F r Algemeene Tijdingen. X, i l eenengrammoedigen, onverdraagzamen en toornigen God aan te toonen, zoo als zij hem aangegeven hadden, toont hem aan als een God van vrede, verdraagzaamheid en zachtmoedigheid, die alle de menschen zonder onderscheid als zijne kinderen aan ziet. De geleerdheid, in een woord, belet hun de volkeren te misleiden, en hun alles wijs te maken wat zij willen; daarom zijn zij tegen het onderwijs, tegen de weten schap. Nochtans zullen zij u verzekeren dat het onderwijs geen grootere voorstanders heeft dan de klerikalen. stand van ons hoornvee zeer voldoende is Tot nu hebben zich geen voorteekens vai den schrikkelijken geessel die in Engelan en Heiland woedt, in ons arrondisst ment voorgedaan, waarvan den veekwee een der voornaamste rijkdommen uitmaakt Wij zullen, bij voortduring, onze lezer met den gezondheidstoestand van het ve in onze omstreken, bekend houden. Wij hebben op nieuw een klaarblijkelijk bewijs te bestatigen, van den diepen haat dat onze ministers de kalholijke religie toedragen, wanteen koninglijk besluit van 12 september, staat op nieuw eene som van fr.' 39,808-35 c.“ toe, voor herstelling van kerken. Deze som is verdeeld als volgt: Fr.’ 1500 aan de kerkfabriek van Grin- berghen, voor herstellingswerken aan de kerk; 2500 aan de kerkfabrijk van O. L. V. te Poperinghe, voor id.; 2000 aan de kerkfabrijk van Sint-Jan, te Poperinghe, id.; 8000 aan S.‘ Maartenskerk, te Yper, id.; 8000 aan de kerk van Huy, id; 2958-55 aan de kerk van Celle (Namen); 5850 aan de kerk van Malonne (Namen); 4200 aan S.‘ Albinskerk te Namen; 7000 aan de kerk van Walcourt. t Is schrikkelijk, niet waar, en waardig van die goddeloozen, van die ketters, van die liberalen in een woord, die alles uit zoeken, alle pogingen aanwenden om den Godsdienst in het slijk te versmachten! Wij hebben daar zoo even het verslag ontvangen van den heer Henri Desmet, rijksveearts te Veurne. Wij lezen in hetzelve, met genoegen, dat den gezond heidstoe- Door wie en waarom? Door den staatsraad, op het voorstel der sektie van wetgeving: De sektie heeft gedacht dat de vergunning (la permission) van de kerkhoven Ie wijden, de katholijken alleen eigenaars der begrafe- nis plaatsen zon maken, en strijdig zou zijn MET HET STELSEL VAN VERDRAAGZAAMHEID DOOR ONZE WETTEN DAARGESTELD DAT GELIJ- KELIJK ALLE EEREDIENSTEN BESCHERMT. Zij heeft integendeel gedacht, dat men moest verklaren dat de kerkhoven aan geenen ceredienst uitsluilelijk toebehoorden, dat zij gemeente-eigendom waren, en alleen aan het toezicht des bestuurs onderwor- pen. Nogthans daar de kalholijke religie eischt dat men in de gewijde aarde begraven worde, mogen de priesters dier religie ieder graf bij iedere beaardiging wijden. Do sektie heeft gedacht dat er geen ander middel bestond om de godvrucht te voldoen, zonder de krakeelen der verschillige eere- n diensten weder te doen ontstaan. Die aanhaling bevat in zich gansch den geest in den welken het dekreet van 25 prairial jaar XII werd opgesteld. Uit bovenstaande en vorige artikels, heeft men het ter oogspringend bewijs van de onbillijkheid der eischen van de katho lijken, en op welke valsche grondstelsels hunne beweeringen gegrond staan. Zij zoeken dus slechts, door hun geschreeuw, de gemoederen op te hitsen, de twijfel moedige gewetens te verschrikken, en al dus vrees en onrust te veroorzaken. Deeeredienst was nauwelijks hersteld, zoo vervolgde de priester Prompsault, wel ken wij gretig aanbalen omdat hij bij de katholijken gezag maakt, de eeredienst was nauwelijks hersteld, toen gansch Parys in rep en roer werd gesteld door de weigering van den pastor van Sint Rochusvan in zijne kerk het lichaam eener actrice van het opera, gestorven zonder de hulp der religie, te ontvangen. Dekunst- spelers deden hun beklag aan den eersten konsul, die het gedrag van den pastor ten hoogsten afkeurde, en een oogenblik het inzicht had hem te doen aanhouden. De aartsbisschop, aan wien Portalès schreef (brief van den 25 vend, jaar XI) veroor- deelde hem om drij maanden in het seminarie te verblijven, en alles werd wederom rustig. De daad door den pastor van S.‘ Rochus daargesleld was slechts de toepassing der grondbeginsels welke de geestelijkheid om- trentdit tijdstip trachtte te doen herkennen. De geestelijkheid hield inderdaad staan ge lijk zij het heden nog beweert, dal de kerk hoven aan haar gezag onderworpen waren, en dat de beaardiging eene godsdienstige daad zaak was; dat het haar bijgevolg vrijstond uit hare kerkhoven te verstoolen degenen die geene katholijken waren. Het gouver nement veroordeelde niet alleen in alle punten de eischen der geestelijkheid in die materie, maar men ziet zelfs dal het veel verder ging, met den aartsbisschop van Parys te dwingen zijnen onderhoorigen te berispen die niets anders gedaan had dan den toegang der kerk te weigeren aan eene vrouw zonder de sakramenten overleden, weigering die volgens ons nogtans geheel wel te verrechtvaardigen is. Om aan de eischen der geestelijkheid te antwoorden, zond het gouvernement oenen omzendbrief uit, dragende de dagteekening van 15 brumaire jaar XI. Die omzendbrief begint met te herinneren dat in de oude gebruiken der kerk, er twee slach van wei geringen van begraving bestonden: wan neer zij de solemnele begraving weigerde, had de beaardiging in het gemeen kerkhof plaats doch zonder aanbod in de kerk, zonder begeleiding van den priester: wan neer zij de begraving in de heilige plaats weigerde, was het lijk uit het gemeen kerk hof gebannen. Dit was het oud regiem. In het nieuw regiem, zegt het gouverne- ment des consuls, zijn de kerkhoven aan het kerkelijk gezag niet meer onderwor- pen; zij behooren aan de gemeenten toe en zijn onder de bewaking der gemeen- telijkeoverheid geplaatst. De beaardiging is een burgerlijke akt geworden; de wei- gering van begraving in de heilige plaats >-> (’t is te zeggen in liet gemeen kerkhof) v kan geene plaats meer hebben. De eerste consul herhaalt nog eindelijk dat de begra ving in het gemeen kerkhof van rechtswege bestaat. Die diskussien nopens een zoo netelig punt en dat zulke kiesche gevoelens aan raakte, noopten den eersten consul om door zijnen minister een ontwerp van de- kreettedoen opmaken, ten einde de policie der kerkhoven voor goed te regelen. De oorspronkelijke tekst van dit dekreet is verloren. Maar wij bezitten het verslag van den graaf van Scgur, lid der sektie van wet geving des staatsraads. Daarin leest men dat de minister toeliet de kerkhoven te wij den (permettait de benir les cimetières.) Het ontwerp loste dus de kwestie op; een artikel onder andere stond aan de kerk het recht af de kerkhoven te wijden. De schikking treft men niet meer aan in het dekreet van het jaar XII; zij is dan ingetrokken geweest. jV:'. I F I OPENING DER KAMERS. Men verzekert dat de bijeenroeping der Ka me dit jaar eenigen tijd vroeger zal plaats hebben da het tijdstip door de grondwet bepaald. Men spreekt van den 17 October. Er ton geen troonrede zijn. De koning zou het najaar op zijne villa te Core gaan overbrengen en eenigen tijd te Diizza verblijve NIEUWE VERVOLGING VAN DEN GODSDIENST. RUNDERPEST. Het schijnt dat men alhier ile diefte aan het da orde wilt brengen. Verledene week heeft men v eene arme fruilverkoopsler, eene som van 25 frti ken, dat de goede vrouw met moeite had weten bijt te brengen, gestolen. Woensdag avond heeft men poogd in den kelder te breken van den heer 1’. K lemaii, waarschijnelijk om langs daar in het huis geraken. Do heer Kestenian had juist eene aanziet lijke som gelds in huize, waarmede hij ’s anderd: naar Londen moest vertrekken. De politic is op zo> Den 15 dezer zijn twee huisjes te Nieucappel bewoond door Eug. de Flou en P. Houplcn, af| brand. Dit is veroorzaakt door de onvoorzichtighi van een kind, dat mot vuur gespeeld had. Die won gen behoorden aan het bureel van weldadigheid d gemeente; zij waren niet verzekerd. Er is voor 1050 schade. Men schrijft uit Oostende, den 18 september: De koning heeft ons verlaten; 'L. M. is heden drie uur vertrokken. Tegenstrijdig aan wat voor aankomst heeft plaats gehad, is het vertrek van om vorst van eene ofliciëelo plechtigheid vergezeld weest. Do koning had hiertoe het verlangen uit drukt, en de burgerlijke- en krijsoverheden wat verwittigd geworden. Geheel de stad wist het, en op gemeld uur wa Oöstendenaars en vreemdelingen in de nabijheid i statie te been. De troepen der bezetting waren in v kant op de statieplaats geschaard. Om drie uur t eenige minuten is L. M. aangekomen, in uniform luitenant-generaal, vergezeld van de officieren zijn huis, en aanstonds werd hl) begroet door de 1 haalde geroepen van Leve de koning Die toejuichingen wtèrgalmden met niet t kracht wanneer de koning, na de troepen in oog schouw genomen te hebben, afscheid van de over den nam. Z. M. trad alsdan in de statie, tot aan zijne berl gevolgd door de heeren J. Van Iseghetn, burgemee der stad; Van Cuyl enCh. Van Iseghetn, schepen; lonel Bergenhaus, plaatscommandant, kolonel Vit van hot 8' linie, te Oostende in bezetting, maj Poplimont, insgelijks van het 8', de majoor-comn dant der genie Trumper, kapitein Freytnan, c mandant der tweede batterij geschut te Ooste E. de Brouwer, majoor der burgerwacht, de sche kapitein Petit, de kapitein der genie Van den gaarde, Crcpin, ingenieur van bruggen en wegen een groot getal andere personen. Aleer te vertrekken heeft de koning den pk commandant over tie goede houding der trot van het garnizoen en over hun goed gedrag gi gewcnscht Z. M. had overigens reeds gedurende verblijf te Oostende daarover zijne voldoening kolonel Bergenhaus uitgedrukt. Morgen komen de hertog en de hertogin van DE KWESTIE DER KERKHOVEN. S.de EN LEST ARTIKEL. VERBANNING VAN ROGEARD. Bij koninglijk besluit is er aan den heer Rogcat bevel gegeven geworden binnen de vier en twint uren ons land te verlaten. Men vermoedt dat Rogeai zijne verbanning te wijten heeft aan de uitgave vi een werkje, onderden titel van Pauvre France! ve schenen. Blijkens eene depeche, heeft Rogeard, onder pr teslatie tegen deze handeling der Belgische regerin verklaart dal hij alleen zwichtte voor het geweld. M. Rogeard, schrijver van de propoi de t.abién cn van 1‘auore France, opsteller van de Rice gauch heeft geweigerd het bevel van uitdrijving te voldoe dat hem den 15 dezer door den heer minister v justitie is aangezegd. Bij gevolg is hel hevel, om M. Rogeard met gewe uit het land te drijven, maandag morgend uilgeva.i digd. M. Rogeard is door de politie ten 5 ure naar Noord-statie geleid, en naar Duitsland gestuurd.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 2