VA V V E ft V E.. 1 VEURNE 17 FEBRUARI. ja ai:. N.1' 2095 ZATERDAG 17 FEBRUARI 1806. de verlich- de redevoering feb. feb. 00 00 15 25 29 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 8 00 2 75 0 00 rne. 5 5 45 5 5g 6 00 6 10 6 20 0 30 6 40 6 45 7 00 6 7 45 8 00 8 05 8 15 8 25 8 35 8 42 8 50 00 00 28 50 33 00 26 50 25 00 18 00 14 00 a 30 00 a a A 5 75 3 27 feb. De Veurnaar van woensdag lest, verwijt °ns, en dit in klerikale bewoordingen, van .geen woord over de redevoering door M.' sas aan het Men is bier verwonderd geweest dat onze représentant, wanneer M.' de Conynck in zitting der Kamer van 6 dezer nogmaals over het sas aan hel Berlegal sprak, niet een enkel woord wist te antwoorden. De verwondering was des te groeier, daar M.r de Conynck had durven zeggen: dal M.' De Smedt zich had misgrepen', dat hel Berle- galsas wel nuttig zou zijn aan Veurne-arnbacht, om dat het, onder andere voordeeleu, ZOU DIENEN VOOR'HEI' ONTLASTEN DER OVERSTROOM1NGEN VAN DEN YZER, en dal dit sas geene schade kon toebregen aan de Veurnambachters, aangezien sedert twee jaren Blad voor Annoncen, Landboüwniewws, politieke Een Nummer, en een en ilandelzaken. M.r de markies de Boissy, de Italische senaleur om zijne belachelijke redens be kend, en die zoo wel tot sieraad van het gesticht van Armentiers of van Belle zou dienen, in plaats van in den franschen senaat te zetelen, heeft zich op nieuw in die vergadering doen uitschijnen. Daar zijne redevoering op een persoon liep die ons allen duurbaar was en welken door allen diep betreurd wordt, zullen wij de uitdrukkingen van dien gek laten volgen: 40/ i Julius De Smedt lestmaal in de kamer uit- gesproken, gerept te hebben. Wel wij hebben het gedaan uil genegen heid voor M.r Jules zelf; om de nietigheid van zijne rede aldus niet te doen uilschij- nen en hem de begoocheling, waarvan hij bij de brave kiezers die hem benoemd hebben geniet, niet aflenemen. Maar mits men ons in zoo beleefde uit drukkingen aanzoekt van het berucht dis koers te spreken, zullen wij hier eene korte ontleding er van maken: in zijne redevoering heeft M/ Jules de volgende punten aangeraakt: 1. " Tegen het maken van een Her legal. Wij bekennen dat M.r Desmedt deze zaak behandeld heeftzoo als hel zijn moest, doch wij weten ook, dat hij enkelijk aan- haald, den inhoud van hel verslag nopens deze zaak, door den heer ingenieur opge maakt, welk verslag naar het Watering- bestuur is toegezonden geworden en waar van eenige leden kopij nebben genomen. 2. ” Wegens het .voltrekken van het ivesl- staketsel van de Nieuportsche haven. Deze werkkingen zijn nog niet begonnen en M/ Desmedt, zich vergissende bij bet aanzien der brug voor voetgangers, zal die genomen hebben voor een staketsel. 5." Wegens hel wegruimen van hel veslings- iverk ter kaai te Nieuporl. Het is genoegzaam bekend door de voor afgaande werkingen die aldaar openbaar lijk zijn gedaan geweest, dat het weg ruimen dezer veslingsmuren voorgesleld en aangenomen is. 4.® Wegens verbeteringen aan de trekwegen van den Yzer. Daarvoor behoeft zeer weinig behendig heid evenmin als om veranderingen voor te stellen in de vertrekuren van een post- karrelje. Wal blijft er nu over van van M.r Jules en van het artikel van den Veurnaar? O. Immers O F O O. en algemeene Tijdingen, Marktprijzen Supplement op half blad, per week. In den senaat heeft er de verledene week eene belangrijke beraadslag! ng plaats gehad Bij het onderzoek van het nieuw straf wetboek heeft M.r Forgeur, senaleur van Luik, de afschaffing der doodstraf voorgesteld. In eene schitterende redevoering heeft hij de redens uiteengezet welke voor die afschaffing pleiten, de onschendbaarheid van hel menschelijk leven, de onherstel baarheid dier straf indien onschuldigen veroordeeld zijn. M.' d’Anethan op den vorigen spreker antwoordende, sprak voor hel behotid der doodstraf en den heer Bara minister van justitie, in naam van het gouvernement, verklaarde zich voor d eszei fs afschaffing. Het voorstel van den heer Forguer, in stemmen gelegd, werd verworpen met 55 stemmen tegen 15. Zonder voorstander der doodstraf te wezen, zijn wij noglhans van gevoelen, dat hel ontijdig ware dezelve alsnu geheel en gansch afteschaffen. Dat men dezelve zoo weinig mogelijk toepasse, en slechts in de gevallen waar de misdadige mét voorbe dachten rade zijn evenmensch hel leven heeft ontnomen, en zich gelijk aan de woeslste en vreedsle dieren gesteld heeft, daarin stemmen wij mede. Maar wij ge kloven dat gedurende nog eenigen tijd de doodstraf als eene bedreiging boven het hoofd der misdadigen dient te blijven hangen. Wanneer de geleerdheid en ting hunne weldaden aan een-ieder zullen geschonken hebben; Wanneer er niemand in het land meer zal gevonden worden die niet een zekeren graad van opvoeding zal ontvangen hebben; Wanneer alle de kapitalisten zullen in plaats van hun geld te laten rusten, het zelve zullen gebruiken om gestichten op dichten alwaar den arbeider zijn dage lijks werk zal kunnen hebben; Wanneer door het werk dat veredeld, de bedelarij, die bron van ondeugd en mis daad, geheel en gansch zal kunnen uitge roeid worden; Alsdan zal, dit is ons gedacht ten mins te, de tijd gekomen zijn op welken men de doodstraf vrij en vrank zal mogen af schallen, zonder er te zullen moeten op denken, er toe genoodzaakt te wezen, die ooit nog te moeten inbrengen. dal het gevraagd wordt, M.r De Smedt, hun nen ijverigën vertegenwoordigerstilzwijgend was gebleven. In M.r Juliusens plaats, ware een Frère, een Dumortier, twee voelen hoog opge sprongen, en zou onverwijld tegen de ge- zegdens van M.r de Conynck hebben ge protesteerd. Waarom toch heeft onze représentant ge zwegen De reden hiervan schijnt ons zeer een voudig: M.r De Smedt, niet meer als wij, is noch advokaat, noch een vogel met een bek, gelijk men hier zegt; en, als men dat niet is, een diskoers allezen.... dat gaat nog al, maar, spreken voor de vuist, zonder daar toe te zijn voorbereid, en dan nog over zaken die men slechts oppervlakkig kent, oh! dat is een ander paar mouwen! M.r Julius heeft in zijn eigen gezegd: beier gezwegen, dan zottigheden le vertellen gelijk M.' de Conynck, en hij heeft zeer wel ge daan; Bravo De kommissie, gelast door het gouver nement, om de kwestie te bestuderen be treffende de zeevischvangst, heeft zich over eenige dagen vereenigd in het ministerie van buitenlenlandsche zaken, onder voor zitterschap van M. den markgraaf Du Bus, Deze kommissie heeft hare werkzaam heden geëindigd. In zitting van 7 dezer, heeft een harer leden, M. Bortier, hel volgende voorstel gedaan De zeevischvangst, ontheven van alle beschermende rechten en premien, is vrij verklaard. Zij zal mogen uitgeoefend worden in alle jaargetijden, doch men zal niet mogen vangen dan visch die kan dienen tot de openbare voeding. Dit voorstel is verworpen geworden door elf stemmen legen twee. Diensvolgens heeft de kommissie beslist dal de vischvangst zonder toezicht zal ge schieden. 3 Voor stad worden I OIL Kit; 26 50 10. 15. ADFERTEKTIE-BLAD blad Oosistraat, van het rijk. feb. Belg ie. T. I BOS S’ a v 9 00 ipgegeven minuten 1 45 a 26 00 105 kil. a 120 00 a 97 50 Prijs van M.' JULES DE SMEDT. inschrijving, BETAALBAAR VOOROP 6 franks ’sjaars. 3 fr. 25, 6 maanden. 1 fr. 75. 3 matttiden. 7 franks ’sjaars. Voor buiten, vrachtvrij: 3 fr. 75 6 maanden. 2 fr.25 3 maanden. Voor Frankrijk 16 fr. 50 ’sjaars. Men abonneert zich op het bureel van het Pf,« 33, te Veurne, en op al de postkantooren Insertion, 15centimen den drukregel. Een afzonderlijk nummer 10 c.’, het supplement 10 c.* Alle allichen, bij de uitgevers van dit blad gedrukt, ËtnsAAt onvergeld in hetzelve geplaatst. Brieven en geld vrachtvrij toe te zenden. DE FRANSC11E SENATElR MIJNHEER DE MARKIES DE BOISSY, DE ZEEVISCHVANGST.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1866 | | pagina 1