V A K V E U R N E VEURNE 1 JULI. N.1' 2062. JAAR. ZATERDAG 1 JULIJ 1865. 1 den pre- s o o o o 0 o i 25 6 lijks komen doen, en het officiciöel blad voegt er bij, dat Pius IX die met toegcne- genéen erkentelijke woorden onthaald heeft De heer Vegezzi maakt zich bereid om naar Florencië te vertrekken, de heer de Sartigcs is in verhoor ontvangen. Het on derhoud heeft ruim een uer geduurd. Die diplomaat heeft een verlof van drie maan den bekomen tot herstel zijnergezondheid. Men twijfel aan zijne terugkomst, daar het klimaat hem ongunstig is. Bcuter-Officic heeft lijdingen ontvangen uit New-York, van 15 juni. De ncgertroe- pen, die zich in hel Monroefort bevinden, hebben geweigerd zich naar Texas te be geven en gedreigd op de officieren te schie ten, die hen aanvoeren. Zij zijn ontwapend geworden. recht dat zij inroepen, hebben wij het vol kenrecht, dat wij niet volgens ons goed dunken kunnen veranderen, wij hebben rekenschap te houden van het internationaal recht, dat wij niet wijzigen kunnen. Het is een internationaal recht, dat de vreemdelingen aan een bijzonder beheer moeten onderworpen worden, dat zij kun nen worden uitgedreven, en hel uildrij- vingsrechl aan het gouvernement alleen loebehoort. Er zou nochtans dienen eene waarborg bij de wet gevoegd te worden dit ware de ondertcekening eischen van al de ministers op de uildrijvingsbesluitcn. Een voorstel van verzending tot de mid- densektie van de amendementen, onder- teekend door de hoeren Guillery en Jacobs, wordt verworpen door 47 stemmen tegen57. en algemeene Tijdingen, Marktprijzen een Supplement op half blad, per week. Als men een klerikaal blad openslaat, daar zietmen nielsandersin,als datdelibe- ralen aan de kalholijken hunne vrijheden afnemen en den kalholijken Godsdiens op alle wijzen zoeken te hinderen. Onder an dere roepen zij moord en brand omdat, zeggen zij, hun de vrijheid van den pre dikstoel is afgenomen. Wij laten het vooreerst, aan de eenvou digste menschen van Veurne en van het omliggende, te oordeelen op welke aar dige wijze de vrijheid van den predikstoel gehinderd is; zij hebben er kortelings ge leden een staaltje van gehad. Durende de kruisvaartdie lestmaal tegen de liberale gazetten in ’t algemeen en tegen hel Adverientie-Blad in ’t bijzon der, in onze stad en omstreken is gericht ge worden, en die een zoo volledig fiasco heeft gemaakt, heeft elkeen kunnen beseffen hoe het woord van den predikant geboeid is. Men valt uil tegen den Koning! Men valt uit tegen de ministers, tegen de magistra ten, tegen alle ambtenaren en burgers die van een andere denkwijze zijn dan de kwe zels, en men beklaagt zich dat de vrij heid van den preekstoel niet meer bestaat! Waarlijk, het is om er mede te lachen! Wat zouden zij dan willen, die heeren?.. Zij zouden willen dat er geen wetzou be staan die aaneen burger, welken dooreen priester van de hoogte des preekstoels zou gelasterd zijn geworden, loelaat aan die priester rekening van zijn gedrag te vra gen, en hem voor het gerecht te brengen. Zij zouden willen straffeloos Koning, Ministers, de overheden van het land door de slijk mogen slepen, het volk legen hun ophitsen, en het zoo tot den opstand mogen opwekken zonder daarvoor het minst ontrust te kunnen zijn: dan zouden en Handelzaken. 59.c Blad voor Annoncen, Landbouwnicmvs, politieke Een Nummer, en POLITIEK OVERZICHT. Het fransch gouvenement schijnt de noodzaaklijkheid te erkennen om met het wetgevend corps te rekenen. De onafhanke lijkheid van een deel pier meerderheid, de moed der minderheid, die door de ge deeltelijke kiezingen steeds versterkt wordt, en die reeds hare werking tol in denschoot der kamers uitbreidt, in zoo verre dat er van hare leden gekozen zijn om deel der commission te maken, iels waar zij tol hiertoe streng werden uitgesloten, ai die kenteekenen zijn verwittigingen, waarvan men rekenschap dient te houden. Ook schijnt het zich te bevestigen, dat het gou vernement, ten minste totaan de aanslaan de sessie, de wet zal laten rusten der 560 millioenen voor openbare werken en der verkooping van bosschen, die in de kamer en daar buiten een zoo hevigen tegenstand ontmoet heeft. De heer Ollivier, met het verslag gelast, is officieel verwittigd ge worden,dat hij het niet noderleggen nioest. Maandag heeft het wetgevend corps, ter gelegenheid van het budjet, hel onderzoek voortgezet van eene inenigleondcrgeschikle vraagstukken. De beraadslaging heeft niets bijzonders aangeboden, alhoewel zij zeer levendig was en een groot getal leden er hebben deel aan genomen. Er zijn nog al veel zaken aan het dagorder dn men twijfelt er aan of de vergadering het zal kunnen uitputten, indien de sessie den 1“ juli moet gesloten worden, zooalsde keizer aan den heer Schneider er het verlangen toe heeft uitgedrukt. De kiezing van Puy-de-Dome, voor de vervanging van den heer de Moray, heeft den uitslag opgeleverd< dien de briefwis selingen van Parys deden voorzien. De kandidael der oppositie, de heer Girod- Pouzol, heeft bij de twee duizend stem men meer bekomen dan de kandidaat, door liet bestuur ondersteund. De noodzaaklijkheid om op eene nor male en bepaalde wijze de handelsbetrek- kingen lusschen Ooslenryk en Italië te re gelen doet zich meer ep tp&pr, zoowel te Weenen als te Florericié gevoelen. Die be trekkingen lijden, sedert den oorlog van 1859, onder een voorloopig beheer, dal I de wederzijdsche waarborgen nutteloos I maakt, in het ooslenrijksch-piëmonteesch verdrag van 1851 vaslgesteld. Uit Rome wordt bericht dat ter gelegen heid der verjaring van zijne verheffing lot Paus, Zijne Heiligheid de gelukwenschen van de kardinalen, het diplomatisch corps, de fransche generalcn en het sledelijk be stuur van Rome ontvangen heeft. De ko ninklijke familie van Napels is dit insge- Sedert eenige dagen is de Kamer der Volksvertegenwoordigers bezig aan het be raadslagen over de verlenging der wet van 1855 op de vreemdelingen. Eenigen zouden de wet geern zien ver anderen, andere spreken voor het behoud van dezelve, zoo als zij tot nu toe bestaan heeft. In de zitting van den 25, heeft de heer Van Humbeeck lezing gegeven der wijzigingen welke hij aan de wet van 1855 voorstek. De heeren Cootnans en Funck verklaren zich legen het wetsontwerp. De heer Funck is overtuigd zegt hij, dat indien de wet van 1855 noodzakelijk geweest is, zij het heden niet meer is. Overigens levert zij de vreemde aan de willekeur over, enzij geeft in handen van belgouverneraent een gevaarlijk wapen. De wet wordt in deze zitting door den heer De Vrière verslaggever, verdedigt. In de volgende zitting neemt de heer Tesch, minister van justitie het woord, verdedigt in eene merkwaardige redevoe ring, het wetsontwerp, en tracht er de noodzakelijkheid van te bewijzen. De heer Guillerij bestrijdt hel wetsont werp en zoo eindigt deze.zittiug. De beraadslaging over deze zaak is in de zitting van den 27 hernamen geworden. Men heeft er opvolgentlijk de heeren Van Humbeeck en Couvreur tegen, en de heer Hymans voor hel wetsontwerp gehoord. M/ Bara, in de zitting van den 28, ver klaart dat hij de wet stemmen zal, maar zonder geestdrift. Indien de wet van 1855 slecht is, zegt de spreker, is dan die, welke men in de plaats wil stellen heter? Dit is wal wij te onderzoeken hebben. De tegenstrevers der wet van 1855 ge- looven dat het van ons zelven afhangt om de wel te verbeteren. Nevens het natuurlijk AIHERTEVTIE Voor stad 7-.~r ~.r-:~.~r~- 5 o worden blad Oosts!raat van bet rijk. 'o te. 364. av. i 50 i 57 I 05 I 15 I 35 45 I 50 1 05 I 45 1 00 1 05 I 15 I 25 I 35 1 42 1 50 00 geven n u lep Prijs van DE VRIJHEID VAN DEN PREDIKSTOEL, Men abonneert zich op het bureel van het IV.' 33, te Veurne, en op al de postkantooren Insertien, 15centinien den drukregel. Een afzonderlijk nummer 20 c.‘, hel supplement 15 c.s Alle allichen, bij de uitgevers van dit blad gedrukt, éénmaal onvergeld in hetzelve geplaatst. Brieven en geld vrachtvrij toe te zenden. inschrijving, BETAALBAAR VOOROP 6 franks ’s jaars. 3 Ir. 25, 6 maanden. 1 fr. 75. 3 maanden. 7 franks ’s jaars. Voor buiten, vrachtvrij: (3 fr. 75 6 maanden. (2 fr.25 3maanden. Voor Fr.in.krijk lik fr. 50 ’s jaars.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 1