VAN VEURA'E 'j VEURNE 23 SEPTEMBER. N.r 20*74. JAAR. Een Nummer, - V o sept. Moest men de katholijke bladeren van ons land gélooven, dan zijn er geen groolcre voorstanders van het onderwijs en van de t, on het is eene overgeefelijke lastering van bun te durven beschuldigen de menschen in de onwetendheid te willen houden. Dat hunne betuigingen van liefde voor het onderwijs van het volk wederom al oogenverblinding is, behoeft niet gezegd te worden. Wij willen er nochtans nog eenige bewijzen van aan onze lezers geven. in ons nummer van zaterdag lest, heeft men gezien hoe de katholijke drukpers, met alle de de hevigheid van hare heilige verontwaardiging, het weldaadsbureel van Mechelen op den hals valt om dal dit be sloten heeft allen onderstand te weigeren aan de arme menschen die hunne kinderen naar de school niet zenden. Het besluit van het weldaadsbureel van Mechelen, is hetzelve dat over eenigen tijd door den pastor van Tongeren genomen werd. Dan hadden de katholijken geene lofzangen genoeg om de schoone daad van den pastor van Tongeren te bezingen; nu hebben zij scheldwoorden en vermaledij- dingen te kort, om de leden van hel wel daadsbureel van Mechelen toe te slingeren, die om deze te verdienen, och Heer! geen ander misdaad bedreven hebben dan juist de eigenste en zelfde daad van den pastor van Tongeren. En zoo zijn zij altijd: een kalholijk zal iets verrichten ten voordeele of ten nadeele dit is hun gelijk van het algemeen welzijn, hij wordt door alle de klerikale organen bewierrookt en in den hemel ge- 50.e gentlijk dat er geen bezwaar zou in be slaan om het af te Schaffen. Weinig belangrijke schermutselingen hebben in de omstreken van Matamoras plaats gehad, in welke de keizerlijke troe pen de nederlaag zouden gehad hebben. Een bal heeft te Matamoras plaats gegrepen, aan welken noorderlijke officieren hebben deel genomen. De noorderlijke generaal Stille heeft oenen dronk voorgcsleld aan keizer Maximiliacn. Men meldt uil Dublyn dat er voortdurend aanhoudingen in die stad en in de provin ciën van Ierland worden gedaan. De aan gehoudene personen zijn beschuldigd van het schelmstuk van hoog verraad. De be volking heeft betoogingen ten gunste der gevangenen gedaan. De ruslheerscht overi- o O «J geus op al de punten van Ierland. ZATERDAG 25 SEPTEMBER 18(55. Iliad voor Annoncen, Landbouwnieuivs, politieke en Een Nummer, en een Supplement op half blad 5 oo 3 09 1 90 dragen. Een liberaal zal eenigen tijd daarna dezelfde goede daad ten voordeele van hel gemeene best uitwerken, o, dan zullen zij hem allen te gelijk op het lijf vallen en geen steenen genoeg kunnen verzamelen om ze hem toe te werpen. Dat is de logiek van die mannen! Nu, om een staal van hunne groote liefde voor het onderwijs en de wetenschap te geven, zullen wij onze lezers hier een klein uitlrek doen zien van een artikel dat over eenigen tijd te lezen stond in hel fransch dagbladle Monde, hetwelk voor den chef der klerikale gazetten aanzien wordt- Zie hier: Mistrouwt uoverdo onwetendheid niet, zij is niet te vreczcn; de voordragl he rt hoort haar niet toe, en dit is haar gebrek en hare verdienste. Mistrouwt u van de wetenschap. Ik ken hare menigvuldige misdaden niet en kan ze u niet allen bo rt kond maken. Ja, doktoren, filosofen, taal- kundigen, romanschrijvers en letterkun- digen, leggen er zich met woede aan toe, om aan het volk zijnen God, zijne ziel, zijn geweten, de ware vreugden van dit leven en de onsterfelijke hoop der dood te ontnemen. Zij breken stuk voor stuk de banieren van hel schelmstuk af; zij openen eene groote poort voor de slechte driften. De geleerde, ik ken geen blin- dore menschen dan die! zij doen hel kwaad dikwijls zonder het te weten, zeu rt der het te willen noch te gclooven. De wetenschap is zeer plichtig; waarom dan baar zoo verheerlijken? Er moet dus wel een dag komen dat God en hel volk baar zal straffen. Ziel daar wat een fransch ultramon- laanschblad schrijft over de wetenschap. Overouds, waren slechts de monikken en kerkvoogden geleerd, zoo dat er dan ook geen blindere menschen le vinden waren dan die! Maar daar ligt den knoop niet vast. De geleerdheid, volgens die mannen, is slecht en verwekt kwaad wanneer zij bij anderen dan bij hun bestaat. Zij mogen geleerd zijn, maar de andere menschen moeten onwe tend blijven, om dal zij deze dos te beter bij den neus zouden kunnen geleiden. De geleerdheid is plichtig, ja, van de menschen de oogen te openen; van hun aan te tóonen dat de klerikalen sedert eeuwen niets anders betrachten dan de overheersching over degansche wereld; De zoo moeijelijk opgerichte stellaadje die zij stuk voor stuk bijeenverzameld hadden om hunne heerschzucht te doen zegepralen, wordt door de wetenschap langzaam ver nield, daarom is deze plichtig. De geleerdheid,in plaats van aan het volk algemeene Tijdingen, Marktprijzen per week. POLITIEK OVERZICHT. Te Parys wordt er voortdurend gesproken over vrijzinnige hervormingen. Volgens die geruchten zon de keizer een wezenlijken parlementairen staatsaanslag bereiden, de drukpers zou hare banden zien vallen, het recht van vereeniging zou hersteld worden en hervormingen in de wetgevende wer kingen gebracht zouden aan de ministers het vermogen terug geven om hunne bttd- jetlcn le verdedigen; eindelijk, die hervor mingen zouden gepaard gaan met eene be- drijviger buitenlandsche staatkunde, waar van do-strekking zou beantwoorden aan die, welke Pruissen veropenbaart. De naam van den heer Ollivier blijft natuurlijk aan al die nieuwe hervormingen gemengd, en hij zou het hoofd van dit nieuw en karakteristiek kabinet worden, dat de eerste akte dier groote verandering zou daarstellen. Het kan niet meer geloochend worden, dal Frankryk en Engeland in gemeenzaam overleg in de zaak der hertogdommen van de Elve gehandeld hebben; de engelsche minister, graal Russell, en de Iransche «vuiaiiiuuL-i» van uct uuuerwijs en vai minister, de heer Drouyn de Lhuys, hebben wetenschap, dan de heeren klerikalen dezelfde beweegredenen, dezelfde grond- 1 beginselen ingeroepen, om de staatkunde van Pruissen en Oostenryk le laken, name lijk den eerbied voor het recht der ver dragen en den wil der bevolkingen. Men weet dat de Paus geweigerd had om koning Victor-Emmanuel peter te laten k zijn van den zoon, die den koning van Portegaal geboren is. Volgens men nu uil Lissabon schrijft, zou die weigering zich niet op den grootvader van den nieuw ge boren, maar ook op zijn moederlijken oom, prins Amedeus zelve, uitgeslrekt hebben. Het zou enkel na die twee proeven ge weest zijn, dat koning dom Louis aan keizer Napoleon zou gevraagd hebben om zijn kind over de doopvont le houden. Men meldt uil Weenen, dat een keizerlijk decreet van 25 november de verschillende landdagen der monarchie bijeenroept. Het keizerlijk decreet, waarbij de landdag van Hongariö wordt bijeengeroepen, is nog niet afgekondigd; een blad' van Weenen gelooft dat die landdag op 10 december zal bijeengeroepen worden. L’il Florencië wordt gemeld, dat een ver slag van den minister van het openbaar onderwijs nopens het onderwijs in llalien door de geestelijke corporation gegeven, vastsleltdat het getal dier instellingen zeer Aanzienlijk is. De minister komt tot het he ruit, dat het openbaar onderwijs, hetwelk 7 Segeven wordt, niet gelijkvormig is aan e nedendaagsche denkbeelden, en gevol- en Handelzaken. sept. a 00 00 sept. Voor stad 17 25 41 50 rtumfnrt-. jtu» loon. a a a a a a a a a a a *ept 00 00 00 00 sepl. 30 25 00 00 28 75 0 00 2 90 3 15 sept. blad Ooslstrnat, van liet tijk. a A a a 000 Prijs van DE LIEFDE DEH KLERIKALEN VOOR HET ONDERWIJS. IIIVII1TIATIE-BLA i a 36 00 i 4 27 00 I a 30 00 u 28 00 i a 26 00 I a 17 00 I a 12 00 I i. 27 00 I a I a I a inschrijving, BETAALBAAR VOOROP: 6 franks ’s jaars. 3 fr. 25, 6 maanden. 1 fr. 75. 8 maanden. (7 franks ’s jaars. Voor buiteii, vrachtvrij: 3 fr. 75 6 maanden. 2 fr.25 3 maanden. Voor Frankrijk 16 fr. R0 ’s jaars. i A 25 00 105 kil. I a 108 00 i a 89 50 >0 fr. sepl. Meti abonneert zich op het bureel van hel N.’ 33, te Veurne, en op al de postkantooreu Insertion, IScenlimen den drukregel. Een afzonderlijk nummer 20 e.‘, hel supplement 15 c.’ Alle afhellen, bij de uitgevers van dil blad gedrukt, worden éénmaal ö.nvcrgeld in hetzelve geplaatst. Brieven en geld vrachtvrij toe te zenden.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 1