y I 1 Algemeene Tijdingen». men 4 van eenen delicten, I U In hare zitting van den 12 II. is de per manente deputatie dezer provincie, volgens art. 18 der wet van 19 december laatst, overgegaan tol de benoeming der leden samenstellende de provinciale besluur- kommissie der fondatien dersludiebeurzen. Zijn benoemd: MM. De Ridder-Du Jardin en Kesleloot, voor het arrondissement Brugge; MM. Vandevenne, de advocaat Ghesquière en Mabieu-Charpentier voor hel arrondissement Kortrijk; MM. Beke en Malou-d’Assonville voor het arrondissement Yper, en MM. De Keuwer en De Blauwe voor het arrondissement Veurne. Thans is het verslag uitgedeeld van den heer Delcour, in name van de bijzondere commissie opgemaakt, welkcdoorde kamer was gelast om de kwestie van grondwette lijk recht te onderzoeken, belrekkelijk het Gij zult, bij voorbeeld, de verdeeling der studiebeurzen goedkeuren en uwe bewijs redens bijbrengen, zij zullen u gecne reden in tegenspraak der uwe geven, neen, zij zul len zeggen dal de ministers dieven zijn en dat gij ook aan de dievenbende toebehoort. Gij zult beweeren dal alle de Belgen ge lijk zijn voor de wet, dat alle de menschen gelijk zijn voor God en dus allen eene ordentelijke begraafplaats moeten hebben na hunne dood; zij zullen u niet tegenspre ken, zij kunnen niet, maar zij zullen zeggen dat gij een goddeloozen zijt. Gij zult houden slaan dal de kerk geheel en gansch onafhankelijk moet zijn van den slaat, alsook de slaat geheel en gansch onalhankelijk van de kerk; Gij zult hun zeggen dal de priester, met te werk te gaan zoo als hij hedendaags doet, met zich heerschzuchlig en onver draagzaam te toonen, veel meer kwaad doet aan de religie, dan alle de solidairs van de gansche wereld, zij zullen het tegenstrijdige niet zoeken te bewijzen, neen, zij kunnen niet, maar zij zullen zeggen dal gij een dommerik zijt en dat gij zoekt de religie in den slijk te smachten. Men leze dan hunne bladeren, die zijn verdienstelijk, loffelijk en men zal er veel uit leeren. Maar geene liberale gazetten mag lezen, o neen, die zijn te slecht. Die bladen zijn immers door mannen op gesteld die den vrijen wil voorden mensch voorstaan; die houden staan dat de mensch zijne verstandelijke vermogens geschonken is van God om er vrij gebruik van te maken, cn niet om gebukt te gaan onder hel juk van mannen die zoeken de gansche wereld onder hunne heersch- cn hebzucht te doen plooijen. Die bladen willen de scheiding van kerk en staat; de burgemeester op het stadhuis en de priester in de kerk. Zij houden slaan dal de priester zijne missie niet vervuld, wanneer hij zich met andere zaken bemoeid dan met deze die den Godsdienst aangaan. Zij houden staan dat de priester, wanneer hij de dorpen afloop, als stemwerver in kiezingen, of om aktien van Langrand- Dumonceau te plaatsen, oneindig veel kwaad doet aan de religie. Daarom zijn dal slechte gazetten en men mag ze niet lezen. Maar men mag de klerikale gazetten lezen, in deze vindt men stichtende dingen, zoo als wij hier voren er een staaltje van ge geven hebben. Wij liberalen, hebben niets omonze bla den aan te bevelen dan de rechtvaardigheid onzer zaak. Wij vragen niets liever dan dat men benevens de onze, ook klerikale gazellen leze, wij zijn van de vergelijking i.i ‘i bevreesd, in tegendeel. Maar wal doen onze tegenstrevers? Zij trachten met alle middelen de liberale bladeren te doen verdwijnen; zij gebruiken daartoe niet alleen preek- en biechtstoel, maar nog verklikking, afspiedingen trouw loosheid. En ondanks alle de bed ri egel ij ken mid delen welke zij te werk stellen, moet de waarheid boven, het licht zal zich maken, en alle hunne kuiperijen en buitensporig heden zullen slechts dienen om het libera- listnus wat haastiger te doen aankomen. In ons supplement van woensdag lesl hebben wij doen kennen, dat, in de weck van I tot 7 dezer maand, de merkt van Veurne deze was van alle de merkten van Belgie waarop het meest tarwe is verkocht geworden. Deze steeds aangroeijende voorspoed onzer merkt, hebben wij aan niets anders te danken dan aan de steen- en zandwegen welke alle de omliggende gemeenten aan onze stad verbinden en welke zich gedu rende de lesle jaren zoo zeer vermenig vuldigd hebben. Aan ons tegenwoordig stadsbestuur zijn wij het meest verschuldigt, van het initia tief in het leggen dezer wegen te nemen. Niets wordt door hetzelve verwaarloosd om nieuwe gemeenschapsmidddelen te ope nen, onze stad te bevoordeeligen en.onze merkt in aanzien te doen groeijen. Reeds is men bezig met hel leggen.van de kalsijde van aan de Wazebrug door Boils- houcke lot den steenweg van Ramskapelle naar Pervyse, en welken bestemd is om de inwooners van Boitshoucke, welke des winters uit den slijk niet konden, ten allen tijde met de stad in gemeenschap te bren gen. Welhaast zalte Avekapelle eenen steen weg gelegd worden van aan de ijzerenweg- stalie door de dorpplaals, naar de kalsijde van Veurne op Brugge rechtover d<j herberg den Papegaei, en eenen steenweg van de dorpplaals door Rosdamme tolaan Pervyse.. Nog andere steenwegen zijn nog in ont werp, en zullen eerlang hel met onze ge- meenscbapslinicn komen vergrooten; tweegevecht tusschen de heeren de Laet en Ghazal. Ten aanzien der stellige schikkingen van de art. 90 en 154 der grondwet heeft de kommissie met algemeene stemmen erkend, dat de inbeschuldigingstelling minister, voor misdrijven en vreemd aan zijne function, aan de kamer behoort, maar dat, in den legenwoordigen toestand der wetgeving, het hof van kas- satie alleen bevoegd is om den minister te oordeelen. De kommissie heeft beslist dat de om standigheden haar niet veroorloven een algemeen wetsontwerp op de ministeriëele verantwoordelijkheid op te maken, of schoon verscheidene leden der kamer den wensch daartoe hebben uitgedrukl. Ziet- hier het wetsontwerp dat door de kom missie aan de kamer wordt voorgesteld: Art. 1. De misdrijven en delicten, door eenen minister buiten de uitoefening zijner function gepleegd, worden voor hel hof van kassatie, vereenigde kamers, gebracht. Art. 2. De instructie zal niet kunnen be gonnen of voortgezet worden, dan op machtiging der kamer van volksvertegen woordigers. De preventieve aanhouding van eenen minister zal slechts met dezdfde machti ging mogen plaats hebben. Bij aldien de minister lid van den senaat is, zullen de vervolging en aanhouding niet mogen gebeuren tijdens den duur van den zittijd, dan met de machtiging van die vergadering. Art. 5. De prokureur-generaal bij hel hof van kassatie is met de vervolging gelast, ten minste als de kamer van volksvertegen woordigers niet eenen of meer kommissa- rissen afvaardigde. De kommissarissen zul len al de altributiën van openbaar minis terie uitoefenen. Art. 4. De kamer van volksvertegen woordigers kan altijd van ambtswege de vervolging bevelen. Art. 5. Op verzoek van den procureur- generaal, zal het hof eenen of meer zijner leden aanduiden voor het onderboor der getuigen, of voor alle andere akten van onderzoek welke er kunnen te doen zijn. Art. 6. De instructie gedaan zijnde, zal de prokureur-generaal, in elk geval de zaak voor het hof van kassatie brengen en zal er zulke rekwisitie aan geven als hij zal noodig oordeelen. Art. 7. De burgerlijke aktie, voortsprui tende uil het misdrijf of het delict, kan niet dan voor het kassaliehof en tegelijkertijd als de publieke aktie vervolgd worden. Art. 8. Het hof van kassatie zal de vor men in acht nemen, door het wetboek van krimineel onderzoek voorgeschreven. Art. 9. De overtredingen, door ministers begaan, worden in de gewone vormen door de rechtbanken geoordeeld. Art. 10. De tegenwoordige wet zal den dag na hare afkondiging verplichtend zijn. Ze zal herzien worden binnen de drie jaren, te beginnen van heden. I I MINISTERIEELE VERANTWOORDELIJKHEID. STADSBELANGEN. Zanieiislelliiu; der kamer van Notaris» n vuor het. regl»gcbied Veurne: Voorzitter: M. Jooris te Nieuport.;. Sijudic: 81. Van Iseghem te Nieuport; Verslaggever: 81. Sieverlynck te üixmude; Schatbewaarder: 81. de Bruuwevu te Veurne; Sekretaris; 81. Holly te VVuivesingbem; Leden: 8181. Planlefeue te Veurne en Van ilei». Berghe te lluusbrugge. Morgen lichtend, om 11 ure, zal het muzijkge— nootschap S.*’Cecilia, zich op nieuw in deu hol van. den heer Bieswal-Bi icoult laten hooreu. Er. zal dit maal strengelijk gewaakt worden dal. slechts de werkende en verleden en hunne gezinnen, er in. toegelaten worden. Op SS’mxendag aanstaande, zal Z. 11. de bisschop. van Brugg alhier zijne plechtige intrede doen. Dezer dagen deelde het Journal de Urugir zijne lezers het volgende mede: Wij vernemen dat den ingenieur belast met hek ontwerp van eenen ijzeren weg van Brugge langst. Nieuport naar Veurne, niet vertakking, van Nieuport naar Oostende, zeer werkzv.nn met de studiën der- plans en den opstel van alle noodige stukken bezig, is, en die het vast ontwerp van deze linien zuilen uitmaken; dal voornaam werk zal nog voor de sluir ting der kamers aan het bestuur van'slands open bare werken kunnen aangeboden worden. ludieti. het Staatsbestuur, van dit par heileggen van deze- belangrijke linien, sedert november jl. in concessie gevraagl, loestaat, <1 werken zouden met het begin, van het toekoiuei.de jaar kunnen aangevangen en voltrokken zijn, derwijze dal zij voor het bad tijdstip, van 1807 gebezigd zouden worden.» Onlangs was er te Poperinghe eene som van FOO. franks in gouden geld gestolen, ten nadeele van Karei de Grens, dienstknecht bij den landbouwer Coevoet. Alle opzoekingen nin> op het spoor van den. dader te komen, waren vruchteloos, toen de heen Collier onderpastor van Si. Bertinus-kerk aldaar, dezer dagen de gestolene som in zijnen bichtstoel vond. De heer Collier beeft de 500 franks terug ge geven aan de Crens, die opsprong van blijdschap. Men heeft den 12 dezer ’s morgens, vroeg in een. boschken nabij de herberg de K.alteroche, het lijk meteen vermorzeld hoofd gevonden van den briga dier der douanen te Lisseweghe. De ongelukkige, een man van omtrent de 50 jaren, lag nog met de pistool in de hand, waarmede hij zich den kop ge brand had. Men had hem eergisteren avond, omtrent ten 8 ure, nog in de Kalleroche gezien alwaar hij rustig een paar glazen bier gedronken heeft. De Kolnivche leiiung meldt dal de koning der Belgen den heer Leusenians, gouverneur der provin cie Luik, en generaal Fleury-Duray naar Aken ge zonden heeft, om er den koning van Pruisscn in zijnen naam te begroeten.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 2