I Merkt van Veurne, 6 Mei. 129 17 29 by P> I Jat koi lilt D, vra T. Algemeene Tijdingen. Onderrichtingubond. De conferentie over Ileinaart de Vos, door den heer Serrure, welke door een onvoorzien loeval, leslmaal geen plaats heeft kunnen hebben, zal zondag aan- I staande, 10 dezer, gegeven worden. Daar het muzijkkorps van S.” Cecilia, zich ten zelfden dage, om 11 ure ’s mor gens, op de groote merkt zal laten hooren, zal deze conferentie, die zoo als men weet in ’t vlaamsch zal zijn, om 5 ure ’s avonds, in de gewoone zaal ten Stadhuize, plaats hebben. 585 Zakken Tarwe waren ter Markt, Tarwe van 42-50 lot Oudu tarwe van 00-00 lol VLASMERK BURGERSTAND DER STAD VEURNE. 3 I al h Di Hcnnlus vai om- 8C ve ho va mt ini lie Ri bii ovi goi in Ah ko art 0. l tor Vk tei T.l lie! ha| twc get Ke 1 rin J wet hoc del ffui I lite del stu ’er «ch *ir hoi hej beet van eenen overgezcl. houden ge- Na de fransche omwenteling tag verschijnen. Dit stuk, zooals men ziet, vcrcischt geene ontleding noch uitlegging. Alles toont er duidelijk in, dat het Veurntch Magistraat van 1688 (hetwelk toch met geene liber.ilvi ij besmet was) juist omtrent 200 jaren vroeger deed, wat de liberalen hellen ook nog willen. Wij welen niet hoevele scheldwoorden in dien tijd genoemd magistraal naar het hoofd kreeg, daar er toen noch Dien l’ub/ic noch deurnaar noch andere martelaars van dezelfde soort bestonden, dit is ccn hcdendaagsch produkt die welhaast, hopen wij, de verslagene op den wal zal gaan vervoegen. AnToaics COPF.RNICKEL. Zie genoemd «eik blsdt. 11 «n volgende. men die weder llolloway’e Pillen. Hel meest de volksgunst genie tende middel, ter geneting van vrouwclijke kwalen. Na vele jaren van ondervinding is het onwederspre- kelijk bowszen, dal er geen geneesmiddel is gelijk aan Holloway’s Pillen, in het genezen van kwalen der vrouwen eigen derzelver versterkende en zuive rende eigenschappen maken dctelvc onicliadelijk en onwaardeerbaar. Zij kunnen genomen worden door vrouwen van eiken leeftijd, voor iedere wanorde of onregelmatigheid in het gestel, de oorzaak daarvan spoedig verdrijvende daardoor de lijderes eeno krachtige gezondheid wedergevende. Als huismiddel lijn lij onvergelijkelijk en kunnen door oud en jong worden ingenotuen, getondheid en verkracht her stellende, nadat ieder ander middel bewezen onvoldoende tc lijn. 48-25 00 00 80-00 27-50 18-50 80-75 00-00 1-54 1-36 1-50 4-00 18-00 Er waren ter merkt 680 booten vlas of 971 kil°' grammen waarvan er 560 booten of 800 kilogram' men verkocht lijn in de prijzen van 2-15 lol 2-70 de boot. Hel gewicht is gerekend op 10 kilogramme'1 per 7 booten. HUWELIJKEN. den 4. Jacobus Bruneiu, hulponderwijzer, 25 jaren en 1 maand, jongman, met Anna Butseracn, betondere, 25 jaren en 8 maanden, jonge dochter, beide geboren en wonende tu Veurne. STERFGEVALLEN. den 2. Leonie Serruys, 22 dagen. dun 5. Julius Hancke, 15 dagen. Donderdag tuorgend, rond 10 ure, is er (o Leyscle brand onslaan op bel hofstedeken gebruikt door de weduwe Depool. Het woonhuis, met al wal hel in hield, on de stallingen lijn gansch afgebrand. Du schuur, een kleine keuken en een aanpalende werk- mans-huiteken ziju kunnen gered worden, even als de beesten diu zich in den stal bevonden. Men meldt uil IJperen dat er ongeveer iet hon derd personen lullen deel nemen aan hel banket dal den 17 deter aan den heer Alf. van den Peereboom wordl aangeboden. Al de provinciën des lands tullen er op vertegenwoordigd lijn, du eene door hunne gouverneurs, andere door senateurs of leden der katoor. Meestal de landbouwtnaalschappijen, tullen er hunnu voorzitters heenzenden. Volgens inlichtingen, door hut departement van financiën gegeven, lijn in du Munt van Brussel in 1867 geslagen 26,826,140 franks in stukken va» 20 franks; 18,465,720 franks in stukken van 5 franks en 14,727,000 franks in Hukken van mindere waarde. De tijdingen over den oogst lo velde lijn gunstig voor ons land; bij onio luiderburen, staan de taken I niet min goed. De lalo vorst, waarvoor men 100 bang geweest was, heeft maar weinig schade veroorzaakt. Zonder iets lo willen voorspellen, kan men nogthans wel voorzien, uil de teekuns Welke april en tnui op leveren, dat er hoop op een goeden oogst bestaat. De rotte maan schijnt dit jaar een boter gedacht van haar te willen doen opvatten dan men gewend is van haar te hebben; want men legt, dal lij alles doet ros worden, alles verschroeit en de jonge spruiten doel uilteereii. In deze laatste dagen heeft men geene groote veranderingen waargenomen in de bewegin gen der marktprijzen. In Engeland waren du taken wal stijver dan guwoonlijk, maar toch tonder afslag te verwekken. In Duilscliland geene gevoelige veran dering. lu Hongario levendige vraag voor den uit voer, eindelijk hier 111 België verschillen de prijten nog min dan elders, doch alles schijnt te vóórspellen dat men in l kort op eenen afslag rekenen mag. Een houd door een dollen hond gebeten, wordt maar lusschen de vierde en de zesde wiek dol.’ Als er een persoon gebeten wordl dcor eenen hond en dat hel niet mogelijk is terstond een heelmeester te vinden, is het noodtakelijk de volgende middels te gebruiken De wonde met veel water en bij voorkeur met warm water wasseben, du omtrekken der wonde met de vingeren duwen om looveel bloed mogelijk uit de wonde te doen komen, en als het mogelijk is de uitzuiging te doen hel luchtijdelen, wat men «ernak kelijk kan verwetenllijken, door een stukje watte in een klem glas te branden. Terstond nadien wascht mende gekwetste doelen met vitriool-olie, sterkwater of salpetenuur in water gemengd. Als du wonde oppervlakkig of eene krabbelinr i. neemt men een penseel om die met de bovenstaande vochten te bestrijken, maar men moet acht nemen maar een leer gering gedeelte er van te nemen M^ 'uoetdU herhaalde malen hernemen, daarna xi J™” - d'ki Het is nuttig te weten, dat dooc de beet dollen hond niet altijd de dolheid wordl lenXr dM ard,8e 8lati’tieke" uit Duitschland" stel- len vast, dal op 100 personen door dolle beten j7 aan de besmetting ontsnappen. Men schrijft uit Charleroi, 4 mei; Ten gevolge van de afbraak der fortificatiën onxer KORBEKTIONNELE RECHTBANK VAN VEÜHNE. ZITTING VAN 7 MEI. Felix Bruynooghe, herbergier te Rousselaere, 5 maanden gevang, over bedriegelijke bankbreuk. Pieter Blondé, werkmon te Wntou, 8 mavnden gevang, over beledigingen en eerrooving. Petrus-Jacobus Beauprex, bezembinder, 26 franks boete, over wonden bij onvoortichtighcid, en Karei Lespieghel, landgebruiker, 1 fr. boete, over over treding aan art 80. van het poliliercglement, beide tu Clerckcn. Gregorius Sinaghel, orgelspeler tu Clercken, 30 fr.' over jagt, en 50 fr.’ over gejogun te hebben in den verboden tijd. ZITTING VAN 8 MEI. Amand Waeijacrt, brouwer, en August Debacker, molenaar, elk 140 fr.* boete, over slagen, nacht- gedruis en belediging, beide tu Heerst. Henry Desauvage, voddenkoper, 1 maand gevang, Modeste Peellaert, werkman, 16 dagen gevang, Hichard Vincke, werkman, 1 maand gevang, en Eiisa Vanhove, spellewerkster, 4 maanden gevang en 104 fr? boete, al over openbaarlijk de xeden te kwetsen, en al wonende te Dixmudc. 12 Zakken Rogge vau 33-00 tol Sucrioeu van 25-00 lol Haver vau 17-00 lol Booneii van 34-00 lot Erwelen van 36-00 lol 5,050 stukken boter aan 39,500 cijeren, per 26 Er ware» 500 konijnen, per kop Kiekens per koppel Aardappels per 100 kilog. -UJ.J-.-J. .1 ..ggSB—BB" eVB stad, is er aan het staatsdomein overgave gedaan 'au du militaire gronden bevattende eene uitgestrekt heid vau 84 hektnren, 75 aren en 41 centiaren. Hel gemeente-bestuur heeft voor de vergroeiing en du verfraaijng der stad, een plan vastgesteld. Dil plan is aan hel gouvernement onderworpen en wordl vlijtig bestudeerd. Het gouvernement tal aan 'lo kamer de toelating vragen, om de militaire gronden, welke men missen kan, uit der hand lu verkoppen, en des noodig op de kosten van den staal de werken van afbraak en gelijklegging tc doen uitroeren. Er xal daartoe een bijtonder krediet van 500,000 franks worden gevraagd. De klerikalen blaffen als honden en schelden als vischwijven telkens dat du liberalen du hand slaan, om eenig misbruik of voorrecht, waaraan du dom perskudde xoo innig verkleefd is, te doen verdwij nen. Wat hoorde men nietopdezoogenaamde studie beurzen? Cartouche en Mandrill waren aartsengelen bij Frère en Bara, twee an tech risten: (xooals de Uien l’ublic eu zijne nablaffer* zouden zeggen,) die al die fraaiju en deugdzame katholijke jongens, al die pastors-directeurs met derzelver nichljeiis en... ko zijns zoo onbermhertiglijk vafl hunne beurxu ontlast hebben. Wat hoorde men ook niet toen er sprake was van eene wet op het lijdelijke of wereldlijke der «erediensten? Weihoe! men verstoutte zich reke ning te durven vragen over de inkomstenen uitgaven der kerken en parochiën?... Wat schelmerij van die verfoeijelijkc liberalen!!! Ook was hel haro! haro I Van den kleinsten gaai tot den grootslen struisvogel was hel een gekras, die de hardste herten der kwexels en kwezelaars deed smelten in wijwater, en de pau zelijke toueous met haast hun zeepmes deed omgor- den ten einde de vervolgde religie te verdedigen en te wreken lot der doodAve Frater et Kara, ot tutti quanli riberolibus, morituri tc salutant. Welnu, om die zalige herten gerust te stellen en hun te doen zien met de historic in de hand, dal die fameuze liberalen, dier erfoeijelijke godsdienstver volgers, maar eenvoudiglijk de slappen volgen van hunne voorvaders, en in heiwerk stellen watsommigu onzer allerkatholijkete Feurnaart op het einde der 17* eeuw dierven doen; ’t is te zeggen van rekening Ie vragen op eene fundatie welke te Routbrugge be stond”, zal blijken uit het navolgende. Doch eerst en vooral, laat ons het geschiedkundig feil bekend maken waaruit voornoemde fondalicn gesproten was. Wij ontleenen het aan het schoonc werk over Rousbrugge-Haringlie door E. Van den Bossche, en draagt voor titelïle verslagene op den wal.(*) Wij laten het woord aan den geleerden archivist. Er zijn weinige inwoners van Rousbrugge welke des zondags bij de preek dexe aanbeveling niet ge- hoord hebben morgen eene gesongene mine voor de verslagene op den wal. Deze misse stond aangeteekend op de rekening van hel bureel van weldaiBl in dezer voegen Alle inaan- dagen eeno gclczene misse voor de verslagene op den wal, op St. Vincenlsdag, den 19" juli 1120 fr. 40-80. Bemerken wij in het voorbijgaan, dat do rubriek der rekeningen draagt: alle maandagen eene ge- letene misse; helgene het cijfer dezer tol 52 ’sjaars brengt. Deze52 gelezcne missen hebben, wij weten niet waarom noch door wie, gebracht geweest op Mgesongeue mitten jaars. Dezen datum van 19° juli 1120 duidt eene dwa- ling van naschrijving aan van 200 jaren. Hel is van 1820 dal er kwestie is, want de oorsprong dezer fondatie hecht zich aan du uitroeijing der Tem- pliersorde. Hel is hoogst waarschijnlijk dal er nooit te Rous- Brugge waren, maar toch ia het, dat dc Tempcl- hoeren een groot deel bezaten van den grond die zich uitstrekt langs den rechter oever van den User. Omtrent 1280, onder den grootmeester Guil- laume of Guichard de Ueaujeu, bouwden zy een kasteel op een hunner gronden. Na de afschaffing van hel orde in 1312, gingen deze eigendommen over aan du van Ridders S.* Jan van Jerusalem, nadien van Rhodes en eindelijk van Malta genoemd, en die in hel bezit der goe- deren van de Tempelhoeren gesteld waren bij pau- zelijko bulle. Eenige dezer ridders gingen hel kasteel in kwes- bewonen dat, op het tijdstip des oorlogs lusschen Filips den Langen koning vau Frankrijk en Robrecht van Béthunc, tecnemale werd verwoest, na een, krnchtvollen wièrstatM waarbij veel volk bleef en’ onder andere alle de bovengemelde ridders. Hel zijn daar: de verslagene op den wal. Maar, wie stelde deze iondalie iu Reeds streeks de tweede helft der 17' eenw had men der- zelver titels verloren. In 1688 vroeg het magistraat der kassulrijo van Veurne een gemotiveerd rapport nopens de lasten van dit sl?ch diu op «lo kerken der Kasselrije woo- gen, en dit, met het doel om te weten of deze (de lasten) genoegzaam gewaarborgd waren, en misschien ook wel om zioh te overtuigen dat bun bestaan weltiglijk goed vastgesteld was. De ontvanger der kerke van Haringhe, onder- pastoor Francois De Winter, deed zijn rapport, ter zelver'tijde melding makende van dc onmogelijk- heid de wettige stukken, op deze fondatie betrek hebbende, voor te brengen. Het magistraat zond het werk des ontvangers terug met een bevel van, met medewerking des Pastoors en op termijn van twee maanden, de ge- vraagde titelen voor te brengen, anderszins, van genoemde fondatie vernietigd en voor altijd uiige- schrabt te zien.” Wij weten niet welke uitkomst dil bevel heeft gehad, waarvan de Pastoor ontvangst heeft afge- leverd. Toch is het, dat sedert dien, er dc rekemn- gen geen gewaag meer gemaakt hebben van bela- lingeii van zul ken aard. GEBOORTEN. den 2. Augusta Coppens, dochter van Joanne* en van Marie Carton, binnen palen. den 5. Clcmentia Lcbleu, dochtvr van en van Sophie Delefertric, Noordslrnat. den 7. Augustus en Alida Messiaen, zoon en doch ter van Reginnldus en van Joanna Cornells, binnen palen.

Het Advertentieblad (1825-1914) | 1868 | | pagina 2