BEKENDMAKINGEN. KOOPHANDEL-HUIS, in brabansche goederen, bekend onder het tinna: lil ESWAL en CAILLIAU, GELEGEN TE VKURNE, KAEIPLAETS, ALDAER OPENBAER TE VERKOOPEN. Algemeene lijdingen. 1 2 72 2 18 gij, ’t is wij die met onze ne volkomene vrijheid ge H- k b c *ec ‘On <1 2 60 2 45 DASTRALE HERSCHATTING. die door de klerikalen be- 'n te liegen, de waarheid te die te verdraaijen, komen de kadastrale herschatting, den belastingschuldigen zullen treffen,zul len dan den uitslag niet zijn der vermeer dering van den grondslag, maar wei de herstelling der ongelijkheid tusschen de schatpligtigen. Ziedaar de woorden van eenen klerika len senateur, die wij ter overweging stellen aan die gazetten, die maar tot zending hebben de eenvoudige menschen te mis leiden en te bedriegen, en dit enkel voor een belang dat men kent. (Westvlaming). szijn de onze, het uitvloei- ■derheid van het land; deze die wederstand aan deze die wenschen dat gij, ersclizucht te voldoen, de e gij sedert vijl’ en dertig ^ver zoudet werpen en on- lrappen, om hun in hunnen 'e wet te ondersteunen, het geestelijkheid er een ministerie aan het men, dat genegen scheen om ‘n niet langer te laten beslaan irgers in der daad voor de wet en. an die voorrechten genoten, meer zouden geern hij ge in, stelden alles in het werk ui omver te werpen,en deden iel op eens het uitvloeisel der van het volk niet meer scheen aarom ging de Koning het en hel Land verzond uit de Kamer eenige mannen die vijandig waren, onder an- rste der oppositie, en zond er me plaats om het ministerie len. alzoo versterkt, begon te i voorrechten welke die men waarvan wij zoo even spra- s af te nemen. en daaraan roerde, riepen enieters moord en brand laad woorden en hoon naar ij wierpen logons en laste- e ministers en naar deze die den, en zwoeren bij hoog en ii de wellen door dal mi nis dat de meerderheid van het voordigde, niet zouden ge il wekten het volk tot den kige hand had gehad, was het len op een der verstandigste der gansche wereld, die in alle aar hét land zich in moeijelijk- i gevaar bevond, hetzelve door n geest wist er uit te helpen. de niet lang of, onder dat re- vrijheid voor allen, bloeiden nschap en nijverheid ten vollen kindeken, en men mag zeggen r uitstekendste mannen in die welke zich op alle punten der reidden, uit dat land kwamen, urgers, werklieden waren ge ilst heerschte overal. Alle jaren >h de velden met rijke oogsten, ‘vers, die mandatarissen van dden zich onophoudelijk bezig au het volk nog te verbeteren, bestond er in dat land, een an menschen die, wanneer het nzelvigheid had gekregen, zich oorrechten hadden weten aan zich verscheide zaken hadden ten nadeele der overige bur- a 951 a 00 5 25 a 2 59 a 2 09 A Per hektoliter. 17 72 A 00 00 IB 59 A 17 84 a 00 00 00 00 die door het gouvernement bewerkt wordt. Hel is wel le begrijpen dalais zij daarover spreken, zij geen ander doel hebben dan het liberaal kabinet te beschuldigen en, zooveel mogelijk, de belastingschuldigen te verschrikken, bij het naderen der kie- zingen van I860. Tien, twintig, ja hon derdmaal, heeft men hun geantwoord en bewezen dat er simpelijk kwestie is van eene herziening door hen zelve gevraagd, en dat de impost, door gansch Belgie be taald, den zelven zal blijven. Er zal geen centiem meer gevraagd worden, op de grondbelasting, maar deze zal op eene re gel matige wijze geschat worden tusschen alle Belgen. Indien eenigen iets meer zul len betalen en d’anderen iets min, T is dat de eigendommen der eersten sedert 1818, in weerde gestegen zijn in eene veel groo- lere proportie dan die der tweede; doch in alle geval zullen de veranderingen ze kere weinige uilgestrekte palen niet te bui len gaan. Niets redelijker. Hit belet nogtans niet dat de klerikale gazellen hunne valsche litanien voortzet- len, ten einde de onwetende belasting schuldigen bang te maken. Brengen wij nogtans hulde aan M. De Woelmonl, klerikale senateur voor het ar rondissement Namen. In eenen brief, wel ken hij aan het Journal de Bruxelles heeft gesleurd, blameert hij met kracht het ge drag der klerikale pers. Hij zegt onder andere Mijnen brief beginnende, heb ik ge zegd dal de herziezing der kadastrale schat ting eenen aki van rechtveerdigheid is; het bewijs daarvan is gemakkelijk te leveren; elk moet geschat worden volgens hetgene hij bezit, dit is eene billijke zaak. De bel- gische grond, wij hebben het gezegd is be last ’t zij volgens zijne voortbrengselen, ’t zij volgens de opbrengst der bouwingen, die de uitgestrektheid vormen. Welnu, het is meer dan vijf-en-lwinlig jaren geleden dal de schatting diemen nu herziet gedaan is; sedertdien zijn vele gebouwen opgericht, en aan elk dezer is eene huurweerde toe geschreven, meer of min in verhouding met de weerde des tijds en niet volgens deze van 1818, bij voorbeeld. Daaruit erge ongelegenheden tusschen de belasting schuldigen, eigenaar van nieuw belaste gehouwen en deze vroegere jaren. Van eenen anderen kant, de groote veranderin gen, ontslaan door de ontwikkeling der nijverheid, van den koophandel, der mid dels van samenhandel, enz., hebben som wijlen de weerde doen verminderen van zekere eigendommen, terwijl andereeigen- dominenin weerde verdubbelden, getuige hetgene plaats heeft al den kant der slalie- plaalsen en langs de gioote wegen die ver laten zijn. De dringenheid om eeneinde aan dien staat van zaken te stellen, was genoeg zaam bewezen; de herziening moet de on gelijkheid der lasten tusschen allen her stellen. De belangen der waalsche provintien, die men getracht heeft in ’t spel te bren gen, waren dus in de zaak niet betrok ken Men heeft opgeworpen dat er eene vermindering van lasten zijn zou op de ad ditionele cenlimen, indien men de juiste weerde op de rol bracht, in plaats van 50 p. c. van die weérde. Dat is eene opmer king waarvan ik het bereik niet kan be grijpen, want addilionelle cenlimen zijn berekend op het cijfer der belasting en niet op het cijfer die lot grondslag dient aan de belasting. Het gouvernement heeft ver klaard dat het geene vermeerdering van belasting zal vragen; de veranderingen,die M E RK T E N. i', dat land is België, dat nu es en dertigste jaar van rust 1 treden; is uwen beminden vorst wijze man welken zoo dik- gever der Europesche mo- KORREKTIONNELE RECHTBANK VAN VEURNE. BffJRGERSTAND‘DERSTAD^VÊËRNE. Stad Veurne. Kaeiplaets. exploitatie en. J DOOR UITSCHEIDING VAN BEDRYF. I witte tarwe fr. Roede tarwe R"83e («eerst Boekweit Haver Aerd. per 100 k. Boter per kilo Eijeren de 20 •Q»l ‘j »n<] 2 V V r te </e en lödageu. schonne bekalante en welgebouwde MAGAZÏNEN, met verdere gerieflyk heden en inedegaende WOONHUIS MET BUREEL EN BOUWGRONDEN, tegenwoordig ten dienste van ZIEKTE DES KONINGS. Du dagbladen der hoofdstad, niet meer dan de Moniteur, melden ons iets over den gezondheidstoe stand van Zijne Majesteit. Men verzekert dat de brus- selsche dagbladen verzocht zijn geworden er niet over te spreken. Eene briefwisseling uit Brussel, aan den Précur- eeur toegestuurd, kondigt het volgende af: De gezondheidstoestand van den koning is meer en meer onrustbarend. De galavertooning, die voor morgen was aangekondigd, ter gelegenheid der eerste opvoering van de Africaine, is tegenbevoleu ge worden. a GENT, 2-1 hob zich op eene grootere oppervlakte van verdeelen. In de haven van Bordeaux liggen thans ver scheidene ainerikaansche schepen, die al den wijn opkoopen van den oogst 1865, welken zij slechts kunnen bekomen. 1 december. Morgen avond, om 7 ure, zal in het lokaal der koninglijke maatschappij S.“ Cecilia, alhier, een schoon koncert worden gegeven door den heer SCHMIDT, artist-klarincltist, en zijne dochter oud 11 jaren. Men zegt veel goeds van den heer Schmidt, en voor al van zijne dochter welke, zoo het schijnt, op eene uitmuntende wijze den harmonium speelt. Een Bal zal op het koncert volgen, er valt dus niet aan te twijfelen, of er zal veel volk het feest willen bijwoonen. Maandag laatst greep haasteen erg ongeval plaats aan de doorsnede, op den spoorweg tusschen Yper en Vlamertinghe. Een zwaar geladen wagen, die ovar de spoorbaan moest, bleef met een zijner wielen tusschen de riggels steken; het was op het oogenblik der aankomst van den eersten trein uit Poperiughe. De seinen konden gelukkig bij tijds gegeven worden, dc trein hield stil op korten afstand der plaats van het ongeval. Men ijst bij de gedachte aan de onberekenbare ongeluk ken, die hadden kunnen gebeuren, zoo een mistig weder den mecanicien badt belet de seinen le zien. De reizigers kwamen om acht uur in do statie van Yper aan, hel is le zeggen met twee uren vertraging. Maandagavond, tusschen 5 en 6 uur, is nabij Brugge, op de doorsnede van den spoorweg van Brugge op Eecloo, op hel grondgebied van Assebrouck, een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. De landbouwer Jan Mouff.iert, oud 50 jaren, wonende in die gemeente, leidde een verken naar den stal langs den spoorweg, toen het «lier bij ’t naderen van den trein verschrikte en op de sporen liep. Moutfaert wilde hel verken red den, maar hel liep van den eenen naar den andere kant, hetgene hem duur te staan kwam, want het beest vervolgende, om betoverde sporen te jagen, werd hij door de locomotief geraakt en benevens zijn zwijn op eene verschrikkelijke wijze in verscheidene stukken gereden. Hel hoold was hem van du romp gesneden en lag op 2 meters van de sporen. Een jon gen, die langs daar huiswaarts keerde, schopte legen het hoofd van den ongelukkige, waardoor hij zoo danig' verschrikte, dal hij thans ziek le bed ligt. Bij bevel van den minister van oorlog zijn de militaire wandelingen met muziek aan ’t hoofd in al de garnizoensteden hernomen. Die wandelingen moe ten den dinsdag en donderdag van elke weck gedaan worden. Men schrijft uil Brussel aan den Précurseur Gisteren leed de minister van oorlog schrikkelijk aan de beet, hem door zijnen aap toegebracht. Men vreesde voor de slarkrauip, en du arm van den zieke heeft eene nieuwe operatie ondergaan, lieden is den heer Chazal beter. Wij vernemen dat de heer Rogaerd uil Luxem burg is verdreven geworden, waarheen hij zich, bij zijne verdrijving uit Belgie, begeven had. Hen zegt dal hij zich naar Engeland begeeft. Oen 25 dezer maand is een betreurenswaardig ongeluk in de statie van Denderleeuw voorgevallen. Een werkman in die statie, zekere J. Kaki, oud 63 jaren, is het hoofd gepletlerd geworden tusschen twee rijtuigen. De dood was oogenblikkelijk. De stad Leuven bezit, zooals men weet, eene penitentiaire celgevangenis. Men meldt nu als aan slaande het bouwen in dezelfde stad van een arresl- celgevangenis. Men leest in den Jourrtal de Charleroi Wij vernemen uit stellige bron, datde belgische staat den spoorweg Grand-Central heeft aangekocht, mits bekrachtiging der wetgeving. Die zaak geeft aan den slaat eene schoone vermeer dering van zijn spoorwegnet, zonder gevoelig zijne lasten te vermeerderen, daar dc algemeenc onkosten 17 99 A 00 00 18 52 A 12 08 A 00 00 Ü0 a 00 00 00 00 a 9 82 a 5 25 a 2 50 A 2 30 a ZITTING VAN 30 NOVEMBER. Demeyer Henri, werkman te Woumen, 15 dagen gevang, over slagen, Decaesteeker Henri, en Ver- meersch August, dienstboden te Eessen, elk 16 fr. boete, over slagen, en alle drie 11 franks boete, o»er nachtgeraas. Wilhelmine Spilliaert, werkvrouw te Stavele, 14 dagen gevang, over vrijwillige slagen en verbre king van afsluiting. Louis Monleny, en Florimond Vanderstraeten visschers le Nieuport, elk acht dagen gevang, over slagen en wonden. Franciscus Picavet, koeiwachter te Lombartzydo, 8 dagen gevang, over diefte. ZITTING VAN 1 DECEMBER. David Legein, werkman te Coxyde, 16 franks boete, over vrijwillige slagen. Felix Degraeve, bezembinder te Clerckeu, een maand gevang, over vrijwillige slagen. Henri Willemyns, werkman te Veurne, 3 maan den gevang, over wederspannigheid. GEBOORTEN. den 25. Emma Duforct, dochter van Ludovicus en van Joanna Devos, [Noordstraat. •len 27. Joanna D.smedl, dochter van Pieter cu van Eniercntia Vandooren, Bewesterpoort. den 28. Marie Moneyn, dochter van Joannes en van Justina Bartholomeus, Klaverstraat. HUWELIJKEN. den 29. Ivo l.iugier, dienstbode, 35 jaren en acht 1 maanden, geboren te Snaeskerke en woonende to I Veurne, jongman, met Philomena Claeysen, dienst meid, 26 jaren en 4 maanden, geboren en woonendu te Veurne, jonge dochter. STERFGEVALLEN. den 24. Gustaf Caillié,4jaren 1 maand den 28. Gustaf Claereboudt, 6 jaren. den 29. Octavie Delanghe, 7 dagen. den 30. Sidonie Danze, 3 jaren en 11 dag. *•■11 •ti, tie; M.,l<'HOLLY, Notaris le Wulveringhem rcsldeercnde, ^s zal op Woensdag 27 December 1865, om 3 uren na ^cl middag, ter herberg hel Schtpper-huis, bewoond door ,r‘h sieur ilesldagh, te Veurne, in eene enkele zitting, 0e< hel volgende onroerend goed, openbaer verkoopen; Een zeer schoon welgelegen en daergesteld Koop- handel-gesticht, bekend onder den naem Bieewal en Cailliau, thans dienende voor den verkoop van aller- ha, hande brabandsche goederen; gestaen en gelegen ille te Veurne, ter zuidzyde der Kaeije, en beoosten du nie Stadswandeldreef; zamengesleld uit Woonplaets de, met kamerken, bureel, groot en klein tuagazyn, Ik,,, remise voor rytuigen, guanokol, kalkboeije, peer- den denslal, privael en verdere gerieflykheden en du zip daermedcgaende erf, uitmakende een langwerpig perceel, strek kunde oost en west, groot by kadaster.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 2