VA.Y VEIRAE. H VEURNE 30 DECEMBER. k I l ZATERDAG 50 DECEMBER 1865. N.r 2088. 59.P JAAR. a In de zitting van den 21 dezer maand, in de kamer der volksvertegenwoordigers, heeft minister Frère-Orbau, een wetsont werp neèrgelegd, waarbij de barreelrèchten op de staatswegen afgeschaft worden. Wal daarbij merkweerdig is, is dat de linanlien van den slaat, sedert zij onder het bestuur van den wijzen en talenlvollen minister zijn, zich in oenen zoo bioeijenden slaat bevinden, dat daar zoo meteen eene belas ting, die aan de schatkist 1,400,000 franks jaarlijks ópbragl, kan afgeschaft worden, zonderdal dezeop iets anders gelegd weze. Het is een schoon begin, eene nieuwe regering intehuldigen met eene belasting, die een hinder voor den landbouw was, af- leschaffen, en dit doet ons nog andere voordcelige hervormingen verhopen. Het is onbetwistbaar dat den voordeeligen slaat waarin zich de schatkist bevind, aan het kundig bestuur van hel liberaal minis terie te danken is. En ziet ééns wat nuttige hervormingen: de oklrooijen afgeschalï; de wel op de studiebeurzen, de barreel- reéhlen afgeschaft en andere en andere, welke heiland aan hetzelve te danken heeft. Nogthans zullen de katholijke dagblade ren niet ophouden de liberale ministers voor verkwisters uiltemaken; hun te willen doen doorgaan, als het land langs alle kanten in schulden te willen leggen en de belastingschuldigen met kontribulien te overladen. Dat dit alles arme praal is, gelijk alle de beschuldigingen welke zij altijd ten laste der liberalen gelegd hebben, weel men sedert lang, overigens alle dagen heeft het volk nieuwe bewijzen der valschheid hun ner beweeringen en der goede strekkingen van het liberalismus. De taal die de klerikale bladeren heden voeren is nogal kurieus: Daar zijn er velen, zeggen zij die het gedrag van Leopold 11 af keuren, omdat hij het partijdig ministerie Frère-Bara niet heeft verbroken om gema- oliudx 'loJud 1'j')7 lib ir.b n'ivoobcj leeneri, voegt er bij, dat de opening der haven van Oasaka met groote plechtigheid door den laïcoun is gedaan geworden, in bijzijn der vertegenwoordigers van de mo gendheden, die met het japansch gouver nement een verdrag gesloten hebben. Uit hoofde van het overlijden van onzen welbeminden en geëerbiedigden Honing, Leopold 1, zal de Kommissaris van ’t ar rondissement Veurne-Dixmude, ter gele genheid van nieuwjaar, geene bezoeken ontvangen noch bezoeken aileggen. Z.OO men ue tijdingen uu new-iortt. van 16 december gelooven mag, dan zou de ge zant van Frankryk te Washington in verle genheid zijn gebracht geworden door de van het congres nopens de zaken van Mexiko Frankryk gezonden hebben om den toestand van het keizerlijk gouvernement uil te leg gen en nieuwe onderrichtingen te vragen. Tijdingen uit Mexiko langs New-York ontvangen, melden dat keizerin Charlotte hare reis op de kust der golf voorlzet en zij den 24 november te Campèche was aan gekomen. Men bereidde haar een schitte rend onthaal te Merida, hoofdplaats van Yucatan, alwaar zij binnen kort verwacht Werd, ten einde eenige vraagstukken van hoog belangvoor die provincie op te lossen. De dagbladen van Stockholm bevestigen dal de ondercommissie van het comileit der belastingen, met meerderheid van 9 stemmen lege.: 7, hel handelsverdrag met Frankryk ges'oten verworpen heeft, doch zij schijnen verzekerd, dat de Landdag die besluitselen niel aanvaarden zal, De stem ming van hel ondercomiteit der belastin gen is dus nog geene overwinning voor de aanhangers ven het beschermingsslelsel. Koning Karel XV zal den 5 januari naar Noorwegen vertrekken; hij zal eenige we ken te Christiania verblijven, zoolang de beraadslaging duren zal van het ontwerp over de nieuwe inrichtingen van het leger, Waaraan de koning een bijzonder belang hecht. Het japansche gouvernement heeft de haven van Oasaka voor den europeschen handel geopend. Die haven bezit eene der (schoonste reeden van het eiland Niphon °n ligt in de nabijheid van Miryako, een der belangrijkste handelcenters van Japan. |Öe Patrie, aan welke wij die lijding oni- POL1TIEK OVERZICHT. De zaak van het handelsverdrag tusschen Duitschland en Italië schijnt goeden voort gang te doen; Pruissen geleidt die met veel krachtdadigheid. Beieren, Saksen, Baden en de staten van Thuringcn schijnen be sloten te zijn met Pruissen het verdrag te teekenen, en nog andere gouvernementen schijnen geneigd hun voorbeeld te volgen. De keizer van Oostenryk heeft aan ue van Frankryk eene ge tuigenis zijner vriendschappelijke .belrek- ruis der orde van Sint Steve.i toe te zenden. Die toezending was verge- van eenen eigenhandigen brief van Zijne oostenrijksche Majesteit aan den kei zer der Franschen. Zoo men de tijdingen uit New-York zant van Frankryk te Washington in verte genheid zijn gebracht geworden door de betoogingen, die zich in de beide kamers hebben gedaan. Hij zou zijn sekretaris naar 00 i 00 keizerlijke familie kingen gegeven, dooi den keizerlijken prins 75 het grootkruis der orde van Sint Steve.i zeld en algemeene Tijdingen, Marktprijzen en Handelzaken. -’p per week. tigde en werkzame mannen aan het hoofd der kamers te stellen. Maar, voegen zij er bij, in dit oogenblik was het aan den monark onmogelijk zulks te doen, mits de meerderheid der kamers het bestaande Ministerie genegen is, en die meerderheid zou stelselmatig c-lk ander gevormd ministerie beletten te leven. Nogthans, gaan zij voort, indien de koning op dezen oogenblik liet ministerie moest staande houden, willen wij daardoor niet beduiden dat hij verplicht zou zijn alle hunne daden goed te keuren; belet hij MM. Frère-Bara van partijdige weken voor te dragen, trekt hij die in welke reeds in de kamer is neèrgelegd, en belast hij hel ministerie met ontwerpen uitlevoeren die het land nuttig zijn, dan kan Belgie rustig en met ieders tevredenheid de kiezing van 1866 afwachlen, en dan kan de koning. volgens den wil van het volk een minis terie noemen, samengesteld uit min partij dige, min godsdiensthatende mannen, van welke kleur de meerderheid der kamers ook moge wezen, Ziet daar de taal der katholijke dagbla deren, en ziel daar ook hunne hoop. Partijdige wetten zijn voor hun deze welke hun de voorrechten welke zij parlijdiglijk bezaten afnemen; Partijdige wetten zijn voor hun deze die meer en meer de scheiding van kerk en staal betrachten. Nuttige wetten voor het land noemen zi j deze die hun medegaan, of die den kalbo- lijken eeredienst ten nadeele der andere eerediensten zouden bevoordeeligen. Ook uiten zij de hoop dat onzen nieuwen koning die partijdige wellen, zoo als zij zeggen, zal beletten voorgebracht te wor den, en deze zal doen intrekken welke in de kamer reeds neèrgelegd is. Zij hoopen ook dal Leopold II, welke ook den uitslag der kiezingen van 1866 zij, deze gelegenheid zal waarnemen om het thans beslaande ministerie af te danken. Zoo hopen zij dat de koning zich de onderdanige dienaar van de minderheid van het land zal maken. Het tegenwoordig ministerie bezit het vertrouwen van het land; ware het zoo niel dan zou het land tot verscheide reizen toe geen liberale meerderheid naar de kamers gezonden hebben; ware het zoo niet dan zouden de eenige dagen der tusschenre- gccring zoo rustig en zoo kalm niet afge- loopen zijn. Wanneer nu de kiezingen van 1866 het ministerie voordcelig zijn, zal de Koning, die gezworen heeft de grondwet in acht in nemen, hetzelve behouden mits het geble- Blad voor Annoncen, Landbouwnieuws, politieke en Cf* Een Nummer, ep een Supplement op half blad, worde-, 5* i, J 5 5 00 (10 00 00 00 25 45 30 00 ii: 50 50 Prijs van IA 1I.I.„l.li l__ Men abonneert zich op liet bureel van het blad Oostslri.it. N? 33, to Veurne, en op al de postkaiilooren van het rijk. Insertion, 15 centime» den drukregel. Een afzonderlijk nummer 20 c.‘, hel supplement 15 c? Alle allichen, bij de uitgevers van dit blad gedrukt, sRRmaal on vergeld in hetzelve geplaatst. Brieven en geld vrachtvrij toe te zenden, i.x i A0VEKTE1TIE-BLA oo H.’ j n-: 1 9V19T inschrijving, BETAALBAAR VOOROP: (i franks ’s jaars. Voor stad: 3 fr. 25, 6 maanden. 'I fr. 75. 3 maanden. 7 franks ’s jaars. c; -<0^4 Voor buiten, vrachtvrij: 3 fr. 73 0 maandetu 2 fr.25 3 maanden. Voor Frankrijk 18 fr. 50 ’sjaars.- Ar - if

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 1