iL H i Algemeeiie Belangen. r>ii Hl nd niet meer delen uit om Ui KAMER DER VOLKSVERTEGENWOOR DIGERS. i)e gemeenteraad van Nieuport, heeft in zijne zitting van 27 oktober lest, een regle ment nopens de honden en hondenge spannen genomen. Onder andere, wordt er in gemeld re glement bepaald dat de geleiders der inge spannen honden dezelve bij den band zullen moeten houden, in hunne rijtuigen niet mogen zitten en hun gespan met geen meerdere snelheid dan den gewoonen stap eens voetgangers zullen mogen laten voorlgaan. Het ware tewenschen dat dergelijk regle ment insgelijks niet alleen door onze ge meenteraad aangenomen werd, maar in gansch de provinlie in voege zou gebracht worden; want de wijze waarop die honden gespannen tegenwoordig gevoerd worden, heeft menig paard verschrikt en daardoor zware ongevallen doen ontslaan. In eenen brief aan den Echo d'Ostende gericht, nopens hel projekl van sloom- bootendienst tusschen Dover en Nieuport, treilen wij hel volgende Nieuport oneigen erkend zijnde uit oorzaak hater banken, ziel hier wal er redelijker is en wat de Flandre schijnt in hel geheel niel te welen, ’lis dal het ge hucht de Panne, bij Adinkerke hel naaste punt voor onze gemeenschappen mei Enge land is. Het is daar dat men zou moeten eene haven maken uitkomende op eenen ijzeren weg leidende tot aan Veurne; van daar zouden de betrekkingen op Duilsch- EE KATHOLIJKEN MOEYE?. ZWIJGEN!!! Indien men de katholi jke dagbladeren mocht geloven, zou de v rijheid der druk pers en des woords, in ons land slechts een verdichsel zijn en /.ouden die afgrijs lijke liberalen dezelve onder hel gewicht van hun despolismus geheel en gansch verpletterd hebben. Arme, menschen, die niet meer spreken noch schrijven mogen! Waarlijk, zij zijn te beklagen die arme martelaars! Men neme de eerste kalholijke gazel de beste, en men zal overtuigd zijn dal hun woord lot den uitersten graad ge boeid is en dat zij niet meer vrijelijk hun gedacht mogen uitdrukken. Sukkelaars! zij hoonen en lasteren gan sche dagen; zij trachten die lasteringen zoo veel mogelijk ie verspreiden en te doen lezen, en in die zelfde nummers die hunne lasteringen bevallen, zullen zij durven zeg gen dat hun woord geboeid is en dat de drukpersvrijheid niel meer bestaal. En zij denken dat [hunne lezers dat zoo zonder overleg zullen gelooven. Waarlijk hel is om er mede te lachen, en hunne lezers moeten niet sterk gevleid zijn over de opi nie dat zij van hun hebben. Wij zullen hier eens, nnurd'Indépendance, de misdrijven laten volgen waarvan de kalholijke drukpers zich honderd, zich duizendmaal heeft plichlig gemaakt, waar voor zij (luizende keeren zou gestraft kun nen geweest zijn, en waarvoor zij, och lieer! nooit niel het minste is verontrust geworden. Zie hier: I. Misdrijf tegen de macht der wetten: 't Is te zeggen aanvallen legen de wellen gericht, aanhitsing om aan dezelve niet te gehoorzamen, enz. Voorbeeld de menigvuldige aanvallen der gansche klerikale drukpers legen de wet op de studiebeurzen. Straf: zes maanden lot drij jaren gevang. II. Misdrijven legen den koning en de leden zijner familie. Voorbeelden zekere aanrandingen en aanhalingen die van niel lang dagleekenen maar dat wij om zekere reden niel zullen opgeven iedereen zal gemakkelijk verstaan waarom wij die niel aanwijzen en waarop wij zinspelen. Straf: zes maanden tot drie jaren ge vang: 500 lot 5000 fr.‘ boete, onttrekking der burgerrechten. lil. Misdrijven tegen de wetgevende kamers. Voorbeelden zeggen dat de kamers de natie niet vertegenwoordigen; dat zij een uilbroeisel van den opstand zijn; de smaad werpen op de meerderheid eeuer kamer die zulk of zulk ontwerp gestemd heeft, of die hel Staatsbestuur ondersteunde. Voorbeeld: de gansche kalholijke druk pers loopt er van over. Straf: zes maanden tot twee jaren gevang. IV. Verwerping of veroordeeling van hel gouvernement of der daden van de oppermacht, door geestelijke persoonen gedaan. Voorbeelden de brief van den bisschop van Luik tot den deken van Maaseyck; de brief van deken Letor (2.de editie,'overzien en vermeerdertjen meer dan een bisschop pelijk mandement, enz. enz. Strafdrie maanden tot twee jaren gevang. V. Beledigingen jegens vreemde vorsten. Voorbeelden de lieftalligheden door de klerikale drukpers nopens koning Viktor- Emmanuel uitgekraamd, enz. Straf: drie maanden tot twee jaren ge vang; 100 tol 2000 fr.’ boete. VI. Lasteringen en beledigingen tegen be ambten en bijzonderen. Er zijn voorbeelden van dit leste mis drijf genoeg aan te halen. Zoo als men zien kan, zijn er schikkin gen genoeg in de wel die de schaamteloos heid der klerikale bladen zouden konnen straffen. Word ter echter van deze gebruikgemaakt? Geenszins: die brave klerikalcn mogen schelden, verwijlen en hoonen Koning, ministers, senateurs, volksvertegenwoor digers, openbare beambten en partikulie- ren, alle dagen en ten allen stonde; zij staan op tegen de wret en wekken hel volk op lot den opstand, en doch laat men ze begaan zonder hen daarvoor het minste te verontrusten. En nog dueven die menschen klagen dal hun de vrijheid wordt afgenomen en dal men de drukpers wilt in de boeijen werpen POSTMALEN. De verandering die in den dienst der postmalen, sedert fG dezer is ingébracht, brengt eene groole verbetering bij. Nu zullen de brieven voor Nieuport bestemd, die ’s namiddags, in de bus waren gesto ken, langs Lichtervelde, Brugge en Oos tende niel meer moeten rondgaan, om ’s middernachls te Nieuport aanlekomen. Een brief, bij voorbeeld des maandags ter post besteld om G 1/2 ure ’s avonds, en ter bestemming van Wulpen, zal nu tot den woensdag morgend om 8 ure niet meer moeten wachten vooraleer ter bestemming te komen. Nu zal alles met meer regelma tigheid gaan en zal die ongelijkvormigheid verdwijnen. Wij laten hier op nieuw de vertrekuren volgen zoo als zij vastgesteld zijn geworden. l it Veurne naar Alveringhem, om 9 ure 15 minuten ’s avonds, na de aankomst van den lesten trein. Veurne naar Nieuport: G ure ’smorgens; 2 ure 25 ’s namiddags en 5 ure 50 ’savonds. Veurne naar Ooslvleteren 6 ure ’s mor gens; 1 ure middag; 5-50 ’s avonds. Veurne naar Oostende: G ure ’smorgens; 2-25 ’s namiddags. Veurne naar Yper: G ure ’s morgens; 1 ure middag; 5-50 ’savonds, Alveringhem naar Veurne: G ure ’smor gens; 4-15 ’s avonds. Nieuport naar Veurne: G ure ’smorgens; 1-42 namiddag; 11-42 ’savonds. Nieuport naar Oostende: 7-15 ’smor gens; 2-15 namiddag; 5-40 ’s avonds. Oostende naar Nieuport8-50 ’s mor gens; 11-55 id: 9-55 ’s avonds. Oostende naar Veurne: 11-55 'smor gens; 9-55 ’s avonds. Yper naar Ooslvleteren: G ure ’smor gens; 2 ure namiddag: 10-15 ’savonds. land met oneindig veel meer snelheiden verzekering kunnen geschieden. De gevraagde ijzeren weglijn van Nieu- port op Gent zou onnoodig worden en zou kunnen verandert worden van Veurne langs Nieuport naar Oostende. Gij zult mij zeggen dat met een have aan de Panne te maken, voor den stoom- bootdienst, er kwestie zou zijn van eene kleine stad te bouwen. Dit is waar, maar zij zou geroepen zijn om groole diensten te bewijzen. Zoo dan mits wij aangetoond hebben dat de haven van Nieuport onvol doende is voor den stoombootdienst, moet dezen dienst of wel aan Oostende blijven, of wel langs de Panne gedaan worden die zich bij Veurne bevindt, en eene spoedige en ongevaarlijke overvaart al binnen de banken zal verschaffen. Dit gedacht is niet nieuw en over ver-- scheide jaren reeds, heeft men hel ontwerp vooruitgesteld om een debarcadèrc aan de Panne te maken, en eenen ijzeren weg te leggen die van dat gehucht langs Veurne regt op Gent zou geloopen hebben, en aldus eene regie lijn van Londen op Duitschland zou daargesteld hebben. Zonder overigens te onderzoeken, hoe ver de gezegdens van den korrespondenl van de Echo d'Oslende nopens de ongevoeg- lijkheid der haven van Nieuport gegrond zijn, moeten wij nochtans in deszelfs mee- ning mededeelen aangaande de weldaad welke de graving cener haven aan de Panne zou te weeg brengen. Builen hel gemak van korrespondenlie welke hier boven is aangehaald, zou zij eene goede schuilplaats opleveren aan de vaartuigen welke door j den storm op onze kusten aangevallen worden, en waarvan er velen op de menig vuldige zandplaten met man en muis ver gaan. "0()r<A‘n va» oorlog aan den Godsdienst, tJ*.unz. I )c Koning, na herhaalde proeven, heeft ien dal hej lana niet de liberalen is, ts het op verscheia’e reizen eene groole terale meerderheid naar de Kamer 'heeft Jzondeu. Ziende dat gij aan het b^i: aX’fm.lkunl, zoekt gij alle IwiL het. vólk tot u over te halen. Maar.'dit kan niet meer geschiet’ ten; het ■völkkeni u te wel, het kent te Wel uwe heerschzuchtige en vrijheidsi» oordendc strekkingen, en het zal nu gelijk voorheen, kalm en rustig de nuttige her -vormingen aanschouwen dat het liberaal ministerie bewerkt,.en die met de hulp y? Jen nieuw benoemden minister, eene lü ouwe aandrij ving zullen krijgen. F. Woensdag lest is de wetgevende zittijd 1865-66 be gonnen. liet bureel is gevormd zoo volgt Voorzitter, de lieer Ernest Van den l’eerebooni; eerste ondervoorzitter de heer Moreau; tweede onder voorzitter de heer Crombez; sekretarissen, de hoeren de Moor, de Florisone, Van llumbeeck en Thienpont. In de zitting van 16, is het budget van finaniieii voor hel dienstjaar 1866, aangenomen met 69 stem men tegen 4.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 2