VAN VEURNE VEURBE 20 MEI. N.r 2056. ZATERDAG 20 MEI 1865. week. gouvernement maar )0 )0 )0 )0 )0 )0 )0 )0 it ,00 00 00 00 00 50 ;oo 50 54 00 00 ;il. 50 00 - - Blad voor Annoncen, Ldttdbouwnieuws, politieke Een Nummerj en een >r fr.’ 5,58G-02 in -45,455-00 2,871-00 800-00 51,449-46 12,716-68 7,200-00 stanlinopel, verscheidene der aanvragen van prins Cóuza zijn aanvaard geworden. Oostenrijk alleen heeft zich tegen de aan vraag van den prins verzet om de consu laire juridictie af te schaffen. Tijdingen uit Brazilië, langs) Lissabon aangekomen, verzekeren dat de oorlog lusschen Paraguay en de Argentijnsche republiek nog niet begonnen is. In afwach ting heeft Brazilië de vijandelijkheden be gonnen door den blocus voor Corrientes te leggen. Men sprak over een verbond lusschen Paraguay en Bolivie, datj.ou toe laten de westergrenzen van het braziliaansch rijk en der stralen van la Plata te bedreigen. Als men wel nagaat de schrikkelijke ver volgingen die den katholijken Godsdienst ten huidige dage in ons land te onderslaan heeft, kan men moeijelijk verstaan hoe er nog eene kerk recht staat, hoe er nog een kalholijke priester te vinden en hoe de religie in Belgie niet geheel en gansch uit gedoofd is. ’lis wonderbaar inderdaad, als men in acht neemt den onverbiddelijke!! haat tegen dien Godsdienst, waarvan het tegenwoordig ministerie ten allen stonde de overtuigendste bewijzen geeft. Ziel ecus, verledene week werd eene som van 168,985 fr. 67 eentimen gegeven voor het bouwen en herstellen v.iii kerken, en bij een koninglijk besluit van 11 mei lestleden, is nogmaals eene som van 105,878 fr.’ 16 cn voor houwen en herstellen vankerken loegeslaan. Deze is verdeeld als volgt: de provinlie Antwerpen; Brabant; West-Vlaanderen; Oost-Vlaanderen Henegouwen; Limburg; Namen. en de kalho- e." blijft voort- Niet waar ’t is schrikkelijk lijken hebben gelijk de liberalen religi haters te noemen? Als dat zoo I duren, weten wij waarlijk niet wat er daar al zoo uit zal voorïspruilen, en ons land loopt in zijn verderf, het kan niet missen, want God zal toch zulke verfoeilijke ver volgingen tegen zijne kerk niet ongestraft laten DE ZEDELIJKHEID DER KLERIKALE GAZETTEN. Wanneer men’t is gélijk wal sermoen, T zij in stad of dorp, bijwoond, zal men deh predikant hooren uitvallen tegen die slechte, goddelooze, onzedelijke, liberale gazetten. POLITIEK OVERZICHT. Keizer Napoleon zal stellig vóór het einde der maand te Parys terug zijn. Aldus vallen al de geruchten, betrekkelijk een bezoek aan den beij van Tunis, aan koning Viclor- IEmmanuel of wel aan den Paus: de keizer zal rechtstreeks uit Algiers naar Frankrijk terug koeren. De inhuldiging van het gedenkteeken, te Ajaccio opgericht ter eerc der familie Bonaparte, heeft maandag aan prins Napo leon de gelegenheid geleverd om eene redevoering uil te spreken, die, zegt een telegram uit Corsica, een geheel programma van vrijzinnige staatkunde is. Slechte lijdingen over den toestand van zaken in Mexico waren woensdag te Parijs in omloop. Men sprak over juarislische expedition, die in de Vereenigde-Slalen onder de gedoogzaamheid van het gouver nement werden ingericht, over den afval van generaals, die zich eerst bij het nieuwe rijk hadden aangesloten, over ontmoetingen met de guerillas, die zich derwijze verme nigvuldigden, dal dit gevaarlijker werd dan wezenlijke veldslagen. Het is waarschijnlijk dal er veel overdrevenheid in die geruchten bestaat, doch zeker is het, dal de vestiging van den nieuwen toestand van zaken lang zaam vooruit gaat, en dat aanhoudende moeielijkheden den troon omgeven, opge richt op de hrooze grondslagen eener vreemde bezetting. Men weel dat het pruissisch gouverne ment zich bij keizer Maximiliaen nog niet heeft doen vertegenwoordigen. La France verzekert heden, dat koning Willem baron Magnus benoemd heeft tol hoofd der zen ding, in Mexico in te richten. Men meldt uit Berlijn, dal de commissie, gelast met hel onderzoek van hel wetsont werp, betrekkelijk de credieten van hel zeewezen, bij eenparigheid hel wetsont werp verworpen heeft, alsook al de voor gestelde amendementen. De beweegrede dier verwerping, die niet in overeenstem ming is met de welbekende wenschen der kamer ten voordeelc der inrichting van een machtig duitsch zeewezen, ka»enkel voort spruiten uit het vast genomen besluit om aan het gouvernement geen enkel buiten gewoon crediet te verleenen, vóór de regeling van hei grond weltelijk vraagstuk over de stemming van het budjet. Het turksch gouvernement is met zijne leeningen niet gelukkigde leening met bet bankhuis Laing is te Constantinopel zoo wel als op de groote plaatsen van Europa mislukt. Een dagblad van Parijs meldt, dat in de laatste conferentie der afgezanten te Con- cn alg'emeene Tijdingen, Marktprijzen en Handelzaken. Supplement op half blad, per week. Hunne vrees voor bet licht is zoodanig groot, dat zij al den bliksem waarvan zij kunnen beschikken, ‘zullen bezigen om hunne vijanden te verpletteren en te ver nietigen. Zij zullen alle hunne macht ge bruiken om te beletten dal de liberale organen verspreid en gelezen worden. Van eenen anderen kant zullen zij hunne bla deren zoo veel als ze maar kunnen, overal trachten te doen indringen. En och Heer! wat is er toch van! Men bezie eens de zedelijkheid waar mede die mannen zich in die schiniperijcn verweeren, en men zal overtuigd zijn dat zij stekeblind moeten wezen om niet te zien dat alle de buitensporigheden welke zij schrijven hunne zaak oneindig veel meer kwaad dan deugd moet doen. Om hiervan een voorbeeld te geven, zullen wij slechts eenige slichtende zinsne den van de slichtende Vcurnaar aanbalen. In zijn nummer van 12 april II.leest men onder andere Dat het fransch gouvernement maar eens in het gedacht kreeg van die dui- zenden en duizenden vrouwen en dochters wegtezenden, die te Parijs in de publieke huizen eerloos hun leven bederven, ach! die zouden hier in Veurne en in geheel Belgie door de liberaters triomfantelijk ingehaald worden. En in zijn nummer van 10 mei, ant woordende op eenö grondstelling door ons voorgehouden Is het omdat de priester zich niet te bekommeren heeft, gelijk veel gehuwde in onzen lijd, over den keus der vrienden die zijn huis bezoeken; omdat men al meer dan eens hoorde dat de vrienden n het meer hielden met madame dan met n mijnheer? En in zijne leste nummer op het zelfde voorwerp voortgaande: Wij vragen het aan onzen boerligen tegenstrever, deugt hun onderwijs ook niet? Of kennen die hoeren misschien het vaderschap in hunnen ongehuwden staal?» En menige andere van dat slach. En dat is een blad door priesters opge steld, door hun ondersteund en dat op alle de dorpen door pastor en kapellaan aan bevolen wordt. De moedor zal er de lezing van loelaten aan hare dochter en men zal de kinderen, in de klerikale gestichten, hunnen geest met dezelve laten ontwikkelen. Boven de voorenstaande stalen der ver dediging van onze tegenstrevers, heeft men nog hunne kollektie scheldwoorden. Zij zullen nooit geen bewijsredens tegen de uwe stellen, neen, zij zullen u schelden. JAAP.. ABYERTEHIE-BLAB Voor stad worden1 i blad Or>Kl»lraa<, van hel rijk. Prijs van inschrijving, BETAALBAAR VOOROP: 6 franks ’s jaars. 3 fr. 25, 6 maanden. 1 fr. 75. 3 maanden. 7 franks sjaars. Voor buiten, vrachtvrij: 3 fr. 75 6 maanden. 2 fr.25 3 maanden. Voor Frankrijk 16 fr. 50 ’s jaars. 50/ DE KATHOLIJKE GODSDIENST WOEDT NOG ALTIJD MEER EN MEER VERVOLGD. Mcn abonneert zich op hel bureel van het N.’ S3, te Veurne, en op ai de postkantoor™ Insertion, 15 eentimen den drukregel. Een afzonderlijk nummer 20 c.', het supplement 15 e.’ Alle affichen, bij de uitgevers van dit blad gedrukt, ttNMAAt onvergeld in hetzelve geplaatst. Brieven en geld vrachtvrij toe te zenden.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 1