BEKENDMAKINGEN. Merkt van Veurne, 17 Januari. VERKOOPING Algemeene Tijdingen, in uwe herten, wat ik met luider stemme rocpe De familie Verplancke, welke morgen alhier op stadsschouwburg optreed, is al om gunstig bekend niet alleen voor de goede keus der stukken welke zij geeft, maar nog door de goede opvoering der- zelve. Men spreekt bijzonderlijk met veel lof van juffer Desomme, welke zegt men veel voortgang gedaan heeft. De overige akteurs munten insgelijks uil, zoodal aan onze medeburgers nogmaals de gelegenheid wordt verschaft om twee zeer aangename en vrolijke avondstonden te doorbrengen. Geen twijfel dus of zij zullen deze gele genheid willen waarnemen. Leve de koning! Leve de koningin! Leve Belgie Leve Engeland! Leve Vrankryk! 1160 Zakken Tarwe waren ter Markt, Tarwe vaiz 21-00 tol ;e van 19-00 tot Sucriocn va» 16-50 tot Haver van 11-00 tot Boonen van 26-00 lot Boter, per stuk Lij eren per 26 Er waren -i860 konijnen, per kop Kiekens per koppel Aardappels per 100 kilog. BURGERSTAND DER STAD VEURNE. STERFGEVALLEN. dig zijnde leden. Daarna beeft de heer Oi ls het woord ge nomen om zijn voorstel van vermeerdering van volksvertegenwoordigers en senaleurs le ontwikkelen. Na eene korte woorden wisseling, is de beraadslaging der in aan- merkingneming tot dijnsdag aanstaande verschoven. De heer Rodenbach vraagt de afschaffing der spelen van Spa. Minister Van den Pee- reboom alhoewel geen voorstaander dier spelen zijnde, denkt dat deze niet kunnen .afgeschaft worden, zonder rekenschap aan die stad te houden der opofferingen die zij zich opgelegd heeft. Goed zoo, dat men Spa schadeloos stelle, maar dal ten spoedigsten mogelijk uit ons land gebannen worde, eene instelling die reeds zoo vele ongelukkige slachtoffers heeft gemaakt en zoo vele huisgezinnen in den rouw heeft gedompeld. Het vierde en laatste deel belang heb bende in de aankomst van Leopold 11 is het Belgisch volk. In alle omstandigheden zal het volk zich moeten herinneren dat het gezag is inge steld door God, en dat de gene die tegen zijnen overste opstaal, tegen God opstaat, en eens aan God er van strenge rekening zal moeten geven. God behoede voor altijd het Belgisch volk, van de henielsche wraake op zich te trekken, met zich, door booze en onkrist- lijke keringen, te laten overhalen tot de misdaad van regcringslooshcid. Hoe grof ook zij hel misbruik, welk een vorst maakt van het grondstelsel van T ge zag, in de wereldsche zaken, nooit is het aan eene kristelijke natie toegelaten en die zich eerbiedigt van zich te laten overhalen door geheime samenzweering. Een volk heeft het recht van zijne wen- schen en begeerten te doen kennen; en God in de tegenwoordigheid van een ge trouw volk en eenen vorst van goede trouw, zal niet nalaten van de zaken ten beste te schikken voor hel nul des volks. De vrijheid en hel gezag komen van God. Verre van strijdig le zijn, geven zij aan el kander steun, want de eene kan niet be staan zonder de ander. Maar de algemeene eerbied voor het ge zag is niet genoeg, ieder lid van een volk moet door zijne borgelijke en godsdiens tige deugden medewerken aan het welzijn en het nut van het geheel. Dus dat iedereen in zijnen vaderland* schen gebuur een lid zie van Jesus Christus en een tempel van den II. Geest. Dal iedereen zijnen evennaasten eerbie dige, in zijne goederen, in zijnen persoon, in zijn geloof, in al zijne overtuigingen. Ik zou mij verder kunnen uitbreiden over de plichten, welke gij le vervullen hebt jegens uwen nieuwen koning, maar waar om spreken van plichten, welke gij zoo wel weet te vervullen. Uwe getrouwheid iegen uwen koning, uwe getrouwheid daar hij fier over was, en welke een spreekwoord geworden is onder de volkeren is een bewijs van trouwheid, welke uw jonge Vorst het recht heeft te verwachten. Niet enkelijk, weet gij uw trouwheid te doen blijken binnen uw land, maar in de streken des aardbodems, waar uw edel vaandel wappert blijft gij Belgen. Gisteren hebben de inwooners van Dou- vres, met deelneming en bewogenheid door uwe ingetogen aanwezigheid gezien, dat in alle omstandigheden gij u weet te voegen naarde vereischten van tijd en plaats. Zoo haast gij vernomen hebt dat er ge beden gingen gestuurd worden lol den Almachtige, hebt gij uit eigen beweging aan onze dringende en oprechte uitnoo- diging beantwoord. In de tegenwoordigheid van zoo een trouwlijk gedrag, dat niet een énkel keer gefaald heeft sedert uwe onafhanglijkheid, wie zou u niet bewonderen, wie zoo geene wenschen voor u doen? Ik ben de tolk van twee volken; in den naam van Vrankryk en van Engeland, uite ik vóór uw vaandel, de wenschen welke wij allen doen voor Belgie. Moge de Heer des hemels aanhooren de vurige gebeden welke heden opklimmen voor uw vaderland. Moge God de Vader, God de Zoon en God dell. Geestzegenen dit vaandel, denkoning, de koningin, en den graaf van Henegouwen. Hij zegene de overheden, de ministers, de dienaren der verschillende eerediensten. Ik bijzonderlijk vraag en uit gansch mijn hert, de overvloedigste zegeningen voor de zeevaard, voor de brave kapiteins, de officieren en malroozen, die daaglijks in de verscheide deelen der wereld, en wel namentlijk op den Britschen bodem, zoo veel bewijzen van gevorderden, vrijlijken, braven en Belgische vaderlandschen geest geven. Om te sluiten, wensch ik dat gij herzegt 29-75 19-25 19-00 13-50 26-50 2-00 2-27 2- 65 3- 50 6-25 15 Z.akken Rogg< 263 85 28 eener allerbeste en buitengewoon goede HOFSTEDE, gelegen te Pervgze, in Veurne-Ambacht, groot H. 51 - 44 - 90, TE VERKOOPEN binnen de stad Veurne. van Franciscus In ons supplement van woensdag is er een feil ge slopen in de marktprijten van Veurne. Hel sukrioen slaat er aangeteekend aan fr. 16-50 tot 17 00; men lete van 16-50 tol 19-00. Ome karnaval beloofd op nieuw xeer luisterrijk te xullen wezen. Ruiten de maatschappij Menichlte- vendheid die zich ijverig bezig houdt met hel samen stellen eener schitterende k.ivalkade, heeft men ver schelde vergaderingen van jongelingen die zich voor die luimige dagen bereiden. Men spreekt van eenige geestige tooneelen welke zullen verbeeld worden en welke, zoo het schijnt door Pepermans op hel vuur zullen gesteld zijn. Hel schijnt nog dal de Philanthro- pie een vermomd en gemaskerd Bal zal geven, men weel nog niet in welk lokaal. De huisjes bewoond door de genaamden Phi lippe Detnan en Frans llnyghe, werklieden te Zarren, zijn donderdag avond, in brand gestoken geweest door eene kwaadwillige hand. Het verlies voor den eerste beloopt 200 fr. en voor den tweeden tot 700 fr. De voorwerpen van dien laatslen alleen waren ver zekerd. Sedert den 27 december was een dienstknecht van den landbouwer Voet, te Caaskcrke, verdwenen zonder dat men opzijn spoor kon geraken. Algemeen vermoedde men dat hij verdronken moest zijn, welk vermoeden nog versterkt werd doordien men de klak van den vermiste had gevonden. Eindelijk heeft men de bevestiging daarvan bekomeneenige dagen ge- j leden heeft men het lijk van hen ongelukkige te 1 Stuyvekcnskerke uit eene gracht getrokken. I De wet op de ontrusping der hoornen, is op be- KORREKTIONNELE RECHTBANK VAN VEURNE. ZITTING VAN 18 JANUARI. Sinave Pieter, werkman te Nieuport, 8 dagen gevang, over diefte. Vancouillie Joseph, rondleurder te Dixtnude, 50 franks boete, over scheldwoorden. Vanalderweireld, schoenmaker te Dixmude, 16 franks boete, over verbreking van afsluiting. ZITTING VAN 19 JANUARI. Pruin Livin, werkman te Watou, 8 dagen ge vang, over diefte. Demeire Leopold, werkman te Woumen, 14 dagen gevang, over slagen. Demeire Aubin, werkman te Woumen, 50 franks boete, over jagt. Thery Pieter, werkman to Veurne, 2 maanden gevang, over diefte. Op Woensdag 21.“" Februari 1366, ten 2 ure na middag, ter herberg den Papegaai, bewoond door vel van honger overheid in alle steden en gemeenten aangeplakt en afgekondigt. Men schrijft uit Sunderland, 13 januari De Viclorine, van Oostende, kapitein Claessens van Rotterdam, is in eenen hevigen storm van het zuid westen, gestrand. De positie van het vaartuig was ge vaarlijk. Het schip zal waarschijnlijk weg zijn. Een man werd door den Whitburn-reddingsboot opge nomen; deze was op de rotsen gedreven. Het overige van het scheepsvolks werd door een anderen red dingsboot aan wal gebracht. De Indépehdauee mag weder in Frankryk komen, doch op voorwaarde dal zij voor dit land eeue uit gaaf doet overzien, veranderd en merkelijk gebona- parliseerd. De afbraak der vestingen van Antwerpen wordt met een wonderbaren spoed voortgezet. Zij is be gonnen van aan den voel van den glacis der citadel van het zuiden, tol aan de Bcrchemschepoort. Een groot getal werklieden komen nog gedurig toe. GEBOORTEN. den 13. Clothilde Claeys, dochter en Carolina Willems, groole Merkt. HUWELIJKEN. den 17. Pieler Gbyselen, hoicnier, 32 jaren en 5 maanden, geboren en woonende le Veurne, jongman, mei Mathilde Deleu, dienstmeid, 27 jaren en 7 maan den, geboren te llouthem en woonende te Veurne, jonge dochter. den 13. Carolus Dehacse, rentenier, 63 jaren en 5 maanden, geboren te Steenkerke en woonende te Veurne, weduwaar van Catharina Delanghe, nu man van Marie Voordecker. den 14. Marie Vunbuckhaeve, 19 dagen. den 14. Juliana Lahaye, 3 maanden en 2 dagen. den 15. Augustinus Butaeye, dienstbode, 37 jaren en 3 maanden, geboren te Coxyde en woonende te Veurne, jongman. den 17. Carolus Vilain, bezonderen, 58 jaren 11 maanden en 5 dagen, geboren en woonende te Veurne, weduwaar van Juliana Bailleul. den 18. Franciscus Ghyselen, 24 dagen. EEN SERMOEN ZOO ALS ZIJ ALLEN ZOUDEN BE- HOOREN TE WEZEN. VERVOLG.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1866 | | pagina 4