TAW V EUR'ME 1 VEURNE 22 JULI. •'S di. li. Een Nummer; en een Supplement op hall blad, e. 5 6 De zitting van den 15, van onze kamer is door een klein lusschengeval gekenmerkt geworden. De diskussie was namen tl ijk op liet art. 2 van hel wetsontwerp op het kies bedrog geopend. Na een amendement van M.r de Theux verworpen te hebben, was men lot het amendement van M.' Orls, waarvan wij in een vorig nummer gespro- .EOKDEKGESFAHEEit. Een lang bestaande misbruik, waardoor vele ongemakken konden ontslaan bij hel woeste rijden met hondenkarren, is door de regering van Audcnaerde bij een reglement uitdenweg geruimd, bevallende de volgende artikelen: Art. 1. De ingespannen honden zullen ten allen tijde moeten gemuilband zijn. Art. 2. De gespannen zullen niet meer dan uit twee of ten Itoo'gsten uil drie hon den mogen beslaan, en zullen noch in de straten noch in de openbare plaatsen der stad alleen mogen blijven stilstaan. Art, 5. De: geleiders der ingespannen honden zullen deze bij den band of met benékoord móeten blijven vasthouden, en in hunne rijtuigen niet mogen zitten, en hunne gespannen mei geene meerdere snelheid laten voortgaan, dan op den ge wonen stap eens voetgangers. Art. 4. De overtredingen aan de schik kingen van hel tegenwoordig reglement zuilen gestraft worden met eene boet van een tol vijftien franken, voor deeersle maal; ding geven, en wie hel eerst lot hel ge weld zal toevlucht hemen, zal eene zeer grootc verantwoordelijkheidopzijne schou ders laden. óp/ Frèrè verklaart heeft geen voldoende mid delen gevonden te hebben om het stelsel van M.r Orts toe te passen, ontwikkeld dezen zijn voorstel. Hij vraagt dat de kie zer, wiens bekwaamheid betwist wordt, zou mogen vragen om onderzocht te wor den door de, overheden, gelast met het onderzoek der kiesbetwistingen. Degene die dit onderzoek niet zou vragen, zou van de kieslijst géschrabl worden. De zittingen vali den 15 en 18 worden aan het verVolg der beraadslaging van hel amendement vim den heer Orls loegewijd. In deze van den 18 stélt de heer Funck voor, dat aan den kiezer écu bullctijn zou voorgelegd worden, waarop hij zal ver plicht zijn, zijnen naam, voornaam, be roep en woonplaats te schrijven. Dit amendement alsook een van den heer Nolhomb, worden verworpen. Daar na gaat men over tol de stemming van het eerste deel van hét voorstel 'Orts. Het wordt verworpen door 45 stemmen legen 27 en 4 onthoudingen, én dé heer Orts trekt het tweede deel van zijn voorstel in. In ons laatste artikel over het sas op hel Berlegat zijn er twee drukfouten blijven bestaan welke wij noodig oordéelen te herstellen. 1." In plaats van: ten 'gevolge van aanhoudende algemeen nut, men leze: ten gevolge tan aanhoudende' klachten' en ander voorwendsel van algemeen nut. 2.° In plaats van: t rechts, 'l links van den Yzer men leze: ’t zij rechts, ’tzij links Van den Yzer. POLITIEK OVERZICHT. Keizer Napoleon is lot heden te Parys gebleven, ten gevolge eencr onpasselijk heid van den keizerlijken prins. Nu wordt gezegd dal hel hof de hoofdstad maar bin nen een achttal dagen verlaten zal: de kei zerin zou zich dan met haren zoon naar Fontainebleau begeven, terwijl de keizer tiaar Plombières zou gaan verblijven. Hij 'zal vergezeld zijn van eenen aide-de-Gómp, feeu ordonnancie-oillcier, van de héeren Vontri en Pietri, zijn kabinctshoofd en zijn bijzondere secretaris. Daaruit maakt men hel besluit op dat, terwijl hij voor zijne gezondheid zorg dragen zal, hij levens voornemens is de staalkundige zaken niet te verwaarlooz.cn. Mén verwacht cetje benoeming van se cateurs voor den 15 oogst. De heer Schnei der zou onder het getal zijn, indien graaf Walewski stellig de kandidaat voor het voorzitterschap van hel wetgevend corps is en zich in het departement des Landes voordraagt om als afgevaardigde gekozen le worden. Nog zouden als scnaleurs be noemd worden de heer Coria, de admiraal Bouël-Willaumez en de componist Auber. Nieuwe werkstakingen doen zich te Parys op, dilmaalonder de werklieden aan bouw werken gebruikt. De licheldekkers en de steenhouwers zijn begonnen en men denkt dat de slotmakers hun voorbeeld zullen volgen. Een dagblad van Florencio meldt dat de Ualiaanschc kamer der afgevaardigden in de eerste dagen der maand augustus zal ontbonden worden. De algemeene kiezin- gen zullen in de maand september plaats grijpen. .Men weet dat een banket le Keulen voor den 22 juli was ingericht geworden ter nier der afgevaardigden. De policie, welke in dit feest eene staatkundige betoogiug heeft gezien, heeft het verboden. Het in- richtings-comiteit heeft niet enkel legen dit besluit van het hoofd der policie ge protesteerd, maar heeft zich schriftelijk tot den minister van binnenlandschc zaken gewend, die lot hiertoe nog niet geant woord heeft. De burgemeester zelf, die aan het hoold der inschrijvingslijst voor het banket geteekend bad, en ter beschikking van het comiteil de gemeentezaal van Gur- 'zenich gesteld had, heeft die toelating in getrokken. De inrichters van het feest heb ben échter besloten gevolg aan hunionl- Werp te geven, even als hel gouvernement besloten schijnt de vereenigmg niet te ‘lulden. Zooals men ziet zou het banket vau 'Jen 22 lot erge gevolgen kunnen aanlei- het einde der zitting en na dat minister ZATERDAG 22 JEL1J 1865. ,\.r 2065. i ken hebben, overgegaan. M.' Tesch stelde J het voorafgaandelijk vraagstuk voor, be- weerende dal dit amendement eenewezen- lijke kieshervorining is, hetgeen door M.r de Brouckere ondersteund en door M.r Orls bestreden werd. Dan kwam het de beurt van M.' Coo- mans om le spreken, welken zich in dezer voege uitdrukte: Ik ondersteun hel voorstel van den heer Orl.% hel zal de eerste maal niet zijn dal men de grondwet miskend; wal er van overblijft, is de moeite niet waard om te be houden. Deze woorden deden een waar tempeest in de kamer ontslaan, en langs alle kanten hoorde men dekreten: tot de orde! lol de orde' Na verschelde malen door den voorzitter uilgenoodigt le z,ljn geweest om die woor den in te trekken, stemde de heer Coomans er in toe, bekennende dat hij eene beestig- heid (zie daar zijne eigene uitdrukking) gezegd had. Eenige redenaars voor en tegen het amendement Orls werden dan nog ge hoord, en daarna stelde' men het 'vóoraf- eere der 255 leden van de pruisische ka- gaandelijk vraagstuk in stemmen, hetwelk met 48 stemmen legen 56 verworpen werd. Er werd dan voortgegaan met de beraad- slaging op het voorstel Orts. .M.r Orts verdedigt zijn stelselhij be weert dal niets ongrondwettig in zijn voor stel bestaat, en eindigt met te zeggen dat de kiezer, die kan lezen en schrijven,1 de man is die, dank aan den vooruitgang der goedkoqpe dagbladeren, zich kan iniic.Ii- ten over de vraagstukken waarbi j hij belang i heeft, en over de kandidaten die zich voor stellen. Minister Tesch zou geern de praktische middelen van M.r Orts kennen, op dat men die ten zeilden tijde als zijn voorstel zelf zou kunnen onderzoeken. In zitting van den 14 wordt ér.nog voor en legen liet amendement gespróken. Op Blad voor Annoncen, Landbouwnieuwspolitieke, en algemeene Tijdingen, Marktprijzen en llandelzaken. Een Nummey; ,0b, een Supplement op half blad, per week. J AAK. ••tnrtXH di. Prijs Voor stad Voor buiten, Voor Frankrijk VI 1 25 00 00 7 25 00 00 00 03 80 'elrj ie. 1864. s’ av. 5 55 0 02 G 10 G 20 G 30 G 40 G 50 G 55 7 10 7 40 7 55 8 00 8 40 8 20 8 30 8 37 8 45 8 55 ?geven inulea worden van inschrijving, BETAALBAAR VOOROP: 6 franks ’sjaars. 3 fr. 25, 6 maanden. 1 fr. 75. 3 maanden. 7 franks ’sjaars. vrachtvrij: fr. 75 6 maanden. 2'fr.25 3 maanden. 16 fr. 50 ’sjaars. IIHTRTKVH r»KVr»wrir»l II I tmi-nr-’MII HWiniWIW—mm IMaMHIUiM I ff ’19 9 UI 11)19'1 b k /i|« .riUXl 1 Men 'abonneert zich op het bureel van het blad Ooststraat, N.” 33, te Veurne, en op al dc postkantooren van het rijk. Insertion, 15centimen den drukregel. Een afzonderlijk nummer 20 c.‘, liet supplement 15 c.s Alle a’ffichen, bij de uitgevers van dit blad gedrukt, eêsmaal onvergehl in hetzelve geplaatst. Brieileis en geld vrachtvrij toe te zenden. <3

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 1