Altjemeene lijdingen. Nieuws van de week. Besluiten en Benoemingen leur den stad van ergelijke 3t hier: e ook in Engeland e builen- eteelcrs, jerzen of uil daal leerden- s inrich- plodders i om alle lie men 'iemand hondjen j op de nog zal en onzer e over de le, zei dat tide zou n te ver- jk waren daarvan chop van iderslacli voor de er eeuw. 'Opstrijd- jsen, de ekens en en. J nalmir- eindelijk univer- gerekend üiielsche helgene vinden ilie dooi’ peerden ielsde Ike voor ?n, voor van het die het ien, zijn en koer den he md zijn Ike deze i wezen, t op ge- uitvond. leen dat den dag ion ook n gek te heeren, t onder- eenen neer en endaags 00 jaar. enen te PRYSVERMINDERING DER TELEGRAMMEN. amschap j. aktie van Eva hebben maar de slacht" i hebben, tppij ra,‘ TH Gro nd Ie Ilijpo- ten kwak- Interna lland ge- Al die winst slaat le wachten naar de uitverkoren, naar degenen die hel groot voordeel genieten van reeds ak(ionnair te zijn, van reeds tot over de knien in ’t slijk te steken. Aan zooveel onbeschaamde kwakzalverij hebben wij nooit kunnen gelooven. (Koophandel.') Jak Van Ryswyck. Men is begonnen aan de afbraakwerken der naald van St. Nikolausloren. Deze werken worden door het slecht weder slerk verhinderd. Bij beraadslaging van 26 loopende maand, is onze stadsgenoot, de heer Pieter Clacreboudt, deur waarder, benoemd lot sekretaris der burgerlijke godshuizen te Nieuport. Te beginnen van 3 lot en met 12 november aan staande, zal, uit hoofde van uit te voeren werken, den doortochl voor voetgangers en rijiuigen onder broken worden langs de brug gezegd de Eendracht, gelegen op den IJzer, bij Nieuport. Nieuwe stappen worden andermaal te Brussel gedaan voor den ijzerenweg op Nieuport te verkrij gen; langst cene andere kant wil men ons verzekeren, <ial er plan is om de geheelc vlaamsche zeekust met eenen spoorweg te verbinden, en dat groot werk zou door hel gouvernement zelve verricht worden. Inde eerste zitting der kamers zou dit een wets ontwerp uitmaken. (Stad Nieuport.) Gedurende de afgéloopene maand september zijn er op den Staatsspoorweg niet mioder dan 367 voorwerpen verloren, waaronder 37 hoeden, 32 klak ken, 23 paletots, 30 zakdoeken, 23 paar handschoe nen, 57 paraplnies, 19 parasols, 73 wandelstokken, 1 doosje met zilveren vork en mes, 5 portenionnaies en eene beurs met klein geld, 3 schawls, 2 damen- mnntels>3 mantillcs, enz. Er zijn slechts 73 voorwer pen terug gereklameerd: it De minister van oorlog, baron Chazal, die eenigen tijd op zijn buitengoed in hel zuiden van Franki'ijk vcrbieveii heeft, wordt in de eerste dagen der aanstaande maand te Brussel terug verwacht. Men schrijft uil Korlrijk Zatei'dag laatst heeft de heer minister van binnen- landsche zaken een. bezoek gebracht aan de tentoon stelling van kunstvoorwerpen, alhier ingericht. Daarna is hij de muurschilderingen gaan zien in de kapel der graven van Vlaanderen, ter O.-L. Vrou wenkerk. De heer Vandenpeereboom, ceti liefhebber van oudheidskunde, heeft beloofd dat zijn départe ment een deel der ontworpene herstellingen van deze merkwaardige schilderingen bekostigen zal. Ziet hier een feit, hetwelk bewijst dat de run derpest door tusschcnkomst kan overgezet worden. Een veearts van Henegauwen, bij eenen eigenaar ge roepen, op liet oogenblik dat hij in eene andere hoeve de lijkopening had gedaan, heeft geheel eenen stal besmet, waarvan al dc dieren zijn mouten afge maakt worden. Dergelijkc voorbeelden zijn menigvul dig en bewijzen dat men maar van de ziekte kan ver lost worden door eene aanhoudende waakzaamheid, met al de aanbevolene voorzorgen te nemén en door zorgvuldig alle besmetlingsmiddelen af te weren. Een groot ongeval heeft donderdag plaats ge had te VVaareghem, wijk Nieuwenhove,op de hof stede, van Casteele: bij het laten afzinken van een schuurdak is het pp zekeren Jan Vande.nbroecken, timmerman in deze gemeente, neergevallen, en heeft zijne beide beenen afgcshigen. Men meldt uit Bergen, dal 400 koolmijners hun werk hebben laten slaan te Quaregnon. De heer Dechamps, bisschop van Namen, is uit Rome terug gekomen. Maandag avond keerde de oudste zoon eener weduwe welke de Kattenstraat le Antwerpen bewoont, naar zijn huis terug, met eenen brief in de hand, welken hij ontvangen had van zijn jongeren broeder, waarin hem werd bekend gemaakt, dat deze te Ryssel had dienst genomen bij het leger van Mexiko. Ver volgens deelde hij zijne moeder het besluit mede, dat hij insgelijks voornemens was dienst te.nemen en zijn jongeren broeder wilde gaan vervoegen. Ondanks de tranen en de beden der móeder, bleef de jongeling in zijn genomen besluit volharden: al wat de vrouw De iïlonileur bevat een koninklijk besluit, waarbij er in de voorwaarden, voor hel verzenden der tele grammen, veranderingen worden loegebracht, welke te beginnen van 1 december aanstaande, van kracht zullen zijn. Gewone telegrammen van 20 woorden zullen, te rekenen van dit tijdstip, maar 50 centiemen kosten. Zelfde taks meer per serie, van 20 woorden of fraktie van serie boven de 20 eerste woorden. Bijzondere telegrammen zullen 1 frank per 20 woorden kosten, en een 1/2 fr. meer per serie van 20 woorden. Aanbevolene telegrammen zullen 2 franks per 20 woorden kosten, 1 fr. meer per serie van 10 woorden of fraktie eener serie, de 20 eerste woorden te boven gaande. Qui s’y frotte s’y pgwe zegt een fransch spreek woorden mijn oude vriend en professor C., en nog- thans op riske van alle de jonge damén en meisjes van ganseb Veurne en Vé'urn ambacht tegen mij te hebbeti, moetik baar toch wat beknibbelen. Als ik zeg haar, ’lis juist zoo niet, maar wel de moden waarvan zij zich zoo gewillig de slavinnen maken en welkers grillen zij zoo gretig voldoen. Kronijkschrijver, gij rijt daar op een slecht voet pad; gij gaat u al hel vrouwvolk op den nek haleii. Gij hebt reeds de klerikaleh die vriendelijk zouden radbraken, op een brandstapel!je plaatsen of u andere soortgelijke bevalligheden aandoen inÓién zij moch ten, moet gij nu nog den haal' en de wraak der schoone kunne op utrekken Gij hebt gelijk, vriend, ik weet hef wel dal ik daar mede mij precies bij de schoonste helft van het men-' schdom geen vrienden, of linye.r vriendinnen, zal maken, maar wat wilt gij. het is niet uit vijandschap voor die lieve schepsels dal ik heden jspreken zal, ’t is juist om dat ik ze bemindat ik de overdreven heid harer toilet wil aanranden; en zullen zij in deii eersten oogenblik wat op mij verbitterd wezen, dan toch hoop ik dal zij het-mij ten gunste vaiv het in- zicht welhaast zullen vergeven. Het is met die hoop dus dat ik begin. Over verschelde jarim, op zekeren schooncn zo- merschen dag, verscheen eene vrouw welkers rokken eenen buitengewonnen omvang hadden. Die rokken in plaats van de bewegingen van het lichaam te-voi- gen, stonden stijf en dc vrouw had zoo gelijk hel-uit zicht van in eenen reus te wandelen. Dal was een buitengewoon vorsëhnnsulj e.m-ieder van dc vrouwenwereld, wel te verstaan, kwam buiten om dat ding te zien, men dreef er den spot mcê en acht dagen lang werd de krinólièn, zoo als men het noemde, klein gemaakt en uitgelachen, dat het een plezier was om te hooren. Veertien dagen na dien, droeg grootc en kleine, rijke dame en burgers meisje, eene krinolieh', en men dreef dan den spot met deze die geen aan hadden. Dit baai ik juist niet aan om een bewijs der ver anderlijkheid der vrouwen te geven, neen, neen, ver van daar. Welnu, hedendaags vergenoegen zich de schoone niet meer met eene gansche menagerie, of den in houd eener vogelmuit, of het produkt van eenen boomgaard, of eene kollektic vlinders op hare hoe den of mutsen te dragen. Niet alleen hebben zij een aantal rok ken aan die alle de kleuren van den regen boog hebben; Niet alleen dragen zij cenezouavenvesl en eene drijpin. Niet alleen hebben zij klecdcren aan die het officie doen van straatvagers, enz., enz., enz., nu hebben zij .geen hair genoeg meer!!!!... Ja, goede lezer, die lieve dochters van Eva hebben nu niet genoeg meer met dc schoone tressen die de natuur hun heeft gegeven om hun hoofd te versie ren, zij hebben nog uitgevonden van valsch hair te dragen die zij duur knopen en die slechts dienen moet óm hun afgrijselijk te ontsieren. Gaat naar Parijs, Brussel, overal, gij zult ten allen stonde vrouwen tegenkomen die een tros valsch hair op hun rug hangen hebben. Ik vraag het u ééns, of hel niet leelijk is, archi leclijk, zoo als mijn vriend Carlos zegt, een bos hair dat de vrouwen zich van achterop ’t hoofd vastmaken beproefde en zegde was vruclitleloos, tot deze einde lijk bewusteloos ten gronde stortte! Toen men haar opraaptc, was zij een lijk. Het is bewonderenswaardig dat nu de nog re- geerende stamhuizen van vreemden oersprong zijn. In Spanje regeert eene Bourbonsche vrouw; in Frankryk, een inboorling van het eiland Gorsika; in Engeland, cene Duitsi he; de monark van Italië wordt als vreemdeling floor het meyrendeel zijner onderdanen bcsclipuwd; in Oostenrvk, een Spanjaard, in Zweden, een Franschman; België en Pruissen heb ben geene ingeboren monarkem Griekenland had onlangs een koning uit Beieren, thans heeft het een Deen; te Konstantinopcl regeert een Mongoliaan; Rusland is cene verzameling van nationaliteiten; en in China poogt hel ingeborene stamhuis vruchteloos den keizerlijken Tartaar af te zet.tep. In Engeland is het nu het gras, dat aan eene zonderlinge ziekte onderhevig is. Millioenen in secten tasten het aan, en op den tijd van eenen nacht is alles verslonden en blijft er slechts een naakte grond over. Een koninglijk besluit, in dagteekening van 18 October, magtigt den fabriekraad der kerk tan Oóst- duinkerke, eene kapel.te doen bouwen voorde doop vonten en verschillige andere werken aan die kerk te doen uitvoeren. Argó dus,-haast u, want na de rijke duitsche heeren niets meer geven. Deaklicn zijn van 250 fr. betaalbaar als volgt Fr. 100.Up’t oogenblik der inschrijving. 150.Up 15 december aanstaande. Deaklicn zijn tol 1 maart 1867 onverkoopbaar of inaliénabel. Later kunnen zij uitgcwisseld worden tegen verkoopbare aktien. Aanvaardt, Mtjnheeren, enz. A. LANGRAND-DUHONCEAU. Brussel 3 October 1865. Daar hebt gij, niet den letterlijken, maar toch den juisten inhoud van M. Langranti’s kaatsten brief. Hoe meer wij dit stuk lezen hoe booger stijgt onze verwondering over eene zoo onbeschaamde kwakzal verij. In elke regel, in ieder woord komt het ons voor dal M. Langrand zijne aktionnairs totaal voor den gek houdt. Met dc eene baud streelt hij u de wang, zeggende: Wat heb ik spijt, mijne oude vrienden, dat ik u niet kan laten ineèsmeeren van ’l vet dat van dezen pot zal komen. En met de andere hand peutert hij reeds in uwen zak, want hij heelt, als eene overmaat van geluk en voordeel, nog eenigcaktien te plaatsen? Is dat de taal niet van eenen boerenbedrieger die op dc jaarmerkten zijn vodden uitkramt? Gouw gouw menschen Haast u't zijn de laatsten. Morgen ben ik weg en dan blijft ge met uwe tandpijn zitten Dat een boerenbedrieger zoo spreekt, dat’s aan tc nemen. Maar een financier die maatschappijen sticht van 1Ü0 miljoen kapitaal... dat klinkt als een ge scheurde bel. En wie zijn die rijke duitsclie heeren dab die zoo dadelijk met honderd miljoen gereed stonden? Wij zouden die vogels wel ecus willen kennen. Maar M. Langrand noemt ze niet, en dat riekt weer naar olie kulthemgouw. Het moeten nogthans brave venten zijn, want ziet eens, de aktien der Bank van Internationaal Land bouwkrediet kunnen reeds met 125 franks premie verkocht worden, zegt M. Langrand, en ze willen die winst in hunnen zak niet steken; zo zien er groot moedig van af op verzoek van M. Langrand Wat beteekent al die kwakzalverij? De aktien zijn genomen en niet genomen Voelt men den truc niet. De komedie wordt voortgesteld; het is nog altijd het stuk dat Adookaal Pluckoink heet, maar er moest eene andere decoratie worden ingesehovcu om de reeds geplukten en de nog te plukken in slaap te houden. Nu vindt M. Langrand in Duilschland zoo seffens 100 miljoen, en in zijne vroegere geschriften zegt hij dat er in Duilschland geen geld’is om die rijke grondeigendommen te cxploileeren Waarom heeft hij voor zijne Pindobona geene mil joenen in Duilschland, gevonden Toen was er in Duitschland geen geld. Nu komt hij er heeren legen die hemde miljoenen naar T hoofd gooijen, zooveel als hij er hebben wil. De aktien geven al premie op de groote Beurzen, 'naar ge duitsche heeren willen er niet van profi- leeren. jj. Langrand ook niet. theekbank en der l’indobona. Mijn heeren. Vele persoenen zijn verwonderd dat ik de aclion- nairs mijner maatschappijen van grondkrediet geen deel heb gegeven in de nieuwe Bank van Landbouw krediet. Waarom, zullen zij vragen, laat hy ons nu niet mcê aan ’t potje lekken, want die nieuwe Bank zal het goud doen regenen in de zakken dergenen die er een papierke van bezitten En ik zal hun antwoorden: dat zij geen greinje van mijne liefde en toegenegenheid verloren hebben, en ik nog altijd over hunne belangen waak gelijk Cerberus op de poorten der bel. Ja, ik was van gedacht aan mijne oude kennissen een zeker aandeel in de nieuwe Bank te geven, maar cenige rijke duit sche heeren die mij de Bank hebben helpen stichten, willen geene enkele aktie weggeven, zoodanig zijn zij overtuigd van de ongehoorde winsten dictie Bank van Landliouwkrediet belooft. En ik had u van die willen laten raeêpaarten. Maar die rijke duitsche heeren hebben niet gewild. Ik moest maar honderd miljoen hebben, en zij hebben mij die kleinigheid dadelijk gegeven, zoo dat cr geen vliegenpootje van Uliê meer overschiet. Dat’s jammer nietwaar?En ik kreeg alle dagen brief op brief van mijne oude aktionnairs die. mij smeekten en baden om toch maar een aandeeltje in de nieuwe Bank te verkrijgen. Dat smeeken ging in 'l hart. Ik gaf er kennis van aan de rijke duitsche heeren; ik deed, om zoo te leg gen eenen knieval voor Uliè. En de rijke heeren hadden geen hart van steen; zij lieten zich gezeggen en gaven mij autorisatie eenigc aktien aan uwe be schikking te houdenalhoewel de aktien op de groote Beurzen van Europa reeds gezocht worden met 125 fr premie. Wal goede rijke duitsche heeren zijn dat toch Al die eene aktie in dc Findobona heeft kan twee aktien in tie nieuwe Bank bekomen. Al die vijf aktiën in mijne andere grondkrediet- maatschappijen bezit, heelt recht op eene de nieuwe Bank van Landbouwkrediet. den 20 October willen

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 3