(jen. Hingen. Ingezonden Artikel. Nieuws van de week. ikkelijke pla: tlijke ouders kinderen te ken. mie van he zonden d» 3 universiieil te Rome me dreigd zijn, ‘i oordeel int ii de jesuileu n Mechelen euven nooit i der kinder* in Belgie li was, op we deed waarvt thans aan 5 45 5 52 6 00 6 10 6 20 6 30 6 40 6 45 7 00 6 7 45 8 00 8 05 8 15 8 25 8 35 8’42 8 50 9 00 Mijnheer de Uitgever, ger bestuur i 3inen om aa Bil misbrui erheidsstede gd- in dat lan openbaar gt uizende arm is, gelast zij acht zijn. Ui onder de 1 kken te plaa arbeiden dl ■stand dood igt, en niette ijde dat zulk leurt. Er zij onder de 1 een gedeelt gebruikt wol eren dan al rondbeginsc ch eenig eb tllerdaagsch tall in haa ke van weg1 heid aandtti gedacht kal isels van tli dal de wet ei e stelle aai te beschaafd* rstrekt. Dezi ■t parlement i het public! 7 55 8 05 8 15 8 25 8 30 8 45 2 9 15 9 30 9 35 9 45 9 55 10 05 10 12 10 20 10 30 3 12 00 12 07 12 15 12 25 12 35 12 45 12 55 1 00 1 15 4 2 00 2 15 2 20 2 30 2 40 2 50 2 57 3 05 3 15 BURGERSTAND DER STAD VEURNE. Yzerwcg van Lichlervelde naer Veurne. voor al <ie volkeren der zijner H. Carolus en van Onzer kermis. Hé we], dezen dag is aanbesteding olaustoren, o[' ;er Knockaert het bankiershuis i dat dit huis ne wijziging in plaats hebbem aarde géi ijk zijn. voor de 396 Ir. heeren K. Dc en L. Dehille, Pieter en van uber, is de heef er bij de mid* •erste onderw ij port benoemd oor den heet der normaal' Van Alder* kkendrager U J. De Sa uvel lehlmeesler bij de Poel, gen- te Beveren, lelie; R. Biltris, l, kleermaker Veurne (vertrek). Avecap'pelle Uostkerko Dixhude Eessen '/.arren Ilandzaeme Cortemarck LiciiTERVELDE.(aenkomst s’ av. Alveringheni, 28 September 1864. Zondag lest was zoo gij weet, den lesten zondag zeer vermakelijk Vertrek uit Veurne, belooning out' ed en zelfsop' Kegtstreeksche dienst lusschen Duinkerke VERTREK-CREN DER TREINEN, BEGINNENDE DES 1 OCT. 1805. ’s morg. 1 7 30 7 37 7 45 s’ av. uren van vertrek dor tusschenstatiön ten naestenby opgegeven zynde. de heeren reizigers zyn verzocht zich er le bevinden to minuten GEBOORTEN. dun 23. Juliana Lahaye, dochter van Seraphina Deburchgraeve, Beweslerpoort. den 24. Augustus Vuylsteke, zoon van Pieter en van Cecilia Vossaert, Vestenstraat. den 25. Arthur Ptnseel, zoon van Seraphinus eu van Amelie Duchatelez, Spaanschkwartier. den 27. Marie Mierop, dochter van Sophie Lehouck, Handboogstraat. HUWELIJKEN. den 27. Louis Spilliaert, koperslager, 25 jaren en 1 maand, jongman, met Amelie Reynaert, mutse- maakstere, 20 jaren en 9 maanden, jonge dochter, beide geboren en wooncode te Veurne. STERFGEVALLEN. den 4 januari 1860. Leopold Boningue, schoen maker, 28 jaren, geboren te Veurne en overleden te L’.irys, man van Paulina Vaneville. den 23 september. Isidor Brysse, 15 dagen. den 27. Carolus Vanpuypegaele, werkman, 65 jaren en 3 maandan, geboren en wooncode te Veurne, weduwaar van Anna Vandermeesch. den 28. Marie Degroote, 11 maanden. en Belg ie. Ik heb mij gisteren laten zeggen dal de runderpest teSteene, een dorp bij Oostende, reeds zou versche nen zijn, eu dat men aldaar verscheide koeibeesten welke door de ziekte zouden aangetast zijn geweest, afgemaakt en gedolven heeft. Of er iets daarvan waar is, weet ik niet, maar doch heeft men het verzekerd. Zou die schrikkelijke plaag wel zoeken zich le verspreiden en algemeen in ons land le worden? God geve van neen, maar intusschenlijd kunnen wij onze landbouwers niet sterk genog aanmanen om alle voorzorgen le nemen die in hunne macht zijn om den gcessel te voorkomen en van hunne pachthoeve af te houden. Er is geen bijzonder nieuws te Veurne deze week, daarom zal ik u maar regtuit eene zonderlinge his torie vertellen welke in Engeland is voorgevallen. Dezer dagen is in Londen een oude Duilscher ge storven, Frederik K. genaamd, die sedert langen lijd het voorwerp was van het medelijden der geburen, uit hoofde van zijne schijnbare armoede en eene ijselijke darmbreuk waaraan bij scheen te lijden. Frederik was bekend voor een exentriek en zeer koppig man. Ofschoon hij reeds eenige weken le bed lag, had hij niet alleen de hulp geweigerd der ge- neesheeren, maar op zijn bed zelf bewaarde hij nog gansch zijne garderoob, welke bestond: in eene Hoeren broek, welke vroeger eene blauwe kleur had bezeten, een ouden winterfrak en eenen zomerjas, kleedingstukken welke allen, zonder spreken, de getuigenis aflegden van de verkleefdheid welke hun meester voor hen bezat. Eenigc uren voor zijuedood liet Frederik een zijner achtbare geburuii roepen, den heer George Yeo, die hem verscheidene malen onderstand gezonden had tijdens zijne ziekte, cn verzocht hem zijnen laatste» wil op het papier te brengen. Tolgroolc verwondering van dezen gentleman ver maakte hij verscheidene sommen, welke gezamenl ijk beliepen tot 125,000 francs aan zijne zonen en kleinzonen welke Birmingham en Manchester be wonen, en zegde hem op welke plaats zijne fortuin verborgen was. Vervolgens vertelde hij zijne lotgevallen aan den heer George Yeo, die de welwillendheid heeft gehad ze ons mede te deden. Over vijf-en-twinlig jaren was K. bureelknecht in een bankiershuis te Francfort. Daar hij lange jaren dit ambt had uitgeoefeud, werden hem aanzienlijke sommen toeverlrouwd. Op eenen schoonen inorgend had hij een slecht gedacht gekregen, en als lafaard verraadde hij het vertrouwen welk men in hem stelde. Hij verliet het land met eene groole som en scheep te zich in voor Amerika. Te New-York aangekomen besteedde hij het grootste gedeelte zijner gesloleuc fortuin om twee neven elkander slaande huizen aan te koopen. Echter had hij nog den tijd niet gehad om ze le doen ver zekeren, of zij werden door een hevigen brand ver woest. Denkende dat dit verlies eene straf des hemels was, nam hij het besluit het overige van zijn leven toe te wijden aan de» arbeid en aan eene buitenge wone zuinigheid, met hel doel van aan zijne meesters of hunne erfgenamen de sommen terug te geven welke hij hun had ontstolen. Hij nam een anderen naain aan en met hetgeno hem overig bleef kwam hij naar Londen. Hij kocht een public house te Clcruenwell. In den lijd van zeven jaren gelukte hij erin de noodige sommen bij een te krijgen om zijn voornemen len uitvoer ic brengen. Alsdan verkocht hij zijn public house en maakte zich gereed om de gesloleuc som te doen toekomen aan hel bankiershuis van Frankfort, toen hij ver nam dat dit huis eene succursaal had tu Sou- thamton. Hij begaf zich naar deze stad, betaalde de gesloleuc som, welke beliep tot 259,090 franks en daaren boven nog de vervallene intresten van het geld. Deze intresten werden hem echter edel moedig term» ge schonken dooreen der zonen van de bankiers eu hel is deze som, gevoegd bij hetgeue hij nog bezat, welke hij overlaai aan zijne afstammelingen. Gedurende de vijf laatste jaren van zijn beslaan had Frederik zeer afgetrokken van de wereld geleefd. De heer George Yeo, zijn testementaire uitvoerder vond gezegde som van 125,000 franks in banknoten van 5 pond eu gouden stukken van 25 franks in de voedering van de broek. Ook ontdekte men eenig geld in zijnen frak en in een ouden zinken pot, waar in hij de ontvangsten van den dag legde. Na dal alles mag men toch wel gelijk geven aan het spreekwoord, dat zegt: schijn bedriegt. en lustig voor ons dorp geweest. Reeds van over verscheide dagen, was het door uit gezonden aflichen, bekend gemaakt dat het goed muzijk van Veurne alhier op onze dorpplaals een koncert zou komen geven, en dat er’savonds een vuurwerk, gejond door den heer Guslaef De Siuedt, provintiale raadsheer, zou afgeschoten worden. Bij het helder weder dat wij dien dag hadden, kwam een massa volks van de omliggende plaatsen toege stroomd, en van reeds vroeg in den namiddag had onze dorpplaals een zeer levendig uitzicht. Om 3 ure kwamen de „Veurneseho muzijkanlen aangereden, en om 3 1/2 ure deden zij, in hunnen fraaijeti uniform, ai spelende eene wandeling rond het dorp. Terwijl dit geschiedde, had de groole schieling plaats aan de oude pers, aan welke er een 125tal schotters deel namen. Om 6 1/2 ure klom het muzijk op een verhoog, door de zorg van den heer burgemeester rechtover het gemeentehuis opgeslagen en het koncert begon. Ik ken weinig van het muzijk, mijnheer, daarom zal ik u mijn gedacht hier nopens niet geven, maar u zeggen dateenige goede kenners van Yper, nevens dewelke ik het muzijk afluisterde, zeiden dat uwe harmonij zeker eene der sterkste lief hebbersmuzijken van ’t land was. Zij juichten de Boete et Baysan hevig toe en vonden vooral de uitoefening van de /anlaisie de Guillaume Teil, een sink van l.“’ force zoo het schijnt, uitmuntend en spaarden de bravos voor het zelve niet. Het muzijk speelde dan nog een quadrille, dat ik later vernam ouye, ouye, ouyete heelen, dat zeer schoon en lieflijk, is en dat het volk zeer verlustigde, zoo veel te meer, daar er terwijl men het speelde, op een hoek der estrade, bengaalsche vuren brandden. Het nationaal lied was het slot van het koncert. Om 8 1/2 ure werd het vuurwerk, dat zeer schoon was cn zeer wel gelukte, afgeschoten te midden do vreugdegeroepen en bravos eener ontelbare menigte. In verscheide herbergen danste men dat hel kraakte tot laat in den nacht. Ziedaar, Mr. de uitgever, ten besten mogelijk, een klein verslag van hel schoon feest dat Alveringheni zondag lest heeft mogen opboeken. Aanveerdt, enz. van'/.arren, die dit werk aangenomen heeft som van 3299 Ir. dus eene vermindering van 14 e. op de schatting. Woensdag in den namiddag bij het visschen in de Vcurncvaart nabij de siphon te Nieuport, viel den elfjarigen Pieter De Seek in het wateren stond omte- konien, zooniet in eigen levensgevaar de jongeling Pieter Ghcwy, hem ter hulpe zoude gekomen zijn. Het water is aan de kruisvaart zeer diep en reeds was De Seek bewustloos voor een derde maal naar boven gekomen, toen Ghewy, die nogtans niet zwem men kan, geheel gekleed in het water sprong, hem vast nam en boven hield tot dat andere hulp loekwam. De vaartuigen uit Duinkerke naar de Islandsche visscherij uitgevaren komen buitengewoon zeer traag aan; eetiige der mannen van Nieuport en deszells omtrek, op deze vaartuigen beschcept, jij» dezer dagen in hunne haardsteden terug gekomen en kla gen allen over den kleinen vangst die zij hebben kunnen aanbrengen. De laatst uilgegovenc lijst der vreemdelingen, te Oostende, beloopt 17,521; dit getal overtreft verre het cijfer der vreemdelingen van het verleden jaar. Vijf koeien zijn donderdag te Gent in hel slacht huis op bevel der overheid, als ongezond zijnde, ge dolven geworden. Men is te Geeraadsbergon en in de omstreken volop bezig met het inoogsten der aardappelen. Om trent de opbrengst eu do kwaliteit ziet men zich al gemeen teleur gesteld, daar hunne hoedanigheid veel te wenschen laat, zij in het algemeen niet groot zijn cn daarbij zeer dun aan den struik voorden dag komen, doch dc hoeveelheid die er geplant is zal ruimschoot dil gemis vergoeden. Een buitengewoon natuurverschijnsel trekt op dil oogenblik de aandacht lot zich der bezoekers van hel Groot koninklijk Ho/, gehouden door Stientje, in de Statiestraat te Gent, een koffyhuis waar nog al dikwijls de gentsche hoveniers en bloemisten bijeen- kotmn. Een keerselaar staat er in vollen bloei en belooft een tweeden oogst vruchten. Waarschijnlijk is do hevige hitte van dezen nazomer aan dil zonder ling feil niet vreemd. Een schrikkelijk ongeluk is den 24 in de N >tio- nalo Schijfschieting gebeurd. De heer G. Biuoii, marmerhouwer, huisvader mei twee kinderen, woo ncode Zangcrsstraat, n.' 38, is gedood geworden door eenen kogel, die hem door liet lichaam is ge drongen. Hij was bezig met naar dc schijf te mikken, wanneer dit ongeluk voorviel. Achter hem, op ten hoogstee eenen meter afstand, bevond zich een garde, die men zegt St. Jan-Molen- beek te bewoonen. Deze stelde een panhoedje op zijn wapen, dat hij waterpas hield. Een voorbijganger raakte hem den schouder aan, op hel oogcublik dat hij het panhoedje opdrukte, door den trekker neer te laten, zoo als dit gewoonlijk gedaan wordt. De weinige zorg, waarmede de schutters die ver richting doen, moet onvermijdelijk lot ongeluk keu leiden, zoo als liet bovengemelde. Mocht die schrikkelijke les tol voorbeeld aan de burgerwachten dienen, die maar te dikwijls met weinig voorzorg en oplettendheid te werk gaan. Dc scliieting is onmiddelijk tot inden namiddag opgeschorst geworden; zoo als men wel denken kan, heeft dit tooncel den smertelijkstcn indruk bij ieder een doen ontstaan. Dc heer Karel Tanners, wapenfabrikant te Luik, die ten gevaru zijns levens op 31 oogst laatst le Blankenberge twee jufvrouwen, waaronder tnejulfer Duchastel van Gent, uit do zee redde waarin zij bijna verzwolgen waren, heeft voor die koene daad van wege hel gouvernement dc gouden medatie bekomen. Er is eene depeche aangekomen, meldende dat de entrepot van Altona, bevattende 39,999 balen kolli, door een hevigen brand is in aseh gelegd. Een telegram uitSpa meldt het droevig einde vnn den graaf de Saint Germain, gisteren morgen om twoe uur overleden, zonder tot kennis te zijn ge komen, aan de gevolgen van eenen val op de paar- dciiloopen van Spa, in hel gevaarlijke springen over hagen, waterloopen, enz. Hoe veel slachtoffers zal men nog moeten tellen, aleer men die halsbrekerijen verbieden zal Wij zijn den herfst mgetreden en indien men de weerkundigen mag gelooven, zullen wij een droog najaar hebben, hetgeen meer kwaad dan goed aan onze wintcrvruchten zou toebrengen. De landman verlangt naar wat regen om zijne veldwerken tot een goed einde te kunnen brengen: de koolzaadplantcn welke geplant worden of het reeds zijn, verkwijnen van droogte. Eten voor het vee is er in overvloed; maar niettegenstaande dit, wordt dc boter duur verkocht. De dagen korten in deze maand met veel snel heid. De zon die op 31 augusti, nog 13 uren 27 mi nuten boven den gezichteinder bleef, zal haren dage- lijkschen loop op 30 september op 11 ure 41 minuten eindigen. Het is dus voor dc gansche maand eene totale vermindering van 1 uur 45 minuten daags. Daarenboven vermindert de morgend- en avond- schermering, naarmate wij de herfstevennacht na deren; de nacht daalt snel neder en maakt het korten der dagen nog gevoeliger. Het was den 23 september, om 1 uur 8 minuten voormiddag, dat de zon in de evennachtlijn trad, men weet dat alsdan dag en nacht Licrtervelde vertrek). Cortemarck Ilandzaeme Zarren Eessen Dixrude Oostkerke Aveeappelle Vedrne. (aenkomsl). I De voor het vertrek. Messugerie l'an Crombrugge. Vertrek uit Duinkerke, ’s morg, 9-15 en 2-30. 10-40 4-15.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 3