1 bi Van den derden keer h< di zi ni d< zu br de de in zo wi de in zal ka Vc de nu 949,800 500,000 1 De Decker, Mercier, negen en tachtig Hel is waarlijk vermakelijk die mannen ie hooren spreken van verzoening. Wanneer in 1864, M.r Dechamps, die voor zijne verzoeningsgedachten zoo def- tiglijk le Charleroi huilen gesteld werd, geroepen wierd om een cabinet le vormen, stond op zijn program de afstelling van alle politieke ambtenaren die niet de strek kingen van het ministerie zouden volgen. En die mannen spreken dan van conci- liatie M.’ Jules even als alle zijne collegas der rechterzijde, deserteerden, in 1864, de kamer, niet willende beraadslagen, zeiden zij, over eene wet die zij aanzagen als eene snoodheid, als eene schande. De waarheid is, dat zij door die desertie, de kamer wil den beletten hare werkingen voort te zeilen, aldus wetens en willens de belangen van hel land in gevaar brengende. En die zelfde mannen, die de wet niet wilden beraad slagen welke zij aanzagen als eene snood heid, wanneer de kiezingen aan de libe ralen in de kamer nieuwe versterkingen hadden gegeven, aanveerdden de beraad slaging over die wel en dan werd dezelve geoiskuteerd en gestemd zonder dat dit maal de klerikalen deserteerden! En zij spreken van concilatie!.... Het is waarschijnelijk ook uil een geest van verzoening dal de klerikalen op heden met handen en voeten een wetsontwerp bestrijden dat gelijk is aan hetgeen zij in I 1855 voorhielden Kortom de redevoering welke M.' Jules op nieuw in de kamer gelezen heeft, was er zoo veel noodig als het vijfde wiel aan een wagen. Zij heeft slechts gediend om bij hel naderen der kiezingen, aan zijne lastgevers te doen gelooven dat hij zich met’s lands zaken bezig houdt. Misschien ook is dit gedaan uit hoop van den slechten indruk welke de inluimeling van het kraam van Langrand-Dumonccau op de kiezers gemaakt heeft, te doen ver dwijnen. Men weet dat M.' Jules commissaris van dal kraam was. In zijn nummer van woensdag lest, zégt de Vcurnaar dat de liberalen stollen om dat zij eene som van 1500 fr? voor den armen Op het banket dat zondag ler gelegenheid der installatie van Nieuports ijzerenweg plaats had, heeft M.’ Jules De Smcdl eene 1 spcach uitgesproken, waarin hij zich zei ven niet weinig op een pedestal stelde. Hij zei onder andere dat het aan hem en aan eenige zijner vrienden was, dat Nieuport zijnen ijzerenweg te danken had, terwijl algemeen bekend is, dat het eenige der voornaamste ingezetenen van Nieuport zelf zijn, die met den heer senaleur Du Bus, de noodige slappen gedaan hebben om dit te verkrijgen. Voorwaar, M.r Jules houdt er aan om de fabelen van ba Fontaine in oefening le brengen. In de kamer speelt hij de rol van den vorsch die zich zoo dik als eenen os wil maken, en in zijne speachs deze van den gaai die zich met pauwpennen versiert. hog het kraam van langrand-ddmoncbau. De Veuniaar, eindelijk, in antwoord op de menigvuldige artikels welke wij op hel kraam Langrand afgekondigd hebben, be vat in zijn leste nummer een brief welken de heeren Aug. Lauwers en 11. Gilliodts van Brugge aan de Patrie gestuurd hebben, en waarin zij de liberale bladeren welken het kraam van Langrand beknibbeld heb ben, uitmaken voor logen- en lasteraars. Wij zullen ons, in antwoord op dat fac tum, vergenoegen met het vonnis van de koopbandelrechtbankvan Brussel hier onze Z.1J zijn met liet vet xv<^. Op hel oogenblik dal er zoovele onnoo- zele menschen zijn die door de sociëteit Langrand geruïneerd zijn, zal het niet ongepast voorkomen aan te halen, waar hunne centen gebleven zijn en wat de groote klerikale heeren getrokken hebben om hun de huid af te doen. M.' Langrand-Dumonccau heeft de twee eerste jaren getrokken voor zijn paartje, als bestuurder en stichter, hel sommeken van vijf maal honderd vier duizend acht honderd franks. MM. Dechamps, Nothomb en Duval ieder duizend franks. Dat is een. MM. Langrand, Mercier, Dechamps, De I Decker en Duval waren bestuurders van de hypothécaire Beige. Zij maken een andere sociëteit waar dat zij weder bestuurders van zijn en doen zich door die nieuwe maatschappij betalen een half millioen, voor hunne plaats van be stuurders in de eerste sociëteit. Dat is twee. Eindelijk, terwijl de International 10 geeft aan de aklionnarissen, trekken de bestuurders, MM. Dechamps, De Decker, d’llane, de Liedekerke, Langrand, Mercier, Nothomb en Duval alweder vijf maal hon derd duizend franks. Dat is drij. Zoodal die heeren te samen hebben in getrokken Van den eersten keer Van den tweeden keer Van den derden keer 566,000 2,015,800 Totaal twee millioen vijftien honderd acht honderd franks en dat om de menschen le ruïneren. T Is voor niet. Dal heel de kapitalen katholiek maken, ’t is le zeggen hel geld der burgers in de zakken der klerikalen doen verhuizen. (Lierenaar). hel door een liberaal ministerie voorge steld wordt, en dat hij stelselmatig tegen l alle wetsontwerpen door het tegenwoordig ministerie aangeboden zal stemmen, al leenlijk om zich vijandig aan hetzelve te toonen. Het is alzoo dat M.r Jules de belangen zijner lastgevers verslaat. Ach God! het is nog altijd die zelfde fabel van de kikvorsch die zich zoo dik als eenen os wil maken! Wanneer er voor de belangen van het arrondissement iets te vragen is, dan laat M.r Jules alles gerust. Maar als er eene kwestie in beraadslaging is waarmede onze grootste staatsmannen, de verstandigste hoofden der kamer bekommerd zijn, dan komt M.r Jules daar ook zijnen neus tus- schen steken alsof hij een groot licht over de zaak ging verspreiden. En weet gij waarom’ Alleenelijk om de redevoering welke hij afgelezen heeft lot de kiezers van hel arrondissement te kun nen zenden, en aan deze te kunnen doen gelooven dal hij een groot verstand is en dat men het zonder hem in de kamer niet zou kunnen doen. Och heer! arme kikvorsch!... Maar laat ons zoo wat tot de redevoering van M.r Jules terugkomen, en zien wat schoone dingen er daar al in le vinden zijn. Na eene lange uitkraming van gemeene dingen en kaalheden, raakt de heer Jules lichtelijk de kwestie der herinrichting van het leger aan en laat dit welhaast ter zijde om heviglijk hel ministerie aan te randen. M.’ Jules zegt onder andere dat, wanneer men aan het beraadslagen is over de beste middelen der verdediging van eenen vrijen staat, men niet alleenelijk op de stoffelijke maar nog en vooral op zijne zedelijke macht moet reken. En dan volgt hel requisitoir legen het ministerie, dat volgens M.r Jules, niet anders betracht dan de liberalen en de klerikalen nog meer van elkander te schei den, met wetsontwerpen voor te stellen die aan deze leste als kwellend en ver drukkend voorkomen. Zoo dat, volgens M.r Jules, alle wetsont werpen die de voorrechten afnemen welke eenige bezaten ten nadeele van de alge meenheid; alle maatregelen die de mis bruiken waarvan de minderheid genoot ten nadeele der meerderheid doen verdwij nen, kwellend en verdrukkend zijn! M.r Jules verwijt aan het ministerie van eene politiek van twist en tweedracht le volgen, en zou het willen meer verzoe- nender zien worden. lezers voor oogen tc leggen, zij zullen nan oordeelen waar de logen- en lasteraars schuilen. Wij lezen in den Echo du Parlement: De handelsrechlbank van Brussel heeft maandag uitspraak gedaan in de zaak van M. D. II.., legen M. Langrand-Duinonceau. Men herinnert zich dat de eischer de maat schappij Gronds- en Nijverheids-krcdietbank (Langrand-Dumonccau en C*,) had doen dagvaarden lot hel benoemen van scheids mannen om le beslissen over de ontbinding van de maatschappij, uit hoofde van het verlies van een gedeelte van hel kapitaal. M. Langrand had tegen die vraag ingé bracht, dal men met hem al de aktionna rissen van de maatschappij in kommandite in de zaak moest betrekken. De rechtbank heeft die reden verworpen en M. Langrand l bevolen zijnen scheidsman aan le duiden en hem lot al de kosten verwezen. Het vonnis is voorloopig uitvoerbaar, niettegenstaande het beroep en zonder borgstelling. Wij denken te weten dat talrijke akli onnarissen, die de oplossing van dit inci dent afwachtten, op hunne beurt een proces tegen M. Langrand gaan inspannen, zooals M. De IL... gedaan heeft. «lat dali dra. l)e won lioo Olllt chai ontr plell »cha Uwe' too nu voor Stip| te I. kiuc ■llc< Wee I brar ccn Sedt den brac en v ’rti reiii het 8 roc b< tai fieva *ijn 7 geh mu uil be» disi ecu Irei I be» wac wel «po D noo raai U ■tel Nirt doo t I-r~W I I I - F ~W lil nu»!!!».»» pénètrc que difficilcmeut. Ces deux conditions d’etre doivenl avoir pour résultat la stagnation des eaux, qui nous viennent de 1‘atiuosphère. A quel expedient les habitants du pays ont-il» eu recount pour parer parliellenient a un résultat aussi désaslreux pour i’agriculture cornine pour la san té? lis ont coupé de rigoles et de conduits d’écou- iciuent leurs terres arabics, ont entourc celles-ci aussi bien que leurs prés, do fussés plus large». Bieniót ils se soul apenju» que pour élablir un régime efficaca de la conduite de» caux, ils élaient solidaire» les uns des aulres, ct ce fut la l’origine des IValeringucs. Toutc i’éconoinie et l’adminutra- tion des mailles de ce réseau liquide est dévolue aujourd’hui a la Noord- Wateringhe, qui a absorbé dans son sein la 'Z-uid-Wateringhe d’aulrefois. C’est par les soins de la Wateringue, qu’onl élé creusés ces canaux nombreux dont le Veurnambacht est sillonné et qui portent les eaux des propriéré» parti culiere» aux grand» canaux de navigation que nou» avons signalés plus haut, savoir au canal de Loo, au canal de Nieuport a Dunkerque, de Fumes a Bcrgues. Ajoutons-y le Koolhofvaart, le canal de Plasschen- daele el le canal collecteur des eaux deCarnerlink et Slype, ces deux derniers débouchant dans 1’Yier par st droite, et nous arriverons a nous faire une idéé de la masse d’eau déversée dans le chenal de Nieuport, ensemble avec les eaux amenées par le» deux branche» de 1’Yscr. Pour tiro eonlinui VEROORDEELING VAN M. LANGRAND.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1868 | | pagina 2