R It Besluiten enBenoemingen. Algemeene Tijdingen. op hun Leopold I aan te U niaa eers reel tey, Lou zijn Her I ma wr: rec leu I ill) zijn fl van tier uen nis gen cesi eii tinj ken zal zijn dat hel volk blijft zijn vertrou wen in hetzelve stellen. Is het echter anders, en wordt de meer derheid der kamers klerikaal, dan zal de koning een ministerie volgens die meer derheid noemen, en zoo zal alles gezegd zijn. Maar dat Leopold 11 meer naar d’eene der twee groote partijen die zich in ons land bevechten, zou over hellen, mogen zij niet hopen. Leopold II, even als wijlen zijn diep betreurden Vader, zal zich grond- wellelijk tonnen. De sclioone voorbeelden van den wijzen vorst die hem voorging, die de onafhankelijkheid van het land verze kerde, en hetzelve 54 jaren vrede, geluk en klimmenden voorspoed geschonken heeft, staan hem te wel voor de oogen om die niet te volgen. Leopold II even als Leopold I, zal de vriend van zijn volk zijn, en zal de zaken naar den wensch der meerderheid van dit volk weten te schikken. Zoude het geen tijd zijn, na zoo lange ondervinding, na zulke klare bewijzen, een einde te stellen aan al die verdenkingen? Zoude de klerikale partij niet goed doen van eindelijk te erkennen, dat indien er politieke verdeeldheden kunnen bestaanen overal bestaan, er toch niemand in ons land is die het geloof wil te niet doen of de geestelijkheid wil onderdrukken? Zoude het geen lijd zijn voor de geeste lijkheid zelve te erkennen dat zij onder de liberalen ten minste zooveel rust, zooveel veiligheid, zooveel onderstand geniet als onder een klerikaal bestuur, en dat zij zoo min iets te vreezen heeft van de liberalen als van de katholieken. Het ware goed eindelijk te herkennen dat de liberalen ten minste zulke ordentelijke en vreedzame menschen zijn als de katho lieken, dat zij niets voor oogen hebben als het welzijn en de vrede van het land, en dat een liberaal zoo goed in zijne opinie is als cene klerikaal in de zijne. Wij gelooven dat dit veel beter zoude zijn als de burgers voor slechten uit te ma ken, omdat zij van een ander gedacht zijn. liet ware van wege de geestelijkheid eenc schoone zaak van het voorbeeld te geven dier handelwijze, en van het begin der nieuwe regering te kenmerken met eene edele daad, met te verklaren dat zij zich met geen politiek meer zal bemoeien. In sleden en dorpen zoude dit met ge noegen vernomen worden, iedereen zoude er hel einde inzien van de overdrevene partijzucht, tusschen de menschen zoude de eendracht weder herleven, welke door die gedurige religie-gescbillen verflauwd is, en de godsdienst zoude in eer en aanzien winnen bij iedereen. (Lierenaar). Uit hoofde dor Uuonbekliinniing van Z. K. II. den hertog van Brabant, heeft de graaf van Vlaanderen het ecrevoorzitter- schap aangenomen van de belgische com missie der wereldtentoonstelling te Parijs. Z. K. II. heeft met de meeste welwillend heid deze gelegenheid te baat genomen, om eene nieuwe getuigenis te geven van zijn sijmpathiek belang voor al wat de ont wikkeling kan bevoordeeligen en den roem vermeerderen van den landbouw, de nij verheid en de kunsten in België. Zoo wij goed ingelicht zijn zegt de I)toile dan zijn de volgende hoeren gelast aan de vreemde hoven de troonsbeklimming van koning Leopold 11 te gaan aankondigen: Te Parijs, Jules van Praet minister van ’s konings huis. Te Londen, graaf Gustaaf de Lannoy. Te Weenen, graaf van Ursel. Te Berlijn, baron de Tornaco, senator. Te ’s Hage, de heea Dolez, volksverte genwoordiger. Te Rome, burggraaf K. Vilain XIIII, de zelfde die gelast is geweest den Paus de troonsbeklimming van Leopold I aan te kondigen. Te Florencie, baron de Selys-Long- champs, senator. Te Madrid, graaf de Merode-Westerloo. Te Petersburg, generaal baron Goelhals. Te Lissabon, prins de Lignc, voorzitter des senaats. Te Dresden, baron de Vrière, volksver tegenwoordiger. Deze heeren reizen op hunne kosten. Ook heeft men, tot heden, niemand gevonden om zich met die zending bij den koning van Griekenland, naar Athene te begeven, de reis daarheen zou langdurig als koste- I lijk zijnde. De Te Deum te Veurne ter gelegenheid, van de inhuldiging van Leopold II. Gelijk de koninklijke redevoering, dit merkweerdig stuk van verhevene welspre kendheid en warme vaderlandsliefde, het deed voorzien, is er niets veranderd in ’s lands bestuur. De ministers hebben hun ontslag aange boden. doch de koning heeft hen verzocht het ambt te bewaren dat zijnen vader hun had toevertrouwd. Zoo vallen al de valsche geruchten welke men verspreid had, en Leopold 11 begint zijne regering door zich grondwellelijk te loonén en aan de meerderheid over te laten ie beslissen wie bestieren moet. Dc wijze waarop de troonopvolging heeft plaats gehad, is zekerlijk eene groote eer voor geheel de natie, laat ons er bijvoegen voor de liberale denkwijze. De liberalen worden zoo dikwijls be schuldigd van de regcringsloosheid te wil len, van revolutionnairs, rooden en oproer makers te zijn, en als er hier of daar een gek is, die wat slechte praat verkoopt, dan is bot: Ziedaar wat de liberalen willen. De liberalen hebben zekerlijk gedurende de verloopene week de uitgestrekste macht in handen gehad, welke ooit iemand sedert 1850 heeft uitgevoerd. Wat is er van al die belichtingen uitge vallen? Het liberaal ministerie, zonder eenigen maatregel, met zich alleenlijk te betrouwen op het nationaal gevoel des volks, heeft orde eri vrede bewaard en de magt Onge schonden in de banden van Leopold II overgeleverd. Zian dit daden van oproermakers, van revolutionnairs, van rboden? In deze gelegenheid heeft de liberale partij alweder bewezen dal zij maar een princiep heeft de Grondwet en dat alle andere leeringen welke men haar wil toe- eigenen, niets als uitvindingen en bedrie- gelijke beschuldigingen zijn. Zoo is het ook mol de betichting dat de liberalen de religie zullen achtervolgen en het geloof vernietigen. Hoe dikwijls hebben wij niet hooren roepen: als de liberalen winnen in de kiezingen, dan is het geloof verloren. Sedert 1848 hebben de liberalen gewon nen, en het geloof is nog altijd hetzelfde. Maar nu zijn de liberalen geheel meester geweest, in afwezigheid van eenen koning hebben zij de oppermacht uitgeoofend, en is er iets gebeurd, is er het minste nadeel aan de religie gedaan, is er de kleinste be lediging aan eenen geestelijken geschied, is er bij eenen priester een hairpijltje op zijn hoofd gekrenkt? En nochtans de godsdiensthaters, de religie-vervolgers waren aan het hoofd ov< O Vi VAI Suj i va i vai 1 on ovt I J>oi tc ce He Di aa we ko ii 1101 Vie «ïit te| bl na lai we al te ste ne (1 'an 'or biui 'On Ore rin Z Kat I lies avu Van zaterdag avond, om 6 ure, werd deze plechtig heid door hel geluid der trionifklok, aangekondigd. Zondag morgend, reeds vroeg, wapperden langs alle zijden drijkleurige vaandels; alle waren op hun heft opgesierd. Ronid 11 ure schaarden zich alle do maatschap pijen, muziek en pompiers aan het hoofd vóór het stadhuis, en wachten er de overheden en openbare ambtenaren af. Rond 11 1/2 ure kwamen deze de trappen van het stadhuis af, de stoel stelde zich in beweging en begaf zich langs de Ooststraat, de Piieu- portstraal, de Houtmerkl en de Appelmerkt naar St. Nikolauskerk Gedurende den optocht van den stoet speelde de koninglijke harmonij van Ste. Cecilia cenige barer schoonste marchen. De kerk was ook voor dit leest op haar best geschikt. Na den te Deum, welken door alle de priesters van de stad gezongen werd, liet hel muzijk het nationaal lied hooren. De plechtigheid in de kerk gedaan zijnde, stelde desloet zich op nieuw in beweging, en langs den Ap- pelmerkt, de lïoterweegschaalstraat, de Klaversjraat, Zandstraat en Groote Merkt, bereikte hij op nieuw het stadhuis. In de groolo zaal van het Justitiepaleis, namen de leden der gilden plaats. De heer burgemeerter gaf lezinlj van de redevoering welke L. M. Leopold 11 bij zijne eedaflegging uitgesproken heeft, en stuurde daarna dé omslaanders eeltige diepgevoelde omstan- digheidswoorden toe, welke met de herhaalde‘en luidruchtige kreten van; leve de Koning, begroet werden. De inuzijkanteii' waren in groote houding. Eenieder wierp ecn trciirigen blik op hel prachtig vaandel dat het genootschap aan de mildheid van wijlen den diepbelreurdeii Vorst te danken heeft, en hetwelk voor deze omstandigheid vat» den rouwfloers was ont daan geworden. ’s Avonds was de verlichting algemeen Geen huis of het was met gekleurde glazen of keersjes bezet. Hel stadhuis en hel justilie-paleis prykten uit en leverden een heloot erend uitzicht op. Dan had men nog het huis v.iit den lieer burgemeester en dit van den heer Bicswal-Hricoult, welke zich deden onder scheiden. De ganschc bevolking was te been om deze sc'noono verlichting te bezichtigen, en een aantal jongelingen met eene drijkleurige kokard op dun hoed, doorlie pen de straten, liet nationaal lied zingende, aan het welk twee omslandigheidskoeplettcn waren gevoegd geworden. Alle de eslaminets kropten van volk, langs all zijden wecrgnliudc de Braban^onne, en alles ging op het broederIijkst cu in de grootste vrofijkneid dóór. De /Uonileur kondigt het koninklijk besluit af, waarbij dc burgerlijsl op 3,300,00(1 francs voor den duur tier regeering van M. Leopold II wordt vast gesteld, en een buitengewoon krediet van 700,000 ir. ter beschikking der burgerlijst gesteld wordt, voor inwendige herstel li ng d;r koninklijke woning en voor i meube leering. Bij koninklijk besluit van 28 december wordt de gepensionneerdc generaal K. de Liem in zijne ambten van adjudanl-generaal en hoofd van net krijgshuis des konings behouden. Koninklijke besluiten van den zelfden datum stellen vast 1° De aides de camp van wijlen onzen welbemin den vader behouden hunne hoedanigheid in ons krijgshuis. 2" Dc ordoiinancie-oUicieren >an wijlen onzen wel beminden vader zijn in hunne bedieningen behou den, lot op hetoogenblik dal zij eene bevordering in het leger bekomen. Den 24 dezer, om vijf uur des avonds, bevon den zich drie werklieden der haven van Oostende in een bootje, bezig met aan dc nieuwe sluisdeuren van den eersten kom to werken van de eene sluisdeur naar de andere willende varen stuurden zij hunnen boot achterwaarts, wanneer eene golf er dwars op kwam en het bootje zoo geweldig legen een der deu ren sloeg, dat het aan stukken sprong en de drie werklieden in het water vielen. Twee dezer hebben zich onmiddelijk kunnen red den, doch de derde 11. van Massenhoven, geboren en woonende te Breedene, is omgekomen Tot hiertoe is zijn lijk nog niet teruggevonden, tlij laat eene we duwe met twee minderjarige kinderen achter. Ichteghem is eene der gemeenten van West- Vlaanderen waar het afslerven van onzen beminden vorst het meest betreurd is geweest. Men heeft er zoo danig den rouw geklept, dat de klok van Jen kerk toren geborsten is. De Patrie van Parijs meldt dal dc brussclscbe Independence tol op nader bevel frankrijk niet DE NIEUWE REGEERING.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1865 | | pagina 2