VAN V EU SINE t 3 IW KLEINBLAD. VEURNE 18 NOVEMBER. N.r 2082. ZATERDAG 18 NOVEMBER 1863. i Blad voor Annonccn, Landbouwnieuws, politieke Een Nummer, en afwachten, aleer de bemiddelingscom- missie te aanvaarden of van de hand te wijzen, door graaf Russell voorgesteld. De benoeming van den heer Rara tot minister van justitie, heeft eene onbe- schrijvelijke woede in het klerikale kamp opgewekt. Van alle kanten regent het ver- wenschingen tegen den Koning, zijne mi nisters, en bijzonderlijk tegen den jeugdi gen en talenlvollen volksvertegenwoordiger aan wie de zware portefoelie van justitie is toevertrouwd. De benoeming van den heer Bara, roepen de klerikale bladeren uit, is De persoenen die zich voor een jaar op hel Advektentie-blad laten inschrijven, zullen van heden af lol den eersten januari 18G6 het blad, mei het woensdags supplement, kosteloos ontvangen. Het nummer van den zaterdag bevat poli tieke lezingen, artikelen over algemeen nut en algemeene tijdingen. Het Supplement van den woensdag beval de voornaamste marktprijzen van Belgie alsook deze van Hondschoote en Bergen (Frankrijk). Deze marktprijzen zijn met de meeste nauwkeurigheid aangegeven. De prijs van inschrijving blijft bepaald op 6 franks ’sjaars vogr de stad, of 7 franks franco mei de post. Men kan zich op alle postbureelen van het rijk doen inschrijven. en algemeene Tijdingen, Marktprijzen en Handelzaken. een Supplement op half blad, per week. POLITIEK OVERZICHT. De vermindering van het fransch leger, sedert eenige dagen aangekondigd, staat op het punt verwezentlijkt te worden. Men denkt dal men daardoor op hel budjel vijf tig millioen franks zal kunnen sparen. Bij hel bevestigen dier tijding, zegt eene brief wisseling uil ParyS dat men ook bezig is om eene sterke reserve in te richten, teneinde tegen alle gebeurtenis voorbereid te zijn. De twee fregatten, die in Frankryk het eerste conligent van het bezettingsleger van Rome terug brengen, zijn met het 19” linieregement en het'4* huzaren te loulon aangekomen. De Eldorada is woensdag naar Civilta terug vertrokken. Dit vervoerschip zal het overig van hel contingent opnemen. Een hongaarsch dagblad, de Pesli Naplo, verzekert dat de keizer bij zijne aanslaande reis in Uongarie van zijnen broeder den aartshertog Karel-Ludwicb zal vergezeld zijn, welke ter dier gelegenheid tot de waardigheid van palatijn zou verheven worden. Men zegt dat de jeugdige aarts hertog Uongarie zeer toegenegen is. De oorlog is thans officieel verklaard tus- i schen Spanje en Chili. Spanje heeft de chilische havens geblokeerd. Volgens den Messager franco-américain zou de voorzitter Johnson in eene kabinets raad, onlangs in het Wittehuis gehouden, het gevoelen hebben doen aannemen, dat men de vereeniging van hel Congres moest eene oorlogsverklaring legen de belgische katholijken. Welnu, ja mijnheeren het is eene oor logsverklaring; maar eene oorlogsverkla ring tegen deze die alles aan hunnen onver- zadelijkcn heerschzucbt willen onderwer pen; Eene oorlogsverklaring tegen deze die, zonder eerbied voor ’s lands instellingen, dezelve onder de voeten willen trappen om over alles te kunnen gebieden; Eene oorlogsverklaring aan deze die, het voorbeeld van Kristus vergetende wel ken zich aan ’s lands wetten onderwierp, tegen’s lands wetten opslaan, en weigeren aan dezelve te gehoorzamen; Eene oorlogsverklaring aan deze die de encijcliek boven onze grondwet stellen en Belgie onderdaan van Rome willen maken; Eene oorlogsverklaring aan deze die, vergelende dat zij eerst het voorbeeld van den eerbied voor de wereldlijke macht zou den moeten geven, den Koning hoóuen en versmaden, zijne ministers schelden en in de modder zoeken te slepen al wie aan hun nen wil niet verslaafd is; Eene oorlogsverklaring, eindelijk, aan deze die, alhoewel door het volk veroor deeld zijnde, zoeken het volk op te hitsen en het tot eenen opstand te bewegen. Ja maar, mijnheeren, het volk kent u! in uwe verblinde woede zijn de bandekens uwer maskers gebroken, en gji zult het volk niet meer misleiden met uwe groote 39.'‘ JAAR. JV. lOV. HOC. I Ila ttOV. HUfl. l 1 pplement 15 c.’ bind fjedrukl, 21 32 00 00 11 66 9 66 5 00 5 59 1 58 2 72 18 15 1 it a a a n a a a a )7 1’2 18 19 19 52 15 19 78 10 50 00 58 00 44 00 81 33 10 95 20 54 worden en /.non. id.id Oosistrn.it, van het rijk. i 32 75 I 00 00 1 31 25 i i 19 75 ADVERT 00 00 33 inschrijving, BETAALBAAR VOOROP: 6 franks ’s jaarsï 8 fr. 25, 6 maanden. 1 fr. 75. 3 maanden. 7 franks ’sjaars. Voor buiten, vrachtvrij: 3 fr. 75 6 maanden. 2 fr.25 3 maanden. Voor Frankrijk 16 fr. 50 ’sjaars. 9 00 3 10 O 00 3 noc. I.-?.- n»—«-i.»..- heen en weer, sommigen in groepen elkander hunne heldenfeiten of wederwaardigheden herhalende; anderen lagen naast hunne peerden, in het gras uit gestrekt. Plotseling zagen de officieren twee gestalten, die als uit den grond schenen te verrijzen of uit de wol ken kwamen vallen. Zij waren van het hoofd tot devoeten in kapucijnermantels gehuld. Terwijl de officieren nog vol verbazing naar deze zonderlinge verschijning zagen, ontdeed de langste der beide per sonnel! zich van zijne vermomming en een fransch hoofdofficier in vollen uniform stond voor hen. Een ruiter ter neder te werpen en op zijn peerd te stijgen, was het werk van een oogenblik. Hij vloog over de vlakte, zoodatde soldaten te vergeefs op hem vuur den, toch scheen de koene vlugteling verloren. In de rigting waarheen hij vlugtte kwam eene afdeeling infanterie aan. De ruiters dit ziende, bestegen ijlings hunne peerden en joegen den vlugteling na. be toe schouwers hielden den adem in, toen de eerste patrouille vuur gaf en zij vertrouwden nauwelijks hunne oogen, toeu zij dan den Franschman onge deerd zijnen weg zagen vervolgen. Nu gaf ook de tweede patrouille vuur, maar de ruiter scheen door een talisman beveiligd te zijn, niets deerde hem. Onwillekeurig ging er een kreet van vreugde op uit den inond der officieren, toen hij buiten gevaar scheen, maar te vroeg. Een soldaat had, uit achte loosheid of met voordacht, zijn geweer niet afge schoten; deze legde nu aan en de ruiter moest zijne vlugt staken, zijn peerd werd gekwetst en viel ter aarde. De voorste dragonder reed met geveld geweer Prijs van I. !KoU tin; Voor stad Men abonneert zich op het bureel van liet N.* 33, tc Veurne, en op al de postkantooren Insertion, IScenlimen den drukregel Een afzonderlijk nummer 20 het su Alle affichen, bij de uitgevers van dit eë.vmaal onvergeld in hetzelve geplaatst. Brieven en geld vrachtvrij toe te zenden. EVTIE op den officier toe, doch, daar deze in lijdelijke hou ding zijn vervolger afwachtte en niet voornemens scheen zich te verdedigen, slak de dragonder zijn ge weer open strekte zijne handen uit om hem gevangen te nemen. In helzellde oogenblik werd hij echter als een knaap uit den zadel geligt en de voormalige verloofde van de schoone Dolores, vervolgde, op het peerd van zijn vijand, ongestoord zijn weg en was weldra buiten hun bereik. De toeschouwers, waarvan sommigen niet weinig teleurgesteld waren, konden niet nalaten den dapperen en geduchten tegen stander hunnen luiden bijval te schenken. De Spanjaard had van de vervolging zijns makkers gebruik gemaakt, om zich, alleen door Howbray opgemerkt, te verwijderen. Men heeft nooit iets van hem vernomen; waarschijnlijk is hij door guerilla’s gevangen genomen en voor zijn verraad met de dood gestraft. Een jaar later, hield koningin Charlotte van Enge land eene receptie in het paleis van St. James, waar aan al wat edel en aanzienlijk was deel nam. Niette genstaande dat daar de keur der engelsche schoonen tegenwoordig was, trok er ééue de algemeene aan dacht, door bare buitengenwoone schoonheid; zij ging aan den arm van een tiooldofficier, die haar als zijne bruid presenteerde. Wie is toch die sierlijke gestalte, die nu daar voor «Ie koningin staal?» vroeg een der jonge edellieden aan zijn buurman. Wel, antwoprdde deze, dal is de krijgsgevangene van overste Howbray. 00 00 00 00 a 00 00 a a a a EENE KENNISMAKING IN DOODSGEVAAR. derde vervolg en slot Wakkere Brit, zei de Franschman, wees oven edel moedig als gij dapper zijt. Dona Dolores, gij hebt mij nooit uwe wederliefde geschonken, vaart wel Terwijl hij dit zegde, sprong hij door de opening, waardoor de twee geredden binnen waren gekomen; de Spanjaard volgde spoedig. Bijna gelijkertijd vloog de deur open en traden een aantal engelsche solda ten binnen, die beneden plunderende, hel gevecht gehoord hadden. Howbray voorkwam eene vervolging der vlugle- lingen, door de soldaten voor te houden, d.il cone vervolging over de daken even vruchteloos als ge vaarlijk zou zijn. Gelukkig waren deze lieden meer voor rede vatbaar en was hij nu in gelegenheid het meisje in veiligheid te brengen. Den volgenden worgend begon zich de ordo een weinig te herstellen, ofschoon nog altijd eene ver warring bleef heerschen, welke het onvermijdelijk gevolg van zulk een vreeselijken dag en nacht waren, ^•’derscheide officieren stonden bij den uitersten lOrei) in gesprek; onder deze merkte men Howbray “P, die Cen verhaal deed van zijn wedevaren van den Vor>gen avond. In hoeverre hij alle bijzonderheden "’.gedeelde, durven wij echter niet beslissen. Een Il"',t ruite|.jj was in do nabijheid, de ruiters liepen A.'

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 1