ft 1 Merkt van Veurne, ft Wordt voortgezet J 1 ?t) 1 29 Januari. telikke permissie sal geven. Alle de boven gemelde omstandigheden sullen de eyge- naers letterlik moeten volgen, op pene van gelyke confiscatie ende boete van 10 patacons van elke hornbeeste die in over treding sal gevonden syn, en dat hy boven dien sal gehouden syn alle syn vee ten stalle te doen gedurende het overblyvende saisoen. III. Soo haest het vee naer het gras weder- 1 om sal geleyd syn, bet en saltier niet meer j mogen uylkomen en ten stalle gaensonder I de schrilïelikke permissie van den com missaris, selfs met de melkkoeyen, op pene van gelyke boete van 10 patacons voor «“Ike beeste in overtreding bevonden. IV. Geen hornvee en sal sonder gemelde permissie mogen herplaelst worden van weyde tot weyde, of van stal tot stal, ofte andersints, op wat maniere het sonde mo gen wesen,alwaerehelselfsomlen vleesch- huise te brengen, op pene van 50 pata cons van elke heeste. V. De commissarissen sullen voorsien syn van de oplellinge ofte denombrementen gedurende den winter gemaekt van hel vee dat sig in de stallen bevonden heeft, met welk denombrement ende declaration, die ingevolge de vorenstaende artikelen ge- daen worden, sy sullen oadersoek doen van 15 dagen tot 15 dagen, soo in de stal len als in de weyden, om alsoo sig te ver- sekeren of de geboden gedregen by dese en voorgaande ordonnantiën niet en syn overlreden. Ingezonden Artikel. Mijnheer de Uitgever, Vlasmerkt van Veurne. Algemeene Tijdingen. ii d,, lyd sig vertoond heeft; 6* dat de plaetse waer naer toe het vee moet geleyd worden, ook meer als eene halve myle afgelegen sy van alle andere die hinnen de maend be smet syn geweest, ten welken elfecte den eygenaerdic sig sal presenleeren om dier- gelyke permissie le hebben, sal boven die 1( versogte attestation, nog moeten overle veren eene declaratie, door hem onder tekend inhoudende de hoedanigheyd ende getal van syn vee dat hy wil vertrans- porteeren ofte te grasse doen, daer by voe gende de gelegentheyd en de grootte van desel ve weyde, alsook den weg die hy voor stelt te nemen om syn vee daer naer toe te leyden, waerop de commissaris syne schrif- 575 Zakken Tarwe waren ter Markt, Tarwe vau 42-0Ü tot Oude tarwe vau 00-00 lot Z.akken Rogge vau Sucrioen van Graenpryzen der vorige week Per 145 liters. K0R1EKT10NNELE RECHTBANK VAN VEURNE. BURGERSTAND DER STAD VEURNE. OTO J 4 Wettige I7« Ongehuwde Totaal 147 Carolus en Stanislaus 2 35 Gehuwde Weduwaars Wed uwen 20 4 46 18 6 175 23 45 32-00 tot ”22-50 tot EXABORIAS. Io lerritoiredes communes d’Adinkerke el ment excep- Blekker. sue lequel 46-00 00-00 34-00 26-25 18-00 32-00 00-00 1- 72 2- 00 2-00 4-00 9-50 2-50 90 Totaal 4) Naar hol schijnt heelt mijn artikel van don koor dendanser M.r Blondin, een weinig in den neus ge beten van den Pturttaar, want m zijn laalslwWummer roept hij uit niet al de vrolijkheid die heai kenmerkt, dat Exaborias hem vergaapt heelt tijdens de 'voor stelling van M.' Blondin, te Parijs, ik vraage aan den Peurttear of hij er over zoude verwondert zijn, ter wijl er zoo velen zijn die hun vergaapt hebben tot achter hunne ooren, wanneer zij dal verschrik lijk katholiek geldapook hebben iuguzwolgen. Verders zegt hij nog dal Exaborias door het ge durig omhoog kijken, een tik van een zonnensiraal gekregen heeft, door wiens schemering hij meende papierengeld te zien vallen, en dat hij mis nas Sprake dan de i'turnaar de waarheid, want velen zouden er grootelijks in zijne partij over dal miszion te vreden zijn; maar weet hy nog uiet dat Exaboriat zoo non famuezen kijker is, dat hy nog zelfs in dien zonnestraal, waarvan den Fturtiaar spreekt, gezien heeft, de toekomende verschijning van dien luchl- straal den 9.* der maand juni dag der kieziug, die aan velen zullen herinneren, en misschien ook aan dien vrolijken deurnaar: dal nickel niet altijd geld is geweest!!!!! Zoo dan Mijnheer de l'euinaar, ik bid u laat Exaborias nu een weinig ruilen, om de schemering zijner oogen te herstellen, want zijne krachten zijn bijna uitgepul, van uwen schrandercn, fijnen artikel te beantwoorden. Goeden nagt. GEBOORTEN. Mannelijk Vrouwelijk Onwettige (Vrouwelyk HUWELIJKEN. Tusschen jongtnans en meisjens en weduwen weduwaars en meisjens STERFGEVALLEN. 52 47 18 18 5) «2 Er waren ter merkt 2720 booten vlas of 3886 kilo grammen waarvan er 2617 booten of 3739 kilogram men verkocht zijn in de prijzen van 2-25 tot 2-50 de boot. Het gewicht is gerekend op 10 kilogrammen I per 7 booten. 38 00 tot 44 50 00 00 tot 00 00 32 OOitot 00 00 24 00 tot 26 00 16 00 tot 17 50 29 00 tot 30 00 00 00 tot 00 00 2 05 tot Zonder den heldenmoed van oenen bediende, wiens naain ik niet keu, zouden er denkelijk verdere on heilen te betri uren zijn. Hei vuur der petrolic deelde zich reeds aan de brieven en corraspondenciën mede; de moedige be diende riep om hulp, maar bleef op zijnen post en vroclit moedig om het vuur meester te worden. Hij werd bijna zelfs het slachtoffer van zijnen moed, want de vlammen deelden zich aan zijne kleedcren mede, die gedeeltelijk verbrand zijn. Zijne handen zyn ook met brandwonden bedekt. Zondag morgend, is tusschen Boussu en Thulin een spoorwegramp gebeurd. De reizigerstrein, die ten 5 uur 50 minuten uit Brussel vertrekt, was tusschen beide bovengenoemde plaatsen aangekomen; eene dienstlocomotief kwam van de richting van Quié- vrain, op het rechterspoor loopende, terwijl de trein op hel linkerspoor reed. Vlak voor den trein aange komen zijnde, onlriggelde de locomotief en stortte op de trein. Bij den schok verloren eene vrouw en een inachienist het leven; tien reizigers werden min of meer erg gewond en konden hunnen weg niet voortzellen; zij werden opgenomen bij den burge meester van Boussu of naar de wachtzaal der statie gebracht. De geneesheeren der plaats en der om streken zijn dadelijk naar het toonecl der ramp gegaan en er is een onderzoek over het ongeval inge spannen. Onder de gewonden zijn er twee die reeds naar huis gegaan zyn; vier zijn naar het gasthuis van Bergen gebracht; drie zijn nog bij den burge meester van Boussu en de tiende bevindt zich in eene herberg dier plaats. de Furncs une large bande da terrain collineux el d’uu aspect sauvage, n’ayant pas moinsde trois kilo metres de Inrgcur. Nos dunes sont des eminences luamelunnéea, de hauleur variable. Les plus puis- sants de ces amas de sable soul silués Ie long de ia ligne intérieurs de celte zóne sablonncuse, notain- ment sur 1- de Coxyde. A cette situation fait précisé lion, Ie géanl des dunes, nommé Hoogt Compose de sable excessivemenl mobile, aucune vegetation ne saurait se fixer, il voyage vers le Nord-Est, au dire des vieux du pays. Sa base, dirigée dans le meme sens a certainement plus d’uu kilometre de longueur, sa largeur ne venant qu’au tiers de cotte mesure el sa hauleur pouvanl èlro I évaluée a cinquante metres. Les dunes gaguent continuellement vers (’intérieur des terres, a moins que les plantations ne parvien- nenl a arrêter l’invasion du sable. D’autro part, la mer tend a abandonner la cóte et chaquc année l’estran s’élargil quelque peu. Peur une marée moyenne, la haute mer s’approche jusqu’a 50 metres du pied des dunes, tandis que |a basse mer découvre jusqu’a 500 metres de plage. Cette plage en pente trés douce laisse voir alors une multitude de bancs, qui constituent des écueils pour leg navires. A leur tour, les passes que ces bancs laissenl enlre eux, sont dangereuses pour les personnes qui circulent pied ou en voiture le long de l’estran et qui peuvent se croire en siïrete, quand 1 eau du reflux, re>nplilsant les profondeurs autour de l’élévation ,ur laquelle elles élaient a sec, la transforme en ile plus ou moins élevée au dessus du niveau des eaux. Peur itrt ttniinué). Den 19 dezer is des nacht eene diefto gepleegd, ten nadeele van den genaamden de Breyne, werk man bij den heer L. Van Neste te Brugge. De dief is op den zolder geklommen en heeft eenen koffer ge opend, waaruit hij eene som van 1800 fr. genomen heeft; maar 1200 fr. zijn terug gevonden in eene opening in den buitenmuur van het huis. Dat is een dief die met een kleintje content is. Men schrijft uit Kortrijk, 24 deter: Maandag avond, rond 8 1/2 uur, is het couvooi van Gent komende, bij de intrede onzer statie ontriggeld. Ten gevolge van den hevigen schok zijn verscheidene reizigers min of meer gekwetst. De heer Savery- Tassacrt, van Kortrijk, heeft eene tamelijk zware wonde aan hel hoofd: de kleederen zijner vrouw, ook bij hem op den trein, begonnen reeds te bran den door hel storten der brandende petrolie lampen. Men heeft de vlammen yog bij tijds kunnen uit- I dosven. gen welke geroepen I 24. Mallen Pieter. 25. Obyn Emiel. >4 26. Oyaert Floriinond. 27. Plantefcue Aimé. 7 7 28. Rau César. 29. Reynaert Charles, 89. Vanderheyde AugustJi) II' .r ii «PJi.'i.WS Haver vau 17-00 tot Booueii van 29-00 tol Erweten van 00-00 lot Btili-r, per stuk Eijercn per 26 Er waren 3280 konijnen, per kop Kiekens per koppel Aardappels per 100 kilog. Vlas vau 2-25 tot Tarwe Nieuwe tarwe van Rogge Sucrioen van Haver Bouneu Erweten 3175 booten vlas van 18. Gaeylant Isidoor. 19. Haelewyk Louis. Ji 20. Kessaert Felix. 3 5 21. Lucidarmc Jean. 3 22 Marveillie Charles.56 28 Eaton Desiré. Ziet bier de beweging der burgerstand gedurende het jaar 1867 mannelijk vrouwelyk mannelijk vrouwelyk ZITTING VAN 50 JANUARI. Louis Bogaert, bezembinder te Clertikon, 8 dagen gevang, over beledigingen en slagen. Francis Hollevoet, werkman te Wulpen, 26 Ir.’ boete, orer lastering en belediging. Francis Beyen, visscher te Adinkcrke, 100 franks boete, over jagt. Frarcis Vanhoutte, visscher te Adinkerkt, 100 franks boete, over jagt. ZITTING VAN 51 JANUARI. Pieter Jansen, visscher te Adiokerke, 1.’ 26 en 2" 10 fr.' boete, over slagen, wonden en nacht- gedruis. GEBOORTEN. den 25. Rachel Fiorine, dochter van van Clemence Vleeschouwer, Ooslstraat. den 26. Romanic Cogge, dochter van en van Marie Lerooy, Vestenslraat. HUWELIJKEN. dan 29. Carolus. Vermole, timmerïnansgast, 26 jareu, geboren te Reninghe en wonende te Veurne, jongman, met Sophia Rouvelioen, werkstere, 47 jaren en 5 maanden, geboren te Leyselo en woo- nende te Veurne, weduwe vau Petrus Pieren. 30. Roose Charles. 81. Ryssan Henri. 32. Sagie Charles. 33. Sandyck Emiel. 34. Sarrazyn Pieter. 35. Spilliaert Desiré. 86. Torney Henri. 37. Trensaerl Francis. 15. Dobbelaero Desiré. ytf 38. Vandenkerckliove 40. Vanderstracte Pieter.‘l# 41. Vanmassenhove Aug.jJ 42. Verbrugghe August. J 48. WanCour Hector. lie 44. VVydooghe Francis. 1<) 45. Wydouw Carolus. r* Ziet hiar de naam der jongelingen i zijn om deel te nemen in de militieloting op"5 feb' ari aanstaande, alhier: 1. Balcaen Julien, /j 2. Blomme Desiré. -7 3 Brawaert David. 4. Carre Francis. 5. Croo Felix. 8. Declercq Henri. 3/) 7. Dedic Carolus. 8. Dedullen Pieter, 9. Deetens Arnaud. 2 f 10. Defever August. 11. Depoorter Carolus.7 3 12. Desagher. j 0 13. Descbryver. J# 14. Desramaut Carolus. 16. Dupon Remi. 17. Fiorine Polidoor,

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1868 | | pagina 3