V A1A V E U R Ni iï r I VEBRHE 12 AÖGOSTI. JAAR. ZATERDAG 12 AUGUSTI 1865 1 dobbel der rollen, een uittreksel te voegen en eene algemeene Tijdingen, Marktprijzen week. het gevaar ontsnapt; enkel zijne achter hoede is licht aangeraakt geworden. liet keizerlijk leger heeft Saltello en Monterey bezet, doch het voornaamste doel, dat men zich voorstelde, is niet bereikt geworden. Men beweert dat een zeker getal Jamcri- kaansche olïiciéren, in de groote school van den burgeroorlog gevormd in het jua- ristisch leger hebben dienst genomen. De graven van Enen van Saksen, schoon zonen van den keizer van Brazilië, verge zellen dezen naar den oorlog en nemen deel aan de expeditie tegen deParaguayanen. De braziliaansche kamers hebben die prinsen bekrachtigd in de graden van maarschalk en admiraal, hun bij huwelijkskontrakt verleend. buiten de hoofdplaats van het arrondisse ment woonen, geen onbaatzuchtigheid ge noeg hebben, om hunne burgerplichten te gaan kwijten, zonder daarom voor niet eten en drinken te krijgen of hunne reis betaald te zijn? Denken zij dan dat de builenmensch, die het niet ontziet geld te verteeren om cenige uren ver, tot eene schieting,, eene gaai boi ling, eenen hanenkamp of eene vinken- zetting te gaan, laten zal van één maal alle twee of vier jaar naar de kiezing te komen om dat dit geld kost? Die beweering is toch te belachelijk! En indien er onder die kiezers, soms eenige gevonden worden die, er niet naar ziende om alle jare wat geld uit te geven om hunne liefhebberij uit te oefenen, en willen en moeten betaald zijn om hunne plichten jegens het vaderland te kwijten en van hunne burgerrechten gebruik te maken, welnu, dat die dan te huis blijven, en van die rechten afzien, want zij zijn ze niet waardig. en Ilandelzaken. Nu dat de wet op het kiesbedrog door de meerderheid in de kamer aanveerdt is, is de algemeene vraag of zij wel doeltreffende uitwerkselen zal hebben. Wij gelooven ja, enxle reden waarom dit meest te veronderstellen is, is de taal der katholijke dagbladen aangaande dezelve. Zij willen de menschen wijs maken dat die wet tegen de buitenkiëzer gemaakt en voor dezen eene belediging is, omdat zij verbiedt aan den kiezer eene,schadeloos stelling te betalen en hem eene maaltijd aan te bieden en hem aldus zoekt te belet ten, zeggen zij, naar de kiezing te gaan. Welnu wij gelooven dat juist die bewee ring eene belediging is voor den buiten kiezer. der niet te krijgene belastingen, Denken zij dan dat alle de kiezers, die j lijst der ontlastings-ordonnantiën. hiiiton rlo hnnMnLiuK vnn hot •lrrnn<lArt. 111. De schikking der kieswet, der provinciale en gemeentelijke wellen, toe passelijk aan hel dubbel der rollen, zijn hel ook aan de bijgevoegde aanwijzingen, en aan de documenten bij de twee vorige artikels gemeld. Art. IV. Niemand mag op de kiezers lijsten geschreven of behouden blijven, zoo het blijkt uit de aanwijzingen vervat in bet dubbel der rollen, geleverd in uitvoe ring van art. 1. en uit de documenten, waarvan bij art. II spraak is, dat hij den cijns niet betaald heeft voor hel voorgaande jaar of de twee jaren de herziening voor gaande, volgens de gevallen bepaald bij artikel 5 der kieswet, 5 der provinciale en 10 der gemeentelijke wet. Art. V. De uitsluiting of uitsebrabbing wordt aan den belanghebbende schriftelijk ten zijnent bekend gemaakt, door dezorgen van het gemeentebestuur, langslens in de acht en veertig uren, te rekenen van den dag dat de kiezerslijsten zullen aangeplakt wezen. N.r 2068. 59.c a 31 00' I a 29 OO a 27 09 a 18 00 a 15 00 a 28 00 a I a 1 a a 30 00 105 kil. a 194 50 a 84 00 50 fr. POLITIEK OVERZICHT. Men verzekert dat de kabinetten van Wee- nen en Berlyn, voor het oogenblik wanho pende zich te kunnen verstaan over de oplossing van liet vraagstuk der hertog dommen, nu naar het zoeken zijn van eene voorloopige minnelijke schikking, die den tegenwoordigen toestand min onuitstaan baar zou maken. Een telegram uit Weenen meldt dal de hecren von Mensdorlf en Werther overeengekomen zijn om voor- loopig het tegenwoordig condominium te laten bestaan, doch dal men hel op nieuwe grondslagen zou vestigen. De tegenwoordige kommissarissen, die thans als vijanden tegenover elkander staan en elkander tegenwerken, zouden door nieuwe agenten vervangen worden. Iedere mogendheid zou in de hertogdommen een gelijk getal troepen hebben met een bijzon deren kommandanl en ieder korps zou een afzonderlijk deel van het Sleeswyksch- llolsleinsch grondgebied bezitten. De Saksische minister, de heer von Bonst, die zich te Weenen bevindt, geeft zich veel moeite om het sluiten eener overeenkomst te verhaasten; hij is maandag door keizer Frans-Jozef ontvangen geworden, heeft bijeenkomsten met de oostenryksche mi nisters gehad en beraadslaagd met de vertegenwoordigers der duilsche hoven. Verhopen wij dat zoo vele moeite niet vruchteloos zal blijven. Het gerucht is verspreid geworden, dat Oostenryk zou voorgesteld hebben tol de bemiddeling van den keizer der Franschen toevlucht te nemen om het geschil te ver effenen; doch Pruissen zou dit verzoenings- middel van de had hebben gewezen. Die lijding heeft niet de minste waarschijnlijk heid, want ook Oostenryk zou het middel niet willen aanvaarden, dat Frankryk voor zeker zou voorstellen, namelijk: het raad plegen van den wensch der bevolkingen. Overigens, de Patrie en de France verklaren luidop, dat hel fransch gouvernement onveranderlijk bij de staatkunde van vol strekte onzijdigheid blijven wil, die het van bij den aanvang van het deensch-duitsch vraagstuk heeft aangenomen. De laatste berichten uit Vera-Cruz bren gen nog de vernietiging van den mexicaan- schen opstand niet mede. Het kleine leger van generaal Negrete schijnt nog steeds de vereenigde krijgsmachten der Franschen en keizerlijken in ontzach te houden. De drie korpsen van Mejia, Brincourt en Jean- ningros moesten langs drie verschillende wegen optrekken om het juaristisch leger te kunnen insluiten en verpletteren, doch die beweging is niet gelukt en Negrete is Maar wilt gij welen waarom die bladeren meest tegen die wet uitvallen? Om dat daardoor de kiezingskosten oneindig ver minderd zijnde, een-ieder wezentlijk kies baar zal zijn. Zij die meest langs hunnen kant de onwetendegroote fortuinen hebben, en met macht van geld en opofferingen hunne zoo dikwijls nietsbeduidende kan didaten hebben doen doorgaan, zijn be vreesd dat deze nu door min begoede, maar verstandiger mannen zouden vervangen worden, welke van hunnen kant niet zijn en den staatswagen sneller zouden helpen doen voortrollen, en dat zij zoo de gele genheid niet meer zouden vinden om stok ken in deszelfs wielen te steken. Ziehier den tekst van hel wetsontwerp betrekkelijk het wezenlijk betalen van den kiescijns, zooals het door de kamer der volksvertegenwoordigers werd gewijzigd, en weder naar den senaat verzonden Art. 1. Hel dubbel van de rollen der rechtstreeksche belastingen, waarvan de opzendingen aan de gemeentelijke overhe den door art. 7 van de kieswet is aanbe volen, moet aanduiden, boven de belas tingen voor het loopende jaar, die der twee voorgaande jaren, en nevens deze twee laatste belastingen moe ten aangeslipt wezen, voor zooveel zij niet vereffend zijn, de wezenlijk door den schatplichtige betaalde som, ofdemeldingdal hij niets betaald heeft. Art. II. De ontvangers van rechtslreek- sche belastingen zijn gebonden, bij hel inschrijving, BETAALBAAR VOOROP: Blad voor Annoncen, Landboiiwnieutvs, politieke en Een Nummer, en een Supplement op half blad, per A DIER Voor stad I I I I I F I I I I 1 I a a a a a 00 00 00 00 0 00 2 95 ««y.. a a a a a a a a a a a au£. 0 25 2 72 I 57 worden blad Ooslstraat, van hel rijk. aw <7. 29 00 I 00 00 I 1 00 00 I 00 00 00 00 00 00 a 21 32 a 17 G6 a 12 32 9 66 6 50 5 50 1 54 1 90 a 16;4O au^. Prijs van Men abonneert zich op het bureel van het N? 33, te Veurne, en op al de postkantooren Insertien, 15 centimen den drukregel. Een afzonderlijk nummer 20 c.‘, het supplement'15 c.‘ Alle affichen, bij de uitgevers .van dit blad gedrukt, EÉ.vjiAAi. onvergeld in hetzelve geplaatst. Brieven en geld vrachtvrij toe te zenden. Zoon. a ««<7- 6 franks ’s jaars. 3 fr. 25, 6 maanden. 1 fr. 75. 3 maanden. 7 franks ’s jaars. Vóor builen, vrachtvrij: 3 fr. 75 6 maanden. 2 fr.25 3 maanden. Voor frankrijk 16 fr. 50 ’sjaars.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 1