BCRÏGT. BEKENDMAKINGEN. Algemeene Tijdingen. men 1 klerikalen meest tuilen schreeuwen en De Journal de Peruwelz meldt dat er eene klacht bij den prokureur des konings te Doornik is ingediend, legen een sermoen van den pastor van Tbumaide, die de mi nisters beurzen-dieven heeft genoemd. talentvol afgewerkt, dat het een-ieders ver wachting overtroffen heeft. Wij herhalen het, de schilder heeft hier een kunsljuweel achtergelaten dat hem grootelijks tot eer strekt. De heer De Vriendl, welken hier van een zijner zonen insgelijks talentvollen schilder, vergezeld was, heeft slechts wei nige dagen noodig gehad om dal werk, waarvan overigens hel meestendeel te vo ren was bereid, afiedoen. Donderdag zijn zij vertrokken, alhier een aantal vrienden achterlatende, welke zij zich door hun minzaam karakter en hun aangenaam ver keer hebben welen te maken. Hopen wij dat zij welhaast zullen weder komen, om ons nog eenige hunner mees terstukken te schenken. en zoo te beletten dat deze slechts zouden dienen om de lieve kinderen der geeste lijkheid te begunstigen. Deze wet, die aan eiken jongeling aan wie eene beurs toegestaan wordt, toelaat in welkdanige hoogeschool van liet land die hem bevalt, te gaan studeeren, werd voor de kamers gebracht. De meerderheid der kamers, die de meer derheid van het volk vertegenwoordigt, aanveerde de wet, de zelve werd door den koning bekrachtigd en wordt nu in voege gebragl. De priesters weigeren aan dezelve te ge hoorzamen; zij worden voor de rechtbank gebracht, even als den eersten den besten anderen burger dieaan de wet zou weigeren te gehoorzamen, en de klerikalen schreeu wen dat men de priesters vervolgd Arme martelaars! Neen, mijnheeren, het zijn de priesters niet die men vervolgd. Men vervolgd enkel Belgische burgers die zich legen de Belgi sche wetten verzetten en aan de zelve weigeren onderdanig te zijn. Men vervolgt enkel Belgische burgers die door den staal betaald, van hunne rechten van burger genietende, zonder er de groot ste lasten van te dragen, zich boven de wetten willen stellen, en zoo aan hunne medeburgers hel voorbeeld van den op stand geven, zij die naar het voorbeeld van den Zaligmaker, de eerste «ouden moeten zijn, om zich onderdanig aan ’slands wet ten te toonen. Zij denken met hunne lamentation en hunne jeremiaden, effekt bij de builen lie den ie maken en deze een afkeer van de liberalen te doen hebben. Maar reeds lang ia dat speeltje gekend zij hebben zóó dikwijls de buitenkiezers trachten vodderijen en logenswijste maken, dat deze zich zoo gemakkelijk niet meer laten foppen. Hun geschreeuw, hun getier en hunne krokodillen tranen zullen dan nu nog slechts dienen om hun een keer te meer belachelijk te maken. KORREKTIONNELE RECHTBANK VAN VEURNE. Dc klerikalen en hunne dagbladeren roepen gedurig: de liberalen zijn legen de religie! de liberalen willen den Godsdienst in den slijk smachten! enz. enz. Dit liedje op alle toonen gezongen is zoo oud als de straat, en Och Heer! nog nooit hebben zij tot staving van hetzelve, een bewijs kunnen aanbalen. Maar wanneer is het dat de klerikalen meest dat liedeken aanheffen en luid zul len doen weêrgaltnen?.... Wanneer men hunnen geldwinkel aanraakt. Zij zullen luidst van al schreeuwen en de liberalen smaadwoorden naar het hoofd werpen, wanneer deze het gewaand mira kel van Salette zullen tegenspreken. Dit mirakel brengt jaarlijks een tamelijk schoon inkomen op, daarom, er niet aan gelooven, is zich tegen de religie verklaren. Gij zult zeggen, bij voorbeeld dat bet beter ware, zijn geld te besteden om hier in het land goede werken te doen, om zijne ongelukkige medeburgers ter hulp te komen, in plaats van het zelve naar eenen vreemden prins te zenden, die het zal doen dienen om zijn volk te verdrukken: Gij zijl tegen de religie! Gij zult u veroorloven van eene verge lijking te maken lusschen den opbrengst der klerikale lijsten van inschrijving voor de ongelukkige weduwen en wezen van Dour en hunne lijsten van inschrijving voor den paus, en daar door de liefde der klerikalen voor hunne ongelukkige even- menseben te doen uitsebijnengij zijt een franemafon. Bespreektderondhalingen voorde kleine Chinezen en andere: gij zijleengoddclooz.cn! De klerikalen hadden zich meester ge maakt van een aantal studiebeurzen welke den slaat toebehoorden. Eene wet w.ordt voorgesteld cm dit beurzen in handen van hare wettige eigenaars weder te geven; de kamers, stemt die wel en de klerikalen roepen: dief! dief! om dat men hun af neemt hetgene zij onrechtveerdiglijk ach ter hielden. Zij hebben zich meester gemaakt van iets dat hun niet toebehoorde, men neemt het hnn af en zij zeggen dat gij den Godsdienst in de slijk wilt Smachten. Alle dagen geeft het liberaal bestuur sabsidien voor kerken en pastorijen te herstellen; Het heeft de jaarwedde van bisschop pen, pasters en onderpastors verhoogt; en noglhans is het tegen de religie! Waarom?..... Om dal hel etch veroorloofd heeft de kas der klerikalen aan te raken, en hetgene zij zich zonder recht noch rede toegeëigend hadden, uil hunne handen te nemen. Aoo als men ziet, is het altijd wanneer hunnen geldwinkel aanraakt, dat de t u voor religievervolgerszullendoen doorgaan. Oordeelt I De schilderwerken in onzen schouwburg zijn nu geheel en ganseb voltrokken. Zoo als wij hel in ons vorig nummer hebben belooft, zullen wij hier trachten eene kleine beschrijving van hel kunstju- weel, door den heer De Vriendt alhier ge plaatst, te geven. Hel plafond in afperkingen verdeeld, be vat vier lafereelen waarvan hel voornaamste paneel, dat zich rechtover het tooneel be vindt, de wederzijdsche liefde verbeeldt. Dc paneelen op de vier hoeken, kameen vormende, verbeelden de vier vrije kun sten: Dc schilder-, de beeldhouw-, de bouw- en de dichtkunde. De kenteekens der muziek en van het tooneel vormen paneelen den voornaam- slen cirkel uitlangende. Het plafond is omringd met een bloem krans eenen bami uitmakende, en met eene groef met ornementen in grauwsebildering. Boven het voortooneel bevindt zich het schild met stadswapen, in rijke kleuren. Op de twee zijdspaneelen zijn het too- neelmuzijk en het treurspel, insgelijks in grauwschildering, verbeeldt. De paneelen der logien, met eenen grstnen grond het damast nabootsende, en met ornementen in grauwschildering, bevallen de namen van vroegere en he- •dendaagsche vermaarde schrijvers zoo als: Van Peene, Cats Willems, Bilderdyck enz. Op de paneelen der logien op het voor- looneel: Vondel en Van Maerlant. Nog een gelukkige gedachte dat de artist gehad heeft, is van den naam van twee on zer vermaarde lijdgenoolen op bet plafond te plaatsen: Gevaert en Conscience. Het is wellicht de eerste maal dat dit gepleegd wordt, en dit zou, ons dunkens, wel dienen nagevolgd te wezen. Ziet daar een korte inhoud der rijkdom men dat de beer De Vriendt met volle handen in onzen schouwburg gestort heeft. De schoonheden van dit alles, uitleggen is ónmogelijk: alles is zoo fijn, zoo ligt, zoo BURGERSTAND DER STAD VEURNE. Carolus van Joannes en De Notaris BSERNAERT, te Alvcringhein, Inat aan de gadinghebbende weten, dal den Overslag der alom voor allerbest herkende Hoflied» de Groen» Pooit, te Pervyse, groot H. 5I--1-4 90, znl plaats hebben op Woensdag 7/'* Maart 1806, ten 2 ure namiddag, in de herberg den Papegaai., binnen de stad Veurne. De zelve staat maar ingesteld op 202,000 frs. In dun nacht van woensdag tot donderdag is er eene moordpooging begaan op de weduwe Vandc CAsteele, landbouwster te Pervyse, door haar neef, de genoemde Cats, welken bij haar inwoonde. De vrouw is in haar bed overrasl geworden, en zoodanig met een kneuzend werktuig geslagen geweest, dat zij zich in bedenkelijken toestand bevindt. Men denkt dat den jongeling, welken overigens altijd van een goed gedrag is geweest, deze daad in eene vlaag van krankzinnigheid brgaan heeft. Dezer dagen heeft men op hel grondgebied van Wulveringhem, ineen vaardeken bezijden de Loo- vaart, het lijk van een pas geboren kind uitgehaald. Uet lijkje dat in staat van ontbinding was, scheen zich sedert ten minste een drijtal weken in het water te moeten bevinden. Na onderzoek, is gebleken dal, vooraleer dit schelmstuk te begaan, men gepoogd had hel kind te verbranden. ZITTING VAN 1 MAART. Jacobus Dewolf, landbouwer te Middelkerke, 16 fr.’ boete, over slagen en wonden. lloberts Henri, herbergier te Middelkerke, 16 fr. boete, over slagen. Joseph Delpierre, werkman te Clercken, 1 fr. 50 boete, over roverij van hout. ZITTING VAN 2 MAART. Verineerseh Elorimond, werkman, 16 fr. boete, Verineerseh August, herbergier, 15 dagen gevang, Dezuylter Marie, huisvrouw Bogaerd, werkvrouw, 16 franks boete, en Oclavie Dubruvne, huisvrouw August Verineerseh, herbergierster, 8 dagen gevang, al woonende te Clercken, over slagen en wonden. Bognert Etnelie, Verslype Marie, Bogaert Oclavie, Vandevelde Sophie, Beaupret Aloyse en Debruyne Pieter, elk 1 fr. 50 boete, al bezemmakers te Clerc ken, over roverij van hout. BEID, HELD, ALTIJD GELD. 012,1 SCHOUWBURG. GEBOORTEN. den 2-4. Eulalie Baillieu, dochter van Antonia Demp, binnen palen. den 26. l.udovicus Mesdach, zoon van Ludovicus en van Louise Vandamme, binnen palen. den 27. Elorimpnd Devoghel, zoon van ei> van Marie Bossant, Bewesterpoort. HUWELIJKEN. den 28. Emile Vanslaen conducteur van bruggen en wegen, 27 jaren en 1 1 maanden, geboren en woonende te Veurne, jongman, met Rosalie llout- saeger, bezondere, 22 jaren en 3 maanden, geboren te ’s lleerwillemscappelle cn woonende te Veurne, jonge dochter. STERFGEVALLEN. den 28. Eugenie Busschey, 1 jaar en 11 maanden. den 28. Eluardus llooreibeke, rentenier, 83 jaren en 7 maanden, geboren te Latnpernisse en woonende to Veurne, weduwaar van Joanna Dedry. den 1 maart. Desidcrius Debuysere, werkman, 29 jaren, geboren te lioogstade en woonende te Veurne, jongman.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1866 | | pagina 2