i VÉÏÏRNÉ NOVEMBER. Algemeene Tijdingen. Ingezonden Artikel. onbetainelijke uitdrukkingen lijk heeft. wapende worsteling, die in Mexiko voort duurt lusschen de keizerlijke troepen en de partijgangers van Juarez, een gansch nieuw karakter aannemen. Keizer Maximiliaan heeft deswege cene proclamatie afgckon- digd en zijn gouvernement cene menigte maatregelen bevolen. Volgens deze stukken zijn huilen de wel geplaatst al de Mexikanen die blijven volharden in de verdediging der instellingen welke de vreemde tusschen- komsl omver geworpen heeft. In plaats van, gelijk voortijds, als krijgsgevangenen behandeld (e worden, gullen al de juarische soldaten die in handen der keizerlijken vallen, militairlijk geoordeeld en binnen de vicr-en-lwinlig uren door den kop ge schoten worden als brigands. Alle mexi- kaansche burger die ze op cene welkdanige wijze zal geholpen hebben, zal hetzelfde lol ondergaan. Degene die ze zal verbor gen, of ze zelfs niet zal verklikt hebben, zal tot cene boete of gevang veroordeeld worden. In korten lijd zal het Adverlenlie-blad hel 40' jaar zijns leeftijd intreden. Sedert den maand juni 1864, geheel en gansch aan het politiek leven gewijd, heeft het niet opgehouden met standvastigheid de liberale grondbeginselen te verdedigen. Dat het daardoor de woede menschen op zich heeft getrokken, behoeft niet gezegd te worden. Vele laffe aanvallen heeft hot te onderslaan gehad; men heeft het lasteringen op laste ringen naar het hoofd geworpen; beledi gingen en scheldwoorden hebben er op geregend, en niettegenstaande alle die pogingen, heelt hel niet opgehouden met kalmte en vastberadenheid de vrijheid te verdedigen en te worstelen voor de volko- mene ontvoogding van hel menschdom. De woede, de razernij waarmede men ons be vocht, in plaats van ons te ontroeren, zou eerder ons medelijden verwekt hebben en zoo hebben wij aan de hevige en onophou delijke aanvallen der klcrikalcn het hoofd geboden zonder ons om hunne lasteringen en beledigingen te bekreunen. Dat men langs alle kanten ook beproefd heeft om ons blad te doen verdwijnen, weten onze lezers sedert lang. In de ser moenen, in de biecht, met dweepers rond te zenden om hel uil de herbergen af te nemen; in een woord met alle slach van middelen is men te werke gegaan om het te verdelgen. Heeft den uitslag aan al die pogingen beantwoord?... Integendeel. De menschen weten reeds zeer wel, dal deze die de dis- kussie zwichten, voorde waarheid bevreesd zijn; dal de liberale gazetten verboden worden, om dat men daarin klaarblijkènde en doorslaande bewijzen heeft der kwade trouw der klerikale»; om dat in dezelve klaar, duidelijk en onwederlegbaar aange loond wordt, dal de klerikale gazetten de De persdonen die zich voor een jaar op het Advertentie-blad laten inschrijven, zullen van heden af tol den eersten januari 18G6 het blad, niet hel woensdags supplement, kosteloos ontvangen. Het nummer van den zaterdag bevat poli tieke lezingen, artikelen over algemeen nut en algemeene tijdingen. Hel Supplement van den woensdag beval de voornaamste marktprijzen van België alsook deze van llondschoote en Bergen Frankrijk). Deze marktprijzen zijn met de meeste nauwkeurigheid aangegeven. De prijs van inschrijving blijft bepaald op 6 franks ’sjaars voor de stad, of 1 franks franco mei de post. Men kan zich op alle poslbureelen van hel rijk doen inschrijven. wellen dooi* de liberalen gemaakt vafsch uitleggen; dal zij alle de maatregelen door het liberaal gouvernement genomen in een valsch daglicht stellen en voor slecht wil len doen aanzien; dat zij de redevoeringen in de kamers door liberalen gesproken omdraijen en aan dezelve eene geheele andere beduidenis willen doen ceven, dan zij wezenlijk hebben. Maar die middelen zijn versleten en heb ben geen bijval meer. Ondanks al het ge schreeuw cn gcpréêksel, en misschien uit oorzaak derzelve, leest het volk ook,enmeer en meer, de liberale gazetten. Daardoor ook, in weerwil dier wanhopige pogingen, hebben wij het getal onzer abonnementen, in plaats\an te verminderen, steeds zien rijzen, en het vermeerdert nu nog van dag tol dag. Die steeds aangroeijende bijval, moedigt ons aan om in de moeijelijke en ruwe taak welke wij ons opgelegd hebben tc volhei den. Wij zullen dan blijven voorlgaan met de vrijheid voor allen en in alles te verdedigen; Wij zullen dan blijven streven voor den vrijen wil en hel vrije onderzoek; Wij zullen blijven de menschen voor oogen leggen, de middelen welke do kleri- kalen gebruiken om het volk in de onwe tendheid gekluisterd te houden, om het zelve te exploiteren en het onder bel sla venjuk hunner algemeene oyerheersching gekneld te houden. Dat de beledigingen en versmadingen onzer tegenstrevers ons in hel toekomende niet meer zullen gespaard worden dan in het verlcdene, dat welen wij zeer wel, en het kan ons weinig schelenhet vat kan echter maar geven wat het inheeft, en mits die lieden lot aan hunne keel vol venijn zitten, kunnen zij diensvolgens niets dan venijn uitspouwen. Overigens zijn die onbe tamelijke aanrandingen een bewijs te meer der goedheid onzer zaak: men beledigd en scheld maar als men geen goede reden tegen te stellen heeft, en wanneer twee persoonen in twist geraken, zal men altijd zien dat dezen die zich eerst gram heeft gemaakt en onbetamelijke uitdrukkingen legen zijnen tegenstrever gebruikte, onge- KORREKTIONNELE RECHTBANK VAN VEDRNE. r'A, 1' De afbraakwerken aan de naald van St. Nikolaus- toren alhier, gaan met snelheid voort, dank zij het góede weder dat wij sedert eeltige dagnn hebben. Welhaast zal den groolen steen met het kruis, langs binnen den toren konnen afgelaten worden. Donderdag aanslaande, 10 dezer, zal onze maat schappij van Rhetorika, cene vertooning op stads schouwburg geven. Deze zal bestaan uit: Alfiied en Karlina, drama in twee bedrijven; en Jaakske met zijn fluitje, blijspel met zang insgelijks in twee be drijven. De bestuurraad der Koninglijkc Maatschappij van Ste.Cecilia, heeft in zijne zitting van maandag h st, besloten de patroonfeest van hel genootschap te vieren op 19, 20 en 22 dezer maand op de volgende wijze: Denzondag 19. om 11 ure s morgens, harino- nijkoncert op stadsschouwburg ’s avonds om 7 uro koncert in het lokaal der maatschappij en daarna verschillige spelen. Den 20, om 4 ure mi middag, boi ling voor de vrouwen cn om 9 ure bal. Den 22, om 6 urc’s avonds, worstenbolling voorde mans. Onze visschers van de Panne, hebben alle reden om over het haringsaizocn te vreden tc zijn. Sedert lang is den haring zoo overvloedig op onze kusten niet geweest dan dit jaar. De gemiddelde vangst van iedere schuit is 20,000 ieder reis, cn hel is niet raar van er te zien naar strand komen met eene vangst van rond de 40,000. Ook ziet men gansehe dagen niets dan karren die het produkl dezer buitengewone vangst tol onte ijzerenwegstalie voeren. bene diefle van 700 franks is zondag to Oost duinkerkc begaan, ten huize en nadeele van den landbouwer Bout ry, terwijl hij zich in het hof bevond. Zondag is Picler Kotter, koewachter te Heiiing- lielst, aldaar in den molen van den mulder Patlyu, verschrikkelijk hel hoofd lusschen de raderen ver pletterd. De dood was oogenblikkelijk. Men schrijft uil Oostende, 4 november: Tot nu toe heeft niets de tijding komen bevestigen van de schipbreuk van liet groot bremerschip, welke in den nacht van 29 en 30 oktober, op de banken van Goodwin zon hebben plaats gehad, en waarbij onge veer 400 landverhuizers zouden verdronken zijn. Volgens men denkt zon gansch die schipbreuk niets anders dan een verzinsel zijn. Wij vernemen insgelijks dat eene cngelsche sloep, varende van Londen naar Calais, maandag inorgend vergaan is. De kapitein, zijne vrouw en 4 kinderen alsook 2 matrozen zijn verdronken. Er zijn te Brussel valsclie goudstukken van 20 frank in omloop. Zij dragen liüt afbeeldsel van Bona parte, eerste consul, jaar Xll der republiek cn zijn een weinig kleiner dan de 20 franks stukken van Napoleon 111. De runderpest heeft zich op nieuw te Ooslncker en Desteldonck verklaard, alwaar zij sedert 115 en 111 October verdwenen was. Bruno Logglic te Thourout, aan 390 fr. Provinciale weg tan St. Pieters-Cappelle, door Dixmude naar Yper. Barrière n.’ 1, te Leke. Aug. Ramon te Leke, aan 11520 fr.; n.’ 2, tc Beerst, Hubert Waeyaert te Beerst, 2420 fr. Provinciale weg van Wynendalo naar Dixmude. Barrière n.* 2, te Vladsloo, aan Bernard Demcunynck te Leke, aan 730 fr. UITSLAG VAN DE VERPACHTING DEH BARBIEREN. Barrière n.° 4, tc Schoorbakke, Jan Dieryckx tc Pervyse, 1510 fr.; n.* 15, te Pervyse, te samen met de barrière n.’ 1, op dc weg van Pervyse naar Dixmude, Jan Baptiste Michiels tc Pervyse, aan 1800 fr.; Bar rière n." 6, te Veurne, Decroo Henri, aan 4215 fr.; n." 7 te Adinkerke, Joseph Debergh, tc Adinkcrkc, aan 810 fr.; n.’ 9, aan de Krommevaart, Charles Wybo te Steenkerke, aan 2528 fr.; n.“ 10, te Alverin- ghem, Bruno Logghe te Thourout, aan 1340 fr. Keiweg van Nieuport langs Veurne naai Duinkerke. Barrière n.* Ite Oostduinkerkc, op den Siecndam, Jan-Bap. Deeren te Oostduinkerkc, aan 510 fr.; n." 2, te Torreele (bij Veurne); Louis Tahon te Veurne, aan 1225 fr.; n.’ 3, te Veurne, Charles Deman Ie Veurne, 2150 fr.; n.° 4, te Adinkerke, Aug. Naton, aan 80 fr. Weg tan Pervyse naar l.oo. Barrière n.’2, te Caaskerke, te samen met de barrière n.* 1, op den weg van Dixmude naar l.oo, aan Amand Van de Casteele te Caaskerke, aan 8610 fr. Weg van 1.* klasse, tan Dixmude naar Rousse- laare. Barrière n? 1, te Eessen, David Debacker te Lessen, aan 1960 fr.; n.° 2, te Zarren, aan Ivo Calle- wacrt, te Iseghem, aan 1000 fr. Weg der 2.‘ klasse, van Nieuport, langs Ghistel en Brugge naar Sluis. Barrière n.” 1 te Mannekcns- vere, Charles Van Ryckeghem te Ma nnekensvere, aan 870 fr.; n.’ 2, te Sl.-Pieterscappelle, Charles Van den Broucke te St. Pieterscappelle, aan 810 fr. Weg der ‘2° klasse, van Hoogstads naar Rous- brugge. Barrière n.° 1, aan het gehechte do drie Ridders Weegscheede, weduwe Decorte, te Gyverin- chove, aan 700 fr.; n.“ 2 te Beveren, aan Alexander Franchoo te Beveren, aan 900 fr. Weg der 2.' klasse, van l.oo naar den weg van Dixmude naar Pervyse. Barrière n.’ 2 te Nieuka- pelle, Charles Ameloot te Nieukapelle, aan 1080 Ir.; n.0 3 te Loo, Bruno Logghe te Thourout, aan 890 fr. II eg der 2.‘ klasse, van Nieuporl langs Ramscap- pelle naar Pervyse. B irriere n.* 1te Ramscappellc, ZITTING VAN 9 NOVEMBER. Karei Coussaert, vader, Karei Coussaert zoon, en Jan Coussaert, werklieden te Dixmude, elk 16 fr.’ boete, over slagen. Franciscus Bcschuyl. Joseph Noniliny, en Joseph Verbanck, visschers te Nieuport, den eersten 14 dagen gevang, en beide laatste elk 8 dagen ge vang, over slagen. Désiré Carna, werkman te Veurne, drie maanden gevang, over dieftc. ZITTING VAN 10 NOVEMBER. Seraphiiius Leroye, te Oostduinkerkc, l maand gevang, over diefle. Idesbaldus Snyders, te Adinkerke, 100 fr.* boete, over jagl. Pieter Lahaye, 20 franks boete, Pieter Vanhovo 16 franks boete, en Rosalie Demeulenaere, 5 fr. boete, over wederzijdsche slagen. Alveringhem, 7 November 1865. Mynheer de Uitgever von het AnvtBTtNTis-Bi.vD, te Veurne. Het ingezonden artikelje, in uw nnmtner van kj“ dezer macnd geplaetst, zonneklaer tegen my kwaed- willig gerigt en gefaseld door eenen lafhertigen las teraar, verpligt my aen dezen te vragen dal hy eens zou willen doen blyken dat ik, zoo daerin word ge leid, uw blad, allen zondagmorgen, alhier uit som mige herbergen doen verdwynen; ik vrees niet regtuit te zeggen dat dit hem onmogelyk ^al wezen, want niemand wie het zy, zal tot nu, uocli nooit in

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 2