Besluilcn en Benoemingen. Algemeene Tijdingen. ten behouden en dal er zelfs in eene dezer eene nieuwe merkt tol stand komt. Indien bij'deze misbruiken de runderplaag onze omstreken kwam aan te vallen, wij vragen het, welke verantwoording zou niet wegen op degene die alzoo de wetten en verordeningen van het gouvernement, ligt- veerdig over het hoofd zien. Dit verdient, ons dunkens, overweegt! te worden door wie het behoort. Wij beslaligen met voldoening dat onze omstreken tot heden aan de verwoestende uitwerkselen der runderpest ontsnapt zijn. Dit geluk, een-ieder moet hel bekennen, zijn wij groolendeels verschuldigd aan de spoedige en krachtige maatregelen welke door hel Staatsbestuur zijn gebruikt om den omloop van het vee en zijne verzame ling op openbare merkten te beletten. Dit is voorzeker eene allerbeste schikking, deze die lest is genomen geweest van de foiren en markten tijdelijk afteschaflen, waar zij niet volstrekt voor de verbruiking verreglveerdigd zijn, hoe hindervol ook dit verbod voor den koophandel wezen moge. Ook is hel Staatsbestuur, in zijne betrachtingen, met recht ondersteund door alle verlichte gemeente-besturen. Dewijl men alhier in stad alle wel be dachte pogingen aanwendt om deze schrik kelijke ziekte te voorkomen, merkten en foiren opschorst waar de runderen bijeen kunnen verzamelen en de ziekte voorteel ten; zien wij met verwondering dat ver- scheide naburige gemeenten hunne merk- slemd of het werd door hunne dagbladeren vervalscht en slecht uitgclcgd. De studiebeurzen van den Staat die zij binnengepalmd hadden, die zij zich onwet tig hadden toegeeigend, ten profijle van hunneuniversileit van Leuven, werden door den Staat wedergenomen en zij schreeuw den moord en brand dat men de religie vervolgde. Ziende dat al dat geschreeuw tot niets strekt, dat het volk naar hunne lawijt en valsche praat niet luistert, en zijn vertrou wen blijft schenken aan de liberalen, be proeven zij nu een ander middel om het zelve op te hitsen: zij weigeren aan de wet te gehoorzamen en komen er tegen op. De deken van Fosses weigert de archive» eener studiebeurs afteleveren aan den bur gemeester, en zegt dal hij slechts voor de macht en liet geweld zal buigen. Dat voorbeeld zal welhaast door anderen gevolgd worden en de komedie zal aan den gang zijn. En wat zal er dan gebeuren? de tribuna len zullen er zich mede bemoeijen; zij zul len de wederspanuigen veroordcelen even als andere burgeren die zich tegen de wetten zouden verzetten el ’tzal daarmee gedaan zijn. Dan zullen zij zich om effekt te doen en zich belangrijk te maken, voor martelaars uitgeven. Maar hoe zullen zij teleurgesteld zijn, ziende dat het volk, in plaats van hun in hunnen tegenstand aan de wetten van hel land te ondersteunen, aan de handhavers derzelvezal toejuichen en de hand leenen! Niettemin is deze handelwijze bclreu- renswaardig. Men vraagt zich welke grond beginselen de mannen die zulke berispelijke feilen bedrijven, aan de jongelingen aan wie zij het onderwijs geven, in printen. Men vraagt zich nog wat er van het maat schappelijk leven zou geworden indien iedere burger, die door de wet gedwongen is weder te geven hetgene hij onrechlveer- dig bezit, zich tegen die wet verzette en verklaarde dat hij aan dezelve niet zal ge hoorzamen Men moet dus met matigheid, maar tevens ook met krachtdadigheid die wet doen uit voeren, en deze die weigeren zich aan de zelve te ondergeven straffen, even als den eersten anderen burger den besten, die ze overtreden heeft. Als zij zullen zien dat bun geschreeuw niet helpen kan, zullen zij zwijgen, en de komedie zal ten einde zijn. Onkosten van eerste instelling. ’t kapitaal, onkosten te 1,911,641-44 1,294.885-94 ’t is waarachtig geen weer 100 miljoen om eenen zijn kolossaal papierkraain te RUNDERPEST. Onze stadsgenoot de heer I. Ge» n, lest tweede onder wijzer ter middenbare school van Nieuporl, is tweede onderwijzer in zelfde geslicht te Leuven benoemd. De heer Pulydore Gbyselen, insgelijks een Vcurnaar, onderwijzer bij de middenbare staats school te Nieuport is gemeente-onderw ijzer te Oudenburg benoemd. Samen fr. 9,192,598-21 Desom van bijna 10 miljoen franks is uitgegeven aan gisl en kneewater, en de duivel weet waaraan nog al; menheer Fan '/.wygenhocen zal ’t niet ver tellen. Ze is uitgegeven, dus bestaat ze niet meer. En M. Langrand brengt te heel eenvoudig op lijn aktief, dat is te zeggen, hij doet zijne aelionnairs geloovcn dal hij die 10 miljoen nog in kas heift.' Ziedaar boe M. Langrand schamoleerl met open deuren. De 10 miljoen bestaan nog als kapitaal of aktief op den bilan, maar toch wordt er in de uitlegging of verklaring gezegd dat M. Langrand alle jaren wat zal zien uit te sparen om dietchuld effen te maken! Als men nu die uitgave of schuld van 10 miljoen analijseert of uitpluist, moet men dan niet vragen waaraan zijn ze toch in Godsnaam opgesmeerd? Aan huizen, hotels of vaste goederen? Neen. Aan meubelen? Neen. Aan pots-dc-cin voor Van Zwygenhoven Wie weel het. Waaraan dan? Wel aan onkotteu Tien miljoen onkosten die nog niet betaald zijn? En toch krijgen de aelionnairs 10 per cent inbc.il van de winti? Nog zoo een paar jaren van win.it, en het kapitaal van 'l Internationaal Grondkiediet zal behooren tot de dingen die verdwenen zijn. En tie nieuwe Hank tan Landbouwki edict, moet nog meer winti geven.Bericht aan de boeren die nog geld hebben dat slaapt. Jas \as Rtswtck. Versmelting met de Banijue Hypo thécaire Beige (zonder de meu belen.) fr. 5,986,070-88 Uitgave van Londen. Nieuwe esco in pteering der anuitei- ten, uitwisseling van pandbrieven. Niet alleen te Gent cn te Rousbrugge ziet men Iruitboomen die voor de tweede maal bloeijen heb ben dit jaar, maar in de boven onzer stad vindt men appelboomen die voor de tweede maal bloeijen, ja zelfs, kleine appelen dragen. Sedert eenige dagen beeft men in de Zuider- static te Brussel, voor het onderrichten der reizigers, een nieuw stelsel ingelinldigd, welke wij verhopen welhaast in alle statiën in zwang tc zien komen, liet bestaat overigens sints langen lijd ju de voornaamste plaatsen van Frankryk. Eene beweegbare aandui- dingslabel, builen de statie geplaatst, bij het bureel waar de reisbriefies afgeleyerJ worden, O'iderrietd EEN BLIK ONDER TATEL. Als de gebroeders Davenport in hunne schapraai zitten, doen ze aardige dingen. Met banden en voeten gebonden als gauwdieven, spelen ze toch op de viool en op de klarinet, ze goeijen hunnen hoed in de zaal, laten voor een vensterke hunne handen zien, en doen dingen die wij niet begrijpen kunnen, want, doel men de schapraei schielijk open, dan vindt men de gebroeders Davenport daar weer zitten met ar men en beenen gebonden zoo stevig en vast dat ze geen enkel lid van hun lijf kunnen bewegen. Maar als ze werken is de schapraai gesloten; men kan niet zien hoe zij met den duivel omgaan en hunne won dere kunstjes uilvoeren.Men moet echter beken nen dat die twee Davenports wakkere vogels zijn. Ja, dat zijn ze. Maar wat beteekennen hunne toeren bij hetgeen onze heer graaf Langrand-Dumonceau ons laat zien De Davenports doen hunne schapraai toe; zij wer ken niet gesloten deuren. Ge voelt wel daar altijd iets achter zit dat niet tecunduni Lucam is. Maar onze Lan grand veracht zulke middelen; hij heeft in ’t scha- moteeren het toppunt der volmaaktheid bereikt; hij zet de deuren van zijnen winkel wagewijd open en zoo speelt hij Ook op de viool, menheer? Valt niet in mijn reden, lezer hij zet zijne deu ren open en zoo speelt hij, zonder handen of voeten Ie gebruiken, alle soorten van arias op de sol-snaar van kult den boeien terzelfder tijd leert hij de toe schouwers die in zijne tent komen, anders gezegd zijne aelionnairs, op de fluit spelen. De onbeschaainden zullen de wereld bezitten, staal er geschreven. M. Langrand wil de waarheid dezer spreuk op den toetsteen zetten. Daarom seba- moteert hij met opene deuren, zoo dat ieder, die oogen heeft, zien knn hoe hij zijne opflesschentrek- kerij bewerkt. En toch vraagt hij nieuwen vleugel aan bouwen. Honderd miljoen maar!, kleinigheid, menheer. Het is veel als gewilt, ja. Maar als men 30 per cent intrest kan geven, zoo als M. Langrand belooft, vindt men meer miljoenen dan er in de zee kuni.en. Echter heeft M. Langrand goedgevonden ecus te laten zien op welke wijze hij het aanlegt om zulke groote winsten te geven en zijn aelionnairs niet der tijd allemaal rijk te maken. Wij zeggen met der tijd, lel daar wel op. De groote schamoteur voelt wel dal beloven en blijven beloven zonder te geven, de menschen op den deur zou ontgoochelen. En daarom heeft hij eene rekening laten zien, waarin het klaar en duidelijk bewezen is en geschreven staat, zwart cp wit, dat zijne operation eene goudmijn moeten worden voor degenen die hem hun geld leenen. Die misrekening bestaat in den bilan der Maat- tchappij ran internationaal grondkrediet (Socièté de ciédtl fancier international.) Deze maatschappij is een groote vleugel van M. Langrand* papierkraam. Volgens den bilan heelt zij gewerkt met een kapitaal van 45 millioen. Die werking is in 1864 zoo vruchtbaar geweest, dat men 10 p. c. intrest heeft kunnen geven op ’t gestorte ka pitaal, cn dan nog veel geld overhouden als reserve fonds. l ien per cent Hoe briljantWel die menheer Langrand heeft Californio in zijnen giletzak steken! Tien per cent Gauw boeren komt bij met uw geld, dat nog slaaptof ge komt te laat voor de Bank tan Landbouwkrediet, dia nog meer intrest zal geven, De bilan van 't Grondkrediet is inderdaad briljant! om boeren te kullen. En daar is bij ook voor ge maakt. Hij moet dienen als een lokaas om de Bank ran Landbouwkrediet tot stand te brengen en de boe ren hunne diiilen te ontfutselen, en gedeeltelijk ook om de oude aelionnairs poeijer in de oogen te goeijen en eene dod met suiker in den mond te steken voor T schreeuwen. De rekening is briljant maar ze is vnlsch; ze is ge- pallcerd met uitgeblazen cijeren, want M. Langrand brengt op zijn aktief de kleinigheid van 9 miljoen 163,598 franks die niet meer bestaan, en dus op 't pasticj dienden te figttreeren. Dit maakt alzoo bijna 10 miljoen Iranks, die M. Langrand zegt in kas tc hebbon, en waar van in zijne kas geen cent, geen denier, geen negemanneke be slaat. En inderdaad, het art 8 van zijn aktief luidt als volgt: ZWIJNENZIEKTE. DE BRANDBLAAR. De gouverneur van Brabant heeft aan de gemeente besturen en rijksveeartsen zijner provincie den vol genden omzendbrief gezonden M ijnheeren Er blijkt uil de inlichtingen, die de heer minister van bitiiieiil.aiidsche zaken van verschillende kanten ontvangen heeft, dat eene sinetziekle onder dedicreu van hel zwijnenras is Noord-Brabanl (Nederland) heerscht. Men heeft die in verschelde naburige plaat sen der grens opgemerkt, namelijk te Putte, en zij schijnt zich van dag tot dag uil te breiden, derwijz<- I om te doen vreezen, dat rij binnen kort in de meeste gemeenten zal woeden, langs de grens van Holland en ons land liggende, van aan Sluis lot aan Maastricht. De ziekte welke zeer moorddadig is, moet naar de kenteekenen die men heeft opgemerkt, de pcstkool of brandblaar zijn. Zij is des te meer te vreezen, tiaar rij zich op tie mensch overzet, die onvoorzichtig met de lijken of nfval van besmette dieren zou omgaan. Hel vleesch der geduode dieren, zelfs van bij den aanvang der ziekte, is ongezond en kan niet zonder de ergste ge varen verbruikt worden. Ik denk, inijnheeren, dat het noodig is de aandacht uwer bestuurden in te roepen op de gevaren, aan welke zij blootgesteld zijn, en hun aan te bevelen geenc voorzorg te v< rwaarloozcn, indien de ziekte zich bij hen opdeed, hetzij om de voortzetting der kwaal onder hunne kudden te beletten, hetzij om zich Ie vrijwarren tegen tie behandeling of hel ge bruik van vleesch, van besmette dieren voortko mende.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 2