■J I i 1 i s Algemeene Tijdingen, Besluiten euBenoeminuc C7 En III van in I aldien de discipels van Anlechrist boven geraken, en onze parochiekerk gesloten worde, er door u allen gezorgd wordt voor eene afgelegene schuur waar ik, al moest ik als martelaar sterven, nog den godde- lijken dienst zal doen. De boerinnen, die reeds kerken en kloos ters, hofsteden en schuren in brand en hunne beesten aan het braadspit der sans culotten zagen, weenden dat zij snikten; de mannen balden de vuisten en zwoeren in stilte hun best te doen, om de liberalen, die kinderen van Anlechrist het veld te doen ruimen. Na den kerkdijken dienst werd er op ieder hof van niets anders meer gespro ken; groot en klein, arm en rijk, alles was in de grootste verlegenheid en onsteltenis. En de groote dag kwam aan. De slag werd voor de kiesbus geleverd! en helaas! helaas! de liberalen waren boven en Ante- christ steeg ten troon Acht jaren zijn sedert dat heugelijk ser moen verloopen. En in die acht jaren heb ben de liberale antechristen vier maal zoo veel subsidien aan de kerken en pastorijen gegeven dan de katholijke ministers in een gelijk tijdstip. Nog zaterdag bevatte het Staatsblad een koninklijk besluit, waarbij aan negen fabrie ken eene soumie van 50 duizend fr.' ver gund wordt voor de herstelling der kerken. En ondanks dit alles, zal dezelfde pastor bij hel naderen van de aanslaande kiezin- gen nogmaals hetzelfde sermoen doen en nogmaals zullen de boeren en boerinnen weenen dat zij snikken. O menschelijke beesligheid, wanneer zal hel met u gedaan zijn! (Stad Gent). De Moniteur van nieuw een bewijs De gezondheidsstaat van ons hoornvee blijft voortdurend zeer voldoende; geen enkel geval van de ziekte die Holland ver woest, heeft zich in ons distrikt voorge daan* Dank aan de krachtdadige maatre gelen door het gouvernement en de ge meentebesturen genomen, is het te hopen maandag lest bevat op van de vervolgingen die mendekerkdoetonderstaan. 45,451 fr. 15c. zijn weeral toegestaan voor het bouwen en herstellen van kerken en pastorij huizen, en voor aankoop van kerkmeubelen. De Kamers hebben eene wet gestemd, die doorden koning bekrachtigd werd, be- trekkelijk de studiebeurzen, die de univer- siteitvan Leuven onwettelijk binnenpalmde. Deze wet wordt thans in uitvoering ge steld en het is de plicht van eiken burger daaraan te gehoorzamen. Indien de wet niet geëerbiedigd wordt, dan is er geen maatschappelijk beslaan mogelijk. Welnu, dit is de meening niet van de geestelijken. Heden kondigen de dagbladen oenen brief af van de pastor-deken van Losses, waarin hij aan den burgemeester zijne gemeente antwoordt dat hij weigert dearchiven eenerstudiebeurs af te leveren. Dat is de wederstand aan de wet in den vollen zin van het woord. Het is spijtig dat de tijd van den Stouten Capucien voorbij is en dat de paters in de eene hand het kruisbeeld en in de andere de pistool niet meer kunnen houden. Eene bemerking moeten wij hier nog bijvoegen. De geestelijken beweeren dat zij alleen het recht hebben het jong geslacht op te leiden. Nu vragen wij wal burgers zij zouden vormen, indien zij zei ven op eene zoo misdadige wijze de wet onder de voe ten treden? (Westvlaming). dat wij alhier valt die schrikkelijke zullen behouden blijven. De kwestie van het arbeiden der kit in de fabrieken, kwestie die in Bek voorwerp cens onderzoeks was, 0[ men in 1859 een verslag deed w; men niet meer spreekt, is thans a dagorde in Engeland. Wij verhoopen dat hel booger best Belgie ook maatregels zal nemen or die kwaal een einde te stellen. Dit mi' wordt in ons land in alle nijverheids; op eene groote schaal gepleegd. De onderzoeks-commissie, in dal benoemd, heeft een verslag openba maakt, uit welk volgt dat duizende kinderen, meisjes en jongens, gelas met werken die boven hun macht zijt is eene wreedheid kinderen onder jaren, in zekere nijverheidstakken te sen, en ze zoodanig te doen arbeid» men het lichaam en het verstand Ziedaar wat de commissie zegt, en i min bestatigt zij te zelfden tijde dat openlijk en zeer dikwijls gebeurt. E meer dan 70,000 kinderen onder jaren, die alle dagen, en zelfs een get van den nacht, aan het werk gebruikt den, en die meer gelijk dieren da redelijke wezens leven, geen grondbet van opvoeding hebbende, noch eeni; ment van het eenvoudigste enallerdaai onderwijs. De commissie haalt in verslag voorbeelden aan welke van die kinderen eene onwetendheid aa den, waarvan men zich geen gedacht vormen. De pers, die uittreksels va verslag mededeelende, vraagt dal de v tusschenkome en eene einde stelle eenen staal van zaken welke eene besch; natie tot schande en oneer verstrekt, kwestie zal wellicht voor hel parle worden gebracht; tot daar kan het pu slechts het kwaad aantoonen. Volgens eene correspondentie vat ultramontaasch blad Ie Monde, zoude leeringen, die in de katholijke univer van Leuven verkondigd worden te Komt eene nieuwe veroordeeling bedreigd z Het zijn de jesuiten, die de veroordei zouden uitlokken. Men weet dal de jest het met den aartsbisschop van Mecli nopens de universiteil van Leuven i ecus zijn geweest. In alle geval moeten de katholijke on opletten, dat zij van hunne kindere Leuven geene ketters laten maken. eene gelijke som op een inkomen 2000 fr. aan 5 per cent? In de eene en de andere onderstelling zal het toch altijd maar eene som van 100 franken zijn, welke hij aan de schatkist zal te betalen hebben. Het hoofdzakelijkste in dees geval, is van te weten of het nieuw belastbaar in komen heden wezenlijk wel 2000 fr. is, en niet meer 1000 fr. gelijk het was over 40 a 50 jaren, van 1812 lot 1826 en het is om de misgrepen te herstellen welke ten dezen opzigte zouden kunnen begaan zijn ge weest, dat er bulletijns aan de eigenaars zijn gezonden geworden; dezen hebben eene geheele maand om hunne opmerkin gen te doen, over welke de provinciale commissen en de permanente deputation vervolgens uitspraak zullen doen. Even zoo zal ook wezen met de ongelijk heden, melde schreeuwendestrijdigheden, met de schatting der molens waarvan eenige dagbladen melding maken; al deze misgrepen, indien zij inderdaad beslaan, zullen door dezelfde overheden hersteld worden. Zoo als het in de Kamer der volksver tegenwoordigers is gezegd geweest, beslaat de eenigste mogenlijke gevolgtrekking van de herziening in het ontlasten van som mige eigenaars die thans 5 a 10 of 12 per cent teveel betalen, en dit verschil tedocn aanvullen door andere eigenaars, die even zoo veel te weinig betalen. De herziening heeft geen ander doel. In 1857 trad er in een naburig dorp, eenige dagen voor de kiezing, een pastor op den predikstoel en hij deed een sermoen. Nauwelijks was hij eenige minuten aan hel preken als al zijne parochianen zoo bleek wierden als de dood. De predikant had hun ook schrikkelijke dingen voorzegd. Beminde parochianen, zeide hij, ik kom lieden voor u met mijn herte vol droefheid. Ik sidderen mijne ha ren rijzen te berge en gij ook zult sidderen en ook uwe haren zullen te berge rijzen. Hier in de kerk zelve zijn er nog ouder lingen, die van de eerste fransche republiek welen te spreken; vraagt aan die grijzaards wat er in dien tijd gebeurd is? De kerken werden gesloten; de kloosters werden ver brand of verkocht; de priesters werden verbannen of op het schavot gebracht en het christenbloed bij slroomen vergoten. Ehwel, beminde parochianen, de ker ken en de kloosters, de priesters en de reli gieuzen zijn op nieuw met zulke verschrik kelijke rampen bedreigd. Ja, niet alleen de priesters, maar al wat katholijk is zal ver volgd en verdelgd worden. Uwe hofsteden zal men als nationaal goed verkoopen en uwe beesten zullen op den publieken weg door de nieuwe sans-culotlen geslacht en opgeëten worden. En die nieuwe sans-culotlen zijn de li beralen, de liberalen, die meester van het land trachten te worden, die noch van ker ke, noch van kluize willen hooren en als ware discipels van Ante-Chrisl onzen hei ligen godsdienst ten gronde smijten. Vereenigt u, beminde parochianen, om die ramp van ons af te keeren. Gij katho lijke vrouwen beveelt uwe mannen, want gij hebt het recht te bevelen, dat zij hunne stem aan de goede zaak geven. Gij mannen die kiezers zijt, bedenk wel wat schrikkelijke verantwoordelijkheid op u weegt. Gij allen doet uw best op dat de godvreezende heeren, die de ondersteuning van Mgr. den bisschop en van al het gees telijk hebben, naar ’s lands kamer gezon den worden om de sans-culotten den weg af te snijden. om te eindigen verzoek ik, dat bij- ZU VERVOLG DER SCHRIKKELIJKE VERVOLGINGEN VAN DEN GODSDIENST. RUNDERPEST. Met l.” oktober aanstaande, zal eene wijzigii de vertrekuren van den ijzeren weg plaats hel Men zie hel 34‘ bladzijde. Woensdag lest, heeft de openbare aanbestc van het afbreken der naald van St. Nikolaustore hel stadhuis plaats gehad. Het is de heer Knoei WEDEHSPANNIGHEID. Hij koniuglijk besluit van 22 september, is di Pulijilore Ghyselen, tweede onderwijzer bij de denbare staatsschool te Veurne, tul eerste ond zer bij de middelbare school te Nieupon beiu Hij wordt vervangen te Veurne, duur den H. Linters, gediplomeerde leerling der nor school van Sint Truyen. Onder de persoenen welke eene belooning vangen hebben, voor daden van moed en offering, tellen wij Zilveren vergulde medalie, aan de heeren 1 Witte, kleermaker te Nicukappelle en L. Ue landbouwer te Wulpen. Zilveren inedalie, aan de heeren L. Van A weireld te Dixiuude; J. Mareseuuw pakkendrag Veurne; Ed. Schelle, schippersgast en J. De S beide te Dixmude; Ir. Eleurbaey, wachtmeest de gendarmerij te Kousbrugge; A. Van de t’oel, darm, id.; Th. Ooghe, melsersbaas te Hev K. Taillieu, schoenmaker te llamskappelle; R. Bi 15 jarige schoollief te Proven; H. Peel, kleern te Watou. EEN SERMOEN.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 2