V E l R E V A N VEURNE 5 AUGUSTl. Besluiten en Benoemingen. .V JAAR. 2067. ZATERDAG 5 AUGUSTI 1865. uli. Bragance, zag in 27 75 AM/CWTR -IOH fZidC ./JtlZAJI? Lilad voor Annoncen, Landbouwnieuivs, politieke Een Nummer, en van haren echt met koning Lodewyk, de kroonprins Karei van Bragance, zag in 1865 hel levenslicht. HOE NOODZAKELIJK DE WET OP DE KERKFABRIEKEN IS. Men leest in de Vérité van Doornijk: Het volgende feit bewijst hoe hoogst noodzake lijk het is eene wet op de kerkfabrieken te stemmen. Mej. Cordier had over eenige jaren eene som van 18 duizend franken bezet aan de kerkfabriek van St.-Margarctha te Doornyk. liet geld is gestort, maar men vind er ner gens een spoor meer van, wat is er van geworden Alle veronderstellingen zijn mogelijk en de voordeeligste voor de kerk fabriek is, dat zij hel gebruikt heeft voor het aankoopen van gouden kazuivels of klokken. Maar men weet er niets van. De 18,000 fr. zijn verdwenen. Inlusschentijd vallen zekere gedeelten der kerk, die men met het bezet-Cordier moest herstellen in puinen en daar de kerk fabriek niets meer te kas heeft, moest zij zich tol den gemeenteraad wenden, die een krediet van 8000 fr. heeft gestemd voor dringende werken aan de Sl. Margaretha- kerk uit te voeren. Het is op die wijze, dat de gemeentekassen de fouten moeten betalen van de zorge- looze kerkfabrieken. Kan dal blijven duren? Moet men geene orde stellen in die be sturen, die 18,000 fr. laten verloren gaan, als ware dit niets. Heden kunnen zij hunne inkomsten verkwisten, zij welen dat de gemeentekas daar is om hunne fouten te betalen. en algemeene Tijdingen, Marktprijzen en Handelzaken. een Supplement op half blad, per week. 59.e Zij hebben onze roemvolle universiteit hare beurzen ontnomen, omdat het gouver nement rechtvaardig genoeg geweest is de beurzen, die ten voordeele der universiteit van Leuven afgelroggeld waren, terug te nemen. En dit alles doen zij in de stad Gent, waai de verfoeielijk leerstelsels van geestesdwang en volksverdrukking reeds zoo dikwijls plechtig veroordeeld werden; wat zou den zij dan doen indien zij ooit meester in de Kamers wierden, en de teugels van het bewind in handen kregen? Wel M. Joseph De Hemptinne heeft het ons laten weten. Zij zouden beginnen met geheel het wereldlijk onderwijs in den ban te slaan. Geheel het wordend geslacht zou in de handen der kloosterlingen worden over geleverd. Van den eersten dag, dat de mannen van den Uien Public de overhand krijgen zou men dat geslacht jonge Belgen zien op groeien, welke M. De Decker zoo schilder achtig met den naain van domkoppen heeft bestempeld. De kouventen en kloosters, die thans reeds zulke machtige geldsommen uit den handel hebben getrokken, zouden groeien en bloeien gelijk in den ouden tijd. De wet, die thans de familien min of meer tegen de erfenisrooverijen bevestigd, zou veranderd worden en M. Joseph De Hemptinne, bij voorbeeld, zou veel minder moeielijkheden ontmoeten, om een miljoen te erven van eenen persoon, die hij hoege naamd niet kent, om er naar goeddunken mede te handelen. En alzoo zou men bet goede belgische volk stillekens naar den tijd van Heyntje Van der Noot terug drijven en allen leven van den geest in ons kindeken uitpompen. Dan ook ware het melde belgische natie gedaan; want hel volk welk zijn deel in hel algemeen leven der menschheid niet aan brengt, is een volk dat vergaan moet en de prooi wezen van den eersten den besten veroveraar, bij moge met bajonnet of met hel wapen der denkbeelden afkomen. (Dendcrgalm.) De gemeenteraad van Brugge heeft op een verslag, door M. Paul Devaux aange boden, met eenparigheid beslist een onder- wijs-gestichl interigten voor jufvrouwen, waar het onderwijs zal gegeven worden van de eerste beginselen lot de voltrekking van het onderl igt. Wanneer men sommige lieden het gevaar doet zien, waarin het land zich zou bevinden, indien ooit de voorstanders der onwetend heid endesachteruitgangs meester wierden, dan antwoorden zij al grimlachende: Laat ze maar meester worden, zij zul len toch niemendalle durven uitvoeren. Ehwel, zullen die lieden, na hetgeen in den provinlialen raad gebeurd is, nu nog met zulk een antwoord afkomen? In die vergadering zijn de klerikalen meester en in een tiental dagen hebben zij meer kwaad gedaan, dan de liberalen in eenen langen tijd kunnen herstellen. Zij hebben de neringdoende burgers der steden belast, om van het gouvernement voor den buiten hulpsommen te krijgen. Zij hebben maatregelen verworpen," die tot doel hebben het voedsel te Gent beter koop te maken, omdat de groote meerder heid der Gentenaars liberaal zijn. gevolg zal hebben, dal het gouvernement vrijheden, door het decreet van 24 novem- a 30 50 a 28 00 a 26 50 a 18 00 a 15 00 a 28 00 0 00 2 72 irne. 5 5 55 6 02 6 10 6 20 6 30 6 40 6 50 6 55 7 10 6 7 40 7 55 8 00 8 10 8 20 8 30 8 37 8 45 POLITIEK OVERZICHT. Een dagblad van Parys, le Temps, zegt dal de uitslag der gemcente-kiezingen voor Z 11 1 eene groote uitbreiding zal geven aan de ber bekrachtigd. De geweldige staatkunde van den heer von Bismark wordt met iederen dag meer in het oog springend. De Kölnische Zeilung meldt dat de heer von Hochstetter, opstel ler van den Socialistische Democraat, bevel ontvangen heeft om Pruisen te verlaten. Men dient er echter bij te voegen, dat de heer von Hochstetter geen geboren Pruis is, doch de minister van justitie heelt ook aan een pruisisch onderdaan, de voorzitter Lette, verboden zich naar het congres der duitsche economisten le begeven, dat te Nuremberg zal plaats grijpen. Reeds het verleden jaar had hij dien ambtenaar verboden de sessie van dit zelfde congres bij te wonen, die te Hanover gehouden werd. De staathuishoudkunde wordt waarschijnlijk in den raad van koning Willem als oproerig beschouwd. Ook meldt men dal het pruissisch gouver nement strenge maatregelen gaal nemen tegen de genootschappen van Sleeswyk- Holslein, die de verjaring der geboorte van den prins van Augusten burg gevierd hebben. DefranscheMoniteurvan2oogst, óverhel vraagstuk der hertogdommen sprekende, zegt ter gelegenheid van nieuw opgekomene lusschengevallen, men gevraagd heelt hoe Frankryk de staatkunde der duitsche gou vernementen beoordeelt. Het antwoord van Frankryk, voegt liet officieel blad erbij, is aangeduid door het gedrag, dat het vroeger in het vraagstuk gevolgd heelt. ledermaal dat men Frankryk’s gevoelen gevraagd heeft, gaf het den wensch te kennen, de bevol kingen te raadplegen en het blijft voort durend dien wensch doen. Het spaansch gouvernement, na hel koninkrijk Italië erkend te hebben, denkt insgelijks aan eene andere erkentenis, die langen tijd geweigerd werd, namelijk die van het koninkrijk Griekenland. Volgens de Epoca van Madrid zouden er weldra onderhandelingen daarover worden aan geknoopt. De Epoca van I oogst spreekt ook over de verschijning van legitimitische benden in de gebergten Soria, en volgens eene depê che uit Madrid, zou de carlistische partij eene betooging hebben gedaan in de pro vincie Guadalaxara. De koningin van Porlugael, dochter van den koning van Italië, heeft het leven aan eenen prins geschonken. De eerstgeborene I Voor stad worden iuli. Zoon. a a a 00 00 00 00 10 00 00 00 00 00 47 00 00 00 2 65 2 05 juli. ABÏERTEATIE-BLA blad Ooststraat, van het rijk. inschrijving, BETAALBAAR. VOOROP 6 franks ’sjaars. 3 fr. 25, 6 maanden. 1 fr. 75. 3 maanden. 7 franks ’sjaars. Voor buiten, vrachtvrij: 3 fr. 75 0 maanden. 2 fr.25 3 maanden. Voor Frankrijk 16 fr. 50 ’sjaars. Prijs van Men abonneert zich op het bureel van het DL* 33, te Veurne, en op al de postkantooren Insertien, löcentimen den drukregel. Een afzonderlijk nummer 20 ,c.‘, het supplement 15 c.’ Alle affichen, bij de uitgevers van dit blad gedrukt, eenmaal onvcrgeld in hetzelve geplaatst. Brieven en geld vrachtvrij toe te zenden. O De lieer E. Bieswul-Bricoult, is lid van liet Bestu rend Bureel onzer Middcnbare Staatsschool benoemd WAT ZOUDEN ZIJ DOEN a 1 45 a 20 00 105 kil. a 104 00 a 86 00 fr. iuli. I Belgie. j uli 1864. s’ av. 8 55 j opgegeven 10 minuien

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 1