VAN VEURNE VEURNE 30 SEPTEMBER. WW De kalholijke drukpers laat geen een ge legenheid voorbij gaan om het liberaal ministerie aan te vallen. Geen maatregel, geen wet, hoe goed zij ook zij, en alhoewel de kalholijken zelfvan hare deugdelijkheid overtuigd zijn, of zij zullen ze afkeuren en bestrijden, en dit om dal zij dooreen libe raal ministerie is voorgesleld geworden. Zoo ais hel van andere maatregelen is geweest, zoo is hel ook met de kadastrale herziening gelegen. De katholijkc drukpers valt dit aan met hare gewoone hevigheid en, daar zal men niet aan twijfelen, met alle do rechtzinnigheid en goede trouw •waarvan zij altijd zulke schitterende bewij zen heeft gegeven. Om over alle die hairklieverij recht te doen, en aan de belastingschuldigen de ware waarheid over die zaak bekend te maken, laten wij hier volgen een artikel uil den Moniteur, dal klaar en duidelijk aanwijst waarom de kadastrale herziening is gedaan geworden, en welken uitslag zij hebben moet. Ziet hoe de Moniteur zich uildrukl: Ter gelegenheid van de uildeeling der bulletins van de gebouwde eigendommen, welke op dit pogenblik in hel Rijk plaats heeft, komen zekere dqgbladen met waar deringen af, welke zoodanig onnauwkeurig zijn, dal hel van belang is de schalpligli- gen op hunne hoede te stellen legen de dwalingen welke die bladen trachten te verspreiden. Het is ongetwijfeld onnoodig nogmaals de ontleding te doen van de wel die de herziening beveelt; alles is ten dezen op zichte door M. den minister van linantien in de Kamer der volksvertegenwoordigers gezegd geweest; wal meer is, de gouver neur van Henegouw heeft, in den laatsten zittijd van den provincialen raad, lezing gegeven van eenen brief van dezen Imogen ambtenaar, door de drukpers overgeno men, en al die overdrijvingen, al die dwa lingen vernietigende. Hel eenigste punt waarop men in dees oogenblik dient aanledringen, is hetgene betreffende het belastbaar inkomen, aan gewezen voor de gebouwde eigendommen. Verscheidene schalpligtigen, de schikkin gen der wet van 1860 en de door het gou vernement gegeven uitleggingen uit het oog verloren hébbende, beelden zich in dal hun schattingsdeel in de grondbelas ting zal verminderd worden in evenredig heid van het belastbaar inkomen. Daar is volstrekt niets van: bet totaal kontingenl blijft hetzelfde; indien hel nieuw belastbaar inkomen vermeerderd is, zoo moet het mare Ie franc, (dat is, zoo veel als elk voor zijn deel moet betalen), noodza kelijk verminderd worden. Dit mare Ie franc (of evenredigheid)isheden9 871/1000 (additionele centime» niet mede begre pen); onderstellende dat hel belastbaar inkomen verdubbeld is, zoo zal dit mare le franc slechts nog 4 953/1000 zijn. tn een voorbeeld, door den Journal de Bruze/fes aangehaald, spreektinen van eenen proprietaris, wiens huis, tol nu toe geschal op 470 fr., thans op 927 geprezen wordt; en men nekt er hel gevolg uit dal de be lasting, heden op fr. 75,20 c. beloopende, moet gcbr.igt worden op fr. 148.52. Hel is onmogelijk eene meerdere misgreep le be gaan. De waarheid is dal deze proprietaris geene 148 fr. 52 c. zal betalen, maar, eene gelijke vermeerdering voor allen aanne mende, zal hij voortdurend 75 fr. 20 c. blijven betalen, omdat het belastbaar in komen verdubbeld zijnde, en het konlin- genl vermeerderende, het mare le franc noodzakelijk zal moeten verminderd wor den tol 4 955/1000, in plaats van 9 871/1000. In andere woorden, de grondeigendom men moeten eene belasting dragen waar van hel cijfer onveranderlijk is; de ver hoog! ng van hel belastbaar inkomen oefent dits geenen invloed uil en kan er geenen uitoefenen! Inderdaad, wal scheelt helden schalpligtigen 100 fr. le betalen op een inkomen van 1000 fr. aan 10 per cent, of kist helpen lenigen, van een derde zijner burgerlijst heeft afgezien. De laatste tijdingen uit Peru luiden dat sedert 10 augusli, de schepen der opstan delingen in het zicht van Callao waren, en dat den 20 hun bevelhebber Montero hel nog niet gepast had geoordeeld de vijand lijkheden te beginnen. De voorzitter Pezet heeft dien lijd benuttigd; hij heeft zich in persoon met de wapening der forten bezig gehouden, onophoudelijk wakende op de uitvoering der maatregelen die hij bevo len had. De Norfolk Virginia Post zegt dat de ge zondheid van den heer Jefferson Davis aan •het afnemen was, en dal daarom de gewezen voorzitter van hel Zuiden uil de kazemat ten, waarin hij was opgesloten, naar eene kamer van Carrol-Halle, in de vesting Monroe is overgebracht. Men meldt uil Bombay dat de bevelen zijn gegeven om bij den terugkeer van den winter de yijandlijkheden in Boutan le hernieuwen. Groole toebereidscls worden met dit doel gedaan. Iliad voor Annoncen, Landbouwnieüws, politieke en Een Nummer, en een Supplement op half blad, per POLITIEK OVERZICHT. De droevige verjaring van 22 september is te Turyn rustiger voorbij gegaan dan men gedacht had. Het gouvernement, dat zich niet vrij van alle verwijt gevoelde, heeft de wijsheid gehad niets aan le trekken, liet einde van den dag echter is gekenmerkt geworden door samenschollingen, die de kreten lieten hooren van: Leve Garibaldi weg Minghelli! Een burger, die de onrust stokers wilde tot bedaren brengen, is met eene dolksteek gedood geworden en de burgerwacht heeft een zeker getal personen aangehouden, lol de gemeenste volksklas behoorende. De aanstaande kiezingen zijn natuurlijk thans aan het dagorde in Italië. Te Turyn wordt de kandidatuur van Garibaldi, eerst schuchter vooruitgezet, heden door gema tigde mannen aanbevolen, ca schijnt nu in die stad te gelukken, dievroeger den be roemden llalianer zoo weinig genegen was. De koning van Pruisen, welke drie dagen in zijn hertogdom Lauenburg heelt door gebracht, heeft op plechtige wijze er den eed van getrouwheid en de hulde zijner nieuwe onderdanen ontvangen. De inbezit- beneming is dus een voltrokken leit. Men meldt uit Kopenhagen, dat de partij der boerenvrienden, de afwezigheid van verscheide leden van den Eolksthing le baat nemende, er in geslaagd is om met 29 stemmen tegen 28 den heer Birkedabl lol tweeden ondervoorzitter der vergadering le benoemen. De heet J. A. Hansen, eerste ondervoorzitter, is herkozen geworden. Men meldt uit Dublyn, dal vijf fenians, in verschillende bureelen van het gouver nement werkzaam, te Lilarney zijn aange houden. Een soldaat heeft hetzelfde lot le Dungannon gehad. Men lelde vijl aanhou dingen le Tralce. Een priester met name Ghi'lds, te Galway aangehouden, is weder in vrijheid gesteld. Men verwacht zich nog aan andere aanhoudingen. De lerlander, Archdeacan, le Liverpool aangehouden, eischl zijne in vrijheidstelling als anieri- kaansch burger. Men spreekt van nieuwe aanhoudingen le Cork. In den Morning-Posl van gisteren leest men, dat hel fransch gouvernement een belangrijk besluit belrekkelijk de terug trekking der fransche troepen uil Rome genomen heeft. Binnen kort zou de ontrui ming beginnen. Een deel van het fransch garnizoen zal Rome verlaten en zich te Civila-Vecchia samentrekken. Het engelsch blad ze"t dabde maatregel eene beduide- nisvolle verwittiging voor den Paus zal zijn. Men meldt uit Griekenland, dal de jonge koning, willende die bezwaren der schat- algemeene Tijdingen, Marktprijzen en llandelzaken. week. I a 36 00 a 27 00 a 30 00 a 28 00 a 26 00 17 00 12 00 a 27 00 5 00 3 09 I 90 25 00 105 kil. a 198 00 a 89 50 >0 fr. - N.' -2075. JAAR. ZATERDAG 50 SEPTEMBER 1865. IBiEKTLAflE-BlAB sepl. ■Voor slat! scpt. OU 00 00 ZOOII. 00 00 00 00 a a a a a a a a a a a 0 00 2 85 2 75 sept. blad Ooststraat, van het rijk. sept. 30 25 00 00 30 75 a a a a a a a a a a a sept. 59/ I'rijs van DE KADASTRALE HERSCHATHNGEN. a 20 00 a a II 00 9 00 5 50 6 00 1 63 2 27 a 1800 sept. inschrijving', 111 IAALBAAR VOOROP: 6 franks ’sjaars 3 fr. 25, 6 maanden. 1 fr. 75. 3 maanden. 7 franks ’sjaars. ,>or buiten, vrachtvrij: 3 Ir. 75 6 maanden. 2 fr.25 3 maanden. Voor frankrijk 16 fr. 50 ’sjaars. Men abonneert zich op het bureel van hót N.’ 33, tc Veurne, en op al de postkantooren lusertien, 15centimen den drukregel. Een afzonderlijk nummer 20 c.‘, het supplement 15 c.’ Alle ailichen, bij de uitgevers van dit blad gedrukt, worden eenmaal onvergeld in hetzelve geplaatst. Brieven en geld vrachtvrij toe te zenden.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 1