1 b i’’ j- n I Algemeene Tijdingen, Hr F KORREKTIONNELE RECHTBANK VAK VEURNE. Franciscus Averbeke en Coleta Delandmeter, zijne de vraag tot het bekomen van een sas op het Bertegat te reklameren, des te meer dat deze vraag, zoo lang als er niet over beslist is, een beletsel is tot het voortzetten der groote iverkcn van den Yzer waarvan men hier de voltrekking met ongeduld te ge- moet ziet. Ten slotte, het gevraagd sas, dat zeer groote uitgaven zou veroorzaken, kan maar van een zeer klein nut zijn zelfs voor Dix- mude: Het Bertegatvaardeken paalt immers aan die stad, en hel moet aan hare inwoo- ners onverschillig zijn of de losplaats zich bevindt ’t'fechts, ’tfinks van den Yzer. De bcdelving van voornoemd vaardeken tot aan den Grooten Beverdyk bedelving die, ingevolge de overeenkomsten en Be sluiten, ten laste valt der stad Dixmude voor twee derden en ten laste der Noord- watering voor een derde zou voor de Dixmudelingen in ’t algemeen een veel nuttiger werk zijn dan het bouwen van het sas op het Bertegat. uitgeroepen, katholieken, protestanten, schismatieken en honderd anderen leven er vreedzaam nevens elkander, de minach ting voor de joden, door de domheid der midden-eeuwen gesticht, verdwijnt van dag tot dag, en een ordentelijk man is overal geëerbiedigd en bemind, zonder dat men hem vraagt van welke religie hij is, of waar hij ter kerk gaat. Die leer van verdraagzaamheid en broe derliefde, is de ware roem, de edelste overwinning onzer eeuw. Dat belet niet dat er toch nog hier en daar onverstandige menschen gevonden worden die er zich op toeleggen den ouden godsdienstijver aan te prikkelen en de onverdraagzame dweepenj van vroeger in ’t leven te roepen. Kortzichtige, soms overtuigde menschen, die denken dat het zeer christelijk is van de persoonen van andere religiën te mis achten en te verfoeien. Zij moeten toch echter wel zien tot waar zulke leeringen het brengen zouden. Als zij nu hier in het land zegden: de pro testanten zijn beesten, en ze als dusdanig behandelden, dan zouden de protestanten uit Engeland op hunne beurt kunnen ant woorden: neen ’tzijn de katholieken die beesten zijn, en wij willen geen beesten in ons land,en zoo zoude het een oorlog worden tusschen de honderde religiën, die zich in het menschdom verdeden en die allen overtuigd zijn dat zij de eenige ware religie, het eenig opregt geloof zijn. ’t Is nu weder met de kwestie der kerk hoven dat men er zich op toegelegd heeft om dien ouden religie-haat op te blazen. Wij verstaan dat men zegt, ’t is beter katholijken bij katholijken en protestanten bij protestanten te liggen, wij deden in die meening niet, maar eerbiedigen ze als een oud gebruik in ons land. De kwestie der kerkhoven is vooral een kwestie van zeden en gebruiken, hier han delt men zoo, elders op een andere wijze, in den ouden tijd werden de dooden ge balsemd, later verbrand, thans begraven; in Holland doet men aarde in de kist en die wordt gewijd, in Frankrijk wordt het graf gewijd en hier het kerkhof, in Spanje worden de kisten in gebouwen gezel en in Zwitserland de doode hoofden met den naam er op ten pronk gesteld; zoovele lan den zoovele gebruiken. Welke is hel best! Ja, daar zijn zoovele opinies op als over vele andere punten, maar dat is geene rede om weder den uitgedoofden haat op le wekkeren en de menschen die anders den ken voor beesten uit te maken. Dat is noch politiek noch verstandig, noch vooral gelijkvormig aan de leer van Hem, die ons voorschrijft onzen evennaas ten le beminnen gelijk ons eigen zei ven en die leert dat alle menschen zonder onder scheid broeders zijn. (Lierenaar). SAS OP HET BERTEGAT. Wij hebben ons vorig artikel geëindigd met te zeggen, dat het bouwen van een sas van 4'"00 opening op het Bertegat als het ware een recht zou daarstellen, niet alleen lijk tot het behouden, maar tot hel uitbreiden der groote schipvaart op de binnenwaters van Yeurne-Ambacht, schipvaart die voor deze streek zoo noodlottig is. En het is eigenlijk wel zoo. Want, indien voornoemd sas uitgevoerd werd, wat zou er gebeuren? De stad Dixmude, in wier voordeel dit sas zou gemaakt zijn, zou het wellicht als eenrechtaanzien er voor groote schepen te kunnen gebruik van maken, en daar toe bij de Noordwatering aandringen op dat zij hare waterloopen zou herdelven; de hooge overheden en bedienden, die tot het bekomen van dit sas zouden hebben medegevrocht, zouden natuurlijk de poo- gingen van Dixmude ondersteunen, en de Noordwatering die, in den beginne, tegen stand zou bieden, zou welhaast, ten gevolge van alle slach van drukkingen, zich eenig- zins ondergeven. Alsdan zouden vooreerst de groote vaarten en later de kleine op het grondgebied van Caeskerke, Oudecappelle, Lampernisse, Oostkerke, enz. voor de groote schepen, ten koste der Watering, bevaarbaar worden gemaakt. Alsdan nog zou de schipvaart, na zich gedurende eenige jaren inschikkelijk te hebben getoond cn zich vergenoegd te hebben met weinig water, er weldra meer vragen, ensteunende op het sas van im00, zich het recht aanma tigen meer water te eischen. Eindelijk, ten gevolge van aanhoudende/algemeen nut, zou men de belangen van den landbouw volkomen over het hoofd zien, zou het waterpeil op de binnenwaters ofïicieellijk worden gereglementeerd, zou het meester schap over nare eigene waters aan de Noordwatering worden ontnomen, en van dan af zou de groote schipvaart op de binnen waters op nieuw bestaan, met alle hare noodlottige gevolgen van al te hoog water in den winter, bedorven water in den zomer, kostelijken onderhoud, met de penningen der bandgebruikers, van groote vaarten en groote bruggen, kwellingen van vreemde schippers, enz. enz. Het ware ongegrond te beweren, dat een sas van 4”00 op het Bertegat niet meer te vreezen is voor de Noordwatering dan de sasjes van3m30 bijNieuport, Veurne en Loo. En inderdaad, deze laatste zullen slechts gebruikt worden door de kleine schippers, en hoe kleiner de schipvaart is hoe gemak kelijker hare eischen in te toornen zijn. In tegendeel, zou het sas op het Bertegat bij zonderlijk ten dienste staan van groote nijverheden, vertegenwoordigd door ver mogende lieden, waarvan den invloed moeijelijk, gedurende langen tijd door een watering bestuur kan worden bestreden. Overigens, onder een ander oogpunt be schouwd, is niets meer te vreezen voor de Noordwatering dan een sas in den Yzerdijk, al had het slechts eene opening van 5“30. Want, daar de waters van den Yzer tot op de hoogte van 2”75, ja zelfs tot 3“00 boven de Veurneschebinnenwaterskunnenklimmen, en het peil van den Yzer, binnen eenige jaren, omtrent lm00 hooger zal zijn dan het peil der Noordwatering, zou dit sas, verre afgelegen van het centraal toezicht, voor Yeurne-Ambacht een bestendig prijkel zijn en er gestadig, door doorzijgingen of infiltration en versassingen overvloedig water in storten. Onze voorouders vreesden zoodanig alle openingen in den Veurne-Ambachlschen dijk, dat zij er niet ééne enkele in hebben wilden, zelfs niet aan de Fintele, waar er vóór 1820 nog geen sas bestond; zelfs niet om uit den Yzer versch water te trekken, want zij trokken het uit den Blankaart, bij middel van eenen Siphon of duiker, ge plaatst onder den Yzer, bij den Olifant- molen, rechtover den duikervaart, die zijnen naam aan dezen duiker, sedert lang verdwenen, heeft ontleend. Hoe gevaarlijk zulke openingen zijn is genoeg bewezen door het misbruik dat men heeft gemaakt en dikwijls nog maakt, ten nadeele van den landbouw, van het sas aan de Fintele. Wat daar gebeurd is en er nog gebeurd, zou waarsenijnelijk ook aan het sas op het Bertergat gebeuren. Om alle de boven aangehaalde redenen moedigen wij de gemeente besturen van Yeurne-Ambacht aan, krachtdadig tegen I ZITTING VAN n JULI. T (DtUDE KH LAATSTE ARTIKEL). Onder de jureën geroepen om deel te maken van //de aanstaande cessie der Assisen van West-Vlaan- deren, bemerken wij de heeren: Meynnc Henri, brouwer le Nicuport; Jaeckx Alexander, id. id. en Ryckebocr Francis, grond.’ te Veurne. Gisteren heeft den jongen Charles De Stoop, den ’oon van den heer Corel, wachtmeester der gedar- merie, uit de Nieuporl vaart gehaald, waar hij al zwemmen op het punt was le verdrinken. Vrijdag aanstaande, zal, ter gelegenheid van het 34.' verjaardag van ’s koning troonbeklimming, eene plegtige Tc üeutn in St. Nikolauskerk, gezon gen worden. Gisteren heeft zich de gendarmerij van Dixmude naar Woumen begeven, ten einde er een onderzoek te doen nopens de zaak van eenen welslellenden landbouwer aldaar, die met een zijner daghuurlieden eenen maaijer bijna zou dood geslagen hebben. N. B. Op het uur dal wij ons blad ter pers leggen, vernemen wij dat de ongelukkige maaijer dezen morgen aan zijne worden overleden is, en landbou wer L. B. gisteren naar de fransche grenzen is ge- v I ug tBolerk uipje. Da werken aan de rivier den Yser uit te voeren, zijn le Brugge aangenomen geworden door Désiré Verstraele, ondernemer te Ramscapelle, voor de som van 21,630 franks. Een ijselijk ongeluk is zaterdag le Thourout rond vier ure namiddag langs de Corleliiarkscho kalsijde voorgevallen. De landbouwer Karei Beer- naert kwam met ijdelen wagen huiswaarts gereden toen eensklaps zijn peerd op hol geraakte, met het droevig gevolg dat de landman van den wagen strui kelde en een of twee wielen hem over hel volle li^chanm liepen. De brave man kon geen enkel woord meer spreken en stierf een kwart uurs nadien. Ecu priester niet ver van daar zijnde, kon den stervende nog 11. Absolutie geven. Beernaert was ongehuwd en rond de 50 jaar oud. Donderdag middag, ten 12 3j4 uur, is hel von nis uitgesproken, in de zaak van tweegevecht tusschen de heeren de Laet, lid der kamer, en Chazal, minister van oorlog. Er was geene verdediging. De heer do Laet heeft verklaard fransch te zullen spreken, doch met alle voorbehouding van richt om gebruik te maken tan het vlaamsch. De heer de Laet, als zijnde de uitdager, is veroordeeld lot 3 maanden gevang en 300 franks boet, of 8 dagen gevang; de heer Chazal is veroordeeld tot twee maanden gevang en 200 Ir. boet of 8 dagen arrest. Een talrijk publiek woonde het proces bij. PROVINCIALE RAAD VAN WEST-VLAANDEREN. In de zitting van den 6, hebben verschelde leden het voorstel gedaan van op het dagorde der eerst komende sessie le zien brengen 1." de ordening van den omloop der rijtuigen op de publijke wegen; 2.’ hel regelen der hondengespannen. Deze kwestie zou door de Bestendige Deputatie onderzocht zijn welke zou een verslag in de aanstaande sessie hiernopens weerleggen. Inde zelfde zitting heeft Mr. De Smedt zich be klaagt over den slechten staat van verschelde steen wegen in de omsttken van Veurne. In de zitting van den 8, heeft Mr. Bieswal, uit naam der2d’ kommissie, het verslag voorgelegd nopens de kwestie der hondengespannen, enz. Het verslag strek kende om het voorstel aan te nemen, is aanveerd.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 2