene uitspreidde. Een geweldige regen dreef hem echter weldra van den weg in eene ter zijde liggende boerenhut. De bewooners derzelve reikten hem gastvrij een schraal avondmaal. Hij vergat zijnen kommervollen dag; verkwikt zette hij daarna de reis voort, ofschoon het al laat was. Hij hoopte nog voor middernacht zijn huis le bereiken, maar middernacht was het, vooral-

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 1