V E U R N E. VAM I HM b VEURNE 24 MEI. AAN HET Ingezonden Artikel. WOENSDAG 24 MEI I860. l van de vogels in dit werelddeel opgemerkt. De stad Kolomea (Gallicë), gelegen aan de Pruth, welke ongeveer 8000 zielen telde, is den 12 mei dooi’ eenen brand ver nield. Bijna 500 huizen zijn de prooi der vlammen geworden, en ongeveer 1000 familiën bevinden zich zonder schuilplaats. Onder de jureen geroepen om te oordee- len over de zaken die in de aanstaande sessie van hel assisenhof van West-Vlaan- deren, beginnende met 5 junij naastko- jnende, zullen opgeroepen worden, be vinden zich deheeren: Edm. Demaziere, gemeente-ontvanger te Veurne, Felix De- wulf, raadslid te Couckelaere; Ivo Cornells, burgemeester te Slavele; K. Bossuyt, huide- vetter te Lichtervelde en Ph. Beuselynck, landbouwer te Eerneghem. Maandag lest, heeft de bestuurraad van de koninglijke maatschappij S.u Cecilia alhier, besloten in den stoel, die ter gele genheid der plegtige intrede van Mg.r Faict, bisschop van Brugge, op5.cn juni aanstaande zal gevormd worden, geen deel te nemen. Men schrijft uit Namen, 17 mei: Ver leden zondag is er in de omstreken onzer stad een hevig onweder uitgeborst^n. De schade is op sommige plaatsen onbere kenbaar. De oogsten van rogge en tarwe zijn ge heel en gansch vernield; de spelt en haver hebben sterk geleden. Sommige landerijen zijn door den slagregen total verwoest; (luizende kubiekmeters slijk, welke er de bevruchtende grondlaag van uilmaakte werden door het overvloedige water naar weiden en beken medegerukt. Alleen te JFagnolle beloopt de schade 100,000 fr. Talrijke landbouwerszin door dit onweer ten gronde gericht. Allerwege in Pruisen merkt men op, dat de zwaluwen zeer zeldzaam zijn. Hier mede stemmen in de berichten uit den Elsas en in Picardie. Sedert de wouden en uitgestrekte bosschen in Europa moeten plaats maken voor akkers en weivelden, heeft men eene trapsgewijze vermindering L t AMERICA. De TVew York World deelt de vogende lijst mede van personen, die in de moordaan slagen op Lincoln en Seward betrokken zijn 1. ’ De timmerman Spangler, gehechtaan den schouwburg alwaar de moord plaats had, zal zeer waarschijnlijk de volle ge strengheid der wet op zich zien toepassen. Hij was de man die voor de deur van het gebouw het paard van Booth vasthield, ter wijl deze het feil ten uitvoer bracht. 2. ” Sam Arnold, van Baltimore, was met den aanslag bekend en had er zich voor verklaard, doch heeft zich later terugge trokken, wegens gebrek aan moed. Ilij was een samenzweerder, doch niet stoutmoedig genoeg om moordenaar te zijn. Hij zal nu den dood moeten ondergaan. o.Kapitein Wilke Jet, aangehouden te Bowling Green, die Booth bij zich achter op het paard heeft genomen, en daardoor zijne ontvluchting gemakkelijk maakte. Het is nog niet bewezen of hij op dit oogenblik wist dat Booth de dader was. Mocht dit blijken bel geval te zijn geweest, dan zal hij de galg niet ontloopen. 4. " Azeroth, die zich in het register van Kirckwood’s hotel heeft ingeschreven onder de naam van G. A. Abzerodt, uit Charles- County. Ilij zal stellig worden opgehangen. Hij staal bekend als moordenaar bij instinct, hetwelk overigens zijn gelaat wel reeds ge noegzaam uitdrukt. 5. ° Mistress Suralt zal de volle straf voor hare misdaad moeten ondergaan. Gelijk Booth demasler, zoo was zij de mistress-cons pirator. Hel iseenevermetele wreede vrouw. 6. ° M’Laughin, vriend en bondgenoot van Booth, zal als samenzweerder de dood moeten ondergaan. 7. “Doctor Mudd,wonachtig te Bryantown, die Booth ’s zaterdags het gebroken been ineengezet en deze operatie geheim gehou den heeft. Hij verklaart Booth niet herkend en zelfs niet van den moord gehoord te hebben. Maar hij stond bekend als een hardnekkig voorstander der Zuideriijken. Men denkt dat zijne zaak ook wel op een doodvonnis zal uitloopen. 8. ° John Lloyd, zal stellig zijn leven op het schavot moeten ondergaan. Hij be hoorde tot het hotel van bovengenoemde mistress Suralt, en heeft de beide moorde- De middensectie, gelast met het onder zoek des welsontweips over het bestuur van het wereldlijke der eeredienslen, heelt eene vergadering gehouden, waarin zij na den minister van justitie te hebben hooren spreken, de discussie der artikels begonnen heeft, aanvangende met hel art. 5. De volgende kwestie is gesteld geworden Zal de bisschop uit alle deelneming aan de benoeming der kerkfabrieken geslo- ten worden? Deze kwestie is ontken- nenderwijze beantwoord geworden en het stelsel des gouvernements aangenomen. De art. 5 lot 15 zijn daarna met cenige wijzigingen aanvaard. Er is besloten ge worden dal de vernieuwing van de leden der kerkfabrieken zal plaats hebben door de overheden, die hen benoemd hebben. naars van. karabijnen voorzien. Booth heeft hem naderhand de karabijn teruggeven, doch Harold heeft die behouden lot bij zijne gevangneming. Lloyd was vooraf met beider aanslagen bekend, zoowel als met den uitslag onmiddelijk na de uitvoering. I).* Sam. Goxe heeft aan Booth eene veilige schuilplaats verleend en hem van voedsel voorzien, blijkbaar wetende dat) hij een moordenaar was. 10. ’ Young Harold, die zich bij de ge vangneming van Booth in de schuur be vond, en zijne vlucht had beschermd. Hij diende Booth als knechten zal stellig, in spijl van honderd pleitredens ten zijnen gunste, de doodstraf wel niet ontkomen. 11. ’ John Smalt was vooraf ten volle met alles bekend, en zal vermoedelijk in hel lol zijner moeder deelen. 12. " Payne, of Wood, die den aanslag op het leven van den minister Seward heeft ondernomen, en ten huize van genoemden Suralt werd aangehouden, zal natuurlijk aan geen vrijkomen behoeven le denken. 15. Adems en zijne echtgenoot, woonach tig te Newport. Van hen wordt nog slechts vermoed, dat zij Booth geholpen hebben. 14.“ Wilson, insgelijks te Newport woon achtig, heeft van de zaak kennis gedragen, zonder de justicie in te lichten. SUPPLEMENT l ADVERTEYT1E-BL1 h I ■i- I ue res <r ei ide es- IX l’C i- t i 1 Vedrse, 20 Mn 18Ö5. van het Advertistie-Blab, Mijnheer den Uitgever le Veurne. Sedert eenigen tijd, onbedachte, zoo niet kwaad willige of niet afgonst bezielde persoonen, versprei den in het openbaar, dat ik van de regeering en hel bureel van weldaad dezer stad, onderstands gelden geniete, tot afdragen de onderhouds kosten van mijnen zoon in een gezondheids gesticht; deze geruchten, ’l zij uit onbedachtheid, ’t zij kwaadw.il- Jiglijk ol uit afgunst veroorzaakt, geschikt zijnde om mij in hetaanzien mijner medeburgers le vernederen, zoo niet in mijnen handel te beschadigen, al of hel niet genoeg ware voor de ouders, door een dusdanig ongeluk geslagen te zij», zonder dat hel noodig kome dat onbedachte persoonen, zich beino<ij<*n met zaken die hun niet betreffen; zoo vind ik hel eene plicht deze üitslrooijingen van alle waarheid beroofd, alhier openbaarlijk te loogenstraffen, en verklaren dal niemand dan ik zelve, de gedachte kosten, zon der onderstand van waar of van wie het zijn moge, afdrage; verwittigende overigens wie het kan be treffen, dal ik voortaan iegens dusdanige valsche uitstrooijeis in rechte zal handelen zoo hel mijne belangen zullen vereischen. Deze brief in ue. geacht blad inlijvende, zult ue. grootelijks verplichten, degeene die zich noemt, UE. dienstb dienaar, J. SERPISJER.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 1