VAN VEURNE E, VEURNE 15 JULI. ZATERDAG 45 JtLIJ 1865. JAAR. 2064 alhoewel verschillend van religie, toch alle sche streken, is de vrijheid WERE, De heeren Hymans, Giroul, Jacobs, Saba tier en Dumortier leggen op het bureel amendementen neer, die zij bij' ieder arti kel zullen ontwikkelen. Ter zitting van den 11, heeft men eenen aanvang gemaakt met de beraadslagingen over de artikels van het wetsontwerp, be tredende de kiezingsbedriegerijen. Van twee amendementen, die op artikel 1 van dit wetsontwerp voorgesteld waren dooi den heer Giroul en den heer De Theux, is het eene ter zijde gesteld door de vooraf- gaandelijke kwestie, en het ander verwor pen door 48 stemmen tegen 25. Het amendement van den heer Delcour betreffende de openbaarheid der zittingen van de bestendige deputatie in zekere ge vallen, is mede ter zijde gesteld door de voorafgaandelijke kwestie. In de zitting van den 12, is artikel 1 van het wetsontwerp, met eene wijziging aan genomen. redevoering den bodem in. In de zitting van den 8 vraagt Mr. De Spiedt dat zijne amendementen naar de middensektie verzonden worden. Dit wordt in stemmen gelegd en verworpen door 55 stemmen tegen 26. M.r De Theux legt verscheide amende menten neer op de drie eerste artikelen der wet. Blad voor Annoncen, Landbouwnieuws, politieke en i Een Nummer, en een Supplement op half blad, per week. POLITIEK OVERZICHT. De fransche dagbladen en briefwisselin gen logenstraffen het gerucht, dat er weder spraak zou zijn van de bijeenroeping van een curopecsch congres. Keizer Napoleon zal maar zaterdag aan slaande naar Fontainebleau vertrekken. Men verzekert dat hij voor zijn vertrek de beraadslaging wil eindigen over de herin richting van het coloniaal beheer in Algerie, in den staatsraad geopend. Brost en Cherburg zijn beurtelings aan gewezen geworden als de havens, geroepen om het bezoek van het engelsch pantser- escader te ontvangen. Volgens nieuwe over eenkomsten zouden de twee steden die eer genieten: Brest omtrent den 15 oogst en Cherburg vijf dagen later. Indien de kei zer gevolg aan zijn ontwerp geeft om het engelsch pantser-escader te gaan zien, dan zal hel naar Cherburg zijn, dat hij zich be geven zal. De telegrafische depeche uil de engclsche provinciën lot gisteren om zeven uur des avonds te Londen aangekomen, melden de kiezing van 47 liberale leden en 27 der be- houdende partij. Er is nog geen nieuw ministerie in Oos- tenryk samengesteld. Het aanslaande kabi- netshoofd, graaf Belceedi, heefteen verlof genomenom naarde baden van Franzenbad in Bohemen zijne gezondheid te gaan ver zorgen. Hoe lastig het ook aan de ministers moet vallen, die hun ontslag hebben ge geven, om in bediening te blijven, het schijnt zeker dat er nog eenigen lijd vêr- loopen zal, aleer er eene wijziging zal tot stand komen. De pakketboot 1’ Impératrice-Eugenieis den 10 juli te Saint-Nazaire aangekomen met depechcn uit Mexico van 10 juni en uit Vera-Cruz van 14 juni. Die depechen ge wagen van verscheideneschilterende wapen feiten der fransche hulptroepen. Den 6 juli is de conventie geteekend waar bij Spanje afstand doet van S? Domingo. Bij deze overeenkomt is bepaald dat Spanje het spaansch gedeelte van het eiland aan het dominicaansche volk afstaat, onder voor waarde dat dit gedeelte nooit zal kun nen overgaan onder de heerschappij eener andere mogendheid. Voorts bevat de conventie waarborgen ten behoeve van spaansche onderdanen, verzekert aan de spaansche vlag de rechten van de meest begunstigde natie en baant den weg voor een tractaat van vrede, koop handel en scheepvaart, alsmede de regeling der hangende kwestien. De ontruiming der stad Sint Domingo zou in hel laatst der maand juni plaats hebben gehad. algemeene Tijdingen, Marktprijzen en Ilandelzaken. Onze volksvertegenwoordigers zijn nog altijd aan hel beraadslagen over hetwetsoni- werp ter beteugeling van het kiesbedrog. Het regent er wijzigingen. Indezitling van den 6 heeftde heer Tesch minister van justitie de kamer verzocht uit spraak te willen doen over hel voorafgaan delijk vraagstuk van al die amendementen. De heer De Haerne verklaart zich in zekere palen voor het amendement Orts, strekkende, zoo als men weet, om de gansch ongeletterde kiezers, tot de stembus niet toe te laten. M.r Vander Donckt ondersteunt de amen dementen van M.' De Theux, en zou willen de kiesmaaltijdcn behouden. M.r Giroul is aanhanger van het amen dement Orts, maar zou meer willen: hij zou willen dat alle de kiezers, die niet lezen of schrijven kunnen, onmiddelijk van de kieslijsten zouden geschrabt zijn. In de volgende zitting heeft M.' DeSmedt den eersten gesproken, de midden de alge meene onoplettendheid. Hij heeft geene kans, M.r Jules. Voor de weinige koeren dat hij het woord neemt, wanneer hij spreekt, luistert men naar hem niet. En men moet niet denken dal het dit maal do linkere zijde, ’t is te zeggen zijne politieke vijanden zijn geweest die naar hem niet luisterden, neen het was vooral langs de regter zijde, waar men het meest lawijt maakte. M.' De Smedt dus deed een gansch nieuw stelsel uit een. Hij zou de stemming bij ge meente samenneming willen; hij aanvaardt insgelijks destemmingswijze die in Holland is aangenomen; hij aanvaard nog de ge drukte bulletijns en vindt dat iedere kiezer zoo veel briefjes in de stembus zou moeten neerleggen als er kandidaten zijn. Hij zal in dien zin amendementen neêrleggen. Daarna springt M.r Dumortier op zijn oorlogspaard, en valt hevig tegen de druk king welke, volgens hem, de ambtenaren in de kiezingen verwekken. Hij valt vooral uit tegen de herbergiers-kiezers. M.r Hymans wederlegt vervolgens opeene Zoo sprak laatst een klerikaal. De menschen, dat waren de klerikalen en die van zijn gedacht zijn. De beesten, waren degene die zijne inee- ning niet deelen en eene andere geloofs belijdenis hadden. Ja, dat zijn de gedachten die men tegen- woordiginhctvolkwederzoektop te roepen. In de vroegere tijden ging het zoo in alle landen. De menschen die van den gods dienst van de meerderheid niet waren, werden achtervolgd en geplaagd op alle manieren, uitgemaakt voor beesten, en als beesten behandeld. Dit was het lot der protestanten en an dere hervormden in de katholijke staten, hel lot der kathoïijken in Turkyen, en het lot der joden de geheele wereld door. Wijzere gedachten zijn aan de uitzinnige dwaasheden opgevolgd. De menschen hebben beter het christen- dom leuren verstaan, zij hebben gezien dal, alhoewel verschillend van religie, toch alle zegenpralende wijze de beschuldigingen menschen broeders zijn, dat een van een van M.r Dumortier en slaat zijne gansche ander geloof zoo goed is in zijn religie als wij in de onze, en dat men het aan God moest overlaten, die alleen den grond der harten kent, van iedereen te beoordeelen. Sedert dit tijdstip hebben de religie ach tervolgingen in de meest beschaafde lan- I den opgehouden. In ile gevorderde katholieke landen, Frankryk, Belgie, gelijk in de protestant- 1 van godsdienst s= ÜS ADIERTENT1 i Erwten. Voor stad worden n, Hove- oiu aen- Zoon. iniiddag, verzoeke □dag, te len heer gr in de mgst den u y k B |k C N" iaets van reten be- WERE te ui Enge Just. wkwael, kwade van de en, ver ft n eeno 16 mael wkraiup ;ne ver heid. ing, die gaf. - kte met 3 jaren i, myn. tssel. o 60 fr. mbt van tyd van ks, mits an M."" ebehoor- Pekken bolland en Lood. blad Ooslstraat, van hel rijk. ilaets en n oosten Izyde der pingen, I vocht- p, allo zwaer- ihlbaer- ag, in de "W.wv*» Prijs van ure na- terpoort, 'lervellie: Rogge, Sainfoin, ROLLY ■<.Y inschrijving, BETAALBAAR VOOROP 6 franks ’s jaars. 3 fr. 25, 6 maanden, 1 fr. 75. 3 maanden. 7 franks ’s jaars. Voor builen, vrachtvrij: 3 fr. 75 6 maanden. 2 fr.25 3 maanden. Voor Frankrijk 16 fr. 50 ’sjaars. Men abonneert xich op hel bureel van hel N.* 33, te Veurne, en op al de postkantooren Insertion, 15 ccntiincn den drukregel. Een afzonderlijk nummer 20 e.‘, het supplement 15 c.‘ Alle affiehen, bij de uitgevers van dit blad gedrukt, éékuaal onvergeld in hetzelve geplaatst. Brieven en geld vrachtvrij toe te zenden. N.r 59/ BROEDERLIEFDE. Wij willen van geen kerkhoven waar menschen en beesten nevens elkander begraven worden.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 1