VEIRAE V AS VEURNE 26 AUGUSTI. 1 2070. JAAR. POLITIEK OVERZICHT. De vorsten van Oostenryk en Pruissen icbben beiden Salzburg verlaten en zijn tie van september eene bekrachtiging geeft, door in het vooruitzicht er van zijn leger herin te richten. Het verklaart in zijn offi cieel dagblad, dat het enkel de leemten aanvult, in zijn klein leger gemaakt door die, welke hun diensttijd uitgedaan hebben en door de overlijdens, en het van de grondbeginselen niet zal afwijken, die het tot heden toe voor richtsnoer van zijn ge drag heeft aangenomen. De tijdingen uit Spanje.gewagen van eene nieuwe carlistische beweging, die in Cata- lonie is uitgeborsten, doch spoedig onder drukt is geworden. De toestand is dus zoo kalm niet als de dagbladen van Madrid beweren. rekende men de persoonen die schielijk overleden en wien de dood belet bad lega ten aan de Kerk te schenken; de klerken zegden dat het eene straf Gods was welke de overledene zich op den hals had gehaald door zijn slecht leven, maar zij voegden er dadelijk bij II est avec le ciel des accommodements. En men vervaardigde het testament van den overledene met de erfgenamen, zorg dragende het aandeel der Kerk zoo groot mogelijk te maken. In 1505, werden aan het Parlement klachten ingezonden tegen de pastors van Parijs die weigerden de armen te begraven tot dat men bij middel eener omhaling de som had vergaderd welke zij cischten. Men herinnert zich de religieoorlogen der XVI.c eeuw.de St-Barthelemij-dagen de afschuwelijke wreedheden van den hertog van Alva in onze provinciën. In Frankryk, onder het edict van Nanies hadden de pro testanten ten minste eenige rust en mogten gevoegelijke kerkhoven bezitten. Maar dit edict werd door Lodewyk XIV ingetrokken, en deze bevool in 1685 aan de hervormden hunne kerkhoven binnen de zes maanden te verlaten. De katholijken, zegt de Hisloire de la revocation de l’Ëdit de Nantes, wachtten de zes maanden niet af, en bedreven onge loofbare baldadigheden. Zij ontgroeven de dooden, wierpen de beenderen en gansche lijken in de rivieren, zij sleurden ze naar de mestplaats. Niet alleen hel volk gaf zich aan die woede over: de rechters, de persoonen van aan zien, de beste burgers bekrachtigden deze buitensporigheden door hunne tegenwoor digheid of door hunne bevelen. Te Caën ontgroef het volk de dooden, leverde zich op hunne beenderen aan duizende schand daden over: bij zooverre dat het hunne hoofden gebruikte om met de bol te spelen. (Te vervolgen). De katholijken en hunne dagbladeren hebben eene bijzondere manier, om de daadzaken, ’t is gelijk welke, ten hunnen voordode uit te leggen. Dat de menschen daarvan het slachtoffer niet zijn is oók waar, maar het is toch ver makelijk om zien welke belachelijke redenen onze tegenstrevers kunnen bijbrengen om altijd gelijk le hebben. Sprekende over het artikel dal in de Gazette van Mons gestaan heeft, over het sermoen van den onderpastor van S? Wau- dru dier stad, welken in de hagelbojlen en den bliksem eene straf des hemels zag, 59.e N.1' ZATERDAG 26 AUGUSTI 1865. In dc eerste lijden der Kerk weigerde men de begrafenis aan niemand; welke ook de verbittering der regtgeloovigen tegen de kotters was, zij hield op met de dood. De wetten der christene keizers zeggen niet dat men de begrafenis aan de sektarissen moet weigeren: integendeel, eene uitdruk kelijke wet van Marcien verklaart dat dc mcnschlicvendheid en de godvruchtigheid ei- schen dat men aan dc ketters eene wettige begrafenis verleene, ’t is le zeggen de be grafenis die men aan al dc overledenen verleende. Het kwam gewis der middeleeuwen toe, .dit tijdstip vah onwetendheid, bijgeloovig- he*d en wreedheid, de dooden te vervolgen, na de levenden te hebben gemarteld, ver brand en gedood. Al de kerkhoven waren door de katholijken in bezit genomen geweest. De geestelijkheid weigerde niet alleen zijne gebeden aan degenen die buiten den schoot der Kerk stierven; het geen wij in eene zekere maat kunnen aan nemen, maar zij verbood zelfs dat men hunne lichamen in de eenige bestaande kerkhoven ontving. Wat werden de treurige overblijfsels dier ongelukkigen? Men liet ze in heiveld, langs de wegen rótten of men wierp ze met de vuilnissen in de mestplaats. En dat men zich niet inbedde dat de ketters alleen en dc slechte christenen die nalijvige wreed heden ondergingen. De hebzucht vond, nieuwe misdaden uit.'Daar is, zegt Papon, vroeger een tijd geweest zoodanig bedor- ven door dë'gierigheid der kerkdienaren, dat dc begrafenis in den gewijden grond geweigerd werd aan christenen ab iutestat gestorven, alleenlijk omdat zij niets aan de Kerk achtergelaten hadden. Dit noemde men? mourir déconfès. Onder de zulken ig over 5 50 letgeeu onder hen is verhandeld. Dc depe- 7„ hen bepalen zich met te zeggen, dat zij oo a so oo vereffeningen bekrachtigd hebben te p. 105 kil. P 00 a 105 50 inhoud kent. Een telegram van woensda: 00 A 84 50 lilad voor Annoncen, Landbouwnieuws, politieke en algemeenc Tijdingen, Marktprijzen en Handelzaken. Een Nummer, en een Supplement op half blad, per week. 00 a 15 oo laar Ischal vertrokken. Tot op heden toe oo a 27 00 leeft men nog geenc stellige inlichtin. hen bepalen zich met te zeggen, dat zij Uastcin voorbereid, en waarvan men den \‘r verzekert wel, dat de onderhandelingeh Voor het bepaald regelen van hel lot der hertogdommen te Salzburg zijn begonnen on wellicht te Ischal zullen voortgezet Worden, doch dit is maar eene veronder stelling, die zoo onwaarschijnlijk voorkomt door liet belang van het vraagstuk en den weinigen tijd, die de twee vorsten maar niet elkander hebben door te brengen. Alles zal zich waarschijnlijk bepalen bij eene eenvoudige wisseling van inzichten, nin den grond te peilen. Het bewijs echter, dat er te Salzburg spraak is geweest van andere dingen als Van hetoostenryksch-pruisich Condominium, is dal volgens brieven uit Kiel, de prins van Augustenburg toebereidselen tot vertrek maakt. Men meldt uit Berlijn, dat hij zijne uitschrabbing heeft van dc kaders van het Pruisisch leger, waarin hij den graad van majoor bekleedde. De eenige tijdingen uit Parys loopen over de nieuwe kiezingen. Vooreerst heeft men de kiezing tot afgevaardigde van graaf Walewski in dc tweede omschrijving van des Landes. Wij hebben reeds gemeld dat de aanstaande voorzitter van het wetgevend corps geen mededinger had en met een parigheid min eenige stemmen gekozen werd. Anders is het gegaan in het depar tement der Aisne. Daar moest eene ballo- teering plaats grijpon tusschen den kandi daat van het bestuur, den heer Mersaux, en den niet gepatroneerden kppdidaat, den heer de Tillancourt, Het is die laatste die de overwinning behaald heeft met lb,000 stemmen tegen 15,000. De Italia verzet zich op nieuw tegen de beweringen der olficieuse dagbladen van Parys. volgens welke het italiaansch gou vernement geneigd zou zijn om eene toe nadering tol Oostenryk te doen. Het lloren- tijnsch dagblad bevestigd dal integendeel de poogingen van Oostenryk formeel door bet italiaanscji gouvernement zijn afge wezen, dat zelfster dier gelegenheid zou verklaard hebben, dat het vraagstuk van Venetie tusschen Oostenryk en Italië een volstrekt beletsel tot alle toenadering was. Het pausëlijk gouvernement wil zelfs den schijn niet hebben, dat het aan de conven- iff Voor stad worden 10 oo n. I I pplcment IS c.‘ dit blad gedrukt. geweest Ier. )0 )0 16 17 blad Oostslraat, van het rijk. Prijs van IIHERTEITK DE BEPROEVINGEN OF EEN MIDDELTJE OM ALTIJD GELIJK TE HEBBEN. Men abonneert zich op het bureel van het IN.’ 33, to Veurne, en op al de postkantooren Insertion, IScentinien den drukregel. Een afzonderlijk nummer 20 o.’, het su Alle aüichen, bij de uitgevers van fÉiMAAL onvergeld in hetzelve geplaatst. Brieven en geld vrachtvrij toe te zenden. 00 A 40, a 00 a OS a 00 A 71 a 20 A 33 A 75 a 40 a 50 A 22 aug. DE KWESTIE DER KERKHOVEN. VERVOLG. 5-50 fr. 10 aug. 0 8 aug. 29 75 a 00 00 A a 00 00 a 00 00 a 00 00 a 00 00 A A A 41 A I 1 00 00 i 00 oo I 2 78 i 5 50 flu#. inschrijving, BETAALBAAR. VOOROP 6 franks 'sjaars. 3 fr. 25, 6 maanden. 1 fr. 75. 3 maanden. 7 franks ’sjaars. Voor buiten, vrachtvrij: 3 fr. 75 0 maanden. 2 fr.25 3 maanden. Voor Frankrijk 10 fr. 50 'sjaars. 8 32 5 00 5 50 1 50 1 7G 75 A 16 00 21 aug. 21 aug. 32 A 19 66 00 A 00 00 •116 A 11 66 00 A 50 a 00 a 26 a 54 A ■v A 00 A 29 00 00 a 28 00 00 A 26 00 00 a 54 A 72 A

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 1