I 4 r I lift I |i I li A J I I li i Algemeene Tijdingen. 1» a Men leest in de Vérité van Doornyk: Men meldt eene groote edelmoedige daad uit het kanton Templeuve, welke de partij vereert, die dergelijke daadzaken kan verwezen tl ij ken. Bij eigenhandig testament, in wettigen vorm, had M. Alexander Pourrain, burge meester van Romegnies-Chin, al zijne goe deren, eene waarde van meer dan honderd duizend franken hebbende, bezet aan zijnen vriend, M. Francis Dubois, voorzitter van het kantonaal komiteit der liberale Asso ciatie. M. Dubois, die reeds bezitter was van anzienlijke waardijen, heeft aan de familie van den overledene verklaard, dat hij van het erfdeel afzag ten hunner voordooie on heeft hun daarenboven de waardijen over handigd, die hem waren geschonken. Wij wenschen M. Dubois geluk over die schoone en edelmoedige daad, welke sterk afsteekt met hetgeen de hecren kle- rikalen verrichten. Nooit heeft men gehoord, dat een jesuiet, een redemptorist, een kapucien eene erfe nis heeft terug gegeven, die zij door hunne kuiperijen hadden weten te ontfutselen. Wij roepen hierop de aandacht in van M. de Nedonchel, voorzitter van de Vincen- tinssen en van M. Desclée, ook een der kopstukken van die maatschappij, welke van Mej. Vifquin, eenige dagen voor hare dood, belangrijke eigendommen hebben ontvangen. De beer graaf de Nedonchel heeft zich door de bloedverwanten van de overledene voor hetgerecht laten betrekken en die lief dadige man heeft niets willen afstaan, even min als M. Desclée. Het is waar, dat de oprichting van een klooster en van eenen katholijken kring in het spel waren. Dat het publiek dit gedrag vergelijke en oordeele over liberalen en katholijken. N. B. Wij roepen insgelijks op onze beurt de aandacht hierop van M. .Jozef de Hemp- tinne, van Gent die een miljoen heeft ge deeld van iemand dien hij bijna niet kende. Over een drijlal maanden waren de libe rale dagbladen sterk bezig met de verdwij ning van den heer Samper destijds onder pastor te Ingelmunster, welken zegde men zich veel met de romeinsche leening had bezig gehouden en een aantal dupen ge maakt had. Wij hebben alsdan van deze zaak niet gesproken omdat wij dachten dat die ge ruchten wel hadden kunnen overdreven zijn, maar nu dat, zoo als de Memorial dc Courtrai ons verhaalt, het gerecht met de zaak bemoeid is, en de instruktie rechter zich bezig houdt met het onderhooren der slachtoffers van M.r den onderpastor Sam per, zullen wij onze lezers met deze zaak bekend maken. M.r Samper dan, hield zich bezig, gelijk vele van zijne kollegas, met propaganda te maken, ten voordode der bank Langrand- Dumonceau. Hij doorliep de gemeenten en haalde er al het geld af dat hij krijgen kunde. Wat deed hij er mede? Daar is het- gene de instruktie ons waarschijnelijk zal bekend maken, doch is het genoeg dat hij op eenen schoonen dag verdwenen is en eenen anderen onderpastor in zijne plaats benoemd werd. Volgens de Memorial de Courtrai zou die bankroet of die aftroggelarij, niet min dan tusschen 6 a 700,000 franken bedragen. Door middelen, zegt het blad, waarvan men geen gedacht heeft, geholpen door de biecht, is die prister erin gelukldie groote som te verzamelen, de eenen zeggen, om haar in aktien Langrand-Dumonceau te veranderen, de anderen, om het als St. Pieterspenning naar Rome te zenden. Het getal slachtoffers is groot. De zoon van een koster zou zijn spaargeld 500 fr.’; drij gebroeders, landbouwers, die sedert veertig jaren stuiver per stuiver een klein fortuintje hadden bijeengebracht, zouden aan dien priester speculateur eene som van 24,000 franks hebben toevertrouwd; het geld der congregatie, waarvan hij den be stuurder was, zou den zelfden weg van de andere fondsen zijn gevolgd, er zijn her bergiers, die 4000, 5000 en 6000 franken hebben gegeven; notarissen vertrouwen stellende in dien geld plaatser van een nieuw slach, zouden sommen van 29 en 40,000 franks hebben gestort; eene ongelukkige onderwijzeres zou het slachtoffer zijn voor eene som van 1500 franken; een kanonik voor55,000 fr.n; een pastor voor 25,000 fr.; men zegt dat deze laatste, volle vertrouwen in den onderpastor stellende, gebruik zou hebben gemaakt van fondsen die hem niet toebehooren; hij is ontroostbaar. Wat moet men zeggen van aldieaftrog- gelarijcn in tegenwoordigheid der onstraf baarheid van den plichlige. Hij is zot ver klaard en daarmede is het al. Ja men heeft hem voor zot doen door gaan en hem zijne onderpaslorij afgenomen, maar doch zijn de 600,000 fr.” verdwenen. Waar zijn zij Hopen wij dat het gerecht ons hiernopens welhaast inlichtingen zal kunnen geven. Het gemeentebestuur van Audenaerde is voornemens jaarlijks eene som van 600 francs in zijne begroeting te brengen, om beurzen te verleenen aan leerlingen die de hoogeschool van Gent verlangen bij te wonen, en noodigt de steden der provincie uit dit voorbeeld te volgen. De som van 600 francs beantwoordt aan 100 franks per duizend inwooners,zoodat deslad Lokeren, die eene bevolking heeft van 17,000 zielen, in dezelfde evenredigheid, 1700 franks zou moeten stemmen. Aldus, zegt het gemeen tebestuur van Audenaarde, zou de onge hoorde beslissing onzes provincialen raads zonder uitwerksel blijven en zou de gent- sche hoogeschool in gcene wijze te lijden hebben van de aanrandingen harer tegen strevers. I ni 2.’ I.' Prijs: MM. L. Piute 2.' soldaa 2.* 8/ 2.* Mechelen, ni 1.’ Prijs: MM. Vergauts 2/ it van Ve Deynze, niét de arme Kluchliederen. van Deynze, met de 1 Deynze, met een uitwijkeling. P. Du Zwarte scheiding. Boertige tweespraken. en E. Degroote met de twee Blinden. Ch. Provost en II. Mestdagh van Di met de twee Laarzenmakers. l'laatnsch gezang. noauNCtit. 1.’ Prijs: MM. Willem Geest van blauwe Kiel. II. Goeminne van Tooneel en 1.’ Prijs: MM. Mestdagh Wij vernemen dat onze Rhetorika maatschapp maandag aanstaande eene vertooning zal gevei waarin de twee blinden; waarmede twee harer toe neelspelers te Yper den eersten prijs behaalden, zj opgevoerd worden. Morgen, indien het weder gunstig is, zal S. Cecilia, om 11 ure’smorgens in den hof van Mi Bieswal, eene algemeene repetitie houden, der stuk ken die zij voornemens is op hel festival te Hond schootc, op 27 dezer, uittevoeren. Slechts do ledei der maatschappij en hun huisgezin, zullen in dei hof loegelaten worden. Het is morgen dat de plechtige inhnlding vai en IBiaaks P. Van Bergen van Boussu, met de J werkers van Elouges. J. Lafonteyne van Gent, met de uilwijke Boertige alleenspraken, eenige klas. van Niuove, met: Ik 1." Prijs: MM. B. Croisé zwijgen. Ch. Provost van Deynze, met 5ebaslopol. BE PRIJSDEELING DER MUZIJKSCHOOL. Zondag morgend,om 11 ure, nam op sladsschc burg alhier, eene aandoenlijke plechtigheid plaa Het was de prijsdeeling aan de leerlingen vai klas van solfega en viool, onzer muzijkschool, w< voor professor «ten heer Geva heeft. De zaal was opgepropt met het puik der bevolk) welke aan de oefeningen der jonge muzijkan wilde aanwezig zijn. De leerlingen oefenden beurtelings uilsolfe lessen; muzijklezing, zang en niuzükslukkeu v viool. Een-ieder was verwonderd van in zulke jo gasten zoo veel samenhang en juistheid legen te men; ook werden zij bij het eindigen van ieder sl met een donderend handgeklap begroet. De varié voor viool vooral, door den jongen Serapl Schade gespeeld, verwekte een algemeen genoeg Aan hem ook viel de eermedalie door den hi G. DeSmedl grjonl, te beurt, en aan ieder leeriii werd ten tijtel van aanmoediging, een boekwerk hand gesteld, geschonken door den heer Bur< meester. Na dc prijsdeeling, nam Mr. De Smedl, voorzit van S'" Cecilia en van de bestuurraad der muzr school, hel woord, en in eene schitterende redevi ring bedankte het gemeentebestuur over zijne gei genheid voor al wat de kunst betreft, wensehte d heer Geva geluk over den goeden uitslag zijn pogingen en bedankte hem om den onvermoeibar ijver welken hij aan den dag gelegd had; aan de let lingen ook stuurde hij eenige woorden van gein wcnsching en moedigde hun aan om in hel pad d zij reeds zoo wel betreden hadden te volherden. z\ gemeeno toejuichingen begroetteden den redena bij het eindigen zijner aanspraak; hel jong orkt hief de BrabanfOnne aan, en liet feest was ten einde Wij ook, wij zullen hier ons artikel eindigen, ma niet vooraleer uit naam der burgerij, welverdietli hulde, toetebrengen aan den man. die om zoo te ze gen, alle deuren zijns levens toewijd aan het oude wijsder jeugd en aan de on'wikkeliiig bij hen v; den lust lot de schoone kunsten die den menst veredelen welken ze beoefend, en een zoo magtigi invloed op de zeden verwekken. Wij spreken van Mr. Geva. die sedert zoo lanj jaren, die taak welke hij aangenomen heeft bewerk en zich nog altijd met eenen moed die steeds aai groeit van dezelve weet te kwijten. Hij onlvango dt onze harlelelijke bedenkingen; en wij mogen hem ve zekeren dat de erkentenis der Veurnaren hem algi meen verworven is; de gelukswenschen welke h zondag avond van een-ieder ontving zijn immers ec bewijs dat hij altijd op dezelve zal mogen rekenen. mansklei k. II. Hoste van hel Belgisch leger. Deftige tweespraken. l en Dewechter van Mech met Breidel en Deconinck. Dezwarte van Nieuport en DeVlaminck Thielt, met Morins en zijn zoon. Deftige alleenspraken, 2." klas. 1. * Prijs: MM. P. Willems van Mechelen, met On. 2. * DE PRIJSWINNAARS TE IJPER. Maandagavond was dc ganschc stad in repen roer. Een paar telegrams waren toegekomen welke aan- kondigden dat dc twee ijverige tooneelliefhebbers L. Pinteen E. Degroote te Uper den eersten prijs der boertige tweespraken behaald hadden, met hel lui mig stuk: de twee blinden. Welhaast waren de twee maatschappijen: de harmonij S‘" Cecilia en de Rheto- rika te been en trokken in stoet naar de Uperbiug om de laureaten te verwelkomen en hun plechtiglijk in te halen. Door eene omstandigheid onafhankelijk van hunnen wil, waren de prijswinnaren, die meen den rond de 9 ure in Veurne te wezen, slechts ten 10 ure aangekomen, zoo dat dc harmonij reeds tot haar gildhof was teruggekeerd, en de Rhetorika alleen bleef om hare medebroeders te ontvangen. Zij wer den dus naar het lokaal geleid, alwaar den heer hoofdman in eene keurige redevoering voorde vuist, de laureaten geluk wensehte en hun uil naam der maatschappij bedankte om dat zij haar vaandel zoo hoog dragen en du Rhetorika van Veurne zoo roem rijk vertegenwoordigd hadden. Do heer Borre, hulp- grefiier, las alsdan eene warme redevoering af ter eere der prijswinnaren, en de heer Degroote be dankte de maatschappij uit zijnen naam en uit naam van zijnen kollege over de genegenheidsblijken die hen van harentwege op dezen schoonen dag ten decle vielen, en eindigde met te zeggen dat alle hunne pogingen altijd strekken zontien tot den roem der Rhetorika en ter verheerlijking der moedertaal. Onnoodig hier bij te voegen dat deze redevoerin gen door luidruchtige toejuichingen begroet werden en dat de wijn van eere, in overvloed rond geschonken wc rd. Terwijl dit alles plaats greepj gaf do maatschappij S’* Cecilia, ten huize van haren konfrater L.' Pinte, eene schitterende sérenade. Rond 11 ure, was alles gedaan en men ging rustig een pintjen drinken en wat over den behaalden zege redekavelen. Om ons artikel te eindigen, laten wij hier den uit slag van den prijskamp van Uper volgen Deftige alleenspraken, 1.’ klas. 1/Prijs: MM. De Pannemaker van Gent, van Nieuport, met de

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 2