VA V V E t II A E I. I VEURNE 21 OCTOBER. A.' 2078. JAAR. i860. 30. 1-15. urne. 5 5 45 5 52 6 00 6 10 0 20 6 30 6 40 6 45 7 00 6 7 45 8 00 8 05 8 15 8 25 8 35 8 42 8 50 In verschillige artikels, hebben wij reeds herhaalde malen de schrikkelijke vervol gingen bewezen welke de kalholijke kerk in ons land te lijden had; wij zullen nu hier eenige wel sprekende cijfers laten volgeii, welke deze vervolgingen op eene onwederlegbare wijze beslaligen* en welke wij de klerikalen uitdagen te beantwoorden. In 1845, onder het ministerie Nothomb, een klerikaal minister bij uitstekendheid, als’tu belieft, beliep het bndjët der eere- dienslen lol 4,124,904 fr. 59. POLITIEK OVERZICHT. Iletgewichligste staatkundigenieuws van 'beden is de dood van den doorluchtige!) staatsman Lord Palmerston, maandag na middag op zijn landgoed van Brockclt-ilall ■in den ouderdom van ruim tachtig jaren overleden, Gedurende meer dan eene halve eeuw heeft deze op het staalkundig gebied eene zeer gewichtige rol gespeeld en de Engelschen hielden den ouden Patn, zoo zij ‘hem noemden, voor hunnen grootste», beroemdsten burger. Vrijdag laatst werd de edele lórd van eene verkoudheid over vallen, en gedurende den dag verergerde zijne ziekte zoodanig, dal men het noodig oordeelde om er met den lelegraf bericht van te geven aan de koningin, die zich in Schotland bevindt, en aan den minister van binuenlandsche zaken, sir G. Grey. De Observer van Londen behelst in zijn nummer van eergisteren eene lijding over •de besluitsclen van hel amerikaansch gou vernement. Hij meldt dal de Vereenigde- Staten besloten hebben keizer Maximiliaen nooit te erkennen, zoolang de Franschen en andere vreemde gouvernementen tol algemeene Tijdingen, Marktprijzen en Handelzakén. week. a 32 00 a 28 00 a 30 50 a 27 00 a 26 00 a 17 00 a 12 50 a 28 00 5 25 2 90 ding eischen. De gewezen voorzitter van den landdag in 1861, de beer Giezy, welke een der hoofden van die partij is, en die eene kiesredevóering had uitgesproken in den zin der volstrekte scheiding, heeft nu openbaar verklaard, dal men in de denk wijze die hij uitgedrukl heeft, enkel de uiting zijner persoonlijke overtuigingen moet zien en geenszins hel programma eene partij. De Patrie meldt dal Turkye het frausch voorstel aanveerdt heelt nopens eene ge- zondlieids-couferencie. Turkye heelt eene commissie benoemd, gelast met een ge neeskundige onderzoek te Mecca en te Djeddah over de oorzaken der smelzickle en over de voorzorgen in hel toekomende te nemen. Die kommissie is den 20 Octo ber vertrokken. In 1865, onder het liberaal ministerie Rógiër-Frere, ministerie van brigands en goddeloozen, zoo als de klerikalen met alle de beleefdheid en wellevendheid die hun kenmerkt, het noemen, beloopt dit zelfde budjel lot 6 miljoen fr’. Dus eene vermeer dering van een miljoen 98 duizend 955 fr.' voorgesteld en gestemd door de liberalen, dooi- die afschuwelijke lieden, die dé religie willen omverwerpen en in den slijk versmachten. In 1846, altijd onder bovengemeld minis terie Notbomb, waren er in Belgie 679 kloosters. In 1859, onder het liberaal ministerie, waren er 962 bewoond door 14,855 paters en nonnen. In 1865, nog altijd onder het liberaal ministerie, zijn er. rond de 1200. Dus onder het liberaal ministerie, zijn er vier honderd en een klooster meer dan in 1846 onder het katholijk ministerie. Nogtans vinden M.r de Gerlache en de negen tiende der belgische klerikalen dat er nog geen genoeg zijn. De Slaat, de provinlien en de gemeenten besteden jaarlijks voor de geestelijkheid gemiddeld de volgende sommen Pensioenen: 150 duizend franken. Onderscheiden hulpgelden: 25 duizend franks. Aalmoeseniers voor het leger, de gevan genhuizen, enz.... 90 duizend franks. Onderwijs, lager geestelijk opzicht, jaar wedden van geestelijke onderwijzers, 150 duizend franks. Subsidie» der provinlien voor herstel lingswerken, 780 duizend franks. Bemachtigde giften760 duizend franks. Totaal: Een miljoen negen honderd vijf en vijftig duizend franks. De kerkfabrieken bezitten 27,751 heklaren land; de gemiddelde pachtprijs derzclvé zijnde 74 fr. 50 cent.", zoo is de gemid delde opbrengst van die onmetelijke eigen dommen dus: een miljoen acht honderd een en veertig duizend franks. De gebouwen door de gemeenten aan de k-atholijke universileil van Leuven afge staan, zijn op een miljoen vijf honderd tachtig duizend franks geschal. Eindelijk steil het Gouvernement de minsters der eëredienslen 7222 gebouwen, zooals kathedralen, kerken pastorij huizen, enz. lei' beschikking. Wal aangaat de fortuin der 1200 kloos ters van Belgie, nauwelijks durft men ze schallen, zóódanig zijn de cijfers op welke men zou uitkomen, op het eerste zicht onwaaarschijnëlijk. Men heeft eertijds, met cijfers tot bewijs en zonder dal deze Iliad voor Annoncen, Landbomvnieuws, politieke en Een Nummer, en een Supplement op half blad, per Pruisen en Oóstenryk drukken de hoop uil, dal de Senaat geene betoogingen van dit slach meer dulden zal. Verwijiingen van den zelfden aai t zijn aan de dagbladen der vrijstad of ten minsten aan eenige onder hen gericht. In geval de senaat zich niet sterk genoeg gevoelen zou om legen die betoogingen te werken, dan zouden de twee kabinetten geneigd zijn hem ter hulp te komen. Zij doen zelfs vermoeden, dat zij des noods alleen de noodige maatregelen zullen nemen om een einde aan dien toe stand van zaken te stellen. De openbare denkwijze in llongarié ver klaart zich meer en meer ten voordeele der vereeniging van het koninkrijk met de oostenrijksche stalen en tegen het pro- ZATERDAG 21 OCTOBER ondersteuning van zijnen troon zullen die- i <n.annna dergenen, die de volstrekte schei- nen. De voorzillerlijke boodschap zal van dit punt uilgaan, dal volkomen kan ver- rechlvaardigd worden, zonder daaruit eene oorlogshcdreiging lusschen Amerika en Frankryk voortvloeit. De gezant der Vereenigde-Staten is maan dag door den heer Drouyn de Limy's ont vangen geworden, en men zegt dat de ver klaringen, door den heer Bigelow aan den minister van binnenlandsche zaken van Frankryk gegeven, ten minste in eene zekeren maal, als voldoende zouden erkend zijn geworden. Echter gelooft men over hel algemeen aan het bestaan van eene slechten wil van wege hel gouvernement en het volk der Vereenigde-Staten opzichtens Frankryk, en men vreest ernstige verwikkelingen te zien oprijzen door eene te langdurige bezetting vaneen naburig land derVereenigde-Staten door fransche troepen. Als een bewijs der weinig vriendschappelijke gevoelens, geeft men eene verandering aan, die binnen kort zou ingevoerd wordëh in de invorderings- wijze der douanenrechten van de Veree nigde-Staten, en die voor uitwerksel zou hebben de fransche voortbrengselen in oenen ongunstige!) toestand op de ameri- kaanschc markten te plaatsen. Die maat regel zou echter wel kunnen moeten ge nomen worden om de inkomsten te ver- nieerdercn zonderinzichlvan vijandschap. De Kölnische Zeilung haalt een gerucht op dit oogenblik in de gewoonlijk 1 oct. IDVERIFATIE-BLI L j Vóór slad wordem 1 oct. 20 00 Zoon. 00 00 27 00 6 a a 5 50 3 10 3 20 oct. 00 00 00 00 39 25 blfld Ooststraat, van liet rijk. 30 50 00 00 00 00 ■Prijs van n Belgie. )CT. 1005. s’ av. 0 00 j opgegeven 10 minuien Men abonneert zicli op bet bureel van bet N." 33, te Veurne, en op al de postkantooren Insertien, 15 centimen den drukregel Een afzonderlijk nummer 20 c.‘, het supplement 15 c.’ Alle affi'chen, bij de uitgevers van dit blad gedrukt, ttNKAAl onvergeld in hetzelve geplaatst. Brieven en geld vrachtvrij toe te zenden. 2 00 a 25 00 105 kil. a 197 50 a 99 00 0 fr. oct. inschrijving, BETAALBAAR VOOROP: 6 franks ’s jivirs. 3 fr. 25, 6 maanden. 1 fr. 75. 3 maanden. 7 franks ’sjaars. 'Voor buiteiij vrachtvrij: 3 fr. 75 6 maanden. 2 fr.25 3 maanden. ■Voor Erankrijk 16 fr.50 ’sjaars. u 1 -Il i.i,..! .11 goed ingerichle 'kringen van Berlyn ver spreid, en dat niet zonder belang is. Het betreft eene reklaam, over eenige dagen door de.kabinetten van Berlyn en Weenen aan de vrijstad Francfort gestuurd, om zich te beklagen over de aanvallen, zeer onlangs op het congres der afgevaardigdetf tegen het verdrag van Gastein gedaan, alsook tegen de algemeene staatkunde der twee groole duilscbe mogendheden.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 1