Bericht. HIKI\l>UAKI\Gi:\. Besluiten en Benoemingen. Algenteene Tijdingen. I De midden-sektie heeft mei eenparig heid hel wetsontwerp gestemd, hij het de partement van openbare werken een kre- driet van 8 miljoen openende, voor het uitbreiden en vermeerderen van het spoor weg materieel, De midden-sektie is van gevoelen dat 8 miljoen niet voldoende zullen zijn om aan de vereischlen van den dienst te voldoen en noodigt het gouvernement uil, in tijds eene nieuwe vraag van krediet te doen. Zij begeert ook, dat de spoorweg kom- pagnien zouden verplicht worden, hel ma terieel hunner exploitation te volledigen. Eindelijk heeft zij het departement van openbare werken uitgenoodigd, te onder zoeken of het niet mogelijk ware op de Staats-linien, waggons aan maatschappijen of zelfs aan bijzonderen behoorende te la ten circuleren en dit op voorwaarden voor op door het gouvernement bepaald. waar de dagbladen mocijelijk kunnen in dringen. Het is de eerste maal dat een dergelijk stuk in de vlaamsche taal gedrukt wordt en wij danken M. Vanden Peereboom om zijne genegenheid voor onze al te veel miskende moedertaal. Het moest altijd zoo zijn, het vlaamsch heeft recht op gelijken voet met het fransch behandeld te worden. Als ’t maar van Parys komt, dan is het goed, men moge ons dan ook op de meest onbeschaamde manier bedriegen. Indien hier te lande een tijdschrift durfde doen wat de Monde illustré aanvangt, het hield geen enkel abonnement meer; maar aan dïegeestigc Franschen wordt alles vergeven. Ziet hier wat de Mouse meedeelt: De Monde illustré van Parys heeft eene teekeningafgekondigd, de eedaflegging van Leopold II verbeeldende. Bij het eerste zicht verbeeldt de plechtigheid, door den franschen journal afgeschelst, tamelijk goed degene welke in het natie-paleis heeft plaatsgehad. Maar als men het van naderbij ziet, bevindt men dat de bouwing der zaal geheel anders is. Men ziet aan het bureel geene andere personen, dan leden die met het Groot Lint zijn gedekoreerd en op de eerste bank zitten er officieren met unifor men in België onbekend. Een weinig alles nader bezichtigende ontwaart men, dat de koning een tuniek draagt en dat hij groote knevels en eenen buik beeft, die nooit aan Leopold 11 hebben behoord. Eindelijk als men alles wel nagaat, wordt men gewaar, dat men, in plaats van de eedaflegging van Leopold II onder de oogen te hebben, het dtj inhuldiging is van Victor-Emmanuel, die over eenige jaren plaats heeft gehad. Hoe moeten de tooneelen nauwkeurig zijn die op 1000 mijlen van ons plaats hebben en door de Monde illustré worden afgemaaid. Integendeel heeft de Illustration van Lon den eene zeer schoone en gewetensvolle teekening gegeven, die met veel zorg is gegraveerd en een wezentlijk schoon tafe reel is. BURGERSTAND DER STAD VEURNE. STERFGEVALLEN. hofstedeken, ge boete, over jagt. herberg De ilonileur bevat een december laatstleden, eiken boouitjes. ZITTING VAN 12 JANUARI. Veranneman Pieter te Coxyde, 100 franks boete, over jagt. Leopold Jacobus Depotter, to Coxyde, 100 franks tlenricus en koninklijk besluit van 19 waarbij de uitvoering wordt goedgekeurd der wet van 19 december 1864, wat de seminariën betreft. Koninklijke besluiten van denzelfden datum, over handigen, mits latere schikking en zonder nadeel voor’t recht van derden, in uitvoering der wet van 19 december 1864 1* Aan de commissie, ingesteld in de provincie Antwerpen, het bestuur van de goederen der funda tiën van studiebeurzen, gesticht door 55 personen dezer-provincie; Aan de commissie, ingesteld in Brabant, het Holloway's Zalf en Pillen. Roode loop is een der onziglbaarsle en verschrikkende ongesteldheid daar het kwaaien der huid zijn, het ontstaat even als du andere door du onzuivere staat van het bloed en der sappen. Wanneer Holloway’s Zalf en Pillen gebruikt worden is het verwonderlijk de oogenblikkelijke uit werking dezeop de ongesteldheid hebben; inderdaad het mag gezegd worden zij werken looverachtig, ver drijven liet vergift, en werken als zuiveraars van het bloed, voorkomen dat ander kwalen het lichaam binnen treden, en geven aan den lijder eene goede en sterke gezondheid terug nadat alle andere mid delen ingebrekc zijn gebleven. Julius Bara. De minister van binnenlandsche zaken, Vak dik I’kkriboom. KORREKTIONNELE RECHTBANK VAN VEDRNE. ZITTING VAN 11 JANUARI. Seraphin Muys, te Westende, 16 franks boete, over slagen. Pieter Vaneeke, te Westende, 20 franks boete, over slagen. Leonard Toussin te Merckem, 50 franks boete, over afkappeu van De Verkooping van het Waaigras in Bulscamp, welke op Maandag 15 Januari aanstaande, door den Notaris BEERNAERT moest gehouden worden, onder blijft, doordien dit Waaigras uit er hand is verkocht FRANSCHE ONBESCHAAMDHEID. GEBOORTEN. den 5. Achille Borgo, zoon van Franciscus en van Rosalie Beschrijver, Beooslerpoort. den 6. Leoniu Ramon, dochter van van Juliana Everaert, Vestenstraal. den 9. Camil Henri Steen, zoon van Henricus en van Amelie Dejagher, Bewesterpoort. HUWELIJKEN. den 9. Carolus Coolaert, zaakwaarnemer, 45 jaren en 1 maand, geboren en woonende te Veurne, wedu- waar van Joanna Bekaert, met Sophie Allaert, be- zondere, 42 jaren en 2 maanden, geboren te Wulve- ringhem en woonende te Veurne, jonge dochter. den 10. Joannes-Bapliste Monlé, timmerman, 28 jaren en 7 maanden, geboren en woonende te Veurne, jongman, met Marie Vandepypegaele, fruilverkoop- stere, 35 jaren en 1 maand, geboren te Steen kerke en woonende te Veurne, jonge dochter. den 5. Henricus Dubois, 1 maand en 15 dagen. den 6. Ludovicus House, bakker, 43 jaren en 9 maanden, geboren en woonende te Veurne, man van Amelia Huyghe. den 6. Nathalie Cuvelier, werkstere, 57 jaren eu 6 maanden, geboren te Steenkerke en woonende te Veurne, weduwe in 1.’ huwelijk van Joannes Debeer, en in tweede huwelijk van Carolus Penei. Naar andere dagbladen, hebben wij gemeld dal eene belgisehe sloombootmaal, op 31 december lest uit Oostende vertrokken, zou vergaan zijn. Heden hebben wij het genoegen aan te kondigen dal dit ge zegde ginsch bezijden de waarheid is. De eenige staatsstoombool, welken op dien dag uil Oostende is gevaren, is de Perle, kom. Picard, welken den over tocht in 5 ure 20 minuten zonder het minste onge val gedaan heeft. Woensdag morgend is een hofstedeken, ge bruikt door den heer Vanhoulle, te Ramskapelle, afgebrand met alles wat er in was. De brand is ontstaan, zoo men zegt, door de schouw welken in slechten staat was. De militie-loting voor 1866 is bepaald in do volgende kantons lioofdplaatseii Veurne 31 januari, Breedene 5, Loo 6, Ghistel 7, Oostende 9, Dixmude 20, Alveringhem 22, en Nieu- port 23 februari aanstaande. Maandag hadden wij een feilen wind, onstuimig weder en zware zee; een tiental schuiten van de Panne uitgevaren, zijn te Nieuport eene schuilplaats gaan zoeken. Meest allen hebben schade geleden zoo aan zeilen, touwwerk, enz., twee of drij met de masten gebroken die thans in Nieuport met er spoed ver nieuwd worden, van andere zee-rampen hebben wij geene lijding gekregen. Een visschers-boot van Lombartzyde die zich op de visscherij bevond en over wie men onrust had is zondag te Oostende ingeloopen. De Panncsehuilen zijn dinsdag reeds weder in zee gestoken, om hunne netten te gaan zoeken, eenige zijn met hunne vangsten terug gekeerd, die zij dade lijk verkocht hebben, andere zijn min gelukkig ge weest en ledig terug gekomen. Gedurende de maand december 1865 zijn 4098 brieven ten gevolge van gebrekkige adressen niet kunnen verzonden worden; onder dit getal zijn er 2724 na de openingaan de bestemmelingen of de schrijvers kunnen worden teruggesluurd en 1374 zijn in de scheurmand geworpen. De spoorweg van Lichtervelde op Veurne is, zoo als deze van West-Vlaanderen, aan de maatschappij van Tubise verkocht. De schade, door den brand in het kasteel des heeren Mazeman te Proven, aangericht, wordt op 4000 franks geschal. De slechte toestand der schouw is er de oorzaak van geweest. Den 7 dezer, is te Oostende uit den waterkom het lyk getrokken van den genaamde Jozef Wauters, soldaat bij het 8.* linieregement. Hij was er daags te voren bij ongeluk ingevallen. Het gerucht loopt dat ter gemeente Moorseele eene moord, gevolgd door eene zelfmoord, zou ge pleegd zjjn. Zielhier in welke omstandigheden. Eene jongeling van Moorseele, verliefd op eene schoone boerin, zou eene ongetrouwheid van harent wege vermoed hebben. Op verleden maandag haar in eene herberg van Moorseele ontmoet hebbende, namen zij er eenige ver- universitcit van Leuven waren gehecht; 3* Aan dezelfde commissie hel bestuur van 82 beurzen die aan Ijelzelfde collegie gehecht waren; 4’ Aan de commissie, benoemd in Oost-Vlaande* ren, het bestuur van 23 beurzen; 5» Aan de commissie van Luxemburg, het bestuur van 6 beurzen; 6U Aan het bestuur der provincie Namen, het be stuur van 13 beurzen; 7° Aan de seminariën van Mechelen, Gent, Door nik, Luik en Namen, het bestuur van 29 beurzen, zonder vaste bestemming; 8’ Aan het besturend bureel van ’t seminarie van Mechelen, het bestuur van 93 beurzen van de oude collegiën der universitcit van Leuven. De Moniteur behelst den volgenden brief, welke aan de gouverneurs der provinlien is gezonden: Brussel, 30 december 1865. Mijnheer de Gouverneur, De bepalingen welke den afstand vaststellendu voor <le bouwingen die men rond de kerkhoven opricht, worden dikwijls verwaarloosd, voornamelijk als men eene plaats zoekt voor pastorijen, kerken en andere openbare gebouwen. Om dit in hel vervolg te vermijden, verzoek in u, M. de gouverneur, aan de gemeenle-besturen de re gelen te herinneren welke in deze gelegenheid moe ten gevolgd worden. Gelief ook de provintiale bouwmeesters te verzoe ken, dat zij, telkens zij een plan aanbieden voor hel maken van een openbaar gebouw, nabij eene begraaf plaats, het getal meiers aanduiden welke deze schei den van de gekozene plaats voorde afteekening van den onttrek. De minister van justitie, zij brachten elkaar verwijtselen toe, en in ccnei aanval van woede sloeg de bóer liet meisje dood. Nt die misdaad zou hij zelf zich met een pistool van hei leven hebben beroofd. Men verwacht nadere bijzonderheden. Te Yper werd op nieuwjaardag een 13-jari[ kind door zijne ouders om eene pint brandewijn ge zonden; onderwege ledigde het de Resell, en toen hel terugkwam, was het in een gevorderden staat van dronkenschap. De jongen viel op den weg en bleel liggen. Een liefdadige persoon droeg hem naar huis en hij werd op zijn bed gelegd. Hij viel in slaap, en ’s anderendaags toen men hem ging oproepen, gaf hij geen antwoord; men naderde hel bed en men vond slechts een lijk Ziedaar een vroegtijdig slachtoffer van den drank. Welke les voor de ouders! De heer minister van binnenlandsche zaken heeft een besluit uilgeveerdigd, waardoor de scha pen, in geval zij afgemaakt worden als verdacht of aangedaan van de besmctlelijke tijphits, tot de scha deloosstelling zijn tocgelalen, welke de eigenaars, krachtens liet reglement kunnen eischen. Men schrijft uil Londen, 8 januari De stoomboot Vidor, van Brussel komende, is eer gisteren op de hoogte van Greenwich met den stoom boot Felocily, naar Calais bestemd, in aanzeiling ge weest, waardoor eerstgenoemde zulke zware schade bekwam dat men verplicht was hem op hel slrand te zetten. Later heeft men het vaartuig af- en alhier binnengesleept. De Velocity heeft insgelijks belang rijke schade bekomen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1866 | | pagina 2