Stadsbelangen. Algeineene Tijdingen, Wij houden staan dat deze eisch niet gegrond is. Een-ieder is sedert lang bekend met de heuschheid waarmede de klerikalen hunne tegenstrevers behandelen. Scheldwoorden, dienst en der zedeleer, en die een dei medewerkers van Langrand-Dumonceau is. Zie daar de valsche goedaard Wij weten uit goede bron, dat het ont werp van eenen steenweg naar de zee dwars door de duinen van den heer L Ollevier, reeds sedert eenige weken opge maakt is, onderworpen is geweest aan ver schelde hooggepaatste persoonen van d( stad en van het arrondissementen de alge- meene goedkeuring heeft verworven. Onze stedelijke raadsheeren schijnen zich met dit ontwerp weinig te bekommeren, zou men het wel in de cartons willen be graven Ronde Panne eene welbezochté badplaats worden, dit ware onbetwistbaar, eene goede zaak voor Veurne. Is er mogelijkheid dal de Panne, als badplaats, den rang ver- krijge van Nieuport en Ileyst? Zekerlijk ja. Eh wel! waarom in dit vooruitzicht geene poogingen gedaan? En aangezien M.r Bor der op zijnen eigendom niet wilt laten bouwen, wat blijft er anders te doen dan eenen nieuwen weg te maken naar de zee? Dit is den eersten stap. Geenen nieuwen weg; geene nieuwe gebouwen; geene bad plaats; geene voordeelen danig voorwendsel, zoo als het dekreet van prairial in zeer weinig eerbiedige be woordingen zegt; maar zij verlangen hel behoud van het voorrecht dat aan de ver- deelingen der kerkhoven gehecht is. booze aanduidingen, verwijtsels, beledi gingen, ziet daar waarmede zij hunne grond beginselen willen staande houden, ziet daar waarmede zij willen den godsdienst verdedigen, tegen de liberalen welke zij willen doen doorgaan als hem den oorlog voerende. Zonderlinge verdedigers, die door de wijze waarmede «ij te werke gaan, zich de grootste vijanden toonen der verhevene zaak welke zij beweeren voor te staan. Tot nu waren het elechts de klerikale bladeren welke zich er op toelegden en wedijverden om de schoonste scheldwoor den naar hunne politieke vijanden toe te werpen, maar nu beginnen de vertegen woordigers der rechter zijde zich er ook mede te moeijen. In de avondzitting van vrijdag 23 dezer, heeft de heer Nothomb zich op een zeer onbetamelijke wijze jegens zijne kollegas van de linkerzijde gedragen. Zie hier overigens wal de Echo du Parle ment zegt, over het gebeurde in de kamer en over de vertegenwoordiger van Thurn- houl, welke eertijds liberaal, de mannen welker princiepen hij alsdan deelde, nu smaadwoorden naar het hoofd werpt: De diskussie had lol dan kalm geweest en waardig eener beraadslagende verga dering: M.' Nothomb treedt op. Hij begint met zijne tegenstrevers woorden te leenen dat zij niet uitgesproken hebben; dan, wil lende eenen grooten slag geven, denkende een overheerlijk redeeflekt te maken, werpt M.r Nothomb aan de linkerzijde die schil derachtige verwensching toe: gij zijt val sche goedaards ([aux bont-hommeszoo als men wel kan denken, werd er kracht- dadiggeprotesteerd;er had een hevig onwe- der plaatsen M.'Nothomb wasgenoodzaakl eene ellendige uitlegging te geven. Er zijn waarlijk van die onbeschaamd heden die verbazen! Welhoe, zoo een spot naam degansche meerderheid van de kamer toegeworpen door een lid zoo als M.' No- thorab? Indien M.’ Nothomb het ons wilt loelaten, zullen wij hemin weinige woorden eene les van geschiedenis geven, en hem leeren wat een valsche goedaard is. Een valsche goedaard is deze die, in 1850 prokureur des koning te Neufchaieau zijnde, zich op rang zet voor de kamer de ondersteuning van het liberaal ministerie vragende; die benoemd zijnde, zijn wetge vend mandaat niet aanveerdt om dat zijne bediening meer geldopbrengend is. Een valsche goedaard is dezen die libe rale grondbeginselen belijdende, in een klerikaal ministerie treedt waarvan hij het terugwerkendste lid wordt; die eene wet op de kloosters voorstelt, wet zoodanig schalksch en bedriegelijk dat op het einde der beraadslaging de eerlijkheid van M.' De Decker zich vergramt, en dat het hoofd van hel kabinet zijn kollega afkeurt. De valsche goedaard is deze die minis ter van justitie zijnde, door de liberale opinie in volle kamer, is betrapt geworden op het feit van liegen. Indien M.' Nothomb er aan houdt, wij zullen uittreksels uit de Annalcs Parlemcntaires geven. De valsche goedaard is dezen die zijn vuist te kappen geeft; het is dezen die de lijken na zes maanden begrafenis doet ont graven; ’tis dezen die de bisschoppen ver- hooging van jaarwedde aanbiedt; ’tis dezen die houdt staan dat, in zake van uitlevering, de belgische tribunalen de fransche wetge ving moeten navolgen; ’tis dezen die in de gazetten doet schrijven dat hij eenen brief van den keizer heeft ontvangen, wanneer dien slechts van een persoon komt aan den hoogen keizerlijken dienstbodenstand toe- behoorende, het is dezen die in de kamer dondert tegen de vijanden van den gods- Wanneer het zake is een text van wet uitteleggen aan bestrijding onderhevig, moet men zich niet alleenelijk met dezen text bezig houden, maar men moet nog de reden zoeken die de wetgever geleid hebben in het opstellen van die wetgeven de schikking. Nu dan, wat wilde de wetgever wanneer hij het art. 15 in het dekreet van prairial neèrschreef? Heeft hij een voorrecht wil len toestaan aan de alsdan herkende eere- diensten? Wij denken het niet. Art. 15 van het dekreet van prairial is eenvoudiglijk een politie maatregel; hij raakte vooral zekere gemeenten van Frankryk waar de godsdienstgeschillen ten dien tijde nog le vendig waren; hij had voor doel de onee- nigheden te beletten welke tusschen de geloovigen der verschillige eerediensten zouden kunnen ontstaan, ter gelegenheid der godsdienstplechtigheden die bij de be gravingen gepleegd worden, en het bewijs er van is in dit deel van het artikel dat niet alleenelijk een afgezonderd deel voor ieder eeredienst voorschijft, maar die wilt dat ieder dezer tleelen een verschillige ingang hebbe. Indien men een ander bewijs wilt dat de opstellers van het dekreet niet verstonden een kerkhof of eenig deel van een kerkhof ter beschikking van welkdanige eeredienst tc stellen, zij bevindt zich breedvoerig in het verslag aan den staatsraad gedaan door graaf de Segur in de zitting van 9 prairial jaar XII. Het ontwerp door het staatsbestuur aan geboden, liet toe dat men de kerkhoven wijdde, de verslaggever bestrijdt dit voor stel op de volgende wijze: De minister liet toe van de kerkhoven tc wijden; de sektie heeft gedacht dat deze schikking de katholijken alléén eigenaren der begraafplaatsen zou maken en tegen strijdig zou zijn aan het sijsteem van ver draagzaamheid, daargestelddoor onze wet ten, die alle eerediensten te gelijk bescher- mep. Zij heeft gemeend, integendeel, dat men moet verklaren dat de kerkhoven aan geen eeredienst uitsluitelijk toebehooren, dat zij gemeente eigendommen waren en slechts aan den toezicht van het bestuur onderhevig waren. Nochtans, mits de katholijke godsdienst eischl dat de dooden in de gewijde aarde zouden begraven zijn, de priesters van dien godsdienst zullen ieder graf bij iedere begraving mogen wijden. De sektie heeft gemeend dal er geen ander middel bestond om de godvrucht te bevredigen zonder de geschillen der ver- schillige eerediensten op te wekken. Deze denkwijze had de overhand voor den staatsraad, want het artikel rakend de wijding der kerkhoven verdwoen uit het dekreet van prairial. Het is dus wel gebleken dat de schikkin gen door art. 15 aangenomen, een politie maatregel daarstellen en geenszins een voordeel aan de herkende eerediensten toegestaan. Was een dergelijken staat van zaken van aard om de geloofsbelijdenis der katholij ken te kwetsen? Wij hebben het recht te antwoorden: neen! en wij zullen hel be wijzen. (Wordt vervolgd). DB BEVALLIGHEID VAN M.r NOTHOMB. Woensdag heefl op nieuw een ongeval, in den aard van hetgene aan sieur August Kint bijna het leven koste plaats gehad. De wagen van sieur Luys- sen, met twee peerden bespannen, cn op welkt n vijf menschen zaten, reed langs de keiweg van Adinkerke, wanneer de peerden, verschrikt door een anderen wa gen die vooren stak, eensklaps op de vlucht gingen. Dut gelukte de vijf persoonen van den wagen te sprin gen juist op hel oogenblik dal dezen in een breeden gracht dompelde. Men is er met den schrik van af gekomen. Morgen avond om 8 ure, zal den heer Grusholk-, professor der Faculteit van Parijs, in de estaminet Fetten Os, opde Groole Merkt al hier, eene conferencie op de openbare gezondheid geven. Eenieder zal op deze conferencie toegelaten worden; en den achtbaren professor zal aan ieder der aanwezige persoonen, welkeer hem de aanvraag zullen van doen, een recept, zoo eenvoudig als weinig kostelijk, ter hand stellen om spoedig de jicht of kozijns te genezen, zonder dal er daardoor hel minste gevaar ontsta. De liooge faam van den heer Grushollc alsook zijne alom bekende welsprekendheid, zullen hem, wij twijfelen er niet aan, een aantal toehoorders ver schaffen. Men schrijft uit Nieuport 23 maart: Dagelijks zien wij uit Nieuport en de omliggende gemeenten Lombartzijde, Oostduinkerke, Cozijde, enz. talrijke visschers naar Duinkerke vertrekken, alwaar zij voor de visscherij van Ysland gescheept zijn. Men zegt dat er nog vele mannen ontbreken ten einde de uitrus tingen aldaar voltallig te kunnen maken, opdat men ditjaar veel moeilijker is opde keus der visschers. De goed gekende en minst verslaafden aan den drank, verkrijgen de voorkeur en een hooger loon. Vele zijn er weggezonden omdat zij bij vroegere jaren de hun opgelegde verplichtingen niet volbragt hadden. Bij konipklijk besluit van 5 maart, wordt de minister van oorlog gemachtigd om aan de milicia- nen der klas van 1866, definitieve verloven toe te staan. Bij koninklijk besluit van 19 maart, worden de milicianen van 1866, verdeeld tusschen de verschil- lige legerkorpsen, welke onmiddelijk na hunne aan duiding in werkelijke dienst zullen gesteld worden. Men meldt dat er een buitengewoon krediet van 70,000 francs zal worden gevraagd om de onkosten te betalen, voortspruilende uit de runderpest. Deze vermeerdering van uitgave is zeer gering als men ziet welke verwoesting die ziekte in Engeland en Holland aanricht. In dit laatste land heeft het gouvernement een krediet van 100,000 guldens ge vraagd en men moet nog in aanmerking nemen, dat de hollandsche gemeenten gehouden zijn in de scha deloosstelling voor afmaking tusschen te komen. Hier in Belgie is dit het geval niet. In den nacht van zaterdag en zondag zijn er dieven langst het venster, in de kerk van Ste Kruis gedrongen, hebben twee kisten opengebroken cn eene som van omtrent 75 fr. gestolen. Wanneer de nieuwe tarieven in zwang zullen gebracht zijn, dan zal de spoorweg van den belgi- schen staat onbetwistbaar van aide spoorwegen van

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1866 | | pagina 2