VAN V EI R A E j A f VA! k v- VEURNE 3 JBNIJ. JAAR. 2038. gemeentePervysezich uitalle bare krachten 5 ZATERDAG 5 JUNIJ 1865. -- K 1 I I I I I I I I 10 50 )0 JO 50 50 JO )0 54 54 JO il. JO SO w 5’ Blad voor Annoncen, Landbouumieinvs, politieke Een Nummer, en een t i Sedert eenige dagen is men in de kamer der volksvertegenwoordigers bezig aan het beraadslagen van het wetsontwerp nopens de werken van openbaren nut. In de zitting van den 50.'" mei heeft de heer J. De Srnedt, het gouvernement be dankt over het krediet van een miljoen toe gestaan voor vcrbeteringswerken aan de haven van Nieuport en welke die stad aan dezen volksvertegenwoordiger niet te dan ken heeft. Verders vraagt hij dat het staatsbestuur bet leggen van den ijzeren weg die Niéu- port aan Geeraadsbergen moet verbinden zou bespoedigen. Hij" houdt er aan, zegt hij, op dat die baan door Kamskapelle en Pervyse loope. Maar zal Pervyse zich ditmaal niet nog eensdaartegi n verzetten? Men weet immers N.r 39.e dagen naar gemeente Pervysezich uitalle hare krachten Rome zal terugkeeren, om de onderhan- en machten tegen de legging der zelve door a..„ i dorp stelde, om dat dit in die heilige gemeente alle slach van vreemde lieden zou gebracht hebben, die de inwooners slechte manieren geleerd en de dochters verleidt zouden hebben. Nu, het kan wel zijn dat sedert dien, Pervyse, het nadeel ziende welke zij door hare dwaasheid ondergaan heeft, van ge dacht veranderd is en nu zoo veel eene eer- POLITIEK OVERZICHT. De mannen, die het meest keizer Napo leon geholpen hebpen in het bestijgen van den franschen troon, en daarvoor met hooge ambten en waardigheden bekleed werden, verdwijnen den eenen achter den andere van hel wereldtooneel. Maarschalk Magnan, senaleur, opperbevelhebber van het leger van Parys. is maandag overleden. Dit sterfgeval, dal menige plaatsnajager zal op de been brengen, zou wel de terug komst des keizers kunnen verhaasten. Zijne reis loopt overigens ten einde; hij heeft naar het oostelijk deel der colonie te be geven en Philippeville, Constantina en Bona te gaan bezoeken. Wanneer hij van de overheden van Algiers afscheid nam heeft hij hun zijne volle vertrouwen en zijn diep geloof uilgedrukt in de toekomst en den voorspoed van Nieuw-Frankryk. Het incident, waartoede redevoering van Ajaccio heeft aanleiding gegeven, is nog niet ten einde. De keizerin heeft niet ver meend het ontslag le moeten aannemen, hetwelk door prins Napoleon gegeven is, en heeft zich op den keizer beroepen. De prins heeft Parys niet verlaten gelijk men eerst geloofde; waarschijnlijk zal hij het antwoord des keizers afwachten alvorens zich naar zijn landgoed in Zwitserland te begeven, gelijk hij het voornemen er van heeft uilgedrukt. Er blijkt uil een verslag van den officier- bevel hebber der fransch-belgische expeditie in den staal van Michoacan, kolonel de Polier, dat indien bij het gevecht van Taca- buro, het belgisch detachement, door den vijand verrast, zeer aanzienlijke verliezen heeft geleden, de Juaristen toch eindelijk door de europeesche troepen zijn verslagen geworden. Het is dus eene overwinning, te voegen bij al degenen, die keizer Maxi- iniliaen en al die, welke zijn zaak onder steunen, op hunne tegenstrevers behaald hebben. Wanneer men echter de dingen wat diep ingaat, dan schijnt het zonderling dal Michoacan, eene provincie die nauwe lijks op twintig uren gaans van Mexico aanvang neemt, nog een corps Juaristen bezit, geregeld ingericht met kanonnen en krijgsvoorraad, 5000 mannen sterk, en zoo goed werkende, dat het aan den vijand het 'geheim zijner bewegingen onttrekt. Dit be wijst van wege de inwooners der provincie eene medehulp, die niet ten voordeele hunner gehechtheid aan den nieuwen toe stand van zaken pleit. De dagbladen van Turyn melden dat, tijds er tegen verzette. In de zelfde zitting heeft de heer Coo- inans inlichtingen gevraagd nopens de ge beurtenissen in Mexico. De heer Rogier, minister van buiten- I ledige tijdingen te kunnen geven, daar de i leste officiële berichten van 19 april dag- teekenen. Echter zoo haast alle mededee- lingen zullen loegekomen zijn, zal er van kennis worden gegeven en de lijst der dóoden en gekwetsten zal openbaar ge maakt wezen. In de zitting van den 51, heeft de heer de Florisone, vertegenwoordiger van Yper, insgelijks de minister van openbare werken bedankt voor het krediet aan Nieuport ver leend. Hij vraagt dal den Yzer van aan de Fijnleele tot aan de fransche grens, zou hardolven en bevaarbaar gemaakt worden. Het overige der zitting is aan de voort zetting der beraadslaging op het wetsont werp loegewijdl geworden. De belgische senaat is bijeengeroepen voor dijusdagaanstaande, 6 junij, om 2 uur. TWEE WOORBEN AAN HET ROTERZÜIP J2 VAN DIXMÜDE. Het Boterkiiipje van Dixmude heeft in zijn nummer van donderdag, een antwoord op ons lest artikel nopens de bemoeijing van den priester in de kiezing, ingelijfd. Hel Dixmüdsch blad ziende waarschij- nelijk, dat zijnen acoliet de Veurnaar aan zijne zaak veel meer kwaad dan goed doet, met bij wijze van arghmenten, ons altijd de zelfde scheldwoorden naar hel hoofd te werpen, heeft goedgevonden, zelf in hel strijdperk te treden, en beroept ons. Wij aanvaarden volgaarn de uitdaging, alhoewel er nóg meer welvoegelijkheid in dëszelfs bewoordingen zou kunnen aan den dag gelégd worden; maai' uien moet uit hel oog niet verliezen dat de katholijke gazellen, moeite hebben om beiamelijk te zijn, mits dit géén deel hunner opvoeding gemaakt heeft. Daarom ztdlen wijdeiideidingdesarlikëls en algemeene Tijdingen, Marktprijzen en Handelzaken. Supplement op half blad, per week. in Gallicië op eene onrustbarende wijze: - vier steden zijn over weinige dagen de zaterdag morgend Algiers verlaten om zich prooi der vlammen geworden: Brody, Ko- lomea, Belz en Farnopol. De openbare denkwijze schrijft die brandrampen toe aan de omwentelingsparlij of aan russische I landsche zaken’ heeft verklaard geene vol- staatkunde. Tijdingen uit New-York van 20 mei mel den de aankomst in het fort Moeroé van de heeren Jefferson Davis, Stephens én andere belangrijke gevangenen van het Zuiden. Niets is nog gekend Over het lot, dat hen te wachten staat, doch daar uit nog geene getuigenis in het proces der samenzwering hunne medeplichtigheid aan de moord van den voorzitter Lincoln blijkt, zoo is het te verhopen dat hel Noorden zoo grootmoedig zal zijn om er geene martelaars van te maken van eene zaak, die zij rechtvaardig geloofden. Wel is waar, dat zij de hoofden van den zuiderlijken opstand zijn geweest, doch hun; gezag was vrij aanvaard gewor- den, en het zou hun niet mogelijk geweest i zijn hunne rol zoo lang te spelen, indien zij door de meerderheid hunner medebur gers niet waren ondersteund geworden. heer Vegëzzi binnen eenige delingen met den Heiligen Stoel le herne men. Het schijnt dat de vertegenwoordiger van hel hof van Italië met een zeker onge duld door den Heiligen Vader verwacht wordt, die er sterk zou aan houden om de zaak der bisdommen le eindigen, ofschoon velen zijner omgeving van geene hoege- naamde onderhandeling met Florencië willen hooren. De brandrampen vermenigvuldigen zich statieplaats verlangd, als dat zij zich tiidfi PI' looon vpryptlo ADVERTENT! Voor stad If i blad Onststraat van het rijk. Prijs van inschrijving, BETAALBAAR' VOOROP 6 franks ’sjaars. 3 fr. 25, 6 maanden. 1 fr. 75. 3 maanden. 7 franks ’sjaars. Voor buiten, vrachtvrij: 3 fr. 75 O maanden. 2 fr.25 3 maanden. Voor Frankrijk 16 fr. 50 ’sjaars. lil» CJ Men abonneert zich op het bureel van het N.’ 83, te Veurne, en op al de postkantooren Insertien, 15 centiiuen den drukregel. Een afzonderlijk nummer 20 c.‘, het supplement 15 c.’ Alle affichen, bij de uitgevers van dit blad gedrukt, «ord- Bbsiiaal unvergeld in hetzelve geplaatst. Brieven en geld vrachtvrij toe te zenden.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 1