v a rs V E U R N E. i t i til 1 I I K L E I N B L A D. r m JAAR. N.r 2055. ZATERDAG 29 APRIL 1865. - Jill gekwetste con langen doodstrijd Marktprijzen per week. 1 en algemeene Tijdingen, Supplement op hall blad. POLITIEK OVERZICHT. Eene schrikkelijke tijding is dezer dagen alhier aangekomen. De heer Abraham Lin coln, voorzitter der Vereenigde-Slaten, de heer Seward slaatssckretaris en dezens zoon, zijn door laffe moordenaars getroffen geworden. liet is in den schouwburg te Washing ton, in eene bijzondere logic, aan de zijde van zijne echlgenoote, dat de groote Abra ham Lincoln, door den kogel van eenen moordenaar is getroffen. De nacht die op het schelmstuk volgde, is slechts voor den gekwetste een langen doodstrijd geweest; hij is gestorven zonder weder tot kennis gekomen te zijn. Ten zelfden tijde drong een ander moor denaar, die men zegde broeder van den eerste te zijn, onder een nietig voorwend sel tol aan het bed, waarin ziek en mach teloosheid de eerste staatssecretaris lag. Niet te vreden met hem aan de keel en aan de borst te treffen heeft hij nog zijne woede i zoon van zijn slachtof fer, toegesneld om zijnen vader te redden jong bij ook was, had hij reeds blijken ge geven van een verlichten geest en uitge breide kennissen. Het stoffelijk overschot van den prins is gister met een russisch schip naar Cron- stadt vervoerd geworden. Geheel de keizer lijke familie verlaat heden Nizza om zich naar Diiilschland te begeven. Het pruissisch gouvernement heeft aan de kamer der afgevaardigden het bestek medegedeeld der uitgaven, te doen voor de vervorming der haven van Kiel in be stendige statie van het pruisisch zeewezen, liet is een nieuw beijws van hel vastgeno men besluit van Pruissenom zijne inzichten op de hblsieinsche haven niet op te geven. De overbrenging der gestichten van hel zeewezen van Danlzich naar Kiel zal weldra een vervuld feit zijn. De aangelegenheden van Canada houden in Engeland nog gedurig de geesten ge spannen. Dezer dagen heeft de majoor-ge- neral Wilford. ex-gouvernenr der konink lijke krijgsakademic, verklaard dat hel de plicht is van Engeland Canada tegen allen aanval te verdedigen. Volgens hem moei Engeland in Amerikaeen tegenwicht stellen aan den invloed der Vereenigde-Staten. Ten gevolge der laatste oproerige bewe gingen in Peru, is men beducht dat er oorlog tuss’chen Spanje en dil land zal uit barsten, indien hel traclaal, dal zij gesloten hebben, zonder gevolg bleef. Hel peruvi- aansch gouvernement is echter besloten krachtdadig te werk te gaan. 59.e en llandelzaken. Blad voor Annoncen, Landbouwnieutvspolitieke Een Nummer, en een Vereenigde-Staten te doorworslelen heeft. De heer Seward was de vriend, de gids, de raadsman van den overleden voorzitter; verhopen wij dat hij nog langen lijd die gewichtige rol bij den toekomenden voor zitter zal kunnen vervullen. Volgens de bepalingen der grondwet van de Vereenigde-Staten gaat het uitvoerend gezag, in geval van overlijden van den voorzitter, lol aan de verval Ling van zijn mandaat, dus tot in 1869, in handen over van den ondervoorzitter, Andrew Johnson. De benoeming van den voorzitter van het wetgevend corps van Frankrykschijnt thans vastgesteld te zijn. Het is op graaf Walewski dal de keus van den vorst gevallen is. La France geeft die benoeming als zeker op. Aleer graaf Walewski tot voorzitter kan benoemd worden, moet hij echter afge vaardigde zij. Men denkt dal de heer Corla, afgevaardigde van Landes, zijn mandaat zal neerleggen om den aanstaanden voorzitter van het wetgevend corps plaats te laten. De mexicaansche zending, die zich na,U* Rome begeven had om over de sluiting van een concordaat te bandelen, was lot hiertoe bij den Paus nog niet loegelaten geworden. Het schijnt nu echter dal op aandringen van hel franscb gezantschap de Heilige Vader besloten heeft de afvaardiging in den loop der aanslaande week officieel le ontvangen. De dood van den russischen kroonprins is een groot verlies voor de .russiseffe kei zerlijke familie en voor Rusland zelf. Die prins was nog maar 22 jaren oud, en, hoe MYNHEER QUINT’S VERLOVING, (Naar ’t Iloogduilsch van 11 Zschokke). bol gevierd op den pin lr.n,rncnelil nm of te wreken. Doch daar ten minste heeft hel schelmstuk al de vruchten niet gedra gen, die de plichlige daders er van ver hoopten. Indien, wal nog niet zeker is, de jonge Frederik Seward aan zijne wonden is bezweken, tijdingen uit New-York van 15 april, te Londen aangekomen, melden dal de staatssecretaris niet gevaarlijk is ge kwetst. Het is een straal van hope in de smartelijke beproevingen, die het volk der TESTI All Voor stall wordtin .TSmaaaM» I k blad Ooststraat, van het rijk. Prijs »an ï.<- o I I I i> a inschrijving, BETAALBAAR VOOROP 6 franks ’sjaars. 3 fr. 25, 6 maanden. 1 fr. 75. 3 maanden. 7 franks ’sjaars. Voor buiten, vrachtvrij: 3 fr. 75 6 maanden. 2 fr.25 3 maanden. Voor Frankrijk 16 fr. 50 ’sjaars. XXIV. Wie de minste aanspraak op teergevoeligheid maakt, zonder juist de bedeesdheid zoo verre te drij ven als onze bloode minnaar, zal zich dezes verwon dering inbeelden, daar hij, als door tooverij, in den zelfden oogenblik nevens de geliefde hall zat, half lag, wanneer hij zich verre van haar, misschien voor eeuwig, getooide gescheiden te zijn. Zijn heel avon tuur met het meisje, sedert den dans der ronde pan- toffelen tot heden, was hem zoo wonder zeldzaam, dat hij waarachtig filosofische sterkte iiuodig had, om hiel aan hekserij te gelooven. Betely daarentegen was nog veel meer verbaasd. Zij bad gisteren den lieeleu dag van niets dan van hem gehoon!, aan niets dan aan hem gedacht; geen ■wonder, dal zij in den nacht van hem had gedroomd en haar ontwaKen aan zijne zijdein den eersten oogen blik voor eene voorzetting ues drooms met andere dekoraties hield. Hare ziel, ofschoon tusschen slapen en waken han gend, maakte zich toch weldra met de werkelijkheid gemeen, ofschoon deze onbegrijpelijk was als ieder spel van eenen droom. God riep zij mijnheer Quint Betely I stotterde de arme man, het is vast, heel vast en zeker niet met opzet geschied dat ik hier ben. J. F. J. HEBREMANS. Te vervolgen vijftiende vervolg, ziet ons vorig nummer). XXIII. Do lastige, meer gemelde arm trok zich terug. De geestelijke keerde zich op de andere zijde. Mijnheer Quint meende aan den arm, die zijne oogen voorbij vloog, ontdekt te hebben dat deze met zijn fijn wie vel, zijne kleine hand en teedere vingers onmogelijk aan eenen ouden zielen hoeder kon belmoren. Niet zonder hertkloppen en vreeze om eene gevaarlijke ontdekking te doen, hief hij zich zachtjes op, om tien gebuur van ter zijilt. aail le schouwen. Daar lag met afgewend gezicht, een schoon vrou wenhoofd. gehuld in eene fijne linnen muts, onder welke weelderig krinkelend het dikke goudhaar over eenen half ontbloeien schouder uitstak. De onbe kende rustte echter in zondagskleedeten op 't lied en scheen niet gerekend te hebben hier eenen gan- ’chen nacht te moeten verwijlen. Eenen ergeren qui pro quo had hij zeker niet kun nen aantreffen. Nu goede nacht, reisontwerp. Wie hem hier vond, wie hem uit de slaapkamer zag gaan, ■noest er over spreken op eene wijze die voor zijnen .goeden naam niet voordeelig kon zijn. Mijnheer Pyk, Betely, het heele gezelschap van bloedverwanten kón bet weten. Daarom kwam hij gisteren naar de ver loving niet! zal men zeggen; «Nu mag hij zi(?j|, hoe hij zich daarvan wascht! Bij heel zijne innig gekende onschuld voelde mijn heer Quint den hevigsten gewetensangst. De kwade schijn getuigde zoo opentlijk legen hem. Hij, een vroom, deugdzaam man, wien ieder huisvader zij ,e dochter hadde toevertrouwd, lag hier met, God weet welke vrouw of welk meisje? op ’t zelfde bed. Daar hielp geen protesteren, geen betoogen dal de vrouw des tollenaars hem eene verkeerde kamer had aange wezen of dat hij de kamer des pastors gemist had. Het was te laat. En, wie ook ooit de schoone of leelijke zijn mogte, die nevens hem eenen nacht overgebracht had wat moest hij denken, zeggen bij ’l ontwaken bij ’taanschouwen van den onbekenden bedgenoot? Mijnheer Quint, steunende op zijnen arm, onbewe gelijk. als een standbeeld, staarde nog het verschijn sel nevens hem aan, ongeschikt tol een behoorlijk besluit. Ben ik dan toch voor ’l ongeluk geboren zuchtte hij in zich zelven. De slaapster ontwaakte, richtte zich half droomend op den arm geleund, zag verbaasd den man voor zich, en mijnheer Quint.... o wal hadde hij gegeven indien thands dc laatste dag ware aangebroken, de engelen de bazuinen hadden geblazen, en hemel en aarde ineen waren gezonken Het was kleine Betely, die hem met hare blauwe oogen strak aanzag. Men abonneert zich op het bureel van hel N.’ 33, te Veurne, en op al de postkanlooren Insertieii, lacentimen den drukregel. Een afzonderlijk nummer 20 c.*, het supplement 15 c.’ Alle affichen, bij de uitgevers van dit blad gedrukt, ekshaal onvergeld in hetzelve geplaatst. Brieven en geld vrachtvrij toe te zenden.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 1