VAS- VÈURNIB fe VEURNE 7 OCTOBER. N.' 2076. JAAR. ZATERDAG 7 OCTOBER 1S65. Prijs Blad voor Annoncen, Landbottwniemvs, politieke Eon Numiner, en 6 sloten is de worsteling voort te zetten en over aanzienlijke krijgsmachten beschikt. 59.e a 33 00 27 00 30 00 a 27 00 26 00 a 16 50 12 00 28 50 5 00 3 00 2 00 a 25 00 105 kil. a 107 00 a 90 00 0 fr. De katholijke partij levert ons tegen woordig een droevig schouwspel op. Het is nu acht jaren geleden, dat het kalholijk ministerie, door de meerderheid der kiezers van het land veroordeeld, zijn ontslag geven moest, en een liberaal minis terie aan het bewind moest laten komen. Sedert dien hebben de kalholijken met handen en voelen gewerkt, met goede en slechte middelen gepoogd om het gezag weder te krijgen, maar te vergeefshel land wilde, van hen niet meer, zij moesten, wil len of niet, hun leed verkroppen, en aan het hoofd laten, die verfoeijelijke vrienden van den vooruitgang, die mannen der vrij heid die de volstrekte ontvoogding van het menschdom bewerken, en langzaam ensteen voor steen, hun gebouw van heersch- en hebzucht afbreken. Dal die toestand hun in hel geheel niet ging, behoeft niet gezegd le worden, daarom ook zochtten zij op alle manieren hunne politieke vijanden hatelijk le maken en hel volk tegen hen op te ruijen. Om hierin le gelukken dachten zij natuur- i lijk dat hun oude geliefkoosde middelen de beste waren, daarom haalden zij op nieuw logen en lastertaal voor den dag en maakten de liberalen uit voor al dat léelijk en slecht was. Geen wet, door de liberalen gemaakt, ol zij werd door hen afgekeurd, geen maat regel, door het ministerie genomen, ol zij schreeuwden er tegen en vonden hem slecht. ,-. i Hel ministerie, dal volgens hen de ker- ici miic Hing |.en ging albreken en de priesters vervol- lan en nj s- gen, overlaadde hun met subsidien voor herstellingen van kerken en pastorijen en vermeerderde de jaarwedde der priesters. In den beginne was dit ook slecht, zij zei den dat hel staatsbestuur de jaarwedde der priesters vermeerderde, slechts om een voorwendsel te hebben lol het vermeer deren der jaarwedden van ministers en gouverneurs. Sedert dien, mits dit zich niet verwezenlijkte, veranderden zij hun liedje, en beweerden dal hel liberaal minis terie de kerken moest subsidiëren, en de jaarwedde der priesters moest verhoogen, om aan kerken en priesters wèer te geven betgene hun in de eerste fransche revolutie was algenomen geworden. Eene schoone redenering voorwaar, aan de dewelke zij meenden dat liet publijk zich zou hebben laten vangen, maar die slechts gediend heelt om zijnen lachlust te verwekken. Geen wetsontwerp door de kamers ge- erkent men aan het amerikaansch gouver nement het recht om de zuiderlijke leening le.onlkennen; men is niet verwonderd dat hel noorderlijk gouvernement hel katoen eischt, dat de agenten der Zuiderlingen in bezit hebben, doch men doet opmerken, dat het katoen is gegeven als pand, en hel noorderlijk gouvernement eerst de som men zou moeten betalen voor welke het verpand is. Men weet dat het koninklijk gouverne ment van Zweden hel initiatief genomen heeft om eene hervorming der grondwet voor te stellen, die de volksvertegenwoor diging bij orders zou afschalfen, om meer loc le naderen let de verlegenwoordigings- wijz.e, in de andere grondweltclijke landen 4n gebruik. Die hervorming onlinbel na tuurlijk een hevigen tegenstand bij de be voorrechte orders, den adel en de geeste lijkheid, terwijl zij door de burgerij en het order der boeren warmondersieund wordt. De provinciale landdagen, eene instelling, die nog niet lang bestaal, zich vereenigd hebbende, zoo is er eene poging bij gedaan om hen aan te manen zich legen de door het gouvernement onlworpene hervormin gen le verklaren; doch de poging heeft een gansch tegenovergesteld uitwerksel gehad. Met eene groote meerderheid heeft de land dag van Gothenburg een besluit gestemd, waarbij gevraagd wordt, dal gemelde ont werp spoedig aan den rijksraad zou onder worpen en door hém zou aanvaard worden. De noorweegsche Storthing heeft zich gisteren vereenigd. De herinrichting van het noorweegsche leger zal eender voor naamste vraagstukken zijn aan de beraad slagingen dier vergadering onderworpen. Een dergelijk ontwerp van I voor het zweedsch leger zal aan den fijke raad van Stockholm onderworpen worden. Dit ontwerp bepaalt hel elfeklief van het legcrop vijftig duizend mannen en schrijft de algemeene verplichting van den krijgs dienst voor, wat de indelta (milicie) en de candsldrm (laatste ban) betreft. De hoofd stad zal .met sterke verdedigingswerken omgeven worden. Men meldt uit New-York, van 21 septem ber, dal de rcpublikaansche conventie van den staal van New-York een besluit heeft aanvaard, waarbij de herinrichlingsslaat- kunde van den voorzitter Johnson wordt goedgekeurd en het zich verbindt hem de noodige ondersteuning te leenen. Een voorloopige gouverneur is voor den staat van Louisiana benoemd geworden. De amerikaansche dagbladen kondigen eeneïi brief af van Juarez, gedagteekeml van 17 oogst, waarbij hij meldt dal hij bo- POL1T1EK OVERZICHT. De oneenigheid, beslaande lusschen hel fransch gouvernement en de regencie van Tunis, ter gelegenheid van geweldadigheid, begaan op de algiersche Arabieren, fran sche onderdanen zijnde, is tot algemjeene voldoeninggéregeld geworden. Defrat sche Moniteur. meldt dal de beij zich verhaast heeft recht le doen aan de recht men van Frankryk, en hij den wensch uilgedrukl heeft, dal zulke belreurenswaardige aclcn zich niet meer vernieuwen zouden. De keizer en de keizerlijke familie van Frankryk denken maandag aanslaande rechtstreeks uit Biarritz naar Sint Cloud te komen, zonder te Bordeaux stil le houden. Men wil dat die terugkomst zal gepaard gaan niet allen met eene herneming van bedrijvigheid in de loutere staalkundige zaken, maar ook in die van staathuishoud kundigen aart, in welke hel gouvernement zijn invloed zou kunnen doen gevoelen. Van alle kanten bevestigt men hel aan slaande begin der ontruiming van de pau selijke Staten door de fransche troepen en geeft men aanduidingen over de wijze, waarop die ontruiming zal gedaan worden. Hel schijnt dal het hof van Rome, wanneer hel zich heeft kunnen overtuigen, dal Frankryk hel ernstig meent om de verbin tenissen le volbrengen, jegens Italië bij de conventie van 16 september genomen, eene nieuwe pöging heeft gedaan om onrecht streeks de verlenging van hel bescherm- schap van Frankryk te bekomen. Hel zou zijne toestemming aan de terugroeping der fransche bezetting hebben gegeven, er bij hebbende gevoegd, dal die terugroeping onmiddelijk zou kunnen gedaan worden, mits het kabinet der Tuilcrien er in toe stemde om voor de persoonlijke bescher ming van den Paus te Rome eene wacht van een duizendtal mannen te laten. Hel fransch gouvernement zou op dit voorstel met eene volstrekte weigering hebben ge antwoord. Twee themas zijn op dit oogenblik in de engelsche drukpers zeer aan liet dagorder en b ide gaan in verband met vraagstukken van buitenlandsché staatkunde. Het gedrag van Pruisen en Oostenryk tegenover Denemark en de hertogdommen der Elve vormen een dier themas. Men verwijl aan die twee mogendheden, dat zij voor Duilschland gestreden hebben, doch voor zich zelven hebben overwonnen. Het tweede thema is geleverd geworden door de brieven van den onderstaatssekre- *aris van Washington, betrekkelijk de zui derlijke leening en den eigendom van het katoen van het Zuiden. Over het algemeen en algemeene Tijdingen, Marktprijzen en llandelzaken. een Supplement op half blad, per week. oct. a 1 Voor stad 00 0(| r,ooi). 00 00 00 00 -30. -15. a a 33 50 42 '25 7 00 2 53 3 15 oct. a a a a a ADVEKTENT1 tent. 30 73 00 00 30 25 hrijving, BETAALBAAR VOOROP: 6 franks ’sjaars. 3 Ir. 23, 6 maanden. 1 fr. 75. 3 maanden. 7 franks sjaars. Voor buiten, vrachtvrij: 3 fr. 75 impndpn. 2 fr. 25 3 maanden- Voor Frankrijk 10 fr. 50 ’sjaars. line. i lielgu. ct. 1865. s’ a v 5 45 5 52 6 00 6 10 6 20 6 30 6 40 6 45 7 00 7 4.5 8 0Ö 8 05 8 13 8 25 8: 35 8 42 8 50 9 00 i [►gegeven io minuien van insc blad Oostslraat, van het rijk. V.. sept. Men abonneert zich op liet bureel van liet N.‘ 33, te Veurne, 'en op al de poslkantooren Insertion, 15centimcn den drukregel. Een afzonderlijk nummer 20 c.‘, het supplement 15 c.‘ Alle aflichcn, bij de uitgevers van dit blad gedrukt, worden eïsmaal onvergeld in hetzelve geplaatst. Brieven en geld vrachtvrij toe te zenden.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 1