Stadsbelangen. Algemeene Tijdingen. onder andere, de woorden welke de bis- Wij zijn bisdom toe- mag men verhopen dal de landbouwers van 170 71 99 76 75 Mannelijke Vrouwelijke van den naar Zwaantje opgemaakt zijn en welhaast de goedkeuring der belanghebbende gemeenten zullen worden onderworpen. Van de vertakking naar de Moere hooren wij niets meer; nogtans indien hel waar lö, ÓUU ilia Ill CII UclV UC 1VVV ^UllJVLUll I aan eenen nieuwen eigenaar verkocht zijn, mag men verhopen dal de landbouwers van de Moere niet lang meer van oenen goeden steenweg naarVeurne zullen bèroofd blijven 151 Zoo dat er 19 geboorten meer zijn woest dan sterfgevallen. 148 persoenen, waarvan 74 manneli. en 74 vrouwelijke hebben zich in onze si komen vestigen. Integendeel zijn er 185 waarvan 90 mi nelijke en 95 vrouwelijke uit onze stad zi elders gaan vestigen, zoo dat de bevolki van Veurne, die op 51 december 18 4722 zielen lelde, op 51 december 1865 4700 verminderd was. vernemen dat de plans steenwegnaarVeurnezullen beroofd blijven Zoo men ons verzekerd wordt er ijverig gewerkt aan de plans van het ontwerp van steenweg leidende van den thans bestaanden steenweg van de Panne, dwars door de duinen van den heer Ollevier naar de zee. Men dacht eerst dat den te leggen steen weg eene lengte van anderhalven kilometer zoude moeten hebben; na gedane metingen heeft men bevonden, dat er in regte linie, van aan de Panne kalsijde lol aan de zee, door genoemde duinen, slechts een afstand van rond de 800 meters is. Een enkel Imo gen oever zou aftevoeren wezen, zoo dat de kosten min zouden beloopen dan men eerst had gedacht. Veurne is de eerste stad die de eer had, in 1851, onzen thans diep betreurden vorst Leopold 1 te begroeten, bij zijne intrede in het land als koning der Belgen. Ook om deze herinnering te vereeuwigen, is er spraak van alhier een monument ter ge dachtenis van den doorluchtigen vorst op- terichten. Dit is het voorstel dat den heer Bieswal-Bricoull, in de laatste zitting van den gemeenteraad gedaan heeft, en waar over in de aanstaande vergadering onzer edilen zal beraadslaagd worden. Wij zullen hierop nog wederkeeren. Ziel hier de beweging van den burgerstand onzer stad gedurende het afgeloopen jaar: Mannelijke Vrouwelijke Op donderdag 25 dezer heeft, te Dixmude, de aanbesteding plaats gehad, onder hel voorzitterschap van den heer arrondisse- ments-kommissaris Joye-Ghys,' van den steenweg van Ooslkerke naar Lampernisse, met vertakking naar de llullebrug, geza menlijk begroot tot desom van 106,500-00 fr. Vijf aannemers namen deel aan deze aanbesteding, te weten: MM. Tacquenier, van Lessen, Van den Broele, van Yper, Daras van Eerneghem, Dezwartc van Nieu- port en Scheirsen van Pervyse. De uit te voeren werken zijn loegewezen aan den heer Van den Broele, mits de som van fr. 105,000-00, dus, met eene vermindering van fr. 5500-00. De uitvoering van bovengemeldcn steen- weg is eene verberbetering die ongetwij feld voor gevolg zal hebben het leggen van de steenwegen van Ooslkerke naar Letten- burg en van Lampernisse naar Forthem, en alsdan zal hel zuidelijk gedeelte van het arrondissement Veurne aan hel noorderlijk gedeelte van hel arrondissement Dixmude, door eenen rechlslreekschen steenweg, langsAlveringhem, Lampernisse. Ooslkerke Sluyvekenskerkeen Keyem, verbonden zijn. De eene verbetering sleept de andere na zich: zoo ziel men de gemeenten die zand wegen hebben gelegd in den vooruitgang volheiden, en deze wegen veranderen in schoone steenwegen, tol groot gemak van de inwooners, tot groot voordeel van den landbouw. i plaats van overdrevene deklamalien en •rwenschingen tegen die brigands van die beralen, zoo als de dweepers deze liefda- .giijk noemen, had de eerweerde geeste- jke niets dan zachtmoedige en broeder- jke woorden op de lippen. Wij herinneren ons onder andere deze nsnede welke in een dezer sermoenen itgesproken werd: Er bestaan op deze irdc geen hemelsche belooningen noch straf- •n voor niemand; de mensch slechts geoor- eeld zijnde na zijne dood, zoo kan hij op deze arde noch geloond noch gestraft worden. lloe kunnen deze woorden dan over temmen met de uitgal mingen van die inalieken die, wanneer aan iemand een ngeluk overkomt, aan de sukkelaars wil- ?n doen gelooven dat dit eene straf is om tal dit ongeluk op ecu liberaal valt? Men icefl meer dan eens van die belachelijke leweeringen gehoord: de liagelsteenen die Ie ruilen te Bergen f Mons en omstreken insloegen onder andere, en overigens onze lezers van den buiten weten er nog best van te spreken. Wij herhalen het, al wat wij liberalen vergen, en helgene wij aanzien voor een voordeel voor de katholijke religie, is dat de priester zich slechts met zijne zending bezig boude, dat hij zich gansch builen de staatkundige zaken houde, en zich in gee ner doelen met kiezingen bemoeije. Dat men niet denke dat wij alleen van dal gedacht zijn: voortreffelijke en voor name hooiden van hel kalholicismus heb ben de zelfde meening uitgedrukt. Zie hier onder andere, de woorden welke de bis- schop van Montpellier, op 11 februari 1844 - a»n de priesters van zijn bisdom toe- steenweg van Veurne langs Bfilsramp stuurde: Welkdanige ook de gezindheden zijn ,aan die het land scheiden, de menschen die ze belijden zijn onze broeders. Wij zijn n belast met hunne zielen, wij liefkozen ze in de ingewanden van onzen Verlosser; Ziet hier de namen der jongelingen t geroepen zijn om dit jaar het lot voor militie te ondergaan: is, zoo als men zegt, dat de 1000 gemeten «gelijk den Apostel, wij vergeten niet dal I wij dc schuldenaren zijn van allen, en, ook, n dat wij alle aan allen zijn, om ze allen tol Jesus-Christus te winnen, Hel is nooit zonder gevaar dat de priester I hel politiek strijdperk doorwandeld', de lief- tie lijdt er dooi’, de waardigheid van het priesterschap lijdt er door, de heiligheid van dc goddelijke woorden zijn in gevaar gesteld. Daaruit spruiten ontelbare kwalen: De godsdienst plichlig gemaakt van de onvoor- zichligheid van eenige zijner dienaars, onze goddelijke zending miskend, de zielen verloren om dal zij ons als ministers van Je- sus-Chrislus niet meer aanzien. Ah! laat ons nooit door partijgeest he rt zield zijn; blijven wij in de kerk aan den voet van het kruis, liet is daar dat wij onze broeders moeten afwachten: hen r-.nd den goddelijken meester roepen, om hen le bedaren en ons met hen te verzoenen. Deze woorden zijn treffend en zouden onze politieke priesters lot richtsnoer moeien dienen. Kardinaal Wiseman, het is nog niet zeer lang geleden, verweet hun hunne over drevene eischen en maande hun aan ver draagzamer le zijn. Mg.r Sibour, aartsbis schop van Parys, sprak in den zelfden zin. Andere en andere geleerde en verstandige geestelijken hebben gezeid dat de politieke priester den godsdienst in gevaar stelt. Wij liberalen, wij ook zeggen dal, en daarom zuilen de politieke priesters ons voor goddeloozen en solidairs uitmaken, en ons beschuldigen den godsdienst te niét le willen doen, alhoewel wij daarmede slechts in de denkwijze van verscheide zeer voorname en achtbare hoofden van de katholijke religie deden. ■xas» 1 STERFGEVALLEN. GEBOORTEN. MILITIELOTING. 1. Bailleul, Hendrik. 2 Blomme, Karei. 3. Bogaerl, Pieier. 4. Bullhé, Karei. •5. Cambier Victor. 6. Caylan, Leonard. 7, Couvreur, Pieier. B. De Busscliere Joiel. 9. De Buyser, Karei. 10. Decoeder, Eduard. 1 IDecroo, Hendrik. 12. Degroote Karei. 13. Deinolder, Hendrik. 14. I) niuys, August. 15. Di-wille, Hendrik. 16. Duj tscliaever, Francis. 35 Vanscliootc, Oscar, 17. Haelewyk, Alois. 18. Hosdey, Edhiund. 19. Iloucke, Lodewyk. De haringvangst door de schuiten van de Pann heelt nog nooit zoo aanzienlijk geweest dan in 186 De totale vangst beloopt tot 2,761,790 stuks, well verdeeld zijn onder de 17 schuiten als volgt: L’étoile 160,700.'-' Le Figoureux 148,880. Notre Dame des Dunes 167,200. l.a Norma 140,500. La Jeune Fioie 173,400.5"" l.e Jeune Augustin 146,000. Le St. Jean 103,300. Le St. Auguste 162,800. Le St. Louis 150,660. 7’ La Jeune Idonie 127,200. 'xl S.1* Vhilomène 197,300."' Amélie 173.300. Le Mormand 165,150. Le Parent 214,700. v; Marie 195,100.’ Justine 167.400.-/ M drié-Eugénie 168/200.^’ Daarenboven hebben deze 17 sloepen, gedurend 1865, gezamentlijk een totaal van 346,766 kilos vei sche visch gevangen, onder kabiljauwen, rogget longen, enz. De heer Verplancke en zijne tooneellroep, hebbe hunne twee vertooningen alhier op eene meesterlijk wijze gegeven. Juffer Desomme vooral, met haar ge makkelijken zwierig gespel, haar lief gezicht en har bekoorlijke slem, heelt veel bijval gehad. Nogmaals 7.oo als vvij het de leste keer hebben doen opmerken was de zaal, vooral den tweeden dag weinig vervuld Morgen komt eene fransche troep tan Duin kerke, op hare beurt, onzen schouwburg beklimmen Zij speelt de volgende stukken: 1.* Chattertou. alleen spraak in verzen;!0 een Romance; 3" Livre 3 chapiln I4', tooneelspel in een aki; 4' Qui five, lijrisch too nee!; 5’ Les deux aveugles, boertige opérelte in eenen aki; en 6' Lasaiurde Jocrisse, blijshel in een akt. Ziel hier nog eenige bijzonderheden nopens de bram! of beter de branden te Ramskappelle. rijdag avond ontstond er brand in het naburig Ramscappelle, hel was nu in het wagenkot der bier brouwerij van den heer Frans \an Houtte, wiens hof stedeken en beestialen over een tiental dagen waren gebrand. Zoodra gezien, zoodra geblusclit, en uien waakte den geheelen nacht. De zaturdag tnorgend, rond 9 ure, hoorde men dc alarm klok het was alweer brand te Ramscappelle. Nu in het schelf hof van de nfgebraude hofstede. Dit werd ook weldra door de pompiers van Diieuport gebluscht. Zond ig morgend, terwijl het Parket van Veurne ter hofstede was om te onderzoeken, braurle het peer- denslal der brouwerij; de koeipoester gaf den alarm, hei vuur werd gedoofd en den brandstichter gevat. 20. Kelders, Francis. 21. Lobbesluel, Alois. 22. Leones, Eduard. 23 Macrten, Arseen. 24. Maes, Pieter. 25. Merseman, Florimoi 26. Missu, Lodewyk. 27. Pierrel Karei. 28. Ryekewaert, Aihaiid 29. Scha Hier, Lodewyk. 30. Slalpaert, Arseen. 3 1lahou, Jan. 32. Toruey Lodrvvyk. 33. Vanderstraele, Césai 34. Vandcwaeler, Alois. 36. Vereicke, Pieier. 37. Vermynck Karei. 38. Zoete, Eduard.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1866 | | pagina 2