V A ft V E im ft E I1 a VEURNE 2 SEPfEMBER D£ KWESTIE DER KERKHOVEN. ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1865. I JO 50 >0 00 7 50 a 20 00 I a 00 00 a 11 82 0 82 5 00 6 25 1 50 1 81 a 17 60 a a a a a a a a a a a “«S'- Prijs van a a 29 00 a 28 00 a 26 00 a 17 00 li 15 00 a 27 00 door den burgeroorlog veroorzaakt, doel zuchtigcn hem eene koord rond den hals i en hem onder het geluid van trom mel en fluit door de stralen des dorps sleurden, terwijl zij duizende scheldwoor den tegen hem uitbraakten en het lijk met slagen overlaadden; vervolgens hingen zij hem met de voeten op; zij openden hem den buik, trokken het hart, de lever en de ingewanden uit welke zij stoetsgewijs droe gen en sneden het lichaam in stukken. Laat ons nóg tol laatste voorbeeld van die barbaarsche dweepzucht een leit aan balen dat op een tijdstip gebeurde zeer digi bij ons. In 1790, trok te Brussel eene pro cessie van capucijncn voorbij. Een jonge ling genaamd Van Kriekingen, weigerde zijnen hoed ai te nemen en zich te knielen. Onmiddelijk val men hem vast, men legt hem op eenen blok die zich daar bij toéval bevond en men zaagt hem hel hoofd van den romp, terwijl de processie haren weg voorlzet. Daarna bond men eene koord onder de oksels van het onthoofd lijk, dat door hetgrauw achter de processie gesleept werd, zonder dat de monikken zich legen dien bloedigen lijkdienst verzetten... Wij willen hier het proces der religie zelve niet maken en bcweeren dat zij ver antwoordelijk is voor al die gruwelen. Maar het misbruik en de overdrevenheid der beste dingen leidt tol hel kwaad. Ten andere de katholieke kerk kan niet ontkennen dat zij de middeleeuwen heeft bezield, en een barer vurigste verdedigers .1/. Veuillot heeft den lof der Inkivisitie geschreven. Wat waren dan de gedachten die ditwoe- dende volk bezielden dat zich op onmagtige lijken aan daden van wilde barbaarschheid overgal? Wie dan had aan die blinde en onwetende dweepzuchtigen geleerd dat de ketters een vervloekt ras waren, dat men hunne aanraking als eene pest moest vluch ten, en na hunne dood hunne lijken op den mesthoop werpen? Wie komt heden nog te midden der be schaving der XIX* eeuw beproeven om de oyerdraagzame overleveringen der middel eeuwen te doen herleven, tegen de broe derlijkheid des grafs protesteren, en de aseb van echtgenooten, van magen en vrienden van elkander afscheiden?.... Wie hitst hel volksvooroordeel op; wie zaait de tweedragl onder de burgers; en wie ver stijft liet Hart en doodt de gevoelens van menschlievendheid bij diegenen die noch de onwélendheid noch het gebrek aan op voeding lol vcrschooning hebben, om hun zooverre te brengen dat zij de laatste pligten weigeren aan diegenen op wiens vriend schap zij zich weleer beroemden?.... Dat de lezer zelf beslisse. algemecne Tijdingen, Marktprijzen week. N/ gelegd, vóór zij haren laaislcn snik had gegeven ennog half levend rond gesleurd. Te Douanen werd eeheHeeHijko- vrouwv gelijk de andeécn gesleurd',,Mèa-na de hals- rechfing werd haar lichaam door het grauw in stukken gescheurd. De leerlïn- GEN DER JESUITEN SPEELDEN DRÏJ DAGEN LANG MET DIE TREURIGE OVERBLIJFSELS Is het genoeg?^..- Zullen wij hier nog bij voegen dal in 1749, in Provence, een hervormde werd ontgraven, dat dweep- POLITIEK OVERZICHT. De fransche Monileur kondigt de benoe ming af der meiers in een groot getal de partementen. Alhoewel over hel algemeen het gouvernement zijnen keus gevestigd heeft op mannen, uit de laatste gemeente- kiezingen gesproten, zoo als de staatsmi nister, de heer Bonhei, het voornemen had uitgedrukt, is liet getal uitzonderingen echter groot genoeg, om vast te stellen, dat het gouvernement‘Tan zijne Volmacht niet wilt afzien om de hoofden der ge meente buiten de gemeenteraad te kiezen. Een telegram uit Lóndcn beweert den inhóud te kennen der geheime artikelen van de Conventie van Gastein. Het verze kerd dat Oostenryk zich verbonden heeft om jegens den prins wan Augustenborg eene strenge waakzaamheid liitte'i oefenen en om, mits eene nieuweschadeloosslelling géld, zijn recht van ihedeb’fezitlhig op HoïstCin af te staan. In ruiling zou Pi llis sen aan den Bondsraad van Frankfort voor- rdige bezittingen te’« waarborgen. i weinig gqtyofaaujicl.be- zulke zonderlinge'artikelen liech- Iliad voor Annoncen, LandboUwnieutvs, politieke en Een Nummer, en een Supplement op half blad, per gemeld blad nog de grootere gevaren uit- I sloegen schijnen, die uit eenen oorlog met den 1 vreemde zouden voortvloeijen. In het Zuiden blijft de toestand overigens altijd zeer netelig. De aanhangers der sla vernij kunnen zich aan hunne nederlaag niet gewennen en in vele plaatsen trachten zij hun overwicht te hernemen en hunne grondbeginselen te doen gelden. De krijgs macht heeft dus daar nog veel te doen. Eene telegrafische depcche uit Bio-Ja- neiro deelt tijdingen mede van hel oorlogs; looneel, natuurlijk gunstiger aan Brazilië dan aan Paraguay. Van eenen anderen kant zijn er te Parys over de verbondene troepen geruchten in omloop, die hunnen toestand als zeer netelig afschetsen. Het is moeijelijk om tusschen lijdingen, die zoo zeer met elkander in strijd zijn en langs verschillende wegen zijn toegekomen, de waarheid te ontdekken. Hel voorzichtigste is dus nadere inlichtingen af te wachten. De pakketboot la Seine is te Southamp ton aangekomen met tijdingen uit West- Indie. Onder de passagiers bevond zich de heer Benjamin, die deel heelt gemaakt van het zuidelijk gouvernement. De omwente ling ontwikkelt zich in Peru. De opstande lingen bevinden zich nabij Lima. Laat ons nog'ccnige feiten aanhalen: Ineen Premonstratenzerklooster bevond zich een oud kapitein van edelen bloede, die om zijne oude dagen in rust te kunnen slijten, zich katholiek had verklaard, maar, toen de dood naderde, do sakramenten weigerde. Men wierp hem in dénvuilnis- put des gevangs en men liet hem daar in den modder terwijl men zijn proces voort- zette. Eindelijk sleurde men hem volgens de ordonnancie. De beul had afschrik van die strafuitvoeringen en wildé ér zich door de vlucht aan onttrekken, maar men deed hem terug keeren, hem met de pijniging bedreigende. i Te Dijon werd eene vrouw op de horde i. SGliadeloosheJstellen voor de lasten, welke die provincie gedurende den laatsten oor log heeft gedragen. De lijdingen uitKanada melden dat het kanadeesch gouvernement besloten heeft de vraagstukken van konfederatie, van spoorwegen en van maatregelen voor de verdediging van het land tot het aanstaande jaar te verschuiven. De onrust, die de hou ding der Vereenigde-Staten in de engel- selte,bezittingen had doen ontstaan, schijnt dus voor heb oogenblik gestild. De tijdin gen uit die stalen zijn overigens vredelie vend. Een dagblad van New-York, de Com mercial Chroniélé, \n dé financiële wereld zeer verspreid, dringt levendig aan, opdat die staatkunde streng zou worden nageko men., Na de kwalen herinnerd le hebben, aan den handel der Vereenigde-Staten en llandelzaken. in góld, zijn recht va» medebbzilling op Hoistcin af te staan. In ruiling zou Pruis- sen aan den Bondsraad van Frankfort voor stellen om aan Ooslenryk alle zijne tegen woordige bezittingen te waarborgen. Wij kunnen weinig gelpof aan hel be slaan van zulke zonderlinge artikelen hech ten en houden die enkel voor veronder- stellingen. De deensche Bigsraad is maandag in naam van den koning door den voorzitter van den ministerraad geópéhd ^óworden. Het gouvernement heeft zich bepaald bij het weder voorstelle.n van het ontwerp van grondwettelijke hervormingen, zoo als het uit de beraadslaging dey eerste kamer is gekomen, zonder er eene der wijzigingen in te brengen, door de oppositie voorge steld. Ten zelfden tijde heeft de minister de aanstaande voordracht aangekondigd van een wetsontwerp, bestemd om Jutland 2071 ADVERTENT Voor stad 'J- a. ■J 00 3 00 2 63 5 60 10 Oü '0 00 O 00 O 00 a a a a a a a a worden blad Ooststraat, van bet rijk. Voor buiten, vri aug. 5 50 2 72 I 81 a 30 00' 105 kil. a 105 50 a 84 50 J fr. mg. insclirijving, BETAALBAAR VOOROP: 6 franks ’s jaars. 3 fr. 25', 6 irinnnden. I fr. 75. 3 maanden. 7 franks ’s jaars. ■ac.litvrij: ,3 fr. 75 6 maanden. 2 fr.25 3 maanden. Voor frankrijk 16 fr. 50 'sjaars. VERVOLG. Men abonneert zich op het bureel van liet N.' 33, tc Veurne, en op al de postkan looren Insertion, löcentini'en den drukregel Een afzonderlijk nummer 20 c.’, bet supplement 15 c.* Alle aflichen, bij de uitgevers van dit blad gedrukt, etmaal onvergeld in hetzelve geplaatst. Brieven en geld vrachtvrij toe te zenden. 8 aug. 1.1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 1