Zaterdag ie september isos. V AM V E U R M E 1 VEURNE 16 SEPTEMBER. u N.1' 2073. oo Tijdingen nit Mexiko, van 2 september, langs New-York aangekomen, zijn een wei nig beter dan die, met de voorgaande aan komsten ontvangen. De keizerlijken had den Hermosilla bezet, en die overwinning opende hun aide wegen van Sonora. Daarbij was het juaritisch leger, onder bevel van Pesquiera, tot den vijand overgcloopen. Wij halen die feiten aan, in afwachting van latere bevestiging. Uit New-York wordt gcmeldt, dat in het proces van Jefferson Davis generaal Butler en de procureur-generaal eene openlijke duidelijk afgeteekende houding zullen aan nemen. Voor hel oogenblik is er geene klerikale gazet meer, die geen vuur en venijn spuwt legen de liberators van Mechelen, die de arme nienschen willen dwingen hunne kinderen naar de school te zenden. Onge lukkige klerikale gazellen, de haat belet hun te zien dat zij zich zei ven op het zwoerd werpen. Hetgeen zij nu hel armbestuur van Mechelen als eene misdaad aanrekenen, rekenden zijeenigeh tijd geleden den pastor van Tongeren als eene eeredaad aan. En waarom dat? Om niets anders dan omdat de pastor van Tongeren van hunne partij is, en dat de leden van het bureel van wel dadigheid van Mechelen tol de’ liberale partij belmoren. Zoo had het Journal tic Bruxelles; korten lijd geleden geen lof genoeg voor M.‘ den gouverneur van Limburg, dieals een riavol- 59/ EEN OUD LIEDJE. De liberalen zijn legen den godsdienst! zij wil Ion de religie in het slijk versmachten is het geliefkoosd liedjen van de klerikalen. Zij zingen het ten allen stonde en op alle toonen en zoeken, maar te vergeefs, het aan de nienschen wijs te maken. Wat vooral merkweerdig en vermakelijk is, is dat zij hel meest schreeuwen wanneer men hunnen winkel aanraakt. Wanneer men van S.1 Pieterspenning spreekt of van Salettewater, enz., o dan roepen zij moord en brand, en die goddelooze liberalen, die brigands, die.... ik weet niet wat al, willen den Godsdienst ten onderen helpen. Onnoozelen en blinden die niet zien dat juist hun geschreeuw, de menschen de oogen over hunne rekening moeten doen openen. Even als llarpagon van Molière roepen zij het meest wanneer men hunne geldkas aanraakt. Alsof de Godsdienst van Kristus, die schoone en verhevene leering van den God- dclijken Meester wel iets gemeens zou ge had hebben met het geld Zij gaan rond voor St. Pieterspenning om den Paus, zeggen zij, ter hulp te komen! Waarom beeft hij het noodig, is het om zijne soldaten te betalen, of is het misschien om zijn rijtuig te herstellen? Onfce lezers weten misschien niet, dat het galarijtuig van dch Paus, dat niet zes prachtigè peerden is bespannen, meer dan 1 millioèri fl anken gekost heeft, en dat tot zelfs de wielen van hetzelve in goud zijn. Ook wilde paus Leo XII nooit in hetzelve klimmen, zeggende dat het onweerdig was van d’apostelen van Kristus!.... Men ziet dat er een oneindig groot ver schil is tusschen den Goddelijken Meester, die zijn intrede in Jerusalenrop eenen ezel deed en zijnen vertegenwoordiger die zich in een gouden rijtuig doel vervoeren. POLITIEK OVERZICHT. De wederzijdschc bezoeken van het fran- sche en het spaansche hof zijn zeer kort geweest. Keizer Napoleon is maar weinige uren te Sint Sebasliaan gebleven, en ook de bijeenkomst te Biarritz heeft niet langer geduurd. De koningin van Spanje, zegt de fransebe Monileur, in den namiddag om drie uur aangekomen, is des avonds om 10 uur vertrokken. Het spreekt van zelf dat het onthaal schitterend is geweest. De Débatte van Weenen verzekert dal de twee mogendheden, die bet verdrag van Gastein-Salzburg onderleekend hebben, zich in een bijzonder protokol hebben ver bonden om de onderhaiidelingen voort te zetten, met het oog op eene definitieve op lossing der zaak van de hertogdommen. Van nu af aan mag men het vraagstuk der herinrichting van llongarië binnen zijne oude grenzen als opgelost beschouwen. Het decreet waarbij de oude Landdag van Zeven bergen wordt ontbonden, en de nieuwe op 19 november bijeengeroepen wordt, luidt uitdrukkelijk, dal de beraadslagingen dier vergadering uilsluitelijk voor doel zullen hebben de vereeniging van dit land met de kroon van Hongarie. Men weet dat het pruisisch gouvernement de ongelukkige gedachte heeft gehad voor de rechtbanken, in weerwil den formeelen tekst der grondwet, de leden van de kamer der afgevaardigden te vervolgen, die de hevigste aanvallen gedurende de laatste sessie er tegen hadden uilgebracht. Zeven tien afgevaardigden waren uil dien hoofde voor de rechtbank van Mohringen gedag vaard, die hen allen heeft vrijgesproken. Verscheide onder hen hadden geweigerd te verschijnen. Spanje is op nieuw in volle ministeriëele crisis. Ten gevolge van een verschil van gevoelen, tusschen koningin Isabella en haren minister van buitenlandsche zaken ontslaan, ter gelegenheid van het antwoord, den markies de Tagliacarne, gezant van Italië, bij de overhandiging zijner geloofs brieven toegestuurd, heeft de heer Bermu- dezde Gastro geloofd zijn ontslag te moeten geven. Dit ontslag is door de koningin aan- veerd geworden, doch daar de aftreding van het kabinet, of zelfs enkel die van den minister van buitenlandsche zaken, op het oogenblik dat keizer Napoleon te S.1 Sebas- tiano ging aankomen, een zeer slecht uit werksel zou hebben doen ontstaan, hebben de heer Bermudez en zijne collega* er in toegestemd om op hunne post te blijven. De' crisis zal dus maar hare ontknooping hebben, na liet bof te Madrid zal terug gekeerd zijn. Blad voor Annoncen, Landbouwnieuws, politieke en algemeene Tijdingen, Marktprijzen en llandelzuken. Een Nummer, en een Supplement op half blad, per week. 00 a 21 00 a 50 a 32 a 25 a 00 a 26 a 09 a 5 25 2 76 1 83 00 a 30 00 p. IO:> kil. 00 a 195 50 50 a 85 00 5-50 lr. Allo toe, werkman, 25 centimen als Tu belieft! Gij zwoegt van ’s morgens vroeg tot’s avonds iaat om een daghuur te ver dienen voor uwe vrouw en kinderen, ’t Is waar, gij hebt uw zuur gewonnen geld noodig, maar er is wat goud van een wiel der voltuur van den Paus afgevallen: werk man, 25 centimen als ’tu belieft!..-... Als men dan spreekt van O. L. Vrouw van Salettc, dan is men ook een goddeloózen. En nogthans weten zij zeer wel, dat juffer De Lamarlière, die de rol van O. I.. Vrouw in hel zoogezegd mirakel van Saletie speelde, uit dien hoofde tot twee jaar ge vang is veroordeeld geworden. Niettemin blijft hel Salette beeld in onze kerken, en men gaal rond om karitaten voor hetzelve, en die durft zeggen dat dit eene exploitatie is, is een ketter. 0 wat zijn wij toch oneindig ver geko men van die edele en grootsebe grondbe ginselen van den Meester! Kristus onderwees de nederigheid en de ootmoedigheid, en zij zijn hoogmoedig en trolsch; Hij was zachtmoedigen prak dezachtmoe- digheid aan; zij zijn grammoedig en boos; Hij vergaf hel ongelijk hem aangedaan, en zij verwenschen en vermaledijden deze die anders durven denken dan zij, en ver volgen ze zelfs na hunne dood; Kristus was arm en prak de arptoede aan, zij zijn rijk en zoeken alle middelen uit om rijkdommen en schatten bij een te verzamelen en op een te stapelen; En wanneer men deze waarheden zegt, die nogthans iedereen klaarblijkelijk ter oog springen, is men goddeloos en men wilt den Godsdienst vernietigen, zeggen de klerikalen ft. 8 sept. J AAK. ADVERTENTIË-BLA Voor stad 00 00 00 71 29 B9 40 25 iP 14 16 7-4 83 DO 38 41 30 90 20 lu JO n Zoon 98 20 26 27 blad Ooslstraat, van het rijk. Voor buiten, v 0 00 0 00 2 93 I sept. 72 a 00 a a 25 a 00Ja 116 1 1 sept. Prijs van KLERIKAAL WIT EN ZWART. 48 a 80 a DO a 50 a 30 a 37 a 57 a 70 a 25 a 50 a 33 a 5 sepl. inschrijving, BETAALBAAR VOOROP: 6 franks ’s jaars. 3 Ir. 25, 6 maanden. I fr. 75. 3 maandenj 7 franks ’s jaars. rachlvrij: 3 fr. 75 6 maanden. 2 fr.25 3 maanden. Voor Frankrijk 16 fr. 50 ’s jaars. 11 82 7 66 •4 50 5 15 1 54 2 27 50 a 18 00 11 sepl. Men abonneert zich op het bureel van het N." 33, te Veurne, en op al de postkantooren Insertion, 15cenlinten den drukregel. Een afzonderlijk nummer 20 c.‘, het supplement 15 c.‘ Alle aflichen, bij de uitgevers van dit blad gedrukt, worden Éénmaal onvergeld in hetzelve geplaatst. Brieven en geld vrachtvrij toe te zenden. 9 sept. 25 75 8 sept. a 30 00 a 00 00 A 30 50 a a a a 00 00 a 00 00 a A A 00 a a a a a A 50 a 29 00 00 a 27 50 00 a 26 50 50 a 16 50 90 a 15 00 00 a 27 50 50 a 63 a 7’) <1

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 1