VAN VEURNE. lèöÉviTïïsë~ 4- AAN HET BERICHT. BEKENDMAKINGEN. 'K fe VEDRNE 31 OCTOBER. B O O AI E N, DIJ ASDAG 51 OCTOBER 1865. 'icpencn zwijgen, vindt men le Gent: klein bier, uitzet, bleeken en dobbelen uitzet, zonder te spreken van ’t bière champagneuse., een bastaard-voorlbrengsel, waarvan de uitvin der zelf geen vlaamschen naam beeft we ten te vinden. Men schrijft uit Oostende, onder dato van 25 dezer Sints gisteren is een hevig tempeest opgesteken uit het Z. Z. W. Ook zijn al onze visscherssloepen in onze haven terug ge komen, vluchtende voor het tempeest. Al len hebben min of meer schade geleden doch gelukkig heeft men, lot heden toe, geene menschelevens te betreuren. Een fransche sloep uit I)uinkerke., (On uitgerust op de haringvangst is hier bin nengeslagen met verlies van zeilen, netten en ander visscherstuig. De schipper meldt dal lusschen de Panne en Nieuport een groot getal vaartuigen ap hel strand zitten. Een persoon die zeer netjes was aan gekleed en zich uitgaf voor eenen koop man in wijn, is in eene herberg, te Brugge aangehouden geworden, onder beschul diging van eenen diefstal vanjuweelen ge pleegd te hebben te Parijs, Men schrijft uit Charleroi Zoo hevig is gisteren de wind geweest, dal eene locomotief van den spoorweg van hel Cenier hare schouw, tusschen Bauine en La Louviere heeft afgeslagen gezien. Dit ongeval heeft slechts cene halve tier vertraging in de aankomst van den trein veroorzaakt. Dit is wellicht de eerste maal dal een dergelijk feit gebeurd. Belgie zal op de groote tentoonstel ling van 1867 waardig vertegenwoordigd zijn door de belangrijkste zijner nijverhe den. Housselare en Isegem zullen 65 ten- loonstellers leveren; Kortrijk en zijn dis- trikt 50; Aclsl en Geeraerdsbergen 65; Bonsse zal eene verzameling van katoenen geweefsels en lijnwaden zenden; S.-Nico- laesen Lokeren wollen goederen, als chals, halsdoeken, kleersloifen, enz. Uit het arrondissement Gent-Eccloo zijn 200 bijtredingen; katoenen, scheikundige producten, suiker, machinen, enz., zullen door nijveraars van dit gewest tentoonge steld worden. Kortryk en Rousselare zullen volledige collection zenden van vlasfabrikalie van de grofste tot de fijnste, zoogenaamde Korl- rijksche linnens. Teemsche en Zele zullen zeildoek, zak- en matraslinnen exposeeren, en de belangrijke weverijen van wolle en katoen van Eecloo zullen mede niet ont breken, evenmin als de kantwerken van Geeraerdsbergen, Gent, Brugge, Kortryk en Mechelen; ook de hofproduelen van Gent, Brussel, Antwerpen en elders. In het kórt: de tentoonstelling van Parys z*ó door de voortbrengselen der belgisehe nijverheid waarlijk opgeluisterd worden. SC11OONEN KOOPDAG Te Leysele. houden Koopdag van 90 koopen De Uitzet. pe Uitzet werd rond 1750, te Wetteren uitgevonden door ze keren Van Petegbem, brouwer en herber gier in het Hol. Deze man bevondt zich bij geval zonder bier en voorzag dat het bruin bier, hetwelk hij bereidede, niet klaar zou wezen vóór het uitputten des kleinen voor- raads dien hij bezat, zoo dat hij zijne klan ten gedurende de aanslaande jaarmarkt niet zoiï kuiineiï bedienen; want het bruin bier klaartzeer langzaam. Eensklaps kwam een denkbeeld in zijnen geest. Hij besloot eenige tonnen van het brouwsel te schep pen, toen het pas vijf of zes ure had ge kookt, in stede der 50 of 40, die het bruin bier behoeft. Hij goot dit vocht in eene kuip met ouden gist, en deed het dan als sterk was gegist, in tonnen waar het zijne vuilnis liet zinken en in min dan drij da gen klaar en drinkbaar werd. De'Uilzetwas uitgevonden! De naam Uitzet komt van uitzetten, om dat Van Peleghem een deel van het brouw sel uit kelder had gezet. Verscheiden? bewpren nochtans dat die naam aan hét Wetlci'sch bier werd gege ven, omdat het bovenal lifzeltend is, zoo- dat de eerste drinkers die eigenschap ge waar wordende, zouden gezegd hebben dal bier zet wel af of zet ivel uit. Wat den smaak en de gezondheid be treft, werd welhaast de voorrang des uit- zets op alle andere bieren erkend en het gebruik er van werd zoo algemeen, dat, ondanks Wetteren’s voorheen overgrooie invoer van Anlwerpsch, Leuvensch en Diestersch bier, in min dan 20 jaar aldaar onbeduidend was geworden. De roem van den Uilzet verspreide zich snel, én daar de voorrechten van het Gent- sche brouwer? ambacht den invoer van dit bier verboden, begaven zich de Gentscbe burgers naar Wetteren om er te drinken, zij lieten er op hunne buitengoederen brengen; anderen zelfs durfden het slede lijk verbod overtreden, om hunne kelders binnen de stad, met groot gevaar, van den Welterschen nektaar le voorzien. Maar weldra begonnen de brouwers van Gent, Audenaerde, Gavere en andere ge meenten van Van Peteghem’s brouwwi'jze te volgen, en de Uitzel verving overal het bruin bier. De Audenaerdsche en Gaver- sche lukten beter dan de anderen, ter oorzake van het water, dat zij onder de hand hadden; want het verschil onder de bieren komt bijna altijd van de hoedanig heid des waters voort. Heden is de verscheidenheid der bieren oneindig; zekere sleden bezitten tot vijf of zes soorten. Om van andere plaatsen te Gemeente Oostduinkerke. Gemeente Wulpen. ABTERTEHIE-BU ’IERRET Zoon. ■A ;enanieh iden van meester; 5daerby waerden laris DE likt De- by jarc :t Erve, nkerke, el horn ier aren jgaende; erve van side van t uiede- lofdcnde abcelen, I. Gantois. ter aen- r 1805. penen, de lus- fANDER- SUPPLEMEN an Enge dust. wkwnel, kwade van de en, ver- an eene 16 inael wk ramp sue ver- ;heid. ing, die gaf. - kte met 3 jaren 2, myn. isseL Io 60 fr. pingen, I vochl- p, allo zwaer- ihtbaer- n urc mi nde lan- lesomer, nde van nslaande valt, de ts beefl, e maand IN EENE ZITT1NO. van De Notaris HOLLY te Wülveringhem, met <le tus- schenkomsl van zynen ambtgenoot meester VANDER- HEYDE, Notaris te Hondschoot», Zal op Dynsdag 5 December I860, om een ure na middag, te Leysele, ter hofstede en medegaende lan den gebruikt door sieur l’ieter Ganlois-üesomer, langs en tegen de nieuwe kalsyde leidende van Leysele naer hel klein Leysele, Scboono olmen, hollanders, eiken en abeelen, dienstig voor alle werken en voor brandhout. Men zal vergaderen op dehofplaets by Sr. Ganlois. Op lyd van betaling mits stellende borg ter aeu- veerding van genoemden Notaris ROLLY. Eene zeer schoenen KALFSTIER te verkoopen rood geplekt van Engelsch ras. Zich te adresseeren bij den eigenaar H. BESMEET, te Avekappelle. Meester Désiré DE BRAUWERE, Notaris te Veurne, zal overgaen Woensdag 15 November 1865,3 ure na middag, in de afspanning de l’apegaei te Veurne, tot de eindelyke Toewyzing van Koop 1. Vetweide van eerste klas, groot volgens titel 11 3,70,37 C", by kadaster wyk C N' 348, palende aeti de weiden der erfgenamen Van Ravestyn en van jufvrouw Isabella Van De Waeter. Gebruikt door den medeverkooper Benedikt De- eroos, tot lONovember 1867,pen fr’ 591,-by jare. Koop-i.. Onlangs herbouwd Woonhuis met vier aren Erve, staende en gelegen ter zuidzydu der dorp- plaets. Laetst bewoond door de weduwe Deschoolmeester; om aenstonds in gebruik te treden. Koop 3. Onlangs nieuw gebouwd Woonhuis ten dienste van Herberg genaemd de Eiolon, met stalling en 2 aren Erve, staende en gelegen van zuiden langst den keiweg. Bewoond door den verkooper Engel Rooms tot laetsten april 1866. De eigendomsbewyzen en verkoopvoorwaerden be rusten ten kantoore van genoemden Notaris DE BRAUWERE.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 1