Algemeehe Tijdingen. Kunst-en Letternieuws. onze kerken hebben Sint van Sint van der kerk Men leest in de Vérité, van Doornijk: Onder de predikatiën, die legen <le liberale drukpers worden gedaan, moeten wij degene aanhalen van den pastor van Marquain. i Ik zou liever zien, zegde hij, voor onze, jongelingen en jonge meisjes, dat de pokken'. in de gemeenten kwamen, dan de liberale; dagbladen. Het is jammer voor de parochianen van M. den pastor dat zij denzelfden smaak niet hebben. Maar over den smaak en kleu ren kan er niet getwist worden. Gij beneemt aan uwe soldaten het gene den mensch onderscheidt van hel dier de rede. Inderdaad de genen welke gij misleidt, aanziet gij als onbekwaam en dom; zij moeten uwe dwaze gazellen lezen en hun weinig verstand voeden met het zwart brood, welk hun dagelijks door de kleri kale drukpers opgedischt wordt, en in dien die ongehikkigen geen stalen maag hadden, zij zouden er eene gevaarlijke op- gestoplheid van krijgen. Indien een van uwe soldaten zoo verre gaat van eene liberale gazette te lezen, ter stond wordt hij naar den biechtstoel ge zonden, en hel wordt hem maar vergeven onder belofte van het nooit meer te doen. Uwe wapens, mijnheeren, worden des te vinniger, als hij er zich aan abonneert; alsdan, wee aan hem! want hij ziet het licht, en ’t is ecu verloren soldaat. Op dat hij zich bekeere, weigert men hem de abso lutie, en van den stoel der pioq.iBU.w don dert de verdoemnis over hem af. Die ongelukkige! hij heeft gebruik ge maakt van zijn recht en zijne rode; hij heeft het voor en legen willen kennen, en gij stelt hem ten toon aan den slaak; hij wordt misdadig. Ziel daar uwe wapens! Loochent dit niet, gij zotitll er niets bij winnen; want de koopman weel het, de winkelier weet het, de bakker weet liet, de herbergier weet hel, iedereen weel het; maar will gij welen, wat gij niet weel? Gij weel niet dal het uwe schuld is dat geheel de wereld het weet. 600 voor herstellingswerken aan de kerk van Veerceleren; 600 voor herstellingswerken aan den kerktoren van Tongerloo; 1012-50 voor herstellingswerken aan de kerk van Opitter; 400 voor het herstellen der kerk toren van Lommel; 8000 voor herstellingswerken aan de kerk van S.‘ Hubert; 10,000 voor herstellingswerken aan de kerk van S.‘ Loup te Namen. Niet waar dat de klcrikalen nog gelijk hebben van de liberalen godsdiensthaters, goddeloozen te noemen Het is waar dat zij nu zeggen dat die subsidien eene wedergaaf zijn dal het gou vernement doet, van hetgene eertijds aan de kerken is ontnomen geweest! Wat arm zalige praat waarmede zij toch, als zij niet weten wat zeggen, beter niet voor den dag zouden komen. Alsof het Belgisch gouvernement moest wedergeven wal eertijds door vreemdelin gen is genomen geworden. Alsof wij, Belgen, moeten wedergeven wat de vreemdelingen van onze kerken hebben gestolen Hier le Veurne, bij voorbeeld, was S.‘ Walburgakerk eertijds van een looden dak overdekt. In de fransche revolutie, werd dit dak door de fransche soldaten afgeno men om er kogels van te gieten. Welnu heden wil men dat dak herstellen; als nu ons gouvernenent eene subsidie daartoe verleent, moet men dat aanzien als eene teruggaaf? Wij Veurnaars betalen belastingen zoo wel als een andere, wij geven dus ons aan deel in ’s landskist zoo wel als onze overige Belgische broeders, en als het staatsbestuur geld geeft voor het herstellen van kerken, is het zoo wel van het onze dan van het hunne dat daartoe gebruikt wordt. Zoo dat volgens de slimme klcrikalen, het wij, de gesiolenen, zouden zijn die zouden teruggeven, wal men ons gestolen heeft. Eene slechte zaak verdedigen is mocije- lijk, ’t is waar, de klcrikalen voelen het alle daag. Zij weten niet welke wederleg- gingen tegen onze bewijsredens opbrengen, en omniet te gebaren dat zij niet weten wat zeggen, halen zij wal flauwe praal uil om, denken zij, deonnoozclen le misleiden. HET LIBERAAL MINISTERIE GAAT VOORT MET ZIJNE CEWOONE VERVOLGINGEN TEGEN DEN KATHOLIJKEN GODSDIENST. Alle dagen heeft men nieuwe blijken der afschuwelijke vervolgingen van hel liberaal gouvernement tegen al wal den katholijken Goddienst belieft. Alle dagen ziet men in den Moniteur bewijzen van den diepen haat dat onze ministers voor de religie hebben. Die goddeloozenzij hebben weeral eene som van 168,985 fr.' en 67 een timen toe gestaan voor het bouwen en herstellen van kerken en kerktorens, en welke som ver deeld is als volgt: fr.' 15,000 voor het herstellen der O. V. kerk te Antwerpen; 5,000 voor het herstellen van den kerk toren van S.‘ Gommarus te Lier; 25,00 voor hctherstellenvanS'Michicls en Gudulakerk te Brussel; 2162-84- c." voor het herstellen van S? Pieterskerk te Leuven; 6555-55 c." voor het herstellen van S.‘ Michielskerk te Leuven; 40,000 voor hel houwen der kerk van O. L. V. ter koorts te Leuven; 2000 voor hel bouwen eener toren met naald aan de kerk van S.‘ Nikolaus te Nivelles; 1250 voor hel herstellen van S.‘ Mar lenskerk te Hal; 1425 voor het herstellen der O. L. V. kerk le Aerschot; 2000 voor het herstellen van O. L. V. kerk le Diest; 2000 voor het herstellen van S? Ger- manuskerk te Thiencn; 10,000 voor hel bouwen der 11. Kruis kerk te Elsene; 15,000 voor het herstellen Baefstoren te Gent; 8000 voor het herstellen Martenskerk te Luik; 12,000 voor het herstellen van Tongeren; 2400 voor werken aan S.“ Quintens- kerk te Hasselt; 800 voor werken aan de kerk van Mall-Sluse; A M E R I C A. i geleek en be<Ü Morgen, om 1 1 ure, indien het weder het loelaat.S zal onze muzijkmaatschappij zich in den hol vans haren kapitein den heer Bieswal-Briconlt, latent hooren. Slechts de werkende en eerledcn der niaat-i schappij en hunne huisgezinnen zullen er toe gc-J laten zijn. j Sedert acht dagen wordt te Brussel veel ge-i sproken over een zeer belangrijk bedrog, vastgesteld 1 in eene der aanzienlijkste en oudste stokerijen van I Brabant Het pikantste der zaak is, dat een jong libe-; raai volksvertegenwoordiger de bloedverwant is van] den hoogambtena.ir, die het bedrog heeft ontdekt, en dat de plichtige stoker verwant is aan een oud-1 volksvertegenwoordiger, die de cer heeft gehad eene; onzer wetgevende kamers voori te zitten. Men zegt dat de door de bedrieger te betalen boet meer dan 600,800 fr. zal bedragen. Men schat op 500 franks daags de winst, die hem de geheime kui Opbracht, welke men nu ontdekt, heeft. Te Rochefort heeft zondag, om 9 uur en ha ’savonds, een zwaar onweer gewoed. Er vielen hage bollen ter groote van eene noot en zelfs van een Ai de hoornen zijn van hunne bloemen en bladen beroofd; de velden rijn gansch vernield. De klei stad was als-het ware overstroomd; in het lager g deelte stond liet water tot aan de eerste verdiepii en de landbouwers hadden nauwelijks den tijd o bun vee naar de hoogte te drijven; anderen droeg' hunne schapen naar den zolder. De schade is onb rekenbaar; het onweder strekte zich verschelde uren verre uit. Het kwam uit het westen. (Jok te Jemelle en te Ave is er veel schade aang richt. De linie van. den luxemburgschen spoorw heeft veel geleden; er zijn gedeelten van de ra weggeslagen en de dienst moest onderbroken wc den. liet regende zoo hevig, dat het water langs portels in het convooi drong; stukken rots werd door de kracht van liet water medegesleept. Te Chimay, Ave.nes, Marieburg, Boussu, heeft i onweer ingelijks gewoed. DOOD VAN DEN MOORDENAAR VAN DEN HEER LINCI De heer Stanton meldt dal Booth en Harold, medeplichtige, in de moerassen van Mary’s Cov (Maryland) zijn vervolgd, en dat zij nabij Pont Ro' in de hoeve van Garret gevlucht waren. De soldi van kolonel Baker schoten op de hoeve, en B. werd gedood en Harold gevat. l)ic laatste, alsook lijk van Booth, zijn naar Washington overgevoeri liet schijnt dal Booth en Harold, in het klce van zuiderlijke soldaten, zich reeds sedert ee' dagen op dc hoeve van Garret bevonden. Booth gekwetst. In een gesprek over den moordenaar van heer Lincoln, zegde hij, dat de belooning voo aanhouding van den moordenaar uitgeloofd, w schijnlijk tot een half iniilioen dollars zou verin worden. Toen de Garrets werden aangehouden, zegde nie t te hebben geweien dal Booth een van dc b vreemdelingen was. Men heeft bij hem voor eene’ zienlijke som canadasche wissels gevonden, ik1 geeft geene hoegenaamde inlichtingen. Booth, die meloenen kogel aan het hoofd troffen was, heeft nog slechts drij uren was insgelijks aan den voel gekwetst zich van krukken. De ruiterij, welke do schuur omsingelde, meerde Booth en Harold zich over te geven, laatste scheen hiertoe geneigd; doch Booth best digde hem van lafhartigheid Na het eerste sch‘ Harold zich over; doch Booth schoot op den o' oflicier der ruiterij; deze beantwoordde zijn seh1 doodde hem. Men denkt dat Hart ld tic medeplichtige i( den nu-ordenaar die den beer Seward heeft geld Doctor Mudtl, uit Maryland, heeft het been van I vermaakt en hem krukken geieverd. Mudtl is gehouden. Junius Brutus, broeder van Booth, is insgj aangehouden. Men denkt dat Booth in den nacht zelve!’ zijne vlocht uil Washington van zyn paard ge’ is en het been gebroken heelt. De heer Stanton heeft gezegd dat hij inlich1 heeft ontvangen, meldende dat de moord va1’ president in Canada ingerichl en te Richmond gek en r<l was. Booth heeft tot zijn laatste oogenblik niet houden het gouvernement tc vervloeken, beha De werkende leden van Rhetorica, hebben beslo deel te nemen in den uitgeschreven kampstrijd tooneelkunde te Gent, die er plaats heeft in julij, gelegenheid van het oprechten van een praalg voor den afgestorven en verdienstelijken heer l’eene, een der eerste en vruchtbaarste schrijv sedert 1830, van den nieuwen vlaamschen scho' burg of looneel, en wiens stukken nog altijd groot vermaak zijn van alle de tooneelminnaren lands. Wij hoopen dal onze jonge spelers, in schoon en kundig feest, zich niet eer uit den sl zullen trekken. Uil liefde tot de kunst. De harmonie van St. Cecilia heeft zondag een ov zicht of inspectie van den nieuwen uniform gedas daaraan eenige fraaije verbeteringen gebracht; een uitstapje naar den hof van den heer knpiti Bieswal. Jammer dat den regen belet heeft alsd eenige groote muziekstukken uitteoefenen, die I stemd zijn voor de voorgestelde reis, in juny ut Brussel. Maar uitgesleld is niet verloren. De werkende leden wedijveren dagelijks, in al| meene en bijzondere repetition, om, bij het spe hunner uitgekozene ouverturen en pot-pourris, hoogste verbetering te brengen, en zich waardig maken van zich, in dc hoofdstad van Belgie, kun! tc laten hooren.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 2