Algemeene Tijdingen, en goed gebakken waar het vocht De gezondheid is een dierbaar goed, voor al voor den dorpsbewooner. Hem te leeren de gezondheid bewaren, vermijden wat schadelijk is, verkiezen wat hem kan nuttig wezen, met een woord de gezondheidsre- gelen doen kennen welke zijn leven regelen, zulks is het doelwit dal wij beoogen. De landbouwer in ’t algemeen is van eenen kloekeren lichaamsbouw dan de stedeling. De aard van zijne bezigheden, de zuivere lucht welke hij inademt, een geregelder en eenvoudiger leven, zulks zijn de klaarblij- kendste oorzaken hiervan. Ook behoeft hij minder voorzorgen te nemen om welstel lend te wezen. Nogtans is hij dikwijls, door eigene schuld, blootgesteld aan menigvul dige ziekten, welke hij wellicht zou kunnen vermijden. Zijne woonstede, zijne kleede- ren, zijn voedsel, zijn arbeid moeten aan zekere voorwaarden beantwoorden, opdat hunne heilzame werking gezond zou wezen in plaats van schadelijk te zijn. Wij zullen aanvangen met het vraagstuk der woonstede. Twee groote voorwaarden zijn voor de gezondheid der huizen ver- eischt: volkomene afwezigheid en behoor- Gezondiieid der woonsteden. Deze is aan verscheidene andere voorwaarden onder worpen. Eene der gewichtigste is den aard van den grond op welken het huis gestaan is. Zelden vindt men een bodem die teene- maal droog is. Onder deze betrekking laat de meerderheid der plattelandswoonsten veel te wenschen over. In ’t algemeen heb ben ze slechts eene vloerstagie rechtstreeks op de aarde gevestigd. Men begrijpt dat indien de aarde vochtig is, de woonplaats insgelijks vochtig moet wezen. Van daar eene groote oorzaak van ongezondheid. Een plankenvloer, door eene zekere ruimte van den bodem afgescheiden, is het beste middel dat in zulke omstandigheid aan te wenden is; een dergelijke onkost is evenwel boven de middelen des landbou wers. Men kan minder volledig hetzelfde doelwit bereiken, als men den bodem der kamer boven den buitengrond ophoogt en dezen zoo schikt, dat er geen water rondom den muur kan blijven staan. Neemt men deze voorzorg, eene enkele lage vloersteenen of geklopte kleiaarde is voldoende. In strijd met deze regelen zijn vele woon steden onzes lands gevestigd op eenen grond die lager ligt dan den buitengrond, hetzij deze schikking genomen zij door eenen onbezonnene gedachte op den oogenblik der bouwing, hetzij dezelve voortgekomen zij uit de achtereenvolgende ophooping van allerlei overbrengselen rondom de muren. De huizen, die gedeeltelijk tegen aarden wanden zijn gestaan, zijn noodzakelijk zeer vochtig, ten ware die gronden uitzonderlijk droog zouden wezen, zooals het ’t geval is langs heen zekere punten der oevers van de Loire en van de Vienne, alwaar de inge zetenen mitsgeringeonkosteninden bodem kamers graven die men voor gezond mag houden. De vochtigheid is vooral te vreezen op de lage pleinen, die schier op dezelfde hoogte zijn als de waterloopen, ja soms nog lager dan beken. In dit geval is de ophoo- ging van den innerlijken bodem schier onvermijdelijk. Ongelukkelijk ziet men maar al te dikwijls de mesthoopen tegen de huismuren en wel onder het water der dakgoten liggen. Behalve het verlies dat de vette ondergaat onder den invloed der herhaalde uitspoe lingen, ontstaat hieruit eene onophoudelijke oorzaak van vochtigheid voor het inwendige der huizen. Wat meer is, de ontbinding der gewassen waaruit de mest gedeeltelijk is samengesteld, geeft aanleiding tot uitwase mingen die zeer schadelijk zijn voor de gezondheid der ingezetenen. Veel erge koortsen, die des zomers in den buiten woeden, hebben geen andere oorzaak. De plaatsing der voorzijde van de woon steden is zeer aanbelangend. Hetstellen der huizen naar den westkant is het slechtste, uit hoofde der aanzienlijke hoeveelheid regen, welke door den wind van dien kant wordt aangebrachl. De naar den westkant geplaatste muren zijn uitnemend sterk be schadigd. Zijn ze niet zeer sterk gebouwd, gedurende een deel des jaars worden ze doorgedrongen van vocht. Eene te groote hoeveelheid boomen ron dom eene woonstede kan schadelijk zijn, als deze boomen dicht genoeg staan om niet genoegzaan doorgang te laten aan de zonnestralen, want daaruit vloeit te veel vochtigheid voort. Maar, dit geval uitge zonderd, zoo moeten de boomen die op eenige afstand gestaan zijn, tot de gezond heid der lucht bijdragen. De bouwstoffen, die tot het maken van een huis dienen, vervullen ook eene rol in de gezondheidsomstandigheden welke die aanbieden. Met kalk en steen maakt men muren lot van die ongelukkigen te verzachten, zouden de persoonen die een goed werk willen verrichten en na hunne dood hun geld en hunne goederen aan eene kerk of een klooster die het niet noodig hebben, laten, zouden die persoonen zich niet veel aangenamer aan God maken, met dat geld en dat goed aan de kas der ongelukken te schenken? Alle jaren worden erverscheide miljoenen uit Belgie naar Rome gezonden, hoe veel ellenden zou men, met die sommen, in ons land niet kunnen te keer gaan? In plaats van die kapitalen te dragen naar den Paus die ze niet noodig heeft, indien zij in zulkdanige kas gestort werden, hoe veel arme kinderen, hoe veel arme vrouwen die door een ongeval hun eenigen steun- slok ontnomen zijn, zou men niet troost kunnen geven? Dal men dergelijk gebruik make van zijn geld, dal men het gebruike om zijn even naasten in het leven te houden, men zal veel meer verdiensten voor God hebben, dan het naar de Roomsche hoofdstad te zenden waar het dienen moet om den oorlog te voeren en de baanstrooperij aan te vuren. Reeds tweemaal heeft de volksvertegen woordiger De Coninck van Merckem in de Kamer gevraagd dat er een sas zou gemaakt worden in den linker oever van den Yzer, ter plaats genaamd Bertegat, om alzoo de Veurnesche binnenwaters in rechtstreek- sche gemeenschap te brengen met de boven genoemde rivier. Dit sas wordt gevraagd, zoo het schijnt, enkelijk ten voordeele van eenige nijveraars van Dixmude en zou hoogst nadeelig zijn voor Veurne-ambacht. Dus, opgepast. Wij zullen deze zaak, op de welke het Weekblad onze aandacht heeft gevestigd onderzoeken, cn, intlien wij voldoondo inlichtingen bekomen, er breedvoerig over handelen. Heden zullen wij ons bepalen met te zeggen, dat niet alleenlijk de Wate ring van Veurne, maar ook de gemeenten Loo, Lampernisse,Nieucappelle,enz. tegen het daarslellen van gezegd sas, bij den minister van openbare werken hebben gere clameerd, en dat hel zonderling voorkomt (niet aan ons) dat onze volksvertegenwoor- digei’ Julius, door zijne stilzwijgendheid, de eischen van den heer De Coninck schijnt goed te keuren. VOOR DE LANDBOUWERS. moeielijk door komt. De pannen daken verdienen den voorkeur zoo voor den goed koop als voor de kloekte. Op zekere punten, waar het steen zeldzaam is, ziet men hui zen, wier lage muren schier uitsluitelijk uit kleiaarde zijn samengesteld. Niet alleen lijk zijn zulke gebouwen niet kloek, maar zij zijn ook lichtelijk doordringbaar derhalve ongezond. De vochtigheid der huizen stelt hunne be woners bloot aan de geheele reeks rhuma- tismuskwalen. De kinderen zijn bleek, opge blazen en voorbeschikt om de verarmoeding huns bloeds gewaar te worden door won den die van zelfs opengaan en etter laten uitvloeien. Het is diensvolgens der moeite waard deze oorzaak van bedenkelijke ziekten uitdenwegteruimen. (Wordt voortgezet.) GEZONDHEIDSLEER. Morgen ïal het muzijkkorps van Ste. Cecila, in groote houding, zich om 11 ure ’s morgens in den hof van den heer Bienwal-Bricoult laten hooren. De harmonij zal er uilvoeren 1. * Marche door Bender. 2. * Fantazij op FAUST. Gounod. 3. * LESANSONNET, polka voorfluit solo. Wanson, De heer Frans Van Herteelt, du ijverige en kun- dige muzijkmeester van S.” Cecilia, heeft eene groote doodmarsch opgesteld ter gedachtenis der slacht offers van Tacamburo, en heeft zijn gewrocht aan den minister van oorlog opgedragen. De heer baron Chazal heeft in eenen zeer vleijenden brief aan den komponist toegestuurd, de opdragt van het stuk aanvaard. De maatschappij St. Sebastiaan alhier, heeft zondag en maandag lest feest gehouden. Maandag na middag was er te schieten voor Koning. Aan den heer Claeys, greflier der maatschappij is het gelukt de kroon van het topeind der pers af te halen. Woensdag lest waren alhier een dertigtal onzer politieke vrienden van Veurne en Nieuporl op een verbroederings banket in hel hotel de Kroon ver- eenigd. Niets ontbrak ernoch goed gezelschap, noch ongedwongene vreugd, noch geestige toasten, noch aardige liedjes, noch fijne wijnen, noch lekkere en welbereide spijzen. Mogten zulke bijeenkomsten meermaals plaats hebben; mogte er een verbroe- deringsbond tot stand komen tusschen onze vrienden der drie zuster-steden Veurne, Dixmude, Nieuporl, wier belangen zoo innig aan elkander verbonden zijn. Verledene week heeft te Ramscappelle de aan besteding plaats gehad der werken van verzanding der Violettest raat hebbende eene leng te van ”80 met."1. De begrooting beliep tot de som van fr. 2844-00. Deze werken zijn aangenomen door Louis Versyck van Nieuport voor de som van fr. 2780-00. Do voor laatste verhooger was David Danze van Veurne. Up 22 dezer, is er ten stadhuize te Dixmude, onder het voorzitterschap van den heer arrondisso- I inents commissaris Joye-Ghys, overgegaan geweest tol de aanbesteding der werken voor het maken van twee steenwegen, te weten: 1. " Een steenweg van Wercken-Kruisstraal, langs de dorpplaats van Bovekerke, naar do kalsijde van Wynendale op Beerst. Lengte 5081“00. Be grooting fr. 125,538-51. 2. " Een steenweg van Lettenburg naar Stuyvekens- kerke. Lengte: 2320"00. Begrooting: fr.’ 50,820-33. Voor hel uitvoeren dezer werken waren «r vier mededingende aannemers, namentlijk de HH. Taequinier, van Lessen; Van den Broele, van Yper; Darras van Eerneghetu, en Scheirsen van Pervyse. De eerste steenweg is aangenomen door den II. Taequinier voorde som van fr. 121,500-00; de tweede door den II. Scheirsen voor de som van fr. 56,000-00. Bestatigen wij met genoegen, dat men den steen weg van Lettenburg naar Stuyvekenskerke verschul digd is aan den invloed van M.' De Grave, aan wien Veurne-Ambacht reeds zoo veel verbeteringen heeft te danken. Het proces Do Vacht-Mortier, dal zoo vol van incidenten is geweest, zal nu op nieuw de algemeene aandacht gaande maken: Een priester heeft zich vrijdag bij den hoofd-commissaris van policie Moe- naerl aangeboden, en heeft hem de obligatiën en actiën bij de diefle bij M"* W'Maes ontvreemd, be- loopende tot de soumie van 24,000 franken, ter hand gesteld, verklarende dezelve onder het geheim der biechte ontvangen te hebben, met verzoek dezelve aan de eigenares weder te willen hehandigen. M“’ NV* Maes heeft insgelijks de actiën, geld, ju- weelen, zilver vergulden armband, enz. door vrouw De Vacht, op den zolder verholen, en door de policie als stukken van overtuiging medegenomen, terug ontvangen. De heer Mortier heeft zijn ontslag als greffier der rechtbank te Brugge aan den minister van jus- ticie toegezonden.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 2