Merkt van Veurne, Algemeene Belangen. Algemeene Tijdingen. BE KEN DMA KING EN. «ssï’V I 22 November. a OPENBARE VERKOOPING BIJ I.IC1TATIE, van een bebouwd en beplant HOFSTEDEKE}, GESTAAN EN GELEGEN TE STEENKERKE. In ons nummer van zaterdag lest, heb ben wij een brief van de Echo d’Óstende gedeeltelijk overnemende, gesproken over het graven eener haven aan de Panne. Wij moeten aan de Stad Nieuport verklaren, welke over ons schrijven niet zeer te vre- dfen schijnt te zijn, dat, als wij den brief van het Oostendsch blad in onze kolom men overnamen, wij geenszins het inzicht hadden Nieuport nadeelig te wezen. Wij weten zeer wel dat onze zusterstad maar al te lang aan haar lot is overgelaten gebleven en wij juichen toe aan alle de maatregelen welke kunnen genomen worden om haar uit hare verlatenheid te doen opstaan. Hetgenc wij echter zeiden over de gra ving eener haven aan de Panne, dient slechts om te bewijzen dat wij volkomen in de meening van den Journal de Bruget doelen wanneer hij zegtBelgie zou tien zeehavens tellen in plaats van drie, en nog zouden zij de medestreving kunnen tegen gaan. De zaken vermeerderen in evenre digheid dat men den handel gemak aan bied. BURGERSTAND DER STAD VEURNE. STERFGEVALLEN. Crombez, voorzitter van de middensectie, ongesteldheid die hem van Brussel heeft verwijderd gehouden, die de lezing van het verslag heeft doen uitstellen. De heer Crombez is te Brussel terug. <055 Zakken Tarwe waren ter Markt, 31-00 00-00 18-75 14-00 26-75 2-09 Graenpryzen der vorige week Per 145 liters. 13 (I 22 a 00 5 00 a 2 63 a 2 00 a 17 72 A 00 00 18 59 a 17 84 A 00 00 00 a 00 00 00 00 A 9 51 A 5 25 A 2 59 A 2 09 A GENT, 17 not> Per hektoliter. 19 85 a 00 00 trekken. Zoo dat alle dc beurzen, waarvan het kapitel volstrekt meesterwas, de leerlingen der geestelijke gestichten gingen beguns tigen, en zeker zouden de inkomsten van de fondatie Despars den zelfden weg inge- nonien hebben, zonder de tegenwoordig heid van den burgemeester in de kom missie van vergunningsrecht. Die fondatie, voor de inboorlingen van Doornyk geslicht, behelst 19 beurzen, welke in 1861 verdeeld waren als volgt: Atheneum van Doornyk, 4; kollegie der Jesuiten, 5; kollegie de la Tombe, 1; se minarie de Goede Hoop, 3; universiteit van Leuven, 2; seminarie van Doornyk, 2; universiteit van Luik, 1. Waaruit spruit dat de publijkegestichten slechts 5 beurzen der 19 verkregen. Ver- deelende gerechtigheid der kanonikken Nog zouden zij, hadden zij gekent, hadden zij met den burgemeester niet moeten re kenen, de 19 beurzen hebben doen dienen tot doteering der jesuitenleerlingen, ’t is gelijk of zij van Erasnes of van Bonne- Espérance zouden zijn geweest. Een andere bijzonderheid is deze: wan neer M.r Bara zijne schoolwelenschappe- iijke leeringen geeindigt had, vroeg hij eene beurs om bij dc universiteit van Brussel te gaan studeeren. De kanonikken weigerden vlak af, maar boden hem twee beurzen aan, wilde hij bij de universiteit van Leuven gaan. Die onedele koop werd niet aangenomen. Ziet daar de milddadigheid der kanonik ken van Doornyk, de zoogezegde weldoe ners van Mr. Bara. Maar laat ons nu eens veronderstellen dat hij zou gehad hebben, niet van den burgemeester maar van de kanonikken, eene beurs van 95 fr. gedurende zijne schoolwelenschappelijkc studiën, uit welk recht wilden zij dan zijne toekomst ver beuren em hem voor altijd aan hunne opi nion, aan hunnen wrok verslaven. Welhoe! de jongelingen welke door de kanonikken met eene beurs zijn begiftigd geworden, moeten, op straf van voor ondankbaren te doorgaan, dezelve voor altijd als hunne meesters en oversten herkennen liet ka pittel zou, voor 95 fr. de vrijheid, de toe komst en het gevoelen der beursgenieters koopen Ais het zoo is, dat men zoo goed zij van ons eens te zeggen wat men denken moet van de seminaristen die hunne theologische studiën ten koste van het gouvernement doen, en die, zoo haast zij uit het semina rie zijn, dat zelfde gouvernement beledi gen Zoo zal de nieuwe minister van justicie alle jaren kunnen beschikken over 11 beurzen van -425 fr. en van 25 halve beur zen van 211 fr. ten voordeele der semina risten van Doornyk. Die jonge godsgeleer- den, die daarna zullen bassen op de libe ralen en op Mr. Bara welken hun zal be- voordéèligd hebben, zullen zij dan ook geene monsters van ondankbaarheid zijn Onze vraag zal onbeantwoord blijven. Men ziet het, de gewoone rechtzinnig heid der klerikalen speelt hier op nieuw eene groote rol. Met logons en lasteringen zoeken zij den heer Bara te doen minachten en in aanzien te doen verliezen. Maar hunne beledigingen zullen nogmaals op hun zelven nedervallen, en slechts dienen om het volk een nieuw bewijs hunner trouwloosheid te geven. Men verzekert, dat het verslag van het wetsontwerp betrekkelijk het wereldlijk be heer der kerkgoederen gereed is. Het is eene ernstige ongesteldheid van deu heer Gemeente Steenkerke. - JF 2 77 2 09 23 50 tot 31 50 18 Ö0 tut 19 00 18 50 lot 18 50 11 50 lol 15 75 25 25 tot 26 50 Wilia tarwe fr. Roodc tarwe lloCGe Heerst Boekweit Haver Aerd. per 100 k. Boter per kilo Eijeren de 28 7 maanden gevang, over slagen en afsluiting. verbreking van GEBOORTEN. deii 21. Ilenricus Dubois, zoon van Carolus en van Mario Houtman, groote Merkt. den 22. Mario Naert, dochter van Joannes en van Marie Vandendriessche. Zwartenonnestraat. den 22. Octavio Delanghe, dochter van Ludovieus en van Clemance Bartholomeus, Noordstraat. HUWELIJKEN. den 22. Ilenricus Ghyselen, hovenier, 29 jaren en 1 maand, jongman, met Marie Castelein, werkstere, 27 jaren en 9 maanden, jonge dochter, beide geboren en woonendo te Veurne. den 18. Isabella Tydgat, herbergierstere, 64 jaren en 1 maand, geboren en woonende te Veurne, huis vrouw van Jacobus Deschodt. den 21. Anna Theresia VVillaert, herbergierstere, 43 jaren en 8 maanden, geboren en woonende to Veurne, ’s Heerwillemscappelle, huisvrouw van Lau- rentins Morisse. den 22. Leonie Gruwez, 1 jaar en 2 maanden. KORREKTIONKELE RECHTBANK VAN VEURNE. ZITTING VAN 24 NOVEMBER. Isidoro Berghof, dienstbode lo Poperinghe, zes maanden gevang, over aftroggelarij. Sophie Moerkerke, werkvrouw teftlerckem, 1 fr. 50 boete, over roverij van hout. Leopold Vcrstraete, herbergier te Merckem, acht dagen gevang, over slagen en wondeu. Pieter Vandooren, werkman te Wulveringhetu, 2- 40 3- 00 Tarwe vav 21-00 tol 20 Zakken Rogge van 18-50 tot 505 Sucrioen vaw 15-50 tot 33 Haver van 12-50 tol 22 Boonen van 24-50 tol Boter, per stuk Eijeren per 25 konyneii per kop Tarwe van Rogge Sucrioen Haver Bootten 18 59 a 13 00 a 00 00 00 00 MERKTEN. 24 novembei. Eene depeche, donderdag uit Ardennen le Brussel aangekomen, meldt dal de koning voornemens is naar het kasteel van Laeken terug te keeren. Men leest in de brusselsche dagbladen; Wij weten uit goede bron dat de heer Felix van de Sande te Parys is geroepen, om do noodige inlich tingen te geven voor het maken van een grooten vlaamschen schouwburg in het voorgeborgle van St. Antoine. Eene smartelijke bijzonderheid, verhaald door de eerste toeschouwers der instorting, op donderdag 9 dezer te Brussel gebeurd, heelt zich nog komen voegen bij de reeds zoo droevige episoden der ramp. Op liet oogenblik dat een eerste val van aarde en zand den armen putgraver geheel ging doen ver dwijnen, konden zijne werkgezellen geheel duidelijk het laatste vaarwel van het slachtoffer hooreo, onder vorm van een laatste smeekgebed Mijn God draag zor" voor mijne kinderen! Eene tweede instorting greep hierna plaats en voltrok. de begraving van dien man in dal schrikkelijk graf! Maandag morgend, om vier uur, heeft men ein delijk uit den put, in welken hij op 20 meters dieplu ten gevolge der instorting begraven was, het lijk van don ongeiukkigen putdelver gehaald, die men sedert elf dagen opzocht. Eene vreeselijke slachting beeft maandag laatst plaats gehad op den nijverheidsspoorweg van Piélon naar Manage. De trein is dwars door eene kudde schapen gevlogen, die zonder oorloi op du baan liep, en 24 dier ongelukkige dieren zijn ter plaats geble ven, slachtoffers der onvoorzichtigheid Hunner hoe ders en der overtreding van de reglementen. De kudde behoorde toe aan den heer Huurt, pachter te Piéton. de kiezing, die te Audenaarde voor drie leden van den gemeenteraad heelt plaats gehad, zijn ge kozen geworden de hecren lelix, Ld. Van Daiutnu en Vanderhaeghen, allen lol de liberale denkwijze behoorende. Eene zeer betwiste geineentekiezing heeft dyns- dag te Luik plaats gehad. Er waren vier kandidaten; 2075 sletuiuors namen deel aan de kiezing. De heeren Malherbe, kandidaat der liberale asso ciatie, bekwam 876 stemmen; Nagaul, kandidaat der katholieken, 679; Horain, der liberate unie, 460; Beaujean, 42. Er moest dus geballoteerd worden tusschen de twee eersten, waarbij de heer Malherbe gekozen werd met 1142 stemmen. 2 72 2 18 Meester BEERNAERT, Notaris te Alveringhein, zal krachtens 'vonnis, uitgesproken door de regtbank van eersten aanleg te Veurne, ten verzoeke van wie zulks behoort, openbaar verkoopen, Op Maandag 18d” December 1865, ten 2 ure namid dag, ter herberg de Draaibrugge, bewoond door, Caiolut Wyhou, te Steenkerke, langs den steenweg der Presende. Beschrijving van het te verkoopen goed. Een bebouwd en beplant Hofstedeken, gestaan en gelegen te Steenkerke, wat oost van de kerk, groot in Inntle volgens titelen, 2 hektaren 83 aren 47 centi aren, en volgens kadaster sektie B, nummers 366 tol en met 371, slechts 2 hektaren 68 aren 45 centiaren, ondergrond van gebouwen, hovenierhof, boomgaard, gras en zaailand, palende in het geheel van oosten aan jufvrouw Cuvelier te Veurne en den heer Dn Decker te Dixtuude; van zuiden en van westen naaf het zuiden den zelven heer De Decker, van westen naar het noorden aanjlen heer Denial» te Brugge; van noorden denzeheti heer Deman, den disch va’ Veurne en den heer Clep te Alveringhein, verdeel^ in twee loten, zoo Volgt: 1 Lol. Al de gebouwen met een hektare 64 aren 18 centiaren onder grond van gebouwen, hof, boon»" gaard en zaailand, uitmakende de n." 366, 367. 368

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 2