V AN V EI ILK E Zaterdag 23 October isbs. fel K L E I N B L A D. WW VEURHE 28 OCTOBER. 7 00 0 00 6 75 rne. s’ av. 5 5 45 5 52 0 00 6 10 6 20 6 30 6 40 6 45 7 00 6 7 45 8 00 8 05 8 15 8 25 8 35 8 42 8 50 59.' zou de mixte commissie der twee kamers van den deenschen Rigsraad het eens zijn geworden over liet ontwerp van grond wel telijke hervorming. Zij heeft voorloopig, mcteenige lichte wijzigingen, de schikking aangenomen, door de eerste kamer aan vaard, en die de benoeming door den koning van een zeker getal senatenrs behoudt. Het ontwerp van hervorming moet dus op nieuw voor de twee wetgevende verga deringen gebracht worden, en het is te voorzien dat de tweede kamer, den tegen stand moede, eindelijk hel gevoelen van het gouvernement en den Landsthing bij treden zal. 'i":: (in', eer.l,: 1 Blad voor Annoncen, Landbouwnieuws, politieke Een Nummer, en een en llandelzaken. a 32 00 i a 28 00 a 30 50 a 27 00 i a 26 00 a 17 00 1 a 12 50 i a 28 00 5 25 2 90 2 00 POLITIEK OVERZICHT. Er is eene geheele omwenteling uitge borsten in den ministerraad van den Paus en de klerikale bladen zullen moeite heb ben om uit te leggen dat Mgr. de Merode enkel is afgeireden om gezondheidsreden. Men moet er niet aan twijfelen’of er zijn imdere oorzaken waarom de wapen-minis- ler van den Paus in ongenade^is gevallen. Volgens de Italia is de aftreding het ge- volg van een ie kort in de kas van het ministerie van oorlog en van eene geheime circulaire aan de pauselijke troepen, waarin zij aaugemaand werden de koninklijke benden (roovers) niet als vijanden te be handelen. Men verzekert, dat de gewezen koning van Napels ten gevolge van de afstelling van Mgr. de Merode voornemens is Rome te verlaten; hij zou beslist hebben eene schuil plaats te aanveerden hom door keizer Maximiliaen aangeboden op het eiland Lacroma, rechtover Ragtisa. Eene der eerste bezigheden van hel ita- litjansch Parlement in de sessie die gaat geopend worden, zou hel financieel vraag stuk zijn. De Italia verzekert, dalde minister van financiën de noodige maatregelen zal voorstellen, opdat het tegenwoordig te kort van280.millioenenzou verminderd worden, zooals heldoor hetgouvernement is voorge- sleld geweest, lot op 100 millioenen voor het aanstaande dienstjaar. Men bestatigt overigens dat het jaar I860 zonder leening zal voorbij gaan. Het engelsch ministerie is heringericht. Lord John Russell, met die zorg door de koningin gelast, heeft de portefeuille der buitenlandsche zaken aan lord Clarendon toevertrouwd en voor zich zelven de erfenis van lord Palmerston gehouden. Al zijne kollegas, zonder er den heer Gladstone uit te zonderen, hebben hem de verzekering van hun vertrouwen en hunne ondersteu ning gegeven. Volgens inlichtingen uit Londen toege komen, zou de markies van Harington waar schijnlijk de opvolger van lord Clarendon zijn bij de kanselarij van het hertogdom Lancaster. De toestand van Algerie heeft op nieuw een onrustbarend karakter aangenomen. De Moniteur de l’Algerie meldt dat een der hoofden van den laalsten opstand, Si-LaLt, wéder in iiet zuiden is verschenen om de volksstammen op de grenzen van den Teil te plunderen. De overheid heeft de noodige maatregelen genomen om de goums van den Teil te wapenen én generaal Lacretelle heeftzich met toereikende krijgsmachten in aantocht gesteld om Si-Lala te verdrijven. Die nieuwe poging zal de onrust verdub belen, waaraan de kolonie sedert eenigen tijd ter prooi is. Volgens een telegram uil Kopenhagen N.r 2079. en algemcene Tijdingen, Marktprijzen Supplement op half blad, per week. De klerikale» zijn de rechtzinnigheid zelve! zij zijn loijaai bij uitstekend beid en in den oorlog die zij de liberalen aandoén, speelt de goetle trouw de eerste viool, een ieder is daar sedert lang van overtuigd. Nu hel kan niet missen: als men eene slechte zaak, te verdedigen heeft, moet men alle slach van middelen gebruiken, zelf zullen de slechte de voorkeur hebben. Wij zullen, zeggen die brave lieden, de liberalen uitmaken voor al wat slecht is; wij zullen logen en laster op hun doen regenen; wij zullen de daden van het libe raal ministerie verkeert uitleggen; wij zul- schrikt, zelf smeekend, half trots; met harcoogeu scheen zij het karakter te willen peilen van hem, in wiens magt zij zoo onverwacht geraakt was. J AAK. A IHKK'ILVII L~l> Vppr ,stad worden Voor builen, oct. 20 00 J 00 00 30 25 00 00 30 00 00 00 33 00 00 00 00 00 30. 15. L*'»W H U (Mt oon. blad Ooststraai, van het rijk. oct. i Belgie. ct. 1865. 9 00 opgcgeven io minuten Prijs van inschrijving, lil.TAAI.BAAR VOOROP: 0 franks ’sja^r.s. 3 fr. 25, 6 maande». 1 fr. 75. 3 maanden. 7 fraqks ’sjaar/t. vrachtvrij: 3 fr. 75 6 maanden. (2 fr.25 3 •maanden. Voor Frankrijk 16 fr. 50 'ijaars. EENE KENNISMAKING IN DOODSGEVAAR. Onder de bloedigste en wanhopendsle krijgsbe drijven van latere» tijd, behoort de bestorming en inname van Badajoz. De engelsphc generaal zag geen kans door een geregeld beleg de stad tot de overgave te dwingen. Zijn belegeringsgeschut deed geerie uit werking en als hij niet spoedig meester van de ves ting werd, dan kon de vijand versterking bekomen en zou hij gedwongen zijn, liet beleg op te breken. Wellington had dus geen andere keus: hij moest eene bestorming wagen, niettegenstaande hij wist.dat dit verschrikkelijke offers zou eischen. Hij hield een van die toespraken tot zijne krijgslieden, welke zoo veel vermogten en na een verschrikkelijk b’ocdbad werd de vesting genomen en door de engclsche sol daten met kanibalenwoede geplunderd. In eene der straten stond een jong engelsch offi cier, wiens montering getuigde, dat hij met ijver aan het gevecht hacjdeel ggngrtjpn. Zijne blikken waren gewend naar een groot huis, dat blijkbaar mede aan de plundering ten prooi geweest was. Zonder zich rekenschap te kunnen geven met welk doel, stapte hij de wooning, waarvan de deur was verbrijzeld, hinnen. Bij besteeg den broeden marmeren trap en kwam in een groote zaal, welke blijkbaar nóg voor *einige uren niet de grootste pracht en rijkdom was oei»eubleerd. ...,-r beerschte e.cne doodelijke stille en waarschijn- ‘Jk waren de bewootiers onlv|ugt. De .plunderaars 4L'henen, na hun vernielingswerk voltooid te hebben, Men abonneert zich op het bureel van het N.’ 33, tc Véurnc, en op al de postkantqoren Insertion, 15 ccntimen den drukregel Een afzonderlijk nummer 20 e.’, het supplement 15 c.’ Alle affichen, bij de uitgevers van dit blad gedrukt, Pènmaal onvcrgeld in hetzelve geplaatst. Brieven en geld vrachtvrij toe Ie zenden. WTTn *IHE l II i oei. i a a I a i a 23 00 105 kil. i a 197 50 a 99 00 )0 fr. oct. vertrokken tc zijn Um bun vandalen-werk elders voort te zetten. Kostbare schilderijen van beroemde meesters hingen nog aan den wand, hoewel allen waren beschadigd. Alleen eene schoone schilderij van Velasquez had weinig geleden. Ilowbray, aldus heette de officier, was een bewonderaar der schoone kunsten en fuel een kennersoog bezag hij hel werk van den grooten meesjer. terwijl hij achteloos tegen den waiid stond geleund, geheel in de beschouwing van het kunstwerk verdiept, scheen de muur, waar legen hij stond, plotseling te wijken; verschrikt keerde hij zich om en zag dat hij tegen eene geheime deur had geleund, waarvan de veer door eeno toe vallige aanraking was open gesprongen. Hij deed nu de deur geheel open en trad het vertrek, waarheen die voerde, binnen. De kamer waar hij zich nu beyond, was even rijk gemeubieerd als de zaal, maar ongeschonden, hel was een klein vertrek, dat alleen van boven licht ontving. Waarschijnlijk was het iu die onrustige tijden tot een toevlugtsoord bestemd. tip dit alles werd echter do,or den oilicier weinig acht geslagen, want iets, dat nog veel meer zijne aan dacht weerd was dan de schilderij van Velasquez,' deed zich aan zijne verwonderd oog voor. Hel was een meisje van zeldzame schoonheid, die, hoewel slank en vofwassen, niet veel ouder dan 18 jaren kon zijn. Wij wagen het niet eene beschrijving van haar te geven; genoeg zij het, dat onder de schoonedochters van Spanje, Dolores de Sylva, de schoonste kon genoemd worden. Eenige oogenblikken zagen zij elkander aan, de officier'met innige bewondering, echter ijiet die uit erlijke kalmte, welke hem eigen was; hel meisje ver- DE GOEDE TROQW VAN DIE EIENSCHEN. Plotseling hoorde men schoten vallen en vernam men een woest getier en geraas. Een troep plun deraars naderde. Ilowbray gaf de jongo dame een teeken om voorzichtig te zijn en verwijderde zich snel, terwijl hij de geheime deur zoogoed hij kon sloot. Nauwelijks was hij hiermede gereed, oi vier mannen met een verwilderd uiterlijk en met ge scheurde en bebloede kleederen stormden de zaal in. in een hunner herkende Ilowbray een der manschap pen zijner kompagnie en wel de slechtste en laagste kerel uit het geheele leger. Het was iemand van reusachtige gestalte en kracht. Dikwerf had hij zich misdragen, zoodat Ilowbray hem had laten straffen. Hij erkende zijn officier, wien hij reeds lang een doodelijken haat toedroeg. Zonder den gewonen dienstgroel, ging hij haar hem toe. Hij, zoowel als zijne makkers, waren zoodanig door den drank op gewonden, dat zij tot iedere daad in staat moesten ge acht worden. De officier ging in oenen hoek van het vertrek staan en nam al hunne bewegingen waar. Zij vloek ten en raasden dat anderen hen reeds vóór geweest waren en vernielden wat nog over was gebleven en weldra was ook de schoone schilderij van Velasquez geheel verloren. Ilowbray zou zich uit liefde tot de kunst in ieder ander geval, voor het kunstwerk in de bres gesteld hebben, maar thans was hij blijde, dat daardoor do aandacht van de ruwe ellendelingen niet op de ge heime deur viel. De schilderij stelde een spaanschen ridder voor, die verontweerdigd op de woestelingen

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 1