Landbouwnieuws. Algemeene Tijdingen, u opdat ge lang diensten bekend make die ons door de zin gende vogelkens worden bewezen, enwelk kwaad wordt aangericht door degenen die hunne nesten rooven; dat hij krachtig het gedrag schandvlekke van de kleine roovers, die meer wreedheid toonen dan hunne ge zellen. De invloed des priesters mag hier ook niet achterwege blijven, dewijl het vraagstuk van zedelijkheid nog dat der nuttigheid voorafgaat. Want, vergeten wij het niet, het kind wordt wreeder naarmate het genoegen schept in de pijniging van een weerloos dier; later weigert het aan zijnen evenmensch die vriendelijkheid, die edelmoedige uitboezemingen welke een der kenteekenen van de maatschappelijke betrekking uitmaken; bij hem strekt de wreedheid lol inleiding aan een leven even zoo droog als de baatzucht. Ja, dikwijls strekt deze wreedheid tot vertrekpunt naar de misdaad heen. Daarom raden wij de personen, die met het onderwijs der jeugd zijn belast, zulks niet te vergelen. f4nn. agr. ct hort, du Gr.-D. de Lux.) Roi.tz. of op don grond een vogelnest ontmoet, en de moeder daarnevens, gij zult noch moeder, noch kleinen opnemen; maar ge zult ze in vrijheid laten, opdat er geen leed overkome en zoudt leven. Dal de onderwijzer, op zijne beurt, de in geval van hervalling zal de boete van zes tot vijftien franken wezen, boven eene gevangzitting, vindt men het geraadzaam, van een tot vijf dagen. Het ware te wenschen dat de regering van Veurne ook zulk reglement maakte, want dagelijks ziet men hondengespannen, die overladen zijn en de veiligheid in de straten storen. Onze wet op de jacht, ten jare 1845 uit gevaardigd is de tweede welke in een be schaafd land verschijnt en eene bescher ming toekent aan de nuttige vogelen en aan hunne eieren. Deze daadzaak is des te eervoller voor België, daar men destijds nog niet zoo stellig ingelicht was over den aard der diensten welke de lieve luchtbe woners bewijzen door de vernieling der mijriaden van insekten, die zich op al de vruchten den aarde nederwerpen. Indien wij hier overfier mogen wezen, moe ten wij anderzijds betreuren dat de nuttige wet niet altijd wordt uitgevoerd zooals het behoort. In zekere cantons rooft men steeds nesten en vangt men de wakkere medehel pers der landbouwers, en wel enkelijk om eene gril van het oogenblik te voldoen of uit eerbied voor de overlevering. Zeer dikwijls kunnen de agenten die met het toe zicht der uitvoering van de wet gelast zijn, zich aan de oude gewoonte niet onttrek ken. Om zich daarvan te overtuigen, is het voldoende bij zekere bosch- of veldwach ters binnen te treden. Altijd ziet men er snoeren met vogeleieren aan den zolder hangen, en in de lente heele kooien met allerlei vogelen. Personen die aan de jeugd ontzag moeten inboezemen, gaan nog ver der: zekere onderwijzer, die eene verza meling van eieren vormde, belastte zijne scholieren met hem al de nesten aan te schaffen die hen onder de hand vielen. Wij bepalen ons niet tot het eischen eener sliptelijker uitvoering van de regle menten. Neen, de bescherming dervogelen moet in de zeden, in de gewoonten indrin gen, en wel bij middel van het onderwijs, van de opvoeding. In plaats van de liefelijkheid te roemen van den vogel door den zoon gevangen, moet de moeder aan haar kind leeren wat al wreedheid daarin is gelegen. Aan de moeder vooral behoort het de gevoeligheid en de elelmoedige gevoelens op te wekken. Zij kan doen lief hebben wat zij begeert. Indien de mannen de wetten maken, de vrouwen maken de zeden. Dat de moeder de zielroerende aanbeveling der heilige boeken herinnere: Indien gij, ter wan- deling, onder uwen weg,op eenen boom Dezer dagen schoot zich een ongeluk kige op den weg van Kortrijk naar llarel- beke voor den kop. De geestelijkheid van Harelbekc heeft in deze omstandigheid een schoon bewijs van verdraagzaamheid gegeven; zij heeft het lijk van den ongeiukkigen zelfsmoorder met al de ceremoniën der kerk ter aarde besteld. Wij zijn gelukkig dit feit te mogen mel den en te zien dal de arme jongeling in den verdoemden hoek niet geworpen is geworden. De Organe doet hierover eene zeer juiste bemerking: zij vraagt of dit wel hetzelfde zou geweest zijn, hadde de zelfsmoord eenige meters nader de stad, op het grond gebied van Kortrijk, plaats gehad. (Vrije Burger van Kortrijk). het knaapje daardoor zooi een dag later dai aan de sir tiet was zaterdag IS dezer maand groot feest tot Brussel, in do Blinde straat; do vlaggen wapperden van den vroegen morgen uit do vensters van de lier Winden, waar, ter gelegenheid van Brussel kermis het genootschap van de Veurnaars ceu prachtig avondmaal had doen bereiden. Een groot getal leden waren er aanwezig, een klein getal waren tol hun groot spijt belet van er deel inte- nemen. Vreugde en broederlijkheid was er niet te kort en de maaltijd was zoo «makulijk, de wijn zoo lekker dat elk zijne voldoening er over be toonde met woorden en daden. Men vertelde zelfs dal Mijnheer de Voorzitter tol heden loe onpas selijk is van eene indigestie, maar dal is lastertaal want dien heer was reeds ziek van te voren. De meeste eer van het feest was natuurlijk voor het achtbaar hoofd van het gezelschap, uit dank baarheid van den bloeijentlen voortgang die de Veurnschc maatschappij aan hem verschuldigd is. Na den toast voor zijne Majesteit onze beminden koning, is or eenen dronk voorgesteld aan mijnheer Van Hauwe, en de bravos waren zoo verrukkend en zoo ruchtbaar, dat de gebeuren zijn uit hun bed opgestaan om op de straat te vernemen wat er zoo al omging. Vreugde liedjes en stukken van om standigheden zijn er gezongen geworden tol om 4 uren ’s morgens als het gezelschap is uiteengegaan met voornemen van op een aanstaande keer te herbeginnen. NOODZAKELIJKHEID VAN DE INSEKTVRETENDE VOGELEN EN HUNNE EIEREN TE BESCHERMEN. doen. Echter was verschrikt geweest, dal het gestorven is. Z.ondag morgend zijn te Ichteghem de stalli en schuer der hofstede van den landbouwer Lt door eenen brand vernield, waarvan de oo: onbekend is. In min dan een uur lagen dezel asschen. Stallingen en schuur waren verzekerd, de groote hoeveelheid vlas en landshalam nie schade’bedraagt 7000 franks. Ziet hier nog eeir droevig voorbeeld van noodlottig uitwerksel van sterken drank: Maa: 10 dezer, hadden werklieden, die aan den spoo van Oultre werkten, en wat te diep in het gem glas hadden gekeken, on: een hunner kamer tc ontnuchteren hem in eenen mesthoop geste Gedurende verscheidene uren stak hij er lot aat hals in. Dan besloot men eenen geneesheer te ze halen, doch het was tc laat: wanneer deze aank was de ongelukkige dood Hel Was een zekere J. 1 van Limburg, te llony verblijvende. Men schijft uit Hasselt: Verscheidene bl. hebben aangekondigd dat er dees jaar geene gi manoeuvers zouden plaats hebben in het kamp Beverloo. Deze tijding is niet juist. Het beve manoeuvers isdijnsdng laatst aan den krijgsinten van het kamp toegekomen; doch alleenlijk zulk oefeningen geschieden door de rekruten der i inenten, die zich op dit oogenblik in het kamp vinden en in inanoetivers-bataillons zullen geve worden onder het bevel van opperoflicieren. Mei hun 2 regementen peerdevolk en 5 batterijen ka uiers toevoegen. Gelijk men ziet is het een ge nieuw stelsel, volgens hetwelk onze jonge sold maar het kamp zullen verlaten na een volkc onderwijs ontvangen te hebben. Het kamp zal 12,000 mannen zijn. Honderd franks voor een kaakslag, geg op den ijzeren weg, ten voordeele van de slachlo der ramp van Gerard-Cloes. Dit opschrift lezen wij in de Meute tusschcn dt gaven van de andere inschrijvingen, ’t Is een aa opschrift, en wij gaan er dan ook aanstonds den leg van geven. Over eenige dagen namen twee heereu plaat eenen wagen op den ijzeren weg, Ter gelegenheid van het eene of het ander, stond er twist tusschcn beiden. Het geschil wer langer hoe heviger. De twee heeren smeten elkai scheldwoorden naar het hoofd, en eensklaps ina een der reizigers, die oploopenden was en wiens li wat slapper hing, mogelijks onvrijwillig, eene li< beweging, welke niettemin een hevigen klank vi bracht op de wang van zijnen reisgezel. Deze laatste bedreigde hem aan de eerste sl eene klacht in te dienen. Doch, naar mate de t de statie naderde, was hel weder kalm gewor tusschen de beide reizigers. Daar achtbare persoonen altijd loijael hnnde bekende de oploopendsle zijn ongelijk, vroeg schooning over zijne levendige beweging, en re zijn makker de hand toe. Ziedaar, mijne hand voor u, sprak hij, en hier honderd franken ten voordeele der slaehtol van Gérard Cloet; ik schenk deze om mijn onge jegens u af te koopen. De handdruk werd gegeven en de 100 fran aanvaard. Deze som is ons gisteren ter hand ges geworden.’t Was dus eene beleediging, welke w uitgewischt door eene goede daad. /Al wat goed loopt is dan ook wezentlijk goed.» Een reiziger, die Tourrainc en Bourgo (Frankryk) doorloopen heeft, schrijft aan de l’a van Parys Niets heerlijken, niets prachtiger als het nitzi der wijngaarden, met druiventrossen overladen, in de beste voorwaarden zich aan het oog voordi Degroote hitte, die wij sedert bijna twee maan hebben, heeft den wijngaard op eene wondert wijze ontwikkeld. De druif is wel eene maand vc uil op andere jaren. Men twijfelt er niet aan ol inoogsting zal omtrent het midden van scplem kunnen geschieden.» In strijd met de beweringen van de madrids bladen verzekert men, dat de erkenning van koningrijk Italië door Spanje zal geschieden zon eenig voorbehoud ten gunste van den Paus De za gelastigde van Spanje bij hel italiaansch hof, de h Zarco del Valle, is te Florencie aangekomen. Eene depechc uit Alexandria, van 14 juli, Parys aangekomen, luidt dal de cholera altijd v mindert. Den dag te voren had men 48 dooden den 14 maar 31. Te Cairo waren er maar 12 personen ziekte overleden. Het Journal du Harre meldt ons eene nieuwe verschrikkelijke ramp, welke de dood veroorza heeft aati vijf menschel). Ziel hier het verhaal De steamer der sleepcompagnie flmpératrice in den avond van donderdag van een geslagen, in Seine, in de nabijheid van Maclleraye, ten gevo van de ontploffing der stoomketels. Zulks gebeurde op het oogenblik dat de hn1 ratrice haar anker ophaalde, teil einde twee schej te gaan afhalen, welke met den sleepboot, naar d Haver moesten terugkeeren. VERDRAAGZAAMHEID. Gisteren is, ter gelegenheid van den 34." verjaar dag van ’s konings troonbeklimming, een plechtige te Deum in Sint Nikolaus kerk gezongen geworden. De burgerlijke en rechterlijke overheden gingen in stoet naar de kerk, voorgegaan door het koninglijk muzijkkorps S.‘* Cecilia in groote houding, en door het korps pompiers, insgelijks in groote houding. Ter gelegenheid der wijdvermaarde processie, welke alhier op kermis zondag haren gewonnen om gang doel, zullen buiiengewoone treinen ten dien dage, op den ijzerenweg van Lichtervelde-Veurne ingesteld wezen. Deze zijn bepaald als volgt: vertrek uit Lichtervelde ten 12 ure 15 min. om te Veurne ten 1 ure 80 miir aan te komen. Vertrek uit Veurne ten 5 ure 55 min.; G u. 15 m. G u. 40 m. 7 tl. en 10 u. Deze treinen zijn allen aan vermin derde prijzen. Do gouverneur van Wcst-Vlaanderen verwit tigt het publiek dat, luidens den inhoud van een ministerieel besluit van 30 juni laatstleden, du afla- ting der waters van den benedenbief van het kanaal van Yper naar den Yser, bevolen bij besluit van 5 mei van het loopende jaar, niet zal gedaan worden; de waters zullen alleenlijk, gedurende zestig dagen, van 5 augusti tot 4 October, worden nedergelalen op het gedeelte van den Yser, begrepen tusschen de monding van gezegd kanaal en Nieuport. Dezer dagen speelden eenige jonge knapen te Brugge langs liet water van den üyver. Hetjongste onder hen werd door zijne speelgenooten bedreigd in ’t water geworpen te worden, waarom het wegliep. Op de verzekering dat zij hel geen kwaad gingen doen, keerde het kind op zijne stappen terug en dan namen zij liet werkelijk vast, doch zonder leed te

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 2