V E U B E I t. L w VÈTOÉ 29 JÜLL I 1X.' 2066. JAAR. ZATERDAG 29 JULIJ 1865. on. a a A 00 00 16 50 00 00 47 50 00 00 2 05 2 90 •uli. !0. 5. 59/ •ne. 5 6 reden van het verwerpen van het subsidie wezen. Met genoegen hebben wij gezien dal den heer De Breyne-Du Bois, raadslid voor Dixmude, krachtdadiglijk de aanvraag van toelaag ondersteund heelt, en dat onze 1 provinliale raadsheeren: MM. De Keuwer en De Smedt-Bernier, alsook M.r Bieswal- Briconlt, provinlie-raadslid voor Boos- De proviciale raden van Oost- en West- Vlaanderen, hebben onlangs, men kan niet meer blijken van liefde voor den vooruit gang en voor de ontvoogding der volkeren bij middel van het onderwijs, gegeven. Men leze ten dezen bewijze het volgende: Aan de provintieraad van West-VI aan de ren, was een subsidie gevraagd geworden om cene volksbibliotheek te Brugge te stichten: deze aanvraag was door den heer Gouverneur der provintie krachtdadiglijk ondejsteund. Inderdaad deze bibliotheek was geroepen om veel goeds te slichten, mits zij aan den werkman kosteloos eene nuttige en zedelijke lezing kon verschaffen. Welnu, weet gij wat de meerderheid van den raad gedaan heeft? Zij heeft het subsi die geweigerd, om dat zoo zei het ver slag hel hier cene bijzondere spekulatie goldt, en deze stichting geen provinliaal be lang had. Men wil eene bibliotheek stichten waar de werkman eene heilzame uitspan ning benevens eene bron van onderwijszou vinden, en dat heeft geen provinliaal nul. Alsof het provinliaal nut alleenlijk be stond in het vetten van koeijen en zwijns, of in hel leggen van oenen steenweg of verdiepen van eenen vaart. De ontwikkeling van des workmans ver- stand is van geen provinliaal belang, vol gens die heeren. Laat ons die uitdrukking wal veranderen en zeggen dat de ontwikkeling van des workmans versland van geen klerikaal be- POLÏT1EK OVERZICHT. De dagbladen van Parys kondigen de uit slagen af der gemeente-kiezingen in een zeker getal departementen. Indien menden Consiitiilionnel gelooven mag, zouden zij ongunstig voorde oppositie zijn uitgevallen. Men mag echter geene te volstrekte be.dui- denis hechten aan de benaming van muni cipale lijsten, die het officieus blad aan hel grootste getal der zegenpralende lijsten geeft, want de vrijzinnige denkwijze was in vele dier lijsten niet uitgesloten en vóór de stemming zijn bij de samenstelling van andere lijsten menige overeen komsten ge sloten. in meer dan cénc plaats zegepraalde de oppositie volkomen. De triomfkreet van j den Consiitiilionnel is dus moeiclijk om be- 1 grijpen. In eene briefwisseling uit Madrid van den fransclien Moniteur van over eenige dagen was eene zinsnede, waarin gemeld werd dal bel politiek center van Italië naar Rome was overgebracht. Men aanzag dit als enne drukfout, die de Moniteur des anderendaags zou hebben te recht gewezen door de mel ding dat men Florenciè in plaats van Rome moest lezen. Het officieel blad is lol elks verwondering echter stilzwijgend gebleven, en daarover worden eene menigte veron- deistellingen gemaakt. De uitslag der parlementaire kiezingen in Engeland is nu volledig gekend. De liberale meerderheid zal in hel lager huis van 84 stemmen zijn. Een telegram uitSallzburg van maandag meldt, dal de koning van Pruisen die stad inden morgend verlaten heeft om zich naar Gastein te begeven. De veronderstelde ont moeting met den keizer van Oostenryk heeft dus te Salzburg niet plaats gehad. Wij zullen weldra welen of zij zal plaats grijpen tijdens hel nog al langdurig verblijf van koning Willem inde badplaats van Gastein. De inlichtingen, uil Weenen ontvangen, laten geene spoedige vereffening voorzien. Tolhierloezou de eenige stellige toegeving, die de heer von Bismark aan Oostenryk gedaan heeft, die zijn, om door den duit- schen Bond de krijgsconventie te. doen be krachtigen, met de hertogdommen geslo ten. Langs een anderen kant zou hij altijd de kandidatuur blijven voorslaan van den groothertog van Oldenburg, van welke Oostenryk ten geenen prijze weien wil, omdat het zulks beschouwt als een over- gang tol de inlijving. De pruisische commissaris in de hertog dommen handelt alsof hij een proconsul in een verwonnen land ware. Hij heeft door de troepen de bureelen doen omgeven der Sleswicli-Holsteinsche-Zeitung te Altona, Blad voor Annoncen, Landbouivnieuivs, politieke Een Kummer, en en algcmeene Tijdingen, Marktprijzen een Supplement op half blad, per week. heeren Mouton en Muller aan, luidende dat hel aiphabelische orde per sektie zal ge volgd worden. liet gouvernement had zich bij dit amendement aangesloten. De twee eerste paragrafen van ait. 4 inrichting van den gang).en vervolgens het gansch artikel, wordt aangenomen. In de zitting van den 25^ zet de kamer de beraadslaging voort op art. Dit wordt aangenomen in de bewoordingen VOOrge- en Ilandelzaken. steld door de centrale afdeeling, na ver werping van een wijzigingsvoorstel van de heeren Devroede en Elias, hetwelk ten doel had om de stembriefjes van al de kiezings- bureelen te doen overbrengen naar het voornaamste bureel, en aldaar onder el kander te mengen. De artikels 6 en 7 zijn insgelijks gestemd volgens de voordracht der centrale afdee ling, met uitzondering van 1 van art. 6, voor welken de kamer de bewoordingen van het regeeriiigsvoorslel heeft aange nomen, die volstrektelijk verbieden in de zaal eenige lijst of aanteekening te houden gedurende het onderzoek der stemming. en den opsteller van dit blad, doctor May, naar Rendsburg doen vervoeren. Wij zul len zien hoe de minisleriëele dagbladen van Berlyn die daad zullen verrechtvaardi gen, die ongetwijfeld door de ambM^liiil- sche dagbladen sterk zal beknibbeRfwomlen. De beraadslaging over het wetsontwerp nopens hel kiesbedrog, duurt nogallijd voort, in onze volksvertegenwoordiger kamer. In de zitting van den 19, heeft Mr. De. Smëdl zijne amendementen ontwikkeld, strekkende om met gedrukte bulletijns te j stómmen welke in éene enveloppe zouden i gestoken zijn. De bulletijns eenvormig voor 1 geheel het land, zouden door het gouver- nemenl verkocht worden. Ieder bulletijn zou maar dciiaam vaneen kandidaat dragen. Minister Téscli bestrijdt het stelsel van verplichtend gedrukten biilletijn. Het is in tegenstrijdigheid met de vrijheid der kan didaten en der kiezers. De kandidaat moet vrij zijn zich tol op liet laatste uur te kun nen voordoen, cii de kiezer van lot op het laatste oogenblik den kandidaat te kunnen kiezen, dien hij wil. De amendementen van den lieer DeSmedt worden in stemmen gelegd én verworpen. Een amendement van M.r llymans ge wijzigd door M.' Pirmez, wordt insgelijks verworpen. Ter zitting; van den 20, is, na verwerping van een amendement van Mr. De.Theux, hel artikel 2 van het wetsontwerp aange- nómeh, met weglating nogïans van sfó, het order vaslstellende volgens hetwelk de j verschillende aanduidingen op het kiesbul- letijn moeten aangèteekcnd zijn. Vervolgens wordt 5 van het ontwerp der middenseklie aanveerd met eene ver andering van opstel, voorgesïeld door M? Denaeyër. De zitting van den 21 wordt aan de be raadslaging van art. 5 van het ontwerp toegewijd. Na het verwerpen van een amendement der boeren Giroul, Elias en Macar. strek- kende om de stemming bij alphabetisch j orde te doen geschieden, neemt in zitting van 22, de kamer een amendement der lang is, dan zullen wij nader van de ware fJT A rn onr Mail worden Voor builen. vrachtvrij: 00 00 Mad Ooststraat, van het rijk. a A a a a 125 jmZi. Prijs van litly te. u 186-4. s’ av. 5 55 6 02 6 10 6 20 6 50 6 -10 0 50 6 55 7 10 7 40 7 55 8 00 8 10 8 20 8 30 8 37 8 45 8 55 ipgegevcn i minuten VOORUITGANG. inschrijving, BEI AALBA lil VOOROP 6 franks ’s jaars. 3 fr. 25, 6 inaamleu. 1 fr. 75. 3 maanden. 7 franks ’sjaars. 3 fr. 75 6 maanden. 2 Ir. 25 3 maanden. Voor frankrijk 16 fr. 50 ’sjaars. A a 80 50 a 28 00 A 26 50 A 18 00 a 15 00 a 28 00 0 00 2 72 1 45 a 20 00 105 kil. a 104 00. A 86 00 0 fr. fuli. 27 00 00 00 geld Nen abonneert zich op hel bureel van het N.' 33, te Veurne, 'en op al de postkantooren liisplien, IScenliuien den drukregel. Een afzonderlijk nummer 20 het supplement 15 c.‘ Alle allichcn, bij de uitgevers van dil tyad gedrukt, kenjiaal onvcrgcld in hetzelve geplaatst. Brieven en geld vrachtvrij toe te zenden.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 1