VAA VELRAE. RS VEURNE 20 JANUARI. N.r 2004 JAAR. ZATERDAG 20 JANUARI 4866. -i au Dijnsdag lest, 16 dezer, heeft de kamer der volksvertegenwoordigers, hare beraad slagingen hernomen. Bij het aanvangen der zitting, heeft de algemcene Tijdingen, Marktprijzen en Handelzaken. 40.c én t Supplement op half blad, per week. POLITIEK OVERZICHT. Men heeft thans de verzekering dat de opstand van Prim in Spanje mislukt is. Volgens de laatste berichten zou hij vrijdag laatst den nacht te Val bras de Para door gebracht hebben, en des anderendaags zich naarde bergpassen van Sl. Vincent hebben begeven, om langs Neder-Eslramadura Portegaal te bereiken. Hij zou in vollen aftocht zijn, doch maarschalk O’Donnell, ten einde zich in geene ernstige en droe vige moeilijkheden te wikkelen, zou bevel gegeven hebben om Prim derwijze te ver volgen, dat hij verplicht zij over de grenzen te trekken, doch dal men geene pogingen moet aanwenden om hem krijgsgevangen te maken. Sedert die vervolging begonnen is, had den de krijgsmachten elkander reeds wel tienmaal kunnen ontmoeten, doch zij schij nen elkander zorgvuldig te vermijden. Dit was nog te begrijpen, wanneer men zegde dat Prim verplicht was de berghoogte te volgen, terwijl Zabala en Echague de zijde- waarls liggende valleien bewaakten, doch heden vernemen wij hel feit, dat eergis teren nog voor onmogelijk werd gehouden. Prim is den 15 januari, om zeven uur des avonds, met zijne troepen de waadplaats van den Guadina te Villanova doorgelrok- ken, en een uur daarna hernam hij in allerijl de richting van Badajoz. Nu was het toch wel een geva.1 om zijne beweging legen te houden. Men heeft het echter niet gedaan, en morgen zullen wij vyellicht de voldoening hebben in al de depechen van Madrid te lezen, dat er niets veranderd is aan eenen toestand, waarvan de echt heid ons volledig ontsnapt. De fransche Moniteur, avonduitgaaf, meldde dat de spaansche admiraal Pareja, gelastmel de krijgsverrichtingen van Spanje tegen Chili, zich zou gezelfmoord hebben. Bevestigt zich die tijding, dan is het te den ken, dat die wanhopige daad toe te schrij ven is aan het verlies van het spaansch schip van het eskader van admiraal Pareja, dat in handen der Ghilianpn is gevallen. Het spaansch schip is na dertig minuten gevecht bezweken, terwijl de vijand noch dooden noch gekwetsten aan boord had. Zooals licht te begrijpen is, heeft die goede uits|ag den moeyd der Chilianen boven mate opgebeurd. Een ministerieel fiiagblad HB Weenen meldtdalalles wal over den tegenwoordige»! toestand van het mexikaansch vraagstuk gezegd wordt, onnauwkeurig is. Noch de onderhandelingen, die men beweert op handen te zijn tusschen de drie keizers van Frankryk, Oostenryk en Mexiko, en die strekken zouden om den tijd der fransche te bepalen, noch de mededeelingen in dien zin aan. Iipf kabinet yan Washington te doen, en pain nog, de melding dat keizex’ Nppolepn bij de opening van den wetge vender! zittijd de aanstaande terugkomst der fransche troppenzouaankondigen, heeft den minsten grond. De Ooslerreichische Zcitung yerklaart zich in den zelfden zin. Zij beweert te welen, dat zoo de ontrui ming van Mexiko het ontwerp is eener conventie met de Vereenigde-Staten, die conventie enkel nieuwe waarborgen zou kunnen aanbieden voor den keizerlijken troon van Mexiko. Het russisch gouvernement heeft eene organieke hervorming ingevoerd, de katho- lijke geestelijkheid in het koninkrijk Polen betredende. Die hervorming is niet min dan eene soort van burgerlijke grondwet voor de wereldlijke geestelijkheid. Het be stuur van het wereldlijke der eeredicnslen is aan fabriekraden loeverlrouwd, de kerk goederen, de stichtingen van allen aard zijn verwereldlijkt en aan de keizerlijke schatkist onderworpen, die er de inkomsten zal van toepassen aan de behoeften van den eerediensl. De tienden zijn afgeschaft en hunne gedwongene invordering is verbo den. De burgerlijke overheid bepaalt het getal parochiën en succursalen. De geeste lijkheid is door den staat bezoldigd, die voorzien moet in de ontoereikendheid der inkomsten van de verwereldlijkte goederen. De bekrachtiging van het gouvernement is noodzakelijk voor de hoofden der bisdom men, voor de pastoors en de bestuurders der parochiën. Syrië is nog altijd het tooneel van ijver- zuchligheden van ras en godsdienst. Nau welijks is Daoud pacha uit Constanlinopel met uilgebreidere volmachten terug ge keerd, die hij lot voorwaarden had gesteld van zijn behoud in het ambt van gouver- neur-generaal van Li ban, of het oud opper hoofd der Marionieten, Karam, nauwelijks begenadigd, stelt zich aan het hoofd eener gewapende betooging legen Daoud pacha. De opstandelingen zijn verslagen geworden en het hoofd der beweging is in een kloos ter gevlucht. De gouverneur-generaal, na het wettig gezag hersteld te hebben, schijnt geneigd zich jegens de plichtigen edel moedig te gedragen. minister van finanlien verschelde wetsont werpen neèrgelegl, waarbij aangevraagd worden l.° een bijzonder krediet van 600,000 fr. voor het departement van bin- nenlandsche zaken, voor de wereldtentoon stelling van Parys; 2." een krediet van 655,000 fr.‘ voor den aankoop van eenen stoomeren de herstelling van den stoomer Belgigue-, 5.” wetsontwerp, waarbij tot in 4868 beschikbaar wordt gesteld, hel krediet van 14 millioen, voor de hervorming van het materieel der artillerie; 4.” andere wetsontwerpen. De minister van justitie legt een wets ontwerp neder, voor de inrichting eener vijfde kamer bij de rechtbank van eersten aanleg te Brussel. 2.’ Wetsontwerp, waarbij de gemeente Iseghem als hoofd plaats van eene vrede gerecht» kanton wordt ingericht. De heer Dumorlier heeft zich in deze zitting op nieuw belachelijk gemaakt met te beweeren dal de ministers, nu dat er eene nieuwen koning is, moesten herkozen worden. Tot staving zijns gezegde haalde hij art. 65 der grondwet aan welk aldus luid: De koning noemt en ontslaat zijne mi nisters. Men weel immers dat na de eedaflegging van Leopold II, de ministers aan Z. M. hun ontslag hebben aangeboden, en de koning deze niet aanveerd heeft. Dit was dus een klaar bje.wijs dat den nieuwen vorst in hun het zelfde vertrouwen stelde dat wijlen zijn vader in hun had gehad, en datbij hun in hunne bedieningen behield. En nu komt de heer Dumorlier beweeren dat de ministers aan eene nieuwe herkiezing moesten onderworpen zijn en hij wilt zijne beweering staven op een artikel der kous- titutie die hiervan geen wóórd rept. De heeren l’rère-Orban en De Brouckere heb ben overigens niet veel moeite gehad om hem op zijne plaats te stellen. De heer Bodenbach vraagt de wijziging der wet op het verzenden van brieven waar dijen bevallende. Dit wordt hem beloofd. Op het einde der zitting vraagt de heer Orts dat de kamer eeqen dag zou willen bepalen, om het voprslel te ontwikkelen dat hij op 1 september 1864 heeft nedcr- gelegd, strekkende om hel getal senafeurs en volksvertegenwoordigers in overeen stemming te brengen met de vermeerde ring der bevolking. De kamer vraagt dat de heer Orts zijn voorstel onlwikkele na (je stemming over de aanvraag van krediet van 8 millioen voor aankoop van spoorwegmalerieel. In de zitting van den 17, is bel krediet van aankoop van spoorwegmalerieel toege- staan met eenparigheid der 80 tegenwoor- Blad voor Aniionccn, Landbomvniemvs, politieke Een Nummer, en een f’ ABIEB1WIE-BLAB Voor stad 25, 110 Dl). JU JU JU Ï5 >0 (0 /yu>. 865. a v i 45 öfo I lü 20 40 45 00 6 45 00 05 15 35 35 42 50 00 evpn üten blad Ooststraal, van het, rijk. 00 00 28 50 33 00 28 50 26 50 18 50 14 00 30 00 5 50 3 36 2 18 25 00 96 00 Prijs van Men abonneert zich op het bureel van het N." 33, te Veurne, en op al de postkantooren Insertien, locentimen den drukregel. Een afzonderlijk nummer 10 c.’, het supplement 10 c.’ Alle affichen, bij de uitgevers van dit blad gedrukt, worden éénmaal onvergeld in hetzelve geplaatst. Brieven en geld vrachtvrij toe te zenden. inschiijving, BETAALBAAR VOOROP: 6 franks ’sjaars. 3 fr. 25, 6 maanden. 1 fr. 75. 3 maanden. 7 franks ’sjaars. Voor buiten, vrachtvrij: 3 fr. 75 6 maanden. 2 fr. 25 3 maanden. Voor frankrijk 16 fr. 50 ’sjaars.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1866 | | pagina 3