VAN VEURNE. YEDRNE 24 JUNIJ. JAAR. 2061. ZATERDAG 24 JUNIJ 1865. 30. Blad voor Annoncen, Landbomvnieuivs, politieke Een Nummer, en een fe. 5 6 drukking meer van pastor of van eigenaar, geen geteekende briefjes meer, de kiezer zal vrijelijk stemme/r^ voor de kandidaat hem doorzijne konsbiëntie aangewezen, en niemand dan hij, zahjumnen welen welken naam het briefje droèg, hetwelk hij in de stembus heeft gestoken; Op die wijze zal de stemming waarlijk de uitdrukking zijn van ’s volks wil en den uitslag er van zal niet meer afhangen van de hektaren land die meest langs den eenen kant wegen of den graad vrees dat den pastor in het hart van den buitenkiezer heeft weten te jagen. Het verslag van de middensektie, nopens het wetsontwerp op hel kiesbedrog, is thans opgemaakt. Het is de heer Crombez, volks vertegenwoordiger van Doorjiyk, die mol deze taak is gelast geworden, en die ze op eene uitstekende wijze volbracht hééft. Het wetsontwerp zal nog in deze sessie onder zocht en gestemd worden. Zoo dal het er eindelijk van zal komen, dat wij eene wet zullen hebben die den kiezer wezentlijk vrij zal maken. Geene en algemeene Tijdingen, Marktprijzen en llandelzaken. Supplement op half blad, per week. POLITIEK OVERZICHT. Hel wetgevend corps van Frankryk heeft maandag de beraadslaging van het budjet, sectie der openbare werken voortgezet. Die beraadslaging heeft voornamelijk ge- loopen over de vraagstukken van landbouw, zonder men tot goed vastgestelde besluit- selen is gekomen. Men bevestigt dat het gouvernement den algemeenen weerstand ziende, die hel wetsontwerp der 360 milli- ocnen voor de openbare werken en de ver- kooping der staatsbosseben ontmoet, be sloten heeft dit ontwerp in te trekken. Het voorgestcldc onderzoek zou geene plaats grijpen, en de verslaggever de heer Oil i vier, zou uitgenoodigd zijn geworden zijn werk niet voort te zetten. Er wordt verzekert, dat in eenen raad, zaterdag laatst te Londen gehouden, het ministerie, na de advocaten der kroon ge raadpleegd te hebben, besloten heeft de reclamen van het americaansch gouverne ment tot vergoeding van schade aan den americaanschen handel door de zuiderlijke kruisers toegebracht, als ongegrond te be schouwen. Dergelijke reklamen zijn ook aan Frankryk gedaan, en er is niet aan te twijfelen, of het zelfde antwoord zal er op gegeven worden. Brieven uit Borne bevestigen de mocie- lijkheden, die de vereffening van het vraag stuk der italiaansche bisschoppen ontmoet: het is altijd de voorafgaandelijke eed, door het ilaliaansch gouvernement van de bis schoppen vereischt, die in de ingelijfde provinciën voor de opengevallene zetels zijn aangewezen, die de struikelsteen is, en hierin zal het Valicaan maar moeielijk toegeven, De redevoering, door den Paus den 17 dezer, ter gelegenheid der verjaring van zijne kiezing lot het pausdom uitge sproken. doet dit voorzien. De Paus ver gelijkt daarin Italië aan de Hebreeuwen, die de eenheid zoekende door Saül boven Samuel ie verkiezen, enkel de tweedracht hebben gevonden. De tijdingen uit de Stille Zee schetsen de omwenteling, die in de Zuid-provincien van Peru is uitgeborsten, als op het punt zijnde te bezwijken. De troepen van het gouver nement, door een deel van het escader ondersteund, hebben na een bloedig gevecht de belangrijke haven van Arica ingenomen, door eene talrijke artillerie verdedigd, en waarvan de opstandelingen hun hoofdpunt van wederstand hadden gemaakt. Die laat ste hebben hunne depots verloren, alsmede de twee stoomschepen, hun door het ver raad geleverd. De voornaamste opperhoof den zijn gevangen genomen of gedood, uitgezonderd generaal Bustamente, die er Wanneer lestmaal het ongeval in de kool mijnen bij Dour voorviel, hetwelk het leven aan zóó vele mijnwerkers benam, en zoo vele ongelukkige weduwen en weezen maakte, wilde een-ieder het zijne bijbren gen, om deze ter hulp te komen, om hun ongeluk te verzachten en hun van de armoede vrij te houden. Eene ronde som werd bijéénvergaderd, niet alleen in ons land, maar ook bij onze naburen van Holland. Het was ook ter dier gelegenheid dal een dagblad het gedacht opwierp van eene kas te vormen om deze ter hulp te komen, die door het een of ander ongeval, hunnen man of hunnen vader, dezen die aan het huisgezin het dagelijksch brood verschafte, verloren hadden. Het dagblad deed met grond opmerken, dat wanneer een ramp plaats heeft, die vele slachtoffers maakt, men terstond bereid is om denzelven voor de overblijvende zoo veel mogelijk te lenigen. Maar er zal afzon derlijk een ongeluk gebeuren, men spreekt er niet veel over. Een witter zal van zijne ladder vallen, en zich den schedel breken; een schaliedekker zal van een dak rollen en zieltogend van de kasseijen opgenomen worden, men leest met eene zekere onver schilligheid deze tijding in de gazet en er wordt er niet eens over gesproken. Nochtans die witter, die schaliedekker laat ook eene weduwe en kinderen achter, die door zij ne ongelukkige dood in de diepste armoede gedompeld zijn. Zij ook zijn hem kwijt die hun door zijn zwoegen het dage lijksch brood verschafte. Verdienen zij min belangstelling dan een andere? Omdatditeenafzonderlijk ongeluk is, moet het min gelenigd worden dan eene ramp die vele slachtoffers maakt? In het geheel niet, maar de middelen ontbreken er soms toe. Indien nu eene kas gevormd wierd, om in deze gevallen lusschen te komen, om het in gelukt is te ontsnappen. In de provin ciën is de omwentelingspartij verdeeld en scheen niet lang te zullen kunnen weder- staan aan den krachtdadigen aanval der kolommen, die zich naar de punten rich ten, door de opstandelingen bezet. De ver overing van Arica wordt beschouwd als de genadeslag, den opstand toegebracht. Het schijnt dat de nieuwe voorzitter der Vereenigde-Staten meer en meer in de volksgunst wint. Zijn bestuur is tot heden toe volkomen in overeenstemming geweest met den openbaren geest, en hij vertegen woordigt in zijn kabinet de groote meer derheid van het americaansch volk, die verlangt dat de uitzonderlijke maatregelen, welke de oorlog heeft doen nemen, ten spoedigste plaats zouden maken voor eenen normalen en grondwettelijken toestand. Reeds heeft hij de strengheid verzacht der uitzonderlijke maatregelen van zijn kwijt- scheldingsdecreet, door eene acte, die door de algemeenheid der republicaansche en democratische dagbladen goedgekeurd is. Een statistisch overzicht, door den World afgekondigd, brengt op 175,000 het getal der personen, van de weldaad der kwijt schelding uitgesloten. Er is niet aan te twijfelen, of de maatregelen van het gou vernement zal zich uitbreiden over het grootste gedeelte dier personen, en name lijk op de soldaten en krijgsgevangen en op de grondeigenaren van het Zuiden. Dien lerugkeer tot een toegevender stel sel stelt men in verband met de geruchten die loopen over de aanslaande aftreding vaudenoorlogssecretaris,den heer Stanton, wiens voorkeur voor de onbuigbare toe passing der rechten van den overwinnaar gekend zijn. Wat den oujl-voorzittcr van het Zuiden, den heer Jefferson Davis betreft, de voorzitter heeft het vraagstuk ter bur gerlijke jurisdictie opgelosl; hij zal na de allooping van het proces der samenzweer ders, niet voor eene krijgscommissie, maar vpor het hof van Washington gedagvaard worden. N.r H JLi 5 Voor stad n. - 00 00 00 00 00 00 50 70 95 ABÏERTEITIE-BIA wordun blad Ooststraat van het rijk. inschrijving, BETAALBAAR VOOROP 6 franks ’s jaars. 3 fr. 25, 6 maanden. 1 fr. 75. 3 maanden. 7 franks ’s jaars. Voor buiten, vraclitvrij: 3 fr. 75 6 maanden. 2 fr.25 3 maanden. Voor.Frankrijk 16 fr.50 ’sjaars. clg ic 1864. s’ av. 5 50 5 57 6 05 6 15 6 25 6 35 6 45 6 50 7 05 7 45 8 00 8 05 8 15 8 25 8 35 8 42 8 50 9 00 ;egeven liuulcn Prijs van Men abonneert zich op het bureel van het N.’ 33, te Veurne, en op al de postkantooren Insertion, IScentimeii den drukregel. Een afzonderlijk nummer 20 c.‘, het supplement 15 o.’ Alle affiche», bij de uitgevers van dit blad gedrukt, éénmaal onvergeld in hetzelve geplaatst. Brieven en geld vrachtvrij toe te zenden. ..KAS DER ONGELUKKEN. V

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 1